Co způsobí sucho v Česku?

Co způsobí sucho v Česku?

Kniha Sucho v českých zemích uvádí jako vybrané extrémní suché epizody z období přístrojových pozorování roky 1808, 1809, 1811, 1826, 1834, 1842, 1863, 1868, 1904, 1911, 1917, 1921, 1947 (nejextrémnější epizoda sucha od dubna do října), 1953/54, 1959, 1992, 2000, 2003 a 2007. 

Pokračující sucho a nedostatek srážek by v budoucnu mohly ovlivnit pokles českého HDP až o 1,6 % (propočteno na koruny jde o ztrátu téměř 240 miliard korun), ztráty kvůli suchu mohou činit až 80 miliard korun ročně. Za posledních 30 let připravilo sucho dnešní státy Evropské unie o více než tři biliony korun. Španělsko přichází o 3 % hrubého domácího produktu. 

  • Mizí lesy, zvětšuje se plocha degradované půdy, vysychají potoky, klesá diverzita krajiny, roste plocha tepelných ostrovů v krajině a to ještě vysušuje krajinu.
  • Je narušený malý vodní cyklus a klesá také zadržování vody v krajině díky vyprahlé půdě (nevsakuje se).
  • Po použití glyfosátů se stávají pole mrtvými (mizí biosložka, půda degraduje - vodní a větrná eroze, snižuje se zadržování vody v půdě).
  • Z lesů zmizely houby (mykorhiza) a lesní plody v hodnotě čtyř miliard ročně, málo prší, málo rostou.
  • V případě opakujícího se extrémního sucha vědci očekávají, že bude třeba restrukturalizovat celá odvětví české ekonomiky. 
  • Dramaticky se změní odvětví závislá na dostatku vody - třeba na výrobu papíru nebo textilní průmysl.
  • Škody za sucho jen za loňský rok se vyšplhaly do miliard. Zemědělství ztratilo 10 miliard korun, lesy 18 miliard - a to jen pokud jde o těžbu dřeva.
  • Sucho může stát i stovky miliard korun, protože budeme muset vodu dovážet.
  • Naše území je extrémně závislé na množství deště a toho bude podle modelů ubývat.
  • Díky nedostatku krmiva se předčasně poráží dobytek.
  • Díky kůrovcové kalamitě postiženo více jak 50 % území způsobila extrémní těžbu dřeva, tím pokles odbytu a výkupní ceny, na druhé straně po 10 a více roků bude naopak později výpadek v těžbě a nedostatek dřeva pro průmysl.
  • Omezení pěstební plochy na pěstování, nutnost zavlažování na větší ploše (větší tlak na vodu, růst ceny) a to zdraží produkci.

Jediné, co nám v boji se suchem opravdu pomůže, je restrukturalizace krajiny. Musíme ji adaptovat na větší zadržení vody. Poslední století jsme žili ve vodním blahobytu a až nadbytku. Máme tu jeden a čtvrt milionu zemědělských pozemků s melioracemi, které vodu z krajiny odvádějí," upozorňuje Hruška, odborník na ochranu přírody, který působí v České geologické službě a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (29.4.2020).

Prof. Miroslav Trnka: nemůžeme brát tak, že když změníme krajinu, nebudeme mít problémy se suchem. Když se podíváme na dopady sucha v Rakousku, Belgii nebo Nizozemsku, jsou dost podobné jako u nás. Ani ta pestrá krajina mu nezabrání. Důvod sucha je ve změně klimatu. (15.5.2020)  

Jsou různé scénáře se kterými se počítá:

Aby tomu naše země předešla, je potřeba naši krajinu na sucho připravit. "Náklady těchto opatření v krajině odhadujeme na 400 až 500 miliard korun v průběhu 20 až 30 roků. 

  • Jeden počítá s úbytkem srážek o 25 %, ten vidíme už nyní,  (můžeme z ekonomiky odepsat až 135 miliard) druhý s padesáti procenty. Produkční schopnost české ekonomiky klesne o 0,9 až 1,%. Pro srovnání: divoký brexit sníží výkon české ekonomiky zhruba o 1,5 procenta. 
  • Sucha bude v Česku čím dál více, navíc má být intenzivnější. 

