Globální válka

p>začala už globální, náboženská, obchodní a nacionální válka 11. září 2001 útokem na WTC ? S odstupem času se stále více ukazuje, že jsme již ve válce....(náboženské, (dez)informační, technologické a obchodní určitě). Co mohou být důvody vzniku globální války?  Na prvním místě suroviny, potraviny, voda, náboženství, boj o pozici světového lídra.....

Revoluční rok 1989 tak má o jednu revoluci navíc. K Sametové revoluci, pádu Berlínské zdi a konci Studené války přibyla ještě revoluce informační. 

27.11.2020 Prominentní íránský nukleární fyzik Mohsen Fachrízádeh podlehl v nemocnici zraněním, která utrpěl při pátečním útoku nedaleko Teheránu. Západní zdroje Fachrízádeha označují za šéfa íránského programu jaderných zbraní. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve své reakci na Twitteru naznačil, že je za útokem Izrael.

Velitel íránských revolučních gard sdělil, že Írán v minulosti vraždy svých jaderných odborníků a udělá to i nyní. Vzniká riziko odvety a nového kola regionálního konfliktu. Íránské vedení by mělo prokázat moudrost a počkat, až bude u moci odpovědné americké vedení, a odolat touze potrestat pachatele," Zástupce vedení libanonského Hizballáhu, který je spojencem Íránu, šajch Naím Kásim prohlásil, že reakce na vraždu je v rukou Íránu. Podle něj Fachrízádeha zabili lidé podporovaní "Amerikou a Izraelem a vražda je součástí války proti Íránu".

 • "Sionisté se snaží v posledních dnech politického života svého spojence zvýšit tlak na Írán a zahájit otevřenou válku
 • Izraelský tisk v minulých dnech upozornil, že se izraelská armáda připravuje na možnost, že americký prezident Donald Trump před svým lednovým odchodem z úřadu nařídí útok na Írán. Mezi izraelským vedením podle tisku převládá názor, že poslední týdny Trumpova úřadováním budou "velmi citlivé" období.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/iransky-jaderny-fyzik-podlehl-zranenim-po-utoku-u-teheranu-za-zlocinem-udajne-stoji-izrael.A201127_224003_ln_zahranici_liev?

10.11.2020 Rodí se nebývale silný konflikt. Svět se ocitl v první fázi 3. světové války, varují armádní špióni. Z pohledu vojenských zpravodajců se zdají být nejdůležitějšími místy pro nadcházející konflikty dvě oblasti. Kybernetický prostor a pak vzduch. Konkrétně nižší výšky, ve kterých létají drony, a pak kosmos, který protínají dráhy družic.

 • obfuskace, jde o metodu, kterou používají hackeři, aby oklamali a mystifikovali vyšetřovatele. Cílem této aktivity je zamést za sebou digitální stopy tak dokonale, aby se na původce útoku vůbec nepřišlo. To je ostatně problém většiny kyberútoků. Ačkoli jsou zřejmé následky v podobě nefunkčních IT systémů či ukradených dat, pachatele policie či zpravodajské služby vystopují jen zcela výjimečně.
 • V hodnoceném období byl pozorován nárůst nabídky škodlivých kódů, které si lze volně zakoupit běžným uživatelem ve skrytých částech internetu, v takzvaném deep webu a dark netu, a které jsou hojně využívané širokým spektrem útočníků.
 • hackeři už nemusí ovládat všechny způsoby k pronikání do IT infrastruktury. Stačí, když na příslušném utajeném webu - například přes kryptoměny, jako jsou bitcoiny, - malware nakoupí. O zbytek už se postará technologie za něj. Kromě organizovaného zločinu mají o tyto nové nástroje zájem i státy.
 • Vojenská tajná služba totiž loni zaznamenala rostoucí počet kyberútoků i na mobily. "Je poměrně snadné je infikovat skrze rozličné aplikace, ale i neověřené aktualizace. Používáním aplikací navíc uživatelé ve většině případů udělují souhlas s přístupem aplikace k jednotlivým funkcionalitám svého zařízení, jako např. ke kameře, mikrofonu, kontaktům nebo úložišti, a k poskytování nashromážděných dat
 • Jako problematické vnímají armádní experti také rozšiřování internetu věcí. Tady vnímají problém u výrobců. "Zabezpečení těchto zařízení se často ocitá až na posledním místě žebříčku priorit, a to nejen ze strany uživatelů, ale bohužel i ze strany výrobců, kteří jsou k tomuto tlačeni poptávkou po cenově dostupných zařízeních.
 • S masivním nasazením cloudových technologií úplně zaniká pojem bezpečnostní perimetr, který dříve definoval vnitřní zónu IT infrastruktury organizace a hranici s venkovním internetem. Přesouváním serverů z bezpečného umístění v organizaci do cloudů (např. Azure, Amazon Web Services atd.) z důvodu finanční výhodnosti a větší operability se zásadně mění celková bezpečnost těchto zařízení.
 • Roste možnost odcizení celých serverů a všech dat formou získání administrátorských přihlašovacích údajů do cloudu. S tím se otevírá otázka spolehlivosti provozovatele cloudu, který má de facto k dispozici veškerá klientská data
 • Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/rodi-se-nebyvale-silny-konflikt-svet-se-ocitl-v-prvni-fazi-3-svetove-valky-varuji-armadni-spioni.A201110_144708_ln_domov_tmr

