Červený a černý rybíz

Červený a černý rybíz

Rybíz černý (Ribes nigrum), ani rybíz červený (Ribes rubrum) nesmí chybět v sortimentu žádného zahrádkáře, který si potrpí na hojnou úrodu chutného ovoce. A není divu. Jejich plody obsahují velké množství antioxidantů a zmražené nebo zavařené vydrží chutné i několik let.

Rybíz černý (Ribes nigrum) je z pohledu závlahy o něco náročnější než rybíz červený (Ribes rubrum). Snadněji mu totiž vysychají kořeny a bez vody nedokáže udělat dostatečně velké a chutné bobule. Myslete na něj tedy i v období sucha a trochu ho zalijte. Červené rybízy naopak můžete ponechat jejich osudu, vůbec nijak jim to neublíží a úroda nebude nijak ohrožena. 

Zálivka: Poprvé byste měli ke každému keři nalít deset litrů ve chvíli, kdy začíná obrážet. Vybírejte si spíše chladnější dny a vodu vždy nechte odstát. Chlor totiž rybízům rozhodně nesvědčí. Na další zálivku je čas ve chvíli, kdy se z květů začnou klubat malé zelené hrozny. A naposledy oblažte rybízy tekutinou ve chvíli, kdy definitivně odplodí a začnou se připravovat na klidovou fázi své vegetační doby.

Sběr: Červené odrůdy rybízu zrají nejčastěji od začátku červa až do konce srpna, některé mohou i v září a vyznačují se výraznou chutí s kyselým nádechem. Bílé rybízy jsou o něco sladší a sklízejí se zhruba od poloviny července. Černý rybíz má bobule větší a s mírným nádechem trpkosti a jejich sběr je možný zhruba od 10. července do poloviny srpna. Růžové rybízy jsou tedy nejsladší ze všech a jejich sběr je stejný jako u bílého rybízu.

Výsadba: vysazujeme několik druhů rybízu, které se budou vzájemně opylovat. Keře sázíme vždy zhruba metr až metr a půl od sebe a stačit jim bude i běžná zemina ze zeleninového záhonu obohacená o kompost. Zálivka je velmi důležitá převážně v době rozpuku a tvoření plodů

Rybíz potřebuje správné hnojení. Poprvé bychom k němu měli přistoupit koncem května nebo začátkem června, tedy ještě předtím, než řádně založí na plody.  Pokud chcete mít bohatou úrodu, sáhněte po dřevěném popelu. Vezměte půl kila popela na každý keř a zapracujte ho do půdy ve vzdálenosti 20-25 cm od kmínku. Právě tady je totiž nejvíce vlásečnicových kořenů, které čerpají živiny i vodu nejochotněji. Po hnojení rybíz řádně zalijte. V ideálním případě byste totiž dřevěným popelem měli rybízy přihnojit i v srpnu, a to ve stejném schématu, v jakém jste popel použili předtím. Přesný termín není důležitý, avšak rybízy by už jen měly mít tzv. odplozeno. Pak už stačí jen dbát na správnou zálivku a máte vystaráno.

Živiny: kuchyňský škrob, který je velmi bohatým zdrojem draslíku. Pokud tak začátkem jara jednoduše přisypete dvě lžíce pod každý rybízový keřík, můžete se těšit na dobré výsledky. Na začátku jara je totiž draslík velmi nápomocný při stimulaci růstu vegetativní hmoty, předchází předčasnému vysychání a opadávání listů i plodů, přispívá k vývoji a dozrávání plodů a zvyšuje ovocnou sladkost. Kromě sypání ho však můžete lehce rozpustit i ve vodě, a dopřát tak potřebné množství draslíku přímo kořenům rostlinky. Stačí smíchat dvě lžíce škrobu se třemi litry vody a máte vystaráno.

