Nicholas Taleb

Prof. Nicholas Taleb

Nassim Nicholas Taleb (arabsky نسيم نيقولا نجيب طالب‎, * 11. září 1960 Amijún, Libanon) je libanonsko-americký esejista, filosof, odborník v oboru finanční matematiky, bývalý trader.

S teorií černé labutě přišel libanonsko-americký akademik a investiční poradce Nassim Nicholas Taleb v roce 2007 ve stejnojmenné knize s názvem Černá labuť: Následky vysoce nepravděpodobných událostí. Taleb v ní ještě před vypuknutím finanční krize v roce 2008 upoutal tvrzením, že většina ekonomů, bankéřů a investorů chybně věří tomu, že se dá budoucnost vypočítat a předpovědět.

Černá labuť: Následky vysoce nepravděpodobných událostí také teorie černé labutě je metaforou popisující důležité neočekávané události, které mají významný dopad na společnost. Tyto události se odchylují od toho co je běžné a proto je obtížné je předvídat. Často se objevují snahy tyto události ze zpětného pohledu racionalizovat.

Pojmenování černá labuť si autor zvolil z toho důvodu, že po celá tisíciletí lidé věřili, že se na světě nacházejí pouze labutě bílé barvy. Toto tvrzení se opíralo o nezpochybnitelné empirické důkazy. Když se objevila labuť černé barvy, bylo toto tvrzení náhle vyvráceno. Profesor financí a spisovatel Nassim Nicholas Taleb, který je autorem teorie, chce tímto příběhem říci, že učení se pozorováním, nebo zkušeností je výrazně limitováno a lidské poznání je velmi křehké. Stará pravda náhle nemusí platit, ač nás v ní miliony bílých labutí předtím utvrzovaly celá staletí.

Co říká teorie černé labutě?

Černá labuť je metaforou pro nepředvídatelnou událost se zásadním dopadem na společnost. Esejista, filosof a odborník na finanční matematiku Nassim Nicholas Taleb tak označuje existenci událostí, které nebylo možné předpovědět v minulosti a jejichž výskyt lze vysvětlit až se znalostí faktů.

  • Teorie se netýká jen finančních trhů. Taleb považuje za černé labutě všechny významné vědecké objevy, historické události a umělecké úspěchy. Vzestup užívání internetu, osobního počítače, první světovou válku, rozpad Sovětského svazu nebo útoky z 11. září 2001.
  • Černá labuť přitom odkazuje k omezenosti lidského vědění. Po tisíce let byli lidé přesvědčení, že existují pouze bílé labutě. Dokud nenarazili na černé labutě v Austrálii. Odtud pramení odkaz na nedostatek představivosti a potřebu počítat s příchodem nečekaných událostí.

Byla vytvořena jako vysvětlení několika otázek:

  1. Proč vzácné události nepřiměřeně ovlivňují historii, vědu, finance a technologie?
  2. Proč jsou vědecké metody nedostatečné pokud jde o předvídání těchto událostí?
  3. Proč si lidé neuvědomují jak významnou roli tyto neočekávané události hrály v naší historii?

Na rozdíl od dřívějšího a širšího "problému černých labutí" ve filozofii (tj. problém indukce), Talebova "teorie černé labutě" se týká pouze neočekávaných událostí velkého rozsahu a následků, které hrají významnou roli v dějinách. Tyto události, považované za extrémní odchylky, společně hrají mnohem větší roli, než běžné události.

Taleb tvrdí, že to, co zde nazýváme "Černá labuť", je událost s následujícími třemi atributy"

  • Za prvé, je to odklon, protože událost leží mimo oblast obvyklých očekávání, neboť nic v minulosti nemůže přesvědčivě poukázat na možnost její existence. 
  • Za druhé má tato událost extrémní dopad 
  • za třetí nám lidská přirozenost přináší vysvětlení jejího výskytu až po znalosti faktů čímž dělá událost vysvětlitelnou a předvídatelnou.

Zastavil jsem se a vytvořil trojici: vzácnost, extrémní "dopad" a retrospektivní (i když ne potenciální) předvídatelnost. Malé množství černých labutí vysvětluje téměř všechno v našem světě, od úspěchu idejí a náboženství, po dynamiku historických událostí a elementy našich osobních životů.

23.6.2020 Nassim Nicholas Taleb, autor slavné knihy Černá labuť, se na Twitteru pustil do vyhrocené debaty s fanoušky bitcoinu a libertariánství. Obě kategorie se podle jeho mínění téměř dokonale překrývají. K ideologii vycházející z předpokladu, že stát lze nahradit trhem, se ale staví značně skepticky, ačkoli kryptoměnu samu hodnotí pozitivně.

Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/autor-cerne-labute-taleb-skoro-vsichni-fanousci-bitcoinu-jsou-naprosti-idioti-1370905?

30.4.2020 Nemoc covid-19 náhle obrátila svět vzhůru nohama. Někteří ekonomové ji proto považují za takzvanou černou labuť. Ta s sebou obvykle přináší zásadní změny ve společnosti i v ekonomice. Je koronavirus opravdu černou labutí? Jak ovlivní trend robotizace a elektromobility nebo využití umělé inteligence?

https://www.csas.cz/cs/korporace/articles/koronavirus-jako-akcelerator-trendu-jak-pandemie-ovlivni-robotizaci-ci-elektromobilitu?<br>

zobrazit více..
Loading...