10.11.2020 Válka o Karabach končí. Rozzuření Arméni vyšli do ulic. Arménie, Ázerbájdžán a Rusko podepsaly dohodu o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach. Informovaly o tom agentury Reuters a Interfax.

Arménský premiér Nikol Pašinjan dohodu označil za bolestivou, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev za základ k urovnání dlouholetého konfliktu. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že na základě ujednání Moskva do Náhorního Karabachu vyšle vojenské pozorovatele, kteří budou dohlížet na klid zbraní. Podle Alijeva bude členem mírové mise i Turecko.

Současný konflikt o Náhorní Karabach vypukl 27. září a byl nejhorší od 90. let 20. století. Na základě dohody podepsané Pašinjanem, Alijevem a Putinem měly boje ustat v úterý v 1:00 místního času (v pondělí 22:00 SEČ). V uplynulých týdnech se bojující strany dohodly na třech příměřích, která ovšem záhy porušily.

Současné boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-primeri-valky-o-karabach-uzavreno-jerevanem-otrasly-nepokoje-128868#

8.11.2020 Současná globální nejistota uprostřed hospodářské krize způsobené pandemií koronavirů by mohla být podle velitele britských ozbrojených sil generála Nicka Cartera předzvěstí další světové války.

 • eskalace regionálního napětí a chyby v úsudku by nakonec mohly vést k rozsáhlému konfliktu.
 • https://echo24.cz/a/SA6mH/velitel-britske-armady-general-carter-varuje-pred-treti-svetovou-valkou?

9.10.2020 Ruský prezident Vladimir Putin pozval ministry zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu na dnešek do Moskvy k jednáním o zastavení bojů v Náhorním Karabachu (ČTK) 

29.9.2020 Světová válka 2011-2038 už dávno začala. Ostrá fáze vypukne v roce 2025 tureckým útokem na zrazenou a nebráněnou Evropu a povstáním evropských muslimů. Podle plánů Moskvy má být Evropa zničena v občanské válce mezi satanskou koalicí marxistů a muslimů, vedených dobře zakonspirovanou agenturou ruského GRU a koalicí křesťanů a evropských vlastenců, vedených dobře zakonspirovanou agenturou ruského KGB. Zemře 1/3 Lidstva. Až zde nebude stát kámen na kameni, Brusel požádá Moskvu o bratrskou internacionální pomoc. Petr Cibulka, www.cibulka.net

28.9.2020 Boje v Náhorním Karabachu pokračovaly přes noc, Arménie i Ázerbájdžán nasadily těžké dělostřelectvo. Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračovaly podle Jerevanu i přes noc. Baku informovalo o ostřelování ázerbájdžánského města Terter arménskými silami. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo, hlásí rovněž územní zisky, uvedla v pondělí agentura TASS. Na arménské straně straně podle tohoto zdroje padlo již 31 vojáků a 200 bylo zraněno. Ázerbájdžán vyhlásil částečnou mobilizaci.

Napětí v oblasti jižního Kavkazu vzrostlo v neděli poté, co se znepřátelené strany vzájemně obvinily z útoků na své území. Baku i Jerevan hlásí zraněné i padlé, včetně civilních obětí. Arménský premiér Nikol Pašinjan vojenské aktivity sousední země v neděli označil za vyhlášení války a vyhlásil všeobecnou mobilizaci mužů a stanné právo. Stejná opatření přijal dříve také Náhorní Karabach. Dekret vyhlašující částečnou mobilizaci podepsal v pondělí také ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66821920-nahorni-karabach-zavedl-stanne-pravo-a-vyhlasil-mobilizaci<br>

27.7.2020 19. července odstartovalo ve Filipínském moři velké námořní cvičení za účasti námořních a leteckých sil Japonska, Austrálie a Spojených států. Jde o jedno z mnoha cvičení Spojených států a jejich spojenců v Indo-Pacifiku. Cvičení probíhají na pozadí sílících obav Tchaj-wanu z blížící se čínské invaze. Konečným geopolitickým cílem Ruska a Číny je důvěryhodnost USA, jako celosvětové vojenské, hospodářské a politické supervelmoci, rozbít.

