Disruptoři

Disruptoři, start-upy

Disruptoři jsou narušitelé (transformátoři) zaběhaných pořádků, kteří díky inovacím (zejména digitálních technologií a umělé inteligenci) tlačí byznys vpřed. Prioritní viditelnou nebo maskovanou motivaci disruptorů a jejich je zisk, ovládání a moc (podobně jako u vládnoucích elit) na lidmi. Budují tzv. Dolarové jednorožce. Jejich růst podporují "pánové za oponou", protože mají společné zájmy a motivace.

Liftago, Uber, AirBnB, Rohlík, Facebook, Google, Daytrip, Davinci TS atd.

Pilulka.cz

Pilulku v roce 2013 založili bratři Kasové, jejich e-shop a síť 150 lékáren s logem Pilulka.cz posouvá těžkopádný farmaceutický byznys směrem k digitální budoucnosti. Za rok 2019 měla celá skupina obrat bezmála 2,5 miliardy korun a skončila v mírném provozním zisku. Kromě Česka působí také na Slovensku a v Rumunsku a letos se chystá vstoupit do Maďarska.

 • V roce 1999 společně založili e-shop Kasa.cz, který později za stovky milionů prodali.
 • Pro rok 2020 mají v plánu udržet minimálně 20procentní tempo růstu, některé dny jsme na internetu byli na úrovni 300 procent běžného provozu díky koronavirové karanténě.
 • https://byznys.ihned.cz/c1-66741810-obrat-nam-diky-koronaviru-nasobne-narostl-z-krize-se-probudime-do-jineho-sveta-rika-zakladatel-pilulka-cz-martin-kasa
 • Pilulka v roce 2020 úspěšně vstoupila ne českou burzu.

7.6.2021 Pilulka Lékárny hlásí z a rok 2020 konsolidovanou účetní ztrátu 25,6 milionu Kč (proti ztrátě 50,7 mil. Kč v roce 2019) (Reuters). https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4695877/pilulka-hlasi-za-lonsky-rok-konsolidovanou-ucetni-ztratu-256-milionu-je-o-polovinu-mensi-nez-v-roce-2019.html

Kiwi.com (Oliver Dlouhý)

 • Když potřebují dostává garance státu, nikoliv garance vlastníků (cca 0,7 miliardy kč koncem roku 2020). Jedním z investorů do kiwi.com byl i Jiří Hlavenka.

Americká společnost Airbnb, 

zprostředkovává ubytování v soukromí na globální úrovni.

 • 28.3.2020 Šíření koronaviru těžce zasáhlo cestovní ruch, a tím i aktivity společnosti Airbnb. Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) v pátek předpověděla, že pandemie způsobená koronavirem letos povede k propadu turistického sektoru o 20 až 30 procent.

26.2.2021 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování přes internet, loni vykázala kvůli pandemii a jednorázovým nákladům pro vstup na burzu ztrátu 4,6 miliardy dolarů (téměř 99 miliard Kč). Tržby jí klesly o 30 procent na 3,4 miliardy USD. Firma uvedla, že díky pokračujícímu očkování čeká výrazné oživení zájmu o cestování, i když je podle ní příliš brzy na to, aby odhadla vývoj hospodaření na letošní rok.

Zájem o akcie firmy byl při jejím prosincovém vstupu na burzu velký a od té doby akcie výrazně posílily. Upisovaly se za cenu 68 dolarů a ve čtvrtek jejich cena činila 182 dolarů. Po zveřejnění výsledků, což bylo po skončení čtvrtečního obchodování, akcie zpevnily. Analytici čekali mnohem horší výsledky.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4616800/airbnb-je-v-hluboke-ztrate-ceka-ale-vyrazny-narust-cestovani.html 

Rohlík.cz

Tomáš Čupr (1982, Polička, člen Aspen institut) je zakladatel Rohlík.cz, stál u vzniku a růstu online služeb jako Slevomat, DámeJídlo. Nová iniciativa urychlí masovou digitalizaci kamenného maloobchodního prodeje v Česku. "Ta by za běžných okolností trvala mnoho let, a teď je pravděpodobné, že k ní dojde během pár týdnů.

