Potravinová bezpečnost

Potravinová bezpečnost

4.8.2021 Stupňující se napětí ve vztazích Washingtonu a Pekingu zasáhlo další oblast. Američtí politici chtějí zabránit tomu, aby asijská velmoc kupovala ve Spojených státech zemědělskou půdu. Tvrdí, že dosud zanedbatelné čínské vlastnictví farem může ohrozit potravinovou bezpečnost země.

Zákonodárci z republikánského i demokratického tábora v současnosti hledají cesty, jak udržet farmy v amerických rukou. Jejich snaha je součástí širšího úsilí administrativy Joea Bidena o snížení ekonomické závislosti na Číně, které se týká i dalších strategických oblastí, jako jsou polovodiče či nerostné suroviny.

Před čínským vlastnictvím zemědělské půdy varovala už řada těžkých politických vah včetně někdejšího viceprezidenta Mikea Pence a demokratické senátorky a neúspěšné prezidentské kandidátky Elizabeth Warrenové. "Amerika nemůže dovolit Číně, aby kontrolovala dodávky našich potravin," prohlásil Pence minulý měsíc a vyzval Bidena a Kongres, aby odebraly finanční podporu zahraničním vlastníkům půdy.

  • Loni čínští vlastníci kontrolovali celkem 78 tisíc hektarů zemědělské půdy v hodnotě zhruba dvou miliard dolarů. Jde však zatím jen o zlomek z celkové plochy 360 milionů hektarů pozemků vhodných pro farmaření. Naproti tomu evropští a kanadští investoři vlastní v zemi miliony hektarů půdy. 
  • Většina čínských investic je tedy soustředěna jinde než ve Spojených státech (prioritou jsou však země, kde je nabytí půdy a pěstování plodin velmi levné a snadné). Například v Rusku pěstují sóju a zeleninu, čínští investoři vlastní plantáže na palmový olej v Indonésii a mají zdroje dřeva v jihovýchodní Asii, v zemích jako Laos a Kambodža." 
  • https://www.e15.cz/zahranicni/usa-se-obavaji-cinskych-nakupu-zemedelske-pudy-chteji-je-zakazat-a-vlastniky-pripravit-o-dotace-1382583?
zobrazit více..
Loading...