Sucho zprávy z tisku:

11.5.2020 Letošní jaro je podle něj ve srovnání s předchozími dvěma roky z pohledu nedostatku vláhy v půdě i průtoků v řekách a potocích nejhorší. "Sucho v půlce letošního dubna bylo srovnatelné se stavem, který jsme loni pozorovali až koncem dubna či začátkem května. Z toho vyplývá, že sucho se posunulo více do jara, a to včetně všech negativních dopadů. V porovnání s roky 2018 a 2019 byla na horách zásoba vody ve sněhu až třikrát nižší. Sníh navíc začal tát už v únoru, tedy relativně brzy. "Poté již následovalo období bez výraznějších srážek. Prognózy meteorologů pro další část letošního roku nejsou podle Rulíka optimistické. "Srážky mají být méně četné, očekává se spíše velmi suché počasí s extrémními vedry v letním období, kdy teploty mají atakovat 40 stupňů Celsia. Lze proto očekávat, že i průtoky ve vodních tocích budou silně podprůměrné, respektive často nulové, říká Martin Rulík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého

11.5.2020 Ministerstvo zemědělství chce hájit 31 území pro vodní nádrže. Nejvíce, sedm, je jich v Kraji Vysočina, některé nádrže ve Zlínském kraji by měly mít i přes 200 hektarů. V pondělí to zástupci ministerstva oznámili na tiskové konferenci. Celkem by nová místa zadržela 273 milionů metrů krychlových vody, což je zhruba třetina vodní nádrže Orlík. S místy, která v pondělí ministerstvo představilo, souhlasili starostové tamních obcí, řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Nyní je v takzvaném generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod 65 míst.

https://domaci.ihned.cz/c1-66761640-ministerstvo-zemedelstvi-chce-postavit-31-nadrzi-po-celem-cesku-stavba-jedne-zabere-minimalne-20-let

11.5.2020 Zemědělské sucho se od minulého týdne rozšířilo prakticky na celé území republiky. V neděli jím trpělo 98 procent území. Výrazné až extrémní sucho, tedy tři nejhorší stupně, nyní postihují 57 procent území. Déšť, který přijde v pondělí a potom především ve středu a v pátek, dosytí podle odborníků na normální úroveň půdu do 40 centimetrů především v Čechách, na Moravě zůstane situace špatná.

  • Prakticky nic deště nezmění na suchu v hloubce od 40 centimetrů do jednoho metru.
  • Zemědělci hlásí, že některé plodiny už boj se suchem vzdaly a ve většině okresů už předpokládají minimální ztráty způsobené suchem na deset procent a více. Situaci rostlinám vedle sucha komplikují ranní mrazy v posledních týdnech a silný výsušný vítr.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/intersucho-zemedelske-sucho-se-rozsirilo-na-98-pct-uzemi.A200511_165534_ln_domov_hetom

11.5.2020 Znovu se mluví o poldrech, tedy nádržích, kde při běžných podmínkách voda buďto nezůstává vůbec, nebo se plní jen částečně. "Dříve byl poldr modelovaný bez toho, aby měl nějakou stálou hladinu, teď má být navržený tak, aby tam stálá hladina byla.

1.3 miliardy vyčlenilo ministerstvo zemědělství v letošním roce na pozemkové úpravy k zadržení vody v krajině. "Pozemkové úpravy by si zasloužily mít rozpočet kolem pěti miliard korun ročně pravidelně," říká pro HN Jurečka

https://archiv.ihned.cz/c1-66761430-dalsi-pulmiliarda-na-sucho-stat-nove-podpori-i-poldry-se-stalou-hladinou-vody


4.5.2020 Dvěma nejhoršími stupni zemědělského sucha trpí pětina území, a to severovýchod republiky, velká část Karlovarského kraje, Poohří v okolí Loun a Žatce a také dlouhodobě část jižních Čech. Poměrně dobře je na tom teď naopak většina Středočeského kraje, Vysočiny a Brno a oblast na jih od něj. Pro mnohé zemědělce začíná být situace tak vážná, že připravují krizové plány, aby dokázali nakrmit zvířata, komerční plodiny jsou na druhém místě. Nejhorší snížení výnosů čekají zemědělci na Lounsku, Ústecku, Karlovarsku a Českobudějovicku, a to o víc než 40 procent. O 30 až 40 procent očekávají snížení úrody ve třech okresech na Moravě a v pěti v Čechách. Podobně špatná situace panuje na Slovensku a v dalších zemích střední Evropy, jak ukazují v pondělí aktualizované mapy na portálu InterSucho. Loni byla situace podobně špatná v dubnu, kdy prakticky nepršelo. Úrodu však zachránil nadprůměrně vlhký a studený květen.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/zemedelskym-suchem-trpi-80-pct-cr-deste-pomohly-jen-mirne.A200504_163840_ln_domov_hetom