Předpokládaný loňský obrat e-shopu s potravinami by se měl pohybovat v roce 2020 kolem osmi miliard korun, hrubý zisk pak kolem 150 milionů. V roce 2019 měla firma obrat 4,2 miliardy korun, tedy poloviční, a hrubý zisk dosáhl 115 milionů. Z čísel je tedy patrné, že firma za loňský rok výrazně vyrostla a na obratu by mělo jít téměř o 100 % růst. Rohlik Group finanční rok 2020 uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy korun), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 tisíci zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014. On-line prodejce už přitom nepůsobí jenom v Česku. Od roku 2019 rozváží potraviny i v Maďarsku pod svou tamní značkou Kifli.hu. Loni v prosinci se pak firma rozrostla také do Rakouska, kde je známá jako Gurkerl.at. V letošním roce pak pod značkou Knuspr.de nabídne své služby i zákazníkům v sousedním Německu, kde začne nejprve rozvážet v Mnichově.

1.7.2021 Český internetový prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 100 mil. eur. Investice oceňuje celou společnost na jednu miliardu eur. Peníze použije firma na pokračování investic do vývoje, zavádění technologických inovací a urychlení expanze do zahraničí, uvedla v dnešním prohlášení (ČTK) 

https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/z-cuprova-rohliku-je-jednorozec-ziskal-dalsich-100-milionu-eur-od-investoru-1381840?<br>

2.3.2021 Skupina Rohlík Group říká, že získala od investorů 190 milionů EUR. Rohlík.cz říká, že FY2020 zavře s tržbami 300 milionů EUR, což odpovídá meziročnímu růstu o 101 %, a 750.000 zákazníky (Reuters). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. V aktuálním investičním kole vložilo do Rohlíku své peníze hned šest nových a jeden stávají investor. HN už dříve informovaly, že mezi novými akcionáři je francouzský fond Partech Partners, který nyní drží podíl ve výši 8,3 procenta. Nově do firmy investoval i takzvaný family office R2G. Ten spravuje peníze zakladatelů antivirového Avastu Eduarda Kučery a Pavla Baudiše nebo Oldřicha Šlemra, někdejšího spolumajitele České gumárenské společnosti.

Vedle této trojice, která patří mezi nejbohatší Čechy, se novými spolumajiteli e-shopu stali další francouzský fond Quadrille Capital, americko-britský fond Index Ventures, tuzemská J&T Banka a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Česká investiční skupina Enern, která je v Rohlíku od jeho počátku, pak do firmy vložila další, zatím neupřesněnou sumu. Pro všechny zmíněné investory platí, že drží menšinové podíly. Většinovým majitelem firmy zůstává Čupr, jehož podíl nově dosahuje 56 procent. 

Původní dluhopisy Rohlíku byly úročené 6,6 procenty ročně. Nové cenné papíry jsou pro e-shop výhodnější. Mají roční úrok 5,5 procenta.

https://byznys.ihned.cz/c1-66890560-rohlik-cz-ziskal-od-investoru-pet-miliard-penize-do-nej-vlozili-i-zakladatele-avastu-a-byvaly-gumarnik-slemr

2.2.2021 Většinový vlastník e-shopu s potravinami Rohlík Tomáš Čupr v půlce ledna oznámil vydání nové emise dluhopisů v celkové výši 1,7 miliardy korun. Přitom věřil, že investoři využijí možnosti participovat na zatím úspěšném příběhu e-shopu a pomohou mu v další expanzi. Uběhly dva týdny a investoři rozebrali v rekordním čase všechny pětileté seniorní dluhopisy Rohlíku. Poprvé se tak všechny dluhopisy vyprodaly již před datem jejich emise.

Rohlíku se v loňském roce podařilo upevnit si pozici na českém a maďarském trhu a rozhodl se také expandovat, tentokrát na jih - vstoupil totiž i na rakouský trh. "Věřím, že i na dalších trzích, jako je například Německo, na které máme v plánu expandovat, se nám podaří zapsat se do srdcí zákazníků a Rohlik.cz se i nadále udrží v čele e-commerce potravin."

Nominální hodnota jednoho dluhopisu byla 10 tisíc korun, přitom jeden investor byl limitován minimální investicí tří milionů korun. Zajištěné cenné papíry nabídly investorům pololetně vyplácený kupon ve výši 5,5 % p.a. Emisi řídila J&T Banka.

https://byznys.ihned.cz/c1-66877100-investori-se-vrhli-na-rohlik-v-rekordnim-case-rozebrali-dluhopisy-v-hodnote-1-7-miliardy-korun

21.1.2021 ÚOHS ve zjednodušeném řízení povolil převzetí podílu v porovozovateli online maloobchodního prodejce Rohlík.cz francouzskou společností Partech Partners (Reuters). 