  • Čerstvý slepičí trus smíchejte získaný s vodou a nechte kvasit zhruba 5 dnů, vznikne koncentrovaný roztok. Ten je potřeba ještě naředit na optimální koncentraci pro zálivku. Toho dosáhnete tím, že 500 ml přidáte do konve, kterou doplníte na 10 litrů vody. Tato dávka je vhodná pro zalití rybízového keře pro optimální prohnojení a doplnění důležitých živin pro bohatou úrodu plodů v tomto roce. Hlavně v případě starších keřů se vyplatí hnojení opakovat minimálně každý rok v době před kvetením.   
  • Černý rybíz, hnojení: nevařené bramborové slupky namočte na 2-3 dny do vody a a nechte při pokojové teplotě. Získanou tekutinou následně rybízy zalijte.

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/skrob-jako-zazracny-pomocnik-v-zahrade-plody-rybizu-diky-nemu-budou-vetsi-sladke-a-velmi-stavnate/?

Škůdci, postřiky:

Pro ošetření keříků rybízu a angreštu budete potřebovat obyčejnou močovinu. Tu je dobré aplikovat ve formě postřiku. A jaké je správné načasování? Postřik provádějte ve chvíli, kdy se rybíz pustí do tvorby pupenů. Ty mají být zvětšené, ale zároveň ještě ne plně otevřené. Právě tehdy je nejlepší provést preventivní ošetření. 

  • Díky svému složení dokáže pomoci s odstraněním plísní, které zimují na výhoncích. Navíc poslouží jako silné hnojivo, kdy do půdy doplníte velké množství dusíku. To keříku pomůže s kvetením a následnou tvorbou plodů, což je energeticky náročné.
  • Silná dávka močoviny při pozdějším použití by totiž mohla poškodit lístky, které čerstvě vyraší. Při aplikaci pouze na dřevní části a ještě neotevřené pupeny nedojde k jejich poškození, ale odstraníte pouze případné choroboplodné zárodky, které mohou znamenat problém během pozdějšího růstu.  
  • https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/jak-se-zbavit-skudcu-na-angrestu-a-rybizu-hned-v-cervnu-prirodni-postrik-spali-vsechny-hrozby/<br>

Jak prořezat červený a černý rybíz. 

Řez rybízu se provádí ze dvou hlavních důvodů: keř potřebuje prosvětlit, aby se slunce dostalo i k plodům na vnitřních větvích a bobulky dozrály rovnoměrně. Řezem se navíc odstraní staré výhony, které už tolik neplodí, a jsou tedy pro dřevinu jen přítěží. Zde přichází první chyták, jenž často zahrádkáře zmate: doba plodnosti se u jednotlivých druhů rybízu liší. Zatímco černý rybíz nese nejvíce plodů na větvích starých 2-3 roky, výhony rybízu červeného a bílého vydrží plodit 5 let.

V případě černého rybízu je tedy potřeba po sklizni seříznout těsně u země už tříleté větve, naopak u červeného v prvních pěti letech provádíme jen řez prosvětlovací. To znamená, že po sklizni nebo v předjaří odstraníme slabé nebo nemocné větve a vyřežeme výhony, které keř příliš zahušťují. Když pak přijde čas na odstranění starých větví, budeme je muset rozeznat od těch mladých. Je to poměrně jednoduché, starší větve bývají silnější, mívají tmavší kůru a o poznání menší listy. Určitě si také všimnete, že se na těchto výhonech v dané sezoně objevilo méně plodů.

Předjaří je ideální pro prořezávku z důvodu, že chladné počasí brání rozvoji infekcí, a keřům se díky tomu rány lépe hojí. Pro pěstitele začátečníky ale může být těžké vychytat ten správný moment - mělo by být ještě chladno, ale teplota by už neměla klesat pod 5 °C. Protože je zima každý rok jiná a teploty se liší i v různých oblastech, nedá se přesně stanovit, který měsíc je pro ořez nejvhodnější.

Pokud si nejste jisti, nebo jste prořezávku zjara prošvihli, můžete ji provést i v létě těsně po sklizni. Letní řez má výhodu v tom, že lépe rozeznáte staré výhony od mladších a díky olistění uvidíte, kde koruna potřebuje prosvětlit. Větší řezné rány nezapomeňte ošetřit latexovou barvou nebo štěpařským voskem, abyste zabránili infekcím.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-prorezat-cerveny-a-cerny-rybiz-30000408.html?

zobrazit více..
Loading...