Solární energetika

p>Díky klesajícím cenám panelů, které se za deset let propadly o více než 80 procent, a rostoucím cenám elektřiny se ale pomalu blíží doba, kdy se vyplatí stavět sluneční elektrárny bez podpory. Sám ČEZ odhadl potenciál České republiky zhruba na 5 GW výkonu. 
  • prudkého poklesu cen fotovoltaických panelů (v letech 2007 až 2009 klesly z 3,50 dolaru za standardizovaný článek na 2,18 dolaru) 
  • Agrofotovoltaika, nový trend pěstování plodin pod solárními panely

"Masových příchod grafenu na trh energetiky je signálem pro další zatraktivnění solární energetiky, která se stále více propojuje s akumulací," uvedl Marc Sottana, manažer projektu Battery Energy Storage ve skupině Solek,

Grafen je základní součástí grafitu, jehož globální cena se odvíjí na základě velikosti vloček a jejich čistoty. Očekává se, že cena velkých grafitových vloček do roku 2020 dosáhne 1 165 dolarů za metrickou tunu. 

Solární energetika zprávy z tisku:

3.7.2020 Projekt s podporou programu Horizon 2020 inovoval fotovoltaické články s heteropřechody, ve kterých jsou kladné a záporné elektrody připraveny na desce křemíkového krystalu nanesením proužků amorfního křemíku tenkých jen několik nanometrů."Optimalizační proces vyvíjených solárních článků u všech partnerů využíval naši optickou profilometrii založenou na Ramanově rozptylu."

"Podařilo se dosáhnout 25,4 % účinnosti článků. Přiblížili jsme se tak současnému světovému rekordu (26,7 %). Navíc jsme také vyvinuli technologii připravenou pro automatizovanou sériovou výrobu.

https://techfocus.cz/gadgets/2174-vedci-vyvinuli-prototyp-fotovoltaickych-clanku-s-vysokou-ucinnosti.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=5EkxemvyebQ-202007031727&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

27.5.2020 ládní plán na osekání podpory obnovitelných zdrojů nevyděsil jen jejich majitele, ale i financující banky. Ty mají v sektoru napůjčované desítky miliard korun. A bojí se, že budou muset vytvářet obří opravné položky.

Plánované kroky z pera ministra průmyslu Karla Havlíčka budou mít největší dopady na solární elektrárny. Z celkové sumy 43 miliard, která jde dnes na dotace obnovitelným zdrojům, směřuje fotovoltaikám okolo 29 miliard. Část z této částky platí spotřebitelé a část jde ze státního rozpočtu. Havlíček hovoří o tom, že chce stát tuto podporu snížit zhruba o třetinu, dojít by k tomu mohlo už v roce 2022.

  • "Podle našich interních analýz přijdou při současném nastavení majitelé elektráren o 50 až 80 procent podpory. To většinu projektů položí," říká vysoce postavený manažer jedné z velkých tuzemských bank. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66768950-vladni-rozhodnuti-omezit-podporu-solarum-vydesilo-banky-ktere-jim-pujcuji-penize-vetsinu-projektu-to-muze-ohrozit

21.5.2020 Havlíček chce osekat podporu solárníků o třetinu. Majitelé firem hovoří až o polovině a bojí se krachů

https://archiv.ihned.cz/c1-66766780-havlicek-chce-osekat-podporu-solarniku-o-tretinu-majitele-firem-hovori-az-o-polovine-a-boji-se-krachu

11.5.2020 Americká vláda dala závěrečné povolení největšímu projektu solární elektrárny, která se má stát jednou z největších na světě. Projekt dostal zelenou navzdory námitkám ochránců přírody, kteří tvrdí, že v Nevadě zničí tisíce akrů plochy důležité pro přežití ohrožené pouštní želvy. Projekt Gemini za jednu miliardu USD bude zahrnovat také bateriové úložiště a má se nacházet zhruba 48 kilometrů severovýchodně od Las Vegas. Jeho produkce má činit 690 megawattů elektřiny (ČTK) 

28.4.2020 Vláda schválila snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Vnitřní výnosové procento (IRR) má činit 6,3 %, dosud to bylo 8,4 %. Ministr průmyslu Karel Havlíček včera po jednání kabinetu řekl, že dosavadní podpora byla příliš vysoká (ČTK) 

13.3.2020 Tým vědců z ANU vyvíjí takzvané "tandemové solární články", které spočívají v tom, že se na na křemíkový článek dá ještě článek perovskitový. Cílem je snaha zachytit více energie ze slunečního světla. Australané díky novému přístupu dosáhli s touto technologií nového rekordu - je to 27,7 procent. To znamená, že tyto panely dokáží přeměnit na energii až 27,7 procent světla, je potřeba dosáhnout ještě větší efektivity, přibližně kolem 30 procent. Vědkyně věří, že dnešním křemíkovým panelům skončí jejich dominance na trhu přibližně do pěti až deseti let. Pak budou podle ní nahrazeny buď právě perovskitovými nebo kombinovanými panely. Perobskit má ještě jednu výhodu: je to jeden z nejběžnějších materiálů na Zemi.

9.2.2020 POLOVINA STŘECH VE ŠVÝCARSKU BY MOHLA VYRÁBĚT ENERGII ZE SLUNCE. POKRYLY BY 40 PROCENT SPOTŘEBY. Zapojení umělé inteligence a podrobnější data o velikosti a orientaci střech umožnilo lépe propočítat potenciál fotovoltaických instalací ve Švýcarsku. Solární kolektory by mohly být instalovány na 55 procentech střech z 9,6 milionu budov. K tomuto závěru dospěli odborníci z technologického institutu v Lausanne EPFL. více

31.1.2020 ČEZ dle HN vyjednává o vybudování solární kapacity až do 40 MW na střechách komplexu budov Škody Auto. Jednalo by se o největší takovou instalaci v Česku

6.12.2019 Upravený Národní klimaticko-energetický plán počítá oproti původní verzi se zdvojnásobením instalovaného výkonu solárních panelů. Současných dva tisíce megawattů chce stát do roku 2030 navýšit až na 3975 megawattů (předpokládá, že asi tři čtvrtiny tohoto růstu budou ve střešních instalacích a zbytek by mohl být umístěn ve fotovoltaických elektrárnách instalovaných například na průmyslových halách nebo brownfieldech). To zhruba odpovídá výkonu dvou nových jaderných bloků, které stát už léta plánuje postavit. Podle (velmi optimistických) scénářů vlády a ČEZ by přitom první z nich mohl v Dukovanech začít elektřinu vyrábět až v roce 2036 a přijít na 160 miliard.

30.9.2019 Téměř 50 miliard korun nás bude stát podpora obnovitelných zdrojů v roce 2020, Majitelům elektráren zůstane podle propočtu týdeníku Euro jen asi třetina této částky. Zbytek shrábnou hlavně banky a také stát. Ten sice přispívá z rozpočtu na podporované zdroje zhruba 26 miliardami korun za rok, ale současně vybere dvě miliardy ročně na solární dani a další miliardy inkasuje na dani ze zisku firem podnikajících v oboru zelené energetiky. více

23.8.2019 Elektřina ze slunce má nyní na celkové instalované kapacitě v zemi podíl 10 (Reuters) 

1.8.2019 Tento tendr byl jedním z mnoha na cestě Portugalska k přeměně svého energetického mixu. Portugalsko má v plánu posílit svůj instalovaný solární výkon z hodnoty 572 MW (2018) na hodnotu 1,6 GW v roce 2021 a dále na hodnoty 8,1 až 9,9 GW v roce 2030. více

zobrazit více..
Loading...