12.1.2021 Rohlik.cz chystá na začátek února druhou emisi dluhopisů v objemu 1,7 miliardy korun. Výtěžek bude použit především ke splácení stávající emise. Pandemie koronaviru urychlila plán růstu on-line supermarketu, který chce letos vstoupit do Německa. (ČTK) Firma Tomáše Čupra od roku 2019 postupně vydala dluhopisy téměř za 1,2 miliardy korun, které se rychle rozebraly. Nyní Rohlík chystá další emisi za 1,7 miliardy korun, kterou bude řídit J&T Banka. Vedle toho společnost loví i investory, kteří by v ní měli získat podíl. Jedním z nových akcionářů Rohlíku by se měl stát francouzský fond Partech Partners. Loni v dubnu ale Čupr uvedl, že na prodej je menšinový podíl v Rohlíku za cenu kolem 100 milionů eur, tedy přibližně 2,6 miliardy korun. Magazínu HN PročNe?! pak podnikatel naznačil, že noví investoři by mohli celou jeho firmu ocenit zhruba na 16 miliard korun.

https://byznys.ihned.cz/c1-66868000-rohlik-vyda-nove-dluhopisy-tentokrat-za-1-7-miliardy-vedle-toho-jedna-s-dalsimi-investory

7.1.2021 Online supermarket Rohlík Tomáše Čupra se chce stát evropským pojmem. V aktuálním investičním kole dojde minimálně pro 100 milionů eur, tedy přes 2,6 miliardy korun, které do něj posílá francouzský fond Partech Partners. Po dokončení transakce se hodnota Rohlíku přehoupne přes 600 milionů eur. Do žádného tuzemského startupu zatím investoři nenalili tolik peněz (minulým držitelem této pozice byl Productboard, který loni získal zhruba miliardu), a když nepočítáme Avast, je Čuprův online supermarket také nejhodnotnější novodobou českou firmou českého zakladatele.

Nejdravější český internetový podnikatel, který má za sebou úspěšné exity ze Slevomatu a Dáme Jídlo, se s novou investicí v zádech pouští do míst, kam si česká e-commerce typicky netroufá - na západ. Už několik týdnů funguje pod značkou Gurkerl (okurka) v Rakousku a před sebou má start v Mnichově, tentokrát zase jako Knuspr (křup).

"Než takovou Vídeň otočíme do pozitivní cash flow, jsou to řekněme čtyři miliony eur za lidi a čtyři miliony eur do skladu a zázemí. Takže třeba osm milionů eur, jen abych to roztlačil. Konzervativní rakouskou a německou společnost si chce získat tím, co mu šlo vždy - parádní službou a kvalitním sortimentem. "Nemyslíme si, že je to tak těžká sázka," říká přesvědčeně Čupr, který v rozhovoru otevřeně mluví o nutnosti vymanit se z jakéhosi českého uvažování.

"Musíš si přestat myslet, že každý západní podnikatel je třikrát chytřejší než ty. Poznal jsem foundery obrovských globálních firem... A to nejsou borci, kteří jsou násobně chytřejší než my tady," konstatuje. Jsou na velkém trhu, dostali obrovský funding a umí to hrnout. My jsme jen vzešli z malého trhu, takže trvá, než nás začnou brát vážně, ale můžeme být stejně úspěšní.

https://forbes.cz/tomas-cupr-je-kral-rohlik-i-s-miliardovou-investici-prekracuje-svuj-stin-a-jde-dobyt-zapad/<br>

27.3.2020 spustil projekt nakupbezpecne.cz, Máme dva cíle: dostat lidi z front v obchodech a pomoct menším obchodníkům, kteří teď trpí. Jde o internetovou platformu, která dokáže zdigitalizovat každý krám i krámek v Česku. Jednoduše řečeno: obchod si do služby Nakup bezpečně přidá svůj sortiment (zejména potraviny, léky, drogerie) a zákazníci si u něj mohou nakoupit online z domova. Vyberou si i časový slot, ve kterém si pak nákup v prodejně vyzvednou, aby nemuseli procházet mezi regály a čekat ve frontách u pokladny.