Pokud tedy Čína zaútočí na Tchaj-wan a Spojené státy nepřijdou na pomoc, nebo budou Čínou odraženy, ztratí okamžitě kredit důvěryhodného bezpečnostní partnera, a to nejen v oblasti Indo-Pacifiku, ale vůbec všude ve světě. To nepovede jen ke ztrátě důvěry spojenců, ale také k nárůstu asertivity protivníků.

Cvičení probíhá v oblasti jihovýchodní Asie a poté se společný americko-australsko-japonský svaz přesune k Havaji, kde účastní dalšího velkého cvičení RIMPAC (Rim of the Pacific Exercise). Do cvičení RIMPAC 2020 se zapojí 25 zemí.

Spojené státy pochopitelně v oblasti také spolupracují s Indií, pro kterou je Čína úhlavní nepřítel. Před pár dny začalo cvičení za účasti CSG 11 letadlové lodě USS Nimitz (CVN-68) a čtyř lodí indického námořnictva. Cvičení osmičlenné indicko-americké flotily probíhá poblíž Andamanských a Nikobarských ostrovů, které doslova přehrazují výjezd z Malacké úžiny (škrtící bod na námořní trase mezi Jihovýchodní Asii a Evropou / Afrikou). Andamany a Nikobary patří Indii.

Na konci roku pak v oblasti proběhne další společné námořní a letecké cvičení Indie, Japonska, Austrálie a Spojených států. Všechny čtyři země mezi sebou vedou neformální strategický dialog a vyměňují si informace v rámci iniciativy QSD (Quadrilateral Security Dialogue), zkráceně Quad. Podle pozorovatelů země Quad odhodily při společných cvičení zábrany z předchozích let a již neřeší, zda cvičení provokují nebo neprovokují Čínu.

Taktika vlčí smečky

V této věci je zajímavý čínský pohled na (nejen) protičínskou taktiku Spojených států. Číňané, alespoň podle anglicky psaných článků některých čínských autorů (Song Zhongping), nepovažují Spojené státy za tygra, ale ze vůdce vlčí smečky, který vede vlky do boje. Taktiku vlčí smečky přitom Američané nemají používat jen ve vojenské oblasti, ale také v politice, ekonomice, technologií a kultuře.

"USA používají taktiku vlčí smečky také v hodnotách a ideologii. USA vždy věřily, že jsou vybráni jako alfa vlk, protože vedou ostatní, kteří mají konvergentní hodnoty a ideologii, a jeho hegemonie ve všech oblastech závisí na těchto dvou bodech. Konvergentní hodnoty a ideologie však nejsou jediným faktorem: svět je vysoce motivován zájmem a ve skutečnosti [svět] nazýváme 'společenství zájmů'," píše Zhongping. Jinak řečeno, Čína sází na to, že pro svět bude jednoduše výhodnější spolupracovat s Čínou než Spojenými státy, bez ohledu na společné hodnoty, kulturní blízkost, společnou historii nebo chceme-li "přátelství".

Americkou vlčí smečku nyní tvoří především spojenci ze zpravodajského seskupení "pěti očí" (Five Eyes), tedy Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Velká Británie, dále deset zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie ASEAN (Association of South East Asian Nations), poté Japonsko, Jižní Korea, Kanada a také (alespoň papírově) Německo, Francie a Itálie (země G7).

Američané také chtějí, aby se součástí americké vlčí smečky stala Evropská unie, podle čínských médií dokonce Rusko. Čínští autoři však uvádějí, že pochopitelně žádná taktika "vlčí smečka" proti Číně nic nezmůže a jmenované země nakonec zvolí jiná (vojenská, technologická, ekonomická, politická) spojenectví. Čína v tomto ohledu spoléhá především na Evropskou unii a na její zájmy.

https://www.armadninoviny.cz/indo-pacificka-namorni-cviceni-hrozba-cinske-invaze-na-tchaj-wan.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=368741&dop_req_id=a01F31uRDRP-202007280640&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box 

17.7.2020 Americký politolog a historik Graham Allison, který mnoho let pracoval jako poradce amerického ministerstva obrany, má obavy nejenom ze současné obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, ale obává se i případného konfliktu.

