Velká Británie

Velká Británie

6.5.2021 Velká Británie poslala dvě hlídkové lodě Královského námořnictva k ostrovu Jersey kvůli obavám, že by se mohl stát terčem blokády ze strany francouzských rybářů. Vyostřily se s nimi pobrexitové spory o lov ryb v kanálu La Manche. Lodě byly vyslány poté, co ve středu večer první ministr Jersey John Le Fondré varoval v rozhovoru britského premiéra Borise Johnsona, že se francouzské rybářské lodě pokusí zablokovat hlavní přístav na Jersey.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/britanie-s-francii-ve-valce-o-rybolov-k-ostrovu-jersey-miri-lode-s-dely-a-kulomety-40359350#<br>

16.2.2021 Británie by musela zvýšit příjmy z daní o dalších 60 miliard liber (1,8 bilionu Kč) ročně, pokud by ministr financí Rishi Sunak chtěl kompenzovat ztráty způsobené pandemií nemoci covid-19. Uvedl to dnes nezávislý Institut pro fiskální studie (IFS) (ČTK).

12.2.2021 Hrubý domácí produkt Británie se v loňském roce kvůli pandemii propadl o rekordních 9,9 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad. V samotném čtvrtém čtvrtletí ekonomika proti předchozím třem měsícům o jedno procento vzrostla (ČTK)

12.2.2021 Britská televizní stanice BBC World News dostala zákaz vysílání v Číně, oznámila podle agentury Reuters čínská národní rádiová a televizní správa. Mluvčí BBC uvedla, že stanici rozhodnutí čínských úřadů zklamalo. O týden dříve britské úřady odebraly vysílací licenci čínské státní televizi CGTN (ČTK)

2.2.2021 Severní Irsko přestalo ve dvou přístavech dočasně provádět kontroly zboží směřujícího do zbytku Británie. Úřady mají kvůli výhrůžkám obavu o bezpečnost pracovníků, informují dnes tiskové agentury. Prohlídky předpokládá takzvaný protokol o Severním Irsku, který je jedním ze základních kamenů brexitové dohody mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií (ČTK)

1.2.2021 Spojené království v pondělí požádá o členství v Transpacifickém partnerství, tedy zóně volného obchodu, která se skládá z 11 zemí, například ze Singapuru, Malajsie, Japonska a Kanady. Díky členství se sníží cla na britskou whisky, automobily nebo služby (The Capitals)


zobrazit více..
Loading...