 • Pro obchodníky i pro uživatele je služba Nakup bezpečně zdarma. Čupr doufá, že se během několika dnů na platformě objeví tisíce obchodů z celé země. "V první fázi to budou spíš malé krámky, co jsou všude po republice, a snad přesvědčím řetězce, aby se do toho zapojily 
 • 27.3.2020 startuje služba SuchyRohlik.cz, která umožní na největším českém online supermarketu nakupovat všem zákazníkům v celém Česku (Rohlík.cz je aktuálně dostupný jen v Praze, Brně, Olomouci, Plzni, Liberci a souměstí Hradec Králové - Pardubice). Půjde však jen o trvanlivé potraviny a drogerii s doručením druhý den od objednání.
 • https://www.forbes.cz/nakup-bezpecne-cupr-startuje-sluzbu-ktera-z-kazdeho-kramu-udela-e-shop/ 

Disruptoři, správy z tisku: 

11.5.2021 Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v 1. čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Společnosti výrazně pomohl zvýšený zájem o on-line nakupování během uzavření kamenných prodejen kvůli opatřením proti šíření koronaviru (ČTK)

11.5.2021 Start-up pro doručování jídla Wolt pokračuje v přibírání partnerů z maloobchodu. Potraviny začíná rozvážet pro řetězec prodejen Žabka a vietnamskou síť večerek Daily Fresh Foods. Kromě toho rozšiřuje své služby do dalších měst, jídlo z restaurací nově dováží v Liberci (ČTK)

12.4.2021 Italská firma Everli spustila v Česku on-line prodej potravin z velkých obchodních řetězců, které většinou s prodejem přes internet otálely. Zatím nejde o vzájemnou spolupráci, ale o zprostředkování nákupu ve vybrané prodejně nákupčím společnosti Everli. Italská platforma sází dále hlavně na to, že prorazí rychle do menších měst. V současné době testujeme službu s katalogem produktů od relevantních prodejců, jako jsou Tesco, Kaufland, Albert a Billa a o zahájení oficiálního partnerství jednáme s několika maloobchodníky. Naším cílem je nabízet kompletní výběr kamenných obchodů," uvádí za Everli Anna Podkowinska, ředitelka pro mezinárodní obchod. Cílem je spustit i obchody specializované na bio potraviny či drogerii.

V současné době si může zákazník na webu Everli vybrat nákup ze čtyř zmíněných řetězců. Ty se ale nyní ke spolupráci s Everli nehlásí.

https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/italove-zkousi-on-line-prodej-potravin-v-cesku-velke-obchody-zatim-nepresvedcili-1379428?<br>

17.3.2021 Hodnota společnosti Coinbase, která se chystá vstoupit na americkou akciovou burzu, se letos na soukromém trhu vyšplhala na 68 miliard dolarů. Největší americká kryptoměnová burza to uvedla ve své dnešní zprávě pro regulátory. Cena jejích akcií se v prvním čtvrtletí do 15. března zvýšila na v průměru 343,58 dolaru z 28,83 dolaru ve třetím čtvrtletí, a za poslední měsíce tak díky růstu ceny bitcoinu vzrostla téměř třináctkrát (ČTK) 

17.3.2021 Všichni řidiči alternativní taxislužby Uber v Británii budou mít od středy základní zaměstnanecká práva, jako například minimální mzdu či nárok na placenou dovolenou. Společnost to dnes oznámila v návaznosti na únorové rozhodnutí britského nejvyššího soudu, které bylo podle agentury Reuters prohrou pro společnosti podnikající v oblasti takzvané sdílené ekonomiky a vítězstvím pro odborové organizace (ČTK)

8.3.2021 Notino hlásí rekordní rok, obrat zvedlo skoro o půlku. V krizi jsme zaměstnali lidi z hotelů, říká šéf firmy. Kvůli nárůstu poptávky musel dokonce nabrat stovky lidí, což vedení vyřešilo kreativně. Domluvilo se se šéfy zavřených hotelů a dalo práci jejich lidem, kteří by jinak zůstali doma. Podobně jako další e-shopy těžilo Notino z toho, že se v době koronakrize zákazníci přesunuli z kamenných prodejen na internet. Obchod, který prodává v celkem 24 zemích, dosáhl na obrat 14,5 miliardy korun, což oproti předchozímu roku znamená nárůst téměř o polovinu.

 • Před dvěma lety jste zavedli ekobalení výrobků, kdy si zákazník připlatí a vy mu pošlete zboží v papírové krabici vyplněné papírem místo plastu. Jak se to osvědčilo? Zákazníci mají službu ekobalení rádi. Populární je zejména v západní Evropě, v rámci České republiky si toto balení vybírá zhruba 10 procent zákazníků. Udržitelnost je záležitost, kterou vidíme a vnímáme a snažíme se zareagovat nabídkou. Nejekologičtější je nespotřebovávat, ale to asi nezměníme. 