4.5.2020 Tisková zpráva - Aktuální průtoky v řekách jsou na některých místech pod 10 procenty dlouhodobého průměru. Zásobování obyvatel pitnou vodou ale ohroženo není, a to díky zásobám v přehradních nádržích, které jsou naplněny zhruba z 90 procent. Abychom projevy sucha vyřešili, je třeba dělat současně opatření v krajině, obnovovat lesy i pracovat na velkých vodohospodářských stavbách včetně přípravy nových přehrad. Uvedl to ministr zemědělství Miroslav Toman po dnešním jednání s generálními řediteli státních podniků Povodí a Lesů ČR.

2.5.2020 Česko podle projektu InterSucho prožívá nejhorší epizodu sucha za posledních 500 let, američtí vědci (Park Williams, bioklimatolog z Kolumbijské univerzit ) už v půlce dubna mluvili o "megasuchu" v Berlíně, které snese srovnání nebo je i horší než největší sucha ve známé historii. Své tvrzení opírají o klimatické modely a data z letokruhů stromů, které sahají 1200 let do minulosti.

  • "Po krizi jako tahle si můžeme říct, pojďme obnovit byznys, tak jak byl. Ale to se nemůže stát. Tahle krize nám ukázala, že všichni musíme změnit naše ekonomiky od základu," řekla Brune Poirsonová, francouzská státní tajemnice ministerstva ekologie a stejný přístup propaguje i finská ministryně financí Katri Kulmuniov. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vzduch-je-cistejsi-presto-hrozi-klimaticka-kalamita-103433?

30.4.2020 Česko zažívá sucha již několik let v řadě. Současná suchá epizoda, kterou Česko prochází od roku 2015 a stále nekončí, je podle údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho nejhorší za posledních 500 let. Průměrný deficit srážek se za pět let od roku 2015 pohybuje celostátně na úrovni zhruba 400 milimetrů. Aby však byla vodní bilance stejná jako v období 1961 až 2000, byl by jich potřeba dvojnásobek.

  • V roce 2016 prof. Trnka řekl České televizi, že zatímco v minulosti byla sucha vyvolána především nedostatkem srážek, nyní je "taženo spíše nárůstem teplot než tím, že by nám dramaticky klesaly srážky". Díky nárůstu teploty dle Trnky v posledních desetiletích narůstá spotřeba vody v krajině. 
  • https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sucho-prichazi-nepravidelne-jedno-z-nejhorsich-bylo-v-roce-1947?

29.4.2020 Ministr životního prostředí Richard Brabec: Zemědělské sucho bylo v dubnu prakticky v celém ČR, silné nebo mimořádné sucho bylo také v 80 % zdrojů podzemní vody. Situace je katastrofická (ČTK) 

9.4.2020 Česko nejspíše čeká další suchý rok. Nejhorší je situace v povodí řek Moravy a Dyje. Zatímco se obvykle v jarním období z přehrad upouští více vody, aby se připravily na nápor z tajícího sněhu, letos se už nyní snaží vodou spíš zásobit. Jen v Krkonoších, kde je sněhu zpravidla nejvíce, ho podle březnové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu bylo třikrát méně než loni. V případě jižní Moravy dokonce desetkrát. Zjevně nás čeká další suchý rok. Nejen že chybí sníh na horách, nedostatkové jsou teď i deště. Podle meteorologů se situace v příštích dnech dále zhorší. Počasí bude nadprůměrně teplé a suché.

https://archiv.ihned.cz/c1-66748630-cesko-nejspise-ceka-dalsi-suchy-rok-nejhorsi-je-situace-v-povodi-rek-moravy-a-dyje

zobrazit více..
Loading...