"Když se podíváme na vývoj, ke kterému teď dochází v Číně, což je nejrychleji rostoucí velmoc, jakou kdy svět viděl, a ve Spojených státech, což je zase největší vládnoucí velmoc, jakou kdy svět měl a která hravě překonává i Římskou říši, když se podíváme do historie, co se stalo, když se rostoucí velmoc dostala do konfliktu s tou vládnoucí, tak k něčemu takovému došlo už šestnáctkrát v posledních 500 letech a dvanáct z těchto střetů skončilo válkou,

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-budoucnu-by-mezi-usa-a-cinou-mohla-vypuknout-i-valka-tvrdi-profesor-112440#seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=Axu4ltigpyy-202007171917&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

27.6.2020 Velení francouzské armády vypracovalo strategický plán, který má zásadně přehodnotit dosavadní vizi ozbrojeného konfliktu a podstatně posílit ozbrojené složky země. Podle plánu, který v minulých dnech předložil náčelník generálního štábu generál Thierry Burkhard, je představa asymetrické války už překonaná, nebo minoritní, a potenciální válka, která může vypuknout nepředvídaně kdykoliv, bude masivní, symetrický ozbrojený konflikt. V příštích letech by také měl být dokončen návrat k povinné náhradní či vojenské službě pro Francouze, muže, ale i ženy.

Generál Burkhard, výsadkář a legionář, který se účastnil v posledních desetiletích většiny ozbrojených střetů Francouzů v cizině, ve 20stránkovém shrnujícím dokumentu ke strategickému plánu předkládá, jak se musí francouzská armáda přetvořit do roku 2030, aby byla připravena bránit se symetrickým konfliktům s velmocemi i supervelmocemi

 • cyklus tzv. asymetrických válek, tj. konfliktů, ve kterých se vojenské síly v poli výrazně liší počtem, silou a kapacitou (například střet mezi koalicí a islámským státem v Sýrii) končí, a že je pravděpodobný návrat k "symetrickým konfliktům", tedy regulérní válce "státu proti státu".
 • Za teoreticky možné protivníky je pokládáno Rusko nebo Čína. Francouzské ozbrojené síly musí být schopné "energicky" znovu získat kontrolu nad svými zámořskými územími v případě jejich napadení a i z toho důvodu musí být armáda více posílena.
 • Armáda musí nutně zlepšit své schopnosti v oblasti elektronického boje, ve vesmíru, v kyberprostoru, ve všem co souvisí s informačními technologiemi a kybernetickým válčením, ale nesmí přehlížet konvenční výzbroj jako obrněná vozidla, helikoptéry nebo letadla.
 • pro mladé Francouze jejíž prioritou bude "obrana země" a to ve kooperaci s tzv. univerzální národní službou, která bude povinná od roku 2024 pro všechny Francouze narozené po roce 2008. Jde o jakýsi modifikovaný návrat k povinné vojenské službě, a to pro muže i ženy. Proces běží zatím zkušebně od loňska.
 • Francie je konfrontována se svými vnitřními sociálními problémy, problémy s migrací, současnými ideologiemi a ztrátou státní kontroly nad řadou lokálních i institucionálních oblastí. Takže ji spíše hrozí občanská válka, jak již před několika lety varovala francouzská tajná služba.
 • https://echo24.cz/a/SSRJA/francie-se-chysta-na-velkou-valku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

9.3.2020 začala globální cenová ropná válka, jejím iniciátorem je Saudská Arábie (kde se vnitřní odehrává boj o moc, současný král má zdravotní problémy)

12.3.2019 Do deseti let hrozí válka s Čínou, potřebujeme silné spojence, tvrdí americký generál Hodges (bývalý velitel amerických sil v Evropě). USA podle něj potřebují spojence z Evropy, Kanady a Austrálie. Vyzval také Německo, aby dalo více peněz na obranu. Rusku je podle něj potřeba ukázat sílu. Nato se ale podle něj musí také věnovat i potenciálním hrozbám, které přicházejí z Ruska a z Číny. "Jestliže jsme dostatečně realističtí při posuzování těchto hrozeb, pak budeme schopni jim čelit," poznamenal. NATO potřebuje zvýšit své schopnosti v regionu Černého moře. "Je to oblast, kde Rusko provádí největší a nejsilnější agresi. Jestliže Západ neudělá něco s anexí Krymu, tak se může klidně stát, že dalším městem, které bude okupováno, bude Oděsa a nakonec možná i Rumunsko," Více