 • Nyní tvoříme systém k tomu, abychom věděli, které produkty nemusíme balit. Prodáváme 55 tisíc výrobků, takže k tomu, abychom každému zaměstnanci řekli, co má a co nemá balit, musíme vytvořit vlastní IT systém. To je hlavní projekt, který letos věřím, že dokončíme. Prozkoumáváme také možnosti automatizovaných strojů, jež jsou schopné velmi dobře zafixovat produkt, aniž by se musel výrazně a složitě balit.  

https://archiv.ihned.cz/c1-66890360-notino-hlasi-rekordni-rok-obrat-zvedlo-skoro-o-pulku-v-krizi-jsme-zamestnali-lidi-z-hotelu-rika-sef-firmy

8.3.2021 Skupina Mall Group, kam patří internetové obchody Mall.cz, CZC.cz nebo například Košík.cz, by mohla vstoupit na burzu. Uvedla to informační platforma Mergermarket a server ihned.cz. "Je to jedna z možností. Uvažuje se o ní, ale ještě není nic rozhodnuto," potvrdil deníku E15 zdroj blízký celé záležitosti. V rozhodování přitom bude záležet na tom, jak by investoři Mall Group ocenili.

Investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, EC Investments miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče a Rockaway Jakuba Havrlanta zvažují, že prodají část svých podílů ve firmě, úplný odchod z podniku ale v plánu nemají. Skupina PPF vlastní v Mall Group 40procentní podíl, stejný podíl má rovněž EC Investments. Zbylou pětinu kontroluje Rockaway.

Největší akcionáři se k informaci nevyjádřili. "Spekulace nekomentujeme," uvedl Křetínského mluvčí Daniel Častvaj. Stejně se vyjádřila mluvčí skupiny PPF Jitka Tkadlecová.

Uvedení akcionáři uvažují o primární veřejné nabídce (IPO) Mall Group, která by celý podnik ocenila na 1,5 až dvě miliardy eur. Tedy asi na 39,5 až 52,7 miliardy korun. Vstup na burzu pravděpodobně zorganizuje americká investiční banka JP Morgan, tvrdí zdroje Mergermarketu.

https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/mall-group-zvazuje-vstup-na-burzu-je-to-jedna-z-moznosti-tvrdi-zdroj-1378537<br>

26.2.2021 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování přes internet, loni vykázala kvůli pandemii a jednorázovým nákladům pro vstup na burzu ztrátu 4,6 miliardy dolarů (téměř 99 miliard Kč). Tržby jí klesly o 30 procent na 3,4 miliardy USD. Firma uvedla, že díky pokračujícímu očkování čeká výrazné oživení zájmu o cestování, i když je podle ní příliš brzy na to, aby odhadla vývoj hospodaření na letošní rok.

Zájem o akcie firmy byl při jejím prosincovém vstupu na burzu velký a od té doby akcie výrazně posílily. Upisovaly se za cenu 68 dolarů a ve čtvrtek jejich cena činila 182 dolarů. Po zveřejnění výsledků, což bylo po skončení čtvrtečního obchodování, akcie zpevnily. Analytici čekali mnohem horší výsledky.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4616800/airbnb-je-v-hluboke-ztrate-ceka-ale-vyrazny-narust-cestovani.html 

25.2.2021 Hledáte inspiraci pro své podnikání v současné složité době? Užitečným pomocníkem může být dvoudenní virtuální summit E15. Vybraní řečníci se věnují novinkám a inovacím ve svých oborech. Pokud vás zajímá svět e-commerce, start-upy a technologické společnosti, tak si udělejte dnes čas. Akci můžete sledovat na webu a sociálních sítích deníku E15 nebo přímo na stránkách akce. Summit pro vás tady budeme živě sledovat.

Jak bude vypadat retail v post covidové době, to předeslal Wijnand Jongen, prezident Ecommerce Europe. Obchody se budou více snažit budovat si emocionální pouta se zákazníky, rozvoj . Klíčovou technologií podle Jongena bude umělá inteligence. Dalšího rozvoje se ve spojení s retailem dočká rozšířená realita, která na chytré brýle kupříkladu promítne stav košíku či dovede zákazníka navigovat obchodem. Rozvoje se dočkají i hlasoví asistenti a hlas se stane ještě důležitějším. Otázkou však bude ochrana soukromí uživatelů a jejich důvěra v takové systémy. Obchodníky si také osvojí nové služby jako recyklování, renovace či opravy. Spotřebitelé také začnou více vyhledávat zážitky. Jongen ke konci zajímavě srovnal španělskou chřipku v první polovině minulého století se současnou pandemií koronaviru. Ve dvacátých letech před sto lety došlo k překotnému rozvoji a inovacím, takzvaným "roaring twenties" (bouřlivá dvacátá). Jistou paralelu lze očekávat i v současnosti. 

