Swap, výměnný obchod alias barter

Swap, výměnný obchod alias barter

Směnný obchod, kdy si dva partneři na základě dohody vymění zboží či služby bez použití peněz. Slovo swap znamená v angličtině výměnu.

"Mlynář potřeboval opravit boty, tak šel k ševci, donesl mu mouku a on mu spravil boty. Výměnný obchod fungoval dříve běžně i jako sousedská výpomoc. Dnes žijeme v konzumním světě plném zbytečného odpadu. Ale můžeme tomu pomoci právě tím, že dříve, než vyrazíme do obchodu, zkusíme se s někým domluvit na výměně," představuje svou filozofii například Swap Služby Praha.

10.1.2021 Například v Praze se do největší veřejné skupiny Swap Prague fungující čtyři roky zapojilo přes 21 tisíc uživatelů, jejichž počet se za poslední týden rozrostl o více než 350 nových členů (neplést se SWAP Prague, kde funguje 4,2 tisíce uživatelů). Vlastní swapy však mají i jednotlivé pražské části, dále existuje pražský swap specializovaný na výměnu knih, pokojových rostlin, akvarijních rybek či služeb, kde se například upečený dort směnuje za kadeřnické služby nebo namalovaný portrét za manikúru či práci hodinového manžela v podobě připevněné poličky či lustru.

Vlastní směnné trhy provozují ovšem všechna větší města. Například stotisícový Liberec eviduje na svých swapových či sousedských skupinách přes 10 tisíc účastníků čili desetinu obyvatel, podobný podíl lidí zapojených do barteru však zaznamenává i mnohem menší Chrastava s 6 300 obyvatel. Aktuálně jich má na místním swapu zaregistrováno přes 700.

Neplatí však pravidlo, že jeden uživatel musí být zaregistrován jen na jednom swapu, ale může být zapojen do dalších měst, kde si může věci osobně vyzvednout.

Pravidla a doporučení ke swapům

Pravidla swapů - pravidla určuje ten, kdo swap vyhlašuje:

Obecná pravidla

- Nabízená věc se nikdy nemění za peníze.

- Nabízejí se čisté věci bez vad, v případě vady se na ni musí upozornit.

- Ve swapu se nabízejí věci, které udělají druhým radost. Neslouží jako popelnice pro nepoužité harampádí.

Konkrétní pravidla:

- Skupina například vyhlásí, že se nesmí nabízet spodní prádlo či léky anebo zvířata, kde má mnoho zakladatelů strach, do jakých rukou by bez bližších znalostí protistrany zvíře přišlo.

- Lidé si mají věci předávat v místě bydliště, aby zároveň vytvářeli silnou místní komunitu.

- Po předání věcí musí člověk svou nabídku smazat.

Doporučení k barterovému obchodu:

- Napište okruhy toho, co byste chtěli směnou získat, jinak je pro ostatní velmi těžké se naslepo trefit do vašeho vkusu.

- Než uzavřete barter, snažte se nového "trhovce" poznat například tím, že si s ním vyměníte několik zpráv.

- Neudávejte svou adresu a pro předání zboží se scházejte s novými lidmi na veřejném místě.

- Počítejte s tím, že ne každá směna se musí povést. Někdy se stane, že přijedete na místo a druhá strana na to zapomene. Alespoň víte, že s takovým člověkem už příště měnit nebudete. Podle uživatelů swapů se to však neděje příliš často.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/navrat-do-praveku-v-cesku-buji-vymenny-obchod-136345#

zobrazit více..
Loading...