11.3.2019 Administrativa Donalda Trumpa v rozpočtu pro rok 2020 navrhla navýšit výdaje na obranu o 4 % na 750 mld. USD a snížit výdaje na zahraniční pomoc o 13 mld. USD (Reuters) 

 • Rozpočet organizace DHARPPA je cca 50 miliard USD
 • USA zvyšují výdaje na zbrojeni na 700-900 miliard USD (cca 4% HDP) a tlačí na své partnery v NATO, aby zvýšily výdaje na zbrojení na úroveň 2% HDP
 • Americký prezident Donald Trump podepsal rekordní vojenský rozpočet na rok 2019 ve výši 717 miliard dolarů, což je v přepočtu asi 16 biliónů korun.    
 • Rusko vydává na zbrojení cca 50-60 miliard USD
 • Rozjíždějící se obchodní válka mezi Spojenými státy, Ruskem, Čínou a EU hrozí spustit globální ekonomickou krizi (podle Pavla Kysilky, 7.2018). S nadsázkou se dá říci, že je to horší než atomová bomba
 • Rusko očekává globální konflikt do roku 2020 (podle Prof. Staňka), válka bude anihilační - vyhlazení protivníka (bojovníci budou smluvní kontraktoři)
 • Česko plánuje do roku 2024 zvýšit výdaje na zdrojení na 2% HDP (to je cca 120 miliard Kč ročně - tj. cca 6 - 7% našeho rozpočtu), seznámil premiér Andrej Babiš Amerického ministra obrany Jamese Mattise o stavu plnění tohoto závazku (28.10.2018)
 • Jaromír Novotný, bývalý velvyslanec ve východní Asii (Indie, atd.): Svým způsobem jsme v hybridní třetí světové válce, neboť to, co nám předvedli s uprchlíky a migranty, je invaze do Evropy (2019). Více
 • Současné sankce USA na Irák a Venezuelu (politická a hospodářská krize)  a také odstavení dodávek Lybie - občanská válka, a jejich dodávek ropy ohrozila hospodářství několika světových ekonomik např. Indie a Čína (klíčové je, zda budou tyto sankce respektovány

Zdroj: SIPRI

Proč musí USA zrušit smlouvu z roku 1984

 • Jedná se také o vývoj čínských raket, na který se nevztahuje americko-sovětská dohoda z roku 1987 o likvidaci raket krátkého a středního doletu, ze které chce americký prezident Donald Trump vystoupit
 • americký rozpočet již zahrnuje výdaje na vývoj a výrobu raket krátkého a středního doletu

Lokální války

 • válka v Syrii a Islámský stát (2011)
 • Lýbie
 • Algánistán, Pakistán
 • KLDR , dispinuje zásobami nerostných surovin ve výši 10 bilionů USD
 • nepokoje v Africe (Somálsko, Nigérie)
 • Ukrajina od března 2014
 • Izrael - Palestina
 • Irák - důsledek války v Iráku 2003
 • Islámský terorismus v Evropě
 • Čína - Taiwan - USA??
 • Ukrajina (Nato) - Rusko???
 • Saudská arábie - Jemen

Kde mohou vypuknout další války?

 • Severní Korea x USA
 • Čína x Indie - spory o hranice
 • Indie x Pakistán, spor o Kašmír
 • pokračující boj o moc v Sýrii (kontrola nad těžbou ropy a tranzity ropovodů)
 • Irák, Irán a Arabský poloostrov (Sííté a Sunnité)
 • Irák x USA (sankce na export ropy a surovin)
 • Irán - Izrael
 • Rusko x Evropa - Pobaltí, Ukrajina (USA)
 • Venezuela má největší zásoby ropy na světě), možná občanská válka, nebo zástupná válka mezi USA a Ruskem
 • Čína - Taiwan - USA ?? (Americká armáda připouští, že její námořní dominance v Tichém oceánu je ohrožována právě Čínou. V počtu plavidel a ponorek už Čína Spojené státy předstihla. Admirál Philip Davidson) - Prezident Si Ťin-pching nařídil velitelství námořnictva v Jihočínském moři, aby posílilo své bojové kapacity a připravilo se na možný konflikt (2018)
 • Nato - Rusko??
 • odvetná reakce Ruska na útok USA (supervulkán Yellowstone)

Počítačová, kybernetická válka (viry, hackerské útoky, atd.)