https://www.ecommercesummit.cz/

https://www.e15.cz/byznys/e-commerce-summit-e15-je-to-jako-se-spanelskou-chripkou-pak-prisla-bourliva-dvacata-1378219

13.2.2021 "Chceme zlepšit kvalitu ovzduší v interiérech," říká jeden ze zakladatelů start-upu Reair Jiří Janoušek. Se svým řešením vyhrál tým kolem něj národní kolo soutěže Red Bull Basement. Nyní Reair jednají o partnerství s několika firmami, kterým by svou technologii čištění vzduchu mohli dodávat. Vyvinuli malou krabičku, která pomocí sady senzorů automaticky měří koncentraci toxických látek, oxidu uhličitého a prachových částic v okolním prostředí. Díky propojení s aplikací vyhodnocuje překročení limitů a uživatele na to upozorní. Následně nabídne doporučení, jak stav do budoucna zlepšit.

https://www.e15.cz/byznys/startupy/mladi-podnikatele-chteji-cechy-naucit-dychat-kvalitnejsi-vzduch-1377794

10.2.2021 Start-up na elektromobily Rivian, které je podporován společnostmi Amazon.com a Ford Motor, se chystá vstoupit na burzu již v září a chce cílit na hodnotu přibližně 50 miliard dolarů (Bloomberg)

2.2.2021 Jako vůbec první startup v historii Česka se probojovala do prestižního akcelerátoru v Silicon Valley SkyDeck, mezi jehož podílníky se řadí takové kolosy jako Sequoia Capital nebo Mayfield. Společnost Tatum působí v oblasti blockchainu. Což už dnes ale zdaleka neznamená, že by měla nějak zvlášť pracovat s kryptoměnami. Blockchain je ve svém principu databáze, která ukládá a servíruje data.

Fígl blockchainu spočívá v tom, že je decentralizovaný - na rozdíl od jiných databází, které mají jeden uzlový bod napěchovaný informacemi a kolem něj natažená chapadla, jež informaci nesou dál. Naproti tomu v případě blockchainu se kompletní databáze nachází v každém z jejích bodů. Odstraňte jeden a s databází to ani nehne.

Když dnes chcete vyvíjet aplikaci, jež využívá blockchain, typicky to trvá jeden až dva roky. My ale pro vývojáře připravujeme určitý framework, nástroj, který jim umožňuje ty stejné aplikace vystavět za pouhé hodiny nebo maximálně jednotky dnů." Tatum tak vývojářům všeho možného, založeného na principu blockchainu, nabízí masivní úsporu, ať už budují prototypy, nebo funkční aplikace. 

Tatum dnes pracuje pro klienty v Česku, ve Spojených státech i Velké Británii a kromě digitálních peněženek se věnuje projektům ve futuristicky znějících oblastech typu trackování v supply chainu nebo tokenizace realitního trhu. Ne na všechno Tatum přitom kývne.

Odmítl například možnou spolupráci s armádou, která nepatřila k armádám NATO a během níž by jeho platforma podporovala armádu útočných dronů. Tatum spolupráci neuskutečnil z etických důvodů. Na principu toho, čeho se při ní mohl účastnit, je ale dobře vidět, co všechno dnes může technologie blockchainu znamenat. 

Zero-knowledge protokoly přesně takovým věcem zabrání. Protokol totiž funguje tak, že data o slečně budou v takovém hypotetickém příkladu zašifrovaná v blockchainu, který na otázky odpovídá pouze ano či ne. "Barmanova otázka tedy bude znít: je tato osoba starší osmnácti let? A odpověď bude ano či ne. Nedozví se vůbec nic navíc," říká Kodelka. Tento princip podle něj v budoucnu najde obrovské využití v digitální identitě, například s ohledem na GDPR a bezpečnost obecně.

"Budete mít informace třeba v nějaké digitální peněžence, v níž bude úplně všechno, ale díky zero-knowledge protokolům se každý subjekt dozví jen a pouze to, co se dozvědět potřebuje - a nic z toho, co se dozvědět nemá.

https://forbes.cz/z-brna-rovnou-do-sillicon-valley-blockchainovy-startup-tatum-kraluje-akceleratoru-skydeck/  

1.2.2021 Polostátní energetická společnost ČEZ prostřednictvím svého fondu Inven Capital po třech letech znovu investovala do francouzské carsharingové platformy Vulog. Do technologického start-upu poslala nižší jednotky milionů eur, a to prostřednictvím půjčky, která se následně překlopila v podíl ve firmě. Deníku E15 to potvrdil investiční ředitel Inven Capital Ivo Němejc s tím, že od všech investorů nyní Vulog vybral celkem 25 milionů eur, v přepočtu 650 milionů korun.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/platforma-pro-sdilenou-mobilitu-vulog-vybrala-650-milionu-znovu-do-ni-investoval-i-cez-1377555?

25.1.2021 Začínající finský podnik Wolt, který se zaměřuje na dodávky jídla, získal od investičních společností 530 milionů USD (11,4 miliardy Kč) na financování expanze mimo dodávky jídla z restaurací. Wolt byl založen v roce 2015 a loni rozšířil své dodavatelské aktivity o potraviny a maloobchod. Díky tomu ztrojnásobil tržby zhruba na 345 milionů USD. Čistá ztráta se pohybovala kolem 45 milionů USD (ČTK)  

24.1.2021 Americký akciový trh v posledních měsících zaplavují akcie firem, které vznikly jen proto, aby vyhledávaly akviziční příležitosti. Investoři jim loni svěřili rekordních 82 miliard dolarů, tedy přibližně 1,8 bilionu korun, přestože ani nevědí, do čeho budou investovat. Část expertů se proto domnívá, že tyto podniky by nakonec mohly být novým zdrojem spekulativní bubliny. Uvedl to server listu The Wall Street Journal (WSJ).

Řeč je o firmách, které se označují zkratkou SPAC, podle anglických slov special-purpose acquisition companies. Tedy o firmách, jejichž cílem je zaměřovat se na akvizice. V poslední době tyto podniky vyhledávají zejména start-upy v odvětví vyspělých technologií. Angažují se v nich i známá jména, nejen proslulý investor William Ackman, ale také například bývalý hráč basketbalové NBA Shaquille O'Neal či bývalý předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

SPAC jsou čím dál častějším nástrojem financování pro soukromé firmy, které mají zájem dát své akcie na veřejný trh. Takto se v roce 2019 například dostala na burzu společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Vhodný akviziční cíl tak nyní hledá už skoro 300 firem označovaných jako SPAC. K dispozici mají celkem zhruba 90 miliard dolarů (kolem 1,9 bilionu korun) a v posledních týdnech vzniká v průměru pět takových firem každý pracovní den.

 • Od začátku letošního roku vzniklo už 67 SPAC, které od investorů získaly téměř 20 miliard dolarů. To je výrazně nad částkou za celý rok 2019, která byla rekordní, než se fenomén SPAC loni prudce rozšířil. SPAC za loňský rok získaly do té doby nevídaných 82 miliard USD.
 • "Když slyšíte, že o SPAC už mluví všichni, vyvstává otázka, zda už z toho není spekulativní mánie," řekl člen vedení společnosti Westchester Capital Management Roy Behren, který sám do firem SPAC investuje. Jako problém by se mohl ukázat i málo průhledný proces oceňování firem, který může vést k tomu, že SPAC nakoupí předražené firmy. Opakovat by se proto mohla situace z přelomu tisíciletí, kdy splaskla bublina internetových akcií a nastal propad na burzách, upozorňuje Atwater z Financial Insyghts.
 • https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/wall-street-je-precpana-akvizicnimi-stopari-se-dvema-biliony-dolaru-se-pousti-po-jakekoli-stope-1377326

23.1.2021 Start-up Driveto, který nabízí flexibilní pronájem aut, zažil zlomový rok 2020. Předpokládaný obrat koně ze stáje investiční skupiny Miton se v loňském roce vyšplhal na 120 milionů korun, vyrostl tedy meziročně o 120 procent. Prvním předpokladem úspěchu byl fakt, že služba funguje kompletně on-line. Lidé si tak mohli od Driveto půjčit auto z pohodlí domova - od jeho výběru po podpis smlouvy. Adam Szabó, šéf karlínského start-upu, předpokládá, že podobný styl fungování se nevyhne celému auto-motivu.