 • probíhá aktivně již min. od roku 2000 (jednotlivé státy mají skupiny specialistů, které pracují v armádě na tomto poli)

Ekonomická a obchodní válka

 • v roce 2018 viditelně začala obchodní válka USA s EU a Čínou v podobě cel a dalších opatření
 • více

Další druhy a možnosti válek současnosti:

 • války prováděné pomocí robotů, ponorek a dronů (dálkově ovládaných strojů) - již praktikována např. v Sýrii
 • rozkladné války prováděné s cílem změny vlády, režimu (Irán, Sýrie, Venezuela, Ukrajina atd..)
 • náboženské války (Islám), anihilační válka
 • války o suroviny a nová uzemí, které budou ekonomicky a jinak vysávané
 • válka o kolonizace vesmíru
 • válka robotů
 • technologický rozvoj by mohl vést k vypuknutí třetí světové války, říká čínský miliardář a zakladatel internetového obchodu Alibaba Jack Ma (2019)

Kde hrozí války o vodu?

V?roce 2030 bude žít polovina lidstva v?oblastech s?akutním nedostatkem vody, dle studie OSN z?roku 2009. Války, které se vedli o ropy není vystřídají války o vodu. Státy, které mají největší zásoby vody jsou Kanada, Chile, Norsko, Kolumbie nebo Peru. "Producenti zemědělských komodit nyní spotřebují 70 procent veškeré pitné vody. Na přípravu jednoho kilogramu chleba padne tisíc litrů, na kilogram hovězího pak 15 tisíc litrů vody," píše ve své studii Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

 • Tibet, na vodě z Tibetu je závislá až až dvě miliardy lidí
 • Blízký východ (má pouhé jedno procento zásob vody, i když v?něm žije pět procent světové populace)
 • Egypt a povodí Nilu ( 11 státu), Delta řeky je domovem dvou třetin obyvatel země, tedy zhruba 50 milionů lidí.
 • povodí Jordánu
 • více

 V?širším povodí osmi hlavních toků, které zde pramení, žije téměř polovina lidstva, Řeky Brahmaputra, Indus, Ghágra, Mekong, Salwin, Satludž, Jang-c'-ťiang a Chuang-che jsou klíčovými vodními tepnami (v abecedním pořadí) Bangladéše, Barmy, Bhútánu, Číny, Indie, Kambodži, Laosu, Nepálu, Pákistánu, Thajska a Vietnamu.

Vývoj jaderných testů KLDR

Kniha Střet civilizací, Samuela P. Huntingtona

Huntington ve své knize varuje, že USA a Evropa v budoucnu ztratí své výsostné postavení a do popředí se dostane Čína a své si budou chtít prosadit také mnohé arabské země.

Stav České armády:

Armáda České republiky čítá 7 praporů (2 motostřelecké pluky), pozemní vojsko - bojeschopná armáda se zbraní je cca 4 000 vojáku. Armáda má 24 000 (8 000 občanských pracovníků) placených zaměstnanců, z toho jsou 4 000 bojeschopné ( na 1 bojovníka je 5 úředníků).

 • dobrovolné armádní zálohy cca 1 300 mužů - dobrovolníci
 • zmizel termín unifikace (roztříštěná technika, munice, zbraně) v případě války nebude fungovat zásobování
 • zbrojní průmysl byl zcela zničen ( zbylo Aero Vodochody, Čechoslovak group (Detva, Martin, Zbrojovka Uherský brod)
 • generální štáb ztratil svoji funkci, nemůže téměř ovlivnit skladbu zbraní a techniky
 • roční náklady armády cca 57 miliard (cílem je dosáhnout 2% z rozpočtu České republiky) - vyhazování peněz - černá díra
 • armáda je nebojeschopná (obsazeno je 75% tabulkových míst k roku 2017), máme plně funkční cca 4 tanky (není to chyba...???) v porovnání s rokem 1990, kdy bylo ve výzbroji cca 660 tanků
 • Česko plánuje do roku 2024 zvýšit výdaje na zdrojení na 2% HDP (tj. cca 120miliard Kč ročně - tj. cca 6-7% našeho rozpočtu)
 • Česká armáda chce v blízké budoucnosti nakupovat za desítky miliard korun nové vrtulníky, radary, děla nebo bojová vozidla pěchoty. Například u víceúčelových vrtulníků se hovoří o USA jako o favoritech.
zobrazit více..
Loading...