 • V Česku jsme stále zvyklí si auta pořizovat stejně, ať už ojetá nebo nová. Buď si ho koupíte za vlastní, nebo si vezmete úvěr a s autem odjedete domů a sám se o něj staráte. Už se ani tolik aktivně nenabízí operativní leasing, spíše prodej se slevou. Pokud bychom chtěli lidi v Česku edukovat rychleji, stálo by nás to strašně moc peněz. A my na to bohužel nemáme neomezený rozpočet. 
 • Koukáme především do Německa, ale celý západní trh je jiný. V Německu jsou lidé zvyklí si pronajímat auta, nemusí ho vlastnit. V Česku je před námi řada edukativních úkolů. Částečně se to u nás dařilo Škodovce, když začala masivně podporovat operativní leasing pro firemní klientelu, která se to teprve začala učit. A s operativním leasingem je to u nás už docela slušné. Pro nás je to ale těžší, protože děláme nadstavbu operativního leasingu - bez závazku. V Německu flexibilní pronájem běží tři roky s fokusem na retail a fyzické osoby a jsou tam predikce, že by flexibilní pronájem měl mít do roku 2030 zhruba 40 procent trhu.
 • https://auto.ihned.cz/c1-66869880-pro-boom-elektroaut-chybi-v-cesku-dobijeci-stanice-i-podpora-vlady-rika-sef-start-upu-na-pronajmy-aut-driveto

18.1.2021 Vývoj ceny akcií on-line lékáren Pilulka připomíná nárůsty, které jsme zvyklí vídat spíše u rychle rostoucích e-commerce a technologických firem na burzách v USA. Jen za první dva týdny letošního roku se kurz zvýšil o 40 procent na 820 korun. Tržní hodnota firmy, tedy násobek kurzu a počtu vydaných akcií, tak přesáhl dvě miliardy korun. Od říjnového vstupu na pražský trh Start, který je určený pro menší a střední podniky, se téměř zdvojnásobil. "Je to jedna z mála inovativních IT společností na českém akciovém trhu. Takový příběh investory láká," uvedl Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

 • Pilulka má velký potenciál pro další růst tržeb v následujících letech, navíc by se mohla dostat do zisku.
 • Akcie Pilulky se v pátek obchodovaly za 1,1násobek loňských tržeb. V případě ve stejném byznysu podnikajících firem Zur Rose ze Švýcarska a německé Shop Apotheke převyšuje tento ukazatel číslo dva. To naznačuje, že cena akcií by oproti současnosti mohla být klidně i dvojnásobná.
 • https://archiv.ihned.cz/c1-66870070-akcie-pilulky-vystrelily-nahoru-impulz-daly-jeji-rekordni-trzby

6.1.2021 6.1.2021 Další z těch hodně ambiciózních a diskutovaných, které se musely adaptovat, je firma Daytrip, jež zprostředkovává cestovatelům jízdy s lokálními řidiči a s výkladem. Získají tak autentičtější zážitek, než kdyby se přemísťovali hromadnou dopravou nebo taxíkem.

A podobně jako v případě služby Davinci TS, která vznikla coby obdoba Booking.com pro cestovní kanceláře, i Daytrip získává novou investici na další rozvoj od předního českého fondu Pale Fire Capital. Trio investorů Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý posílá do původem české firmy střední stovky tisíc eur.

"Daytrip vnímáme jako vynikající produkt s globální ambicí a silným týmem. A bez ohledu na to, že při současné pandemii s celým travel sektorem velmi trpí, chceme podpořit jeho další růst a věříme v jeho ještě vyšší relevanci ve světě se zvládnutým covidem-19," uvedl k transakci partner Pale Fire Capital David Holý.

Pale Fire Capital je v posledních měsících na startupové scéně hodně aktivní - peníze vložila do firem LitFin nebo do Mobilního rozhlasu. Skupina investuje výhradně svoje peníze, které její zakladatelé získali mimo jiné prodejem portálu ePojištění.cz do rukou nadnárodní skupiny Bauer Media za tři miliardy korun. Kromě Daytrip nebo Davinci TS mají Barta a spol. podíly také v on-line vyhledávači nábytku Favi.cz, v aukčním portálu Aukro nebo v síti saunovacích center Saunia.

Společnost Daytrip působí ve více než sedmi tisících městech, jezdí pro ni bezmála tři tisíce řidičů a uvádí, že v roce 2019 zprostředkovala jízdy za 400 milionů korun. Její ústředí je ve Velké Británii. Už v minulosti do společnosti, která vznikla v roce 2015, investovaly fondy J&T Ventures, Nation1 a Select Ventures.

https://byznys.ihned.cz/c1-66864620-investori-kolem-jana-barty-veri-cestovani-penize-poslali-do-start-upu-daytrip-ten-laka-na-jizdy-s-mistnimi-ridici

zobrazit více..
Loading...