ČEZ

ČEZ

Státy dlouhodobě využívající společnosti ČEZ, ve kterých vlastní 70% podíl, o rozšíření jaderných elektráren, aby nahradily bloky, které mají překročit v příštích desetiletích, a mohou být použity i na malé uhlí, které mohou být provedeny ve vaší provozní operaci. Výnosy z úroků na financování staveb jsou klíčové, protože investice do jaderných elektráren se budou vyplácet z výnosů z prodaných elektřin. Čím dražší jsou úvěry, tedy více spotřebitelů za elektřinu z jádra zaplatí. Vládní propočty nyní počítají s tím, že díky půjčování od státu a nákladů na financování stavby se bude elektřina z Dukovan pohybovat mezi 50 a 60 lety za jednu megawatthodinu.

ČEZ, zprávy z tisku:

27.7.2021 Stát chce, aby v Česku vznikl minimálně jeden projekt továrny na baterie pro elektromobily, takzvané gigafactory. Na dnešní tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zájem podle něj má Volkswagen (VW), jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, a korejská LG. Havlíček a generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš dnes podepsali memorandum o podpoře plánovaného projektu. Havlíček uvedl, že jednou ze zvažovaných lokalit pro stavbu továrny na baterie pro elektromobily je areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov 1, kterou loni ČEZ odstavil.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4738394/havlicek-chceme-v-cesku-aspon-jednu-tovarnu-na-baterie-pro-auta-zajem-ma-vw-a-lg.html<br>

27.7.2021 Vláda a energetická společnost ČEZ zřejmě v úterý podepíšou memoradum o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily, takzvané Gigafactory, v Česku. Znění memoranda dnes odsouhlasila vláda, uvedl na Twitteru vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že investice má v první fázi činit minimálně 52 miliard korun a v souvislosti s ní se předpokládá vznik minimálně 2300 nových pracovních míst.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Lithium a jeho využití bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Volkswagen, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, letos v březnu oznámil, že plánuje mít do roku 2030 v Evropě šest továren na baterie. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4737501/stat-a-cez-asi-podpori-memoradem-gigafactory-prvni-investice-ma-byt-52-miliard-korun.html<br>

26.7.2021 Nárůst provozního zisku až o 50 procent. Právě v návaznosti na předpokládané vyšší ceny elektřiny v budoucnu, včetně emisních povolenek, a také vyšší stabilnější výrobě nejlevnější energie skupiny z jádra, očekává ČEZ vylepšení hospodaření. Oproti loňskému zisku EBITDA ve výši 57 mld. Kč, by v polovině dekády měl činit 65-70 mld. Kč. O dalších 5 let později, tedy v roce 2030, již 80-85 mld. Kč. Přičemž pro zmiňované nejvzdálenější období je kalkulováno s relativně levnou cenou elektřiny 55-60 EUR/MWh, resp. cenou emisních povolenek 46 EUR/t. Jak je patrné níže, při příznivějších cenách ČEZ naznačuje ještě výraznější hospodaření.

Důležitým parametrem pro akcionáře je jistě výše zadlužení firmy. ČEZ v této dekádě zmiňuje CAPEX (investiční výdaje) v souhrnné výši 500-550 mld. Kč. Grafické znázornění v prezentaci bez bližšího měřítka naznačuje, že vlastně až desítky miliard z toho by mohly být použity také na akvizice. Každopádně i přes navýšení investic má ČEZ stále generovat pozitivní cash flow a zadlužení v roce 2030 zůstat pod trojnásobkem zisku EBITDA (v roce 2020 činil poměr 2,2). Vzhledem ke zmiňovanému plánovanému růstu provozního zisku, ale tedy vlastně v reálných číslech k poměrně značnému navýšení zadlužení. A otázkou do budoucna, která je vlastně věštěním z křišťálové koule, kde budou úrokové sazby. Tedy parametr, který tak značně může promluvit do konečného hospodářského výsledku.

https://www.kurzy.cz/zpravy/603169-cez-v-budoucnu-ocekava-rocni-provozni-zisk-az-85-miliard-korun/ 

20.5.2021 ČEZ: Navrhovaná dividenda 52 Kč/akcii odpovídá celkové hodnotě 28,0 mld. Kč (vypočteno z celkového počtu vydaných akcií) a představuje 122 % konsolidovaného čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy. ČEZ dnes představil strategii pro obnovitelné zdroje na příštích deset let. Do roku 2030 hodlá snížit emise o 55 procent, podíl výroby elektřiny z uhlí na 12,5 procenta, a do stejného roku vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6 gigawattů, převážně fotovoltaických elektráren. Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni meziročně klesl z předloňských 14,5 miliardy korun na 5,5 miliardy Kč, tedy o 62 procent. Za poklesem podle firmy stály vyšší tvorba opravných položek kvůli prodeji rumunských aktiv, zhoršení podmínek pro uhelnou energetiku a zdražení emisních povolenek. Po očištění o mimořádné nepeněžní vlivy ale čistý zisk vzrostl o 21 procent na 22,8 miliardy korun. Právě z očištěného zisku se dividenda vyplácí. Tržby skupiny stouply meziročně o čtyři procenta na 213,7 miliardy korun, což je nejvíce od roku 2013.

Skupina při představování výsledků za letošní první čtvrtletí 11. května uvedla, že výnos z prodeje rumunských aktiv dosáhl 24,6 miliardy Kč. Prodej bulharských aktiv je předpokládán na konci tohoto kvartálu. Pokračuje polská divestice. U ní ČEZ očekává předložení závazných nabídek také v tomto čtvrtletí. Prodej polských aktiv předpokládá na přelomu roku 2021 a 2022. Kromě toho ČEZ uvažuje o odprodeji majetku v Turecku, tamní trh je ale "opravdu složitý a aktiva v tomto regionu jsou zajímavá spíše pro lokální hráče.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4679368/cez-navrhuje-dividendu-52-korun-na-akcii-vyssi-byla-jen-jednou.html<br>

16.3.2021 Skupina ČEZ loni zvedla očištěný čistý zisk meziročně o 21 % na 22,8 miliardy Kč, sama ve své prognóze počítala s 23 miliardami. Provozní zisk před odpisy EBITDA dosáhl 64,8 mld. Kč a meziročně vzrostl o 8 %. Zvýšení energetická skupina vysvětluje zejména růstem realizačních cen vyrobené elektřiny díky předprodeji na velkoobchodním trhu a díky stabilnímu provozu jaderných zdrojů. Oznámila to dnes firma. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku hospodařila s účetní ztrátou a očištěný čistý zisk skončil pod tržním odhadem, vyplývá dále z dnes představených výsledků. Akcie společnosti na pražské burze v úvodu obchodování mírně klesají, naposledy o zhruba 0,2 % na 540 Kč/akcii.

Čistý zisk skupiny loni meziročně klesl o 62 % na 5,5 mld. Kč v důsledku vyšší tvorby opravných položek v souvislosti s prodejem rumunských aktiv, ale také kvůli horším podmínkám pro uhelnou energetiku a rekordnímu růstu cen emisních povolenek. Negativní dopady pandemie nemoci covid-19 skupina vyčíslila zhruba na 3 miliardy koKčrun. Podařilo se je podle ČEZ plně nahradit především vyššími zisky z obchodování a poklesem nákladů. Provozní výnosy loni vzrostly o 4 % na 213,7 mld. Kč
Výroba elektřiny z tradičních zdrojů loni klesla o 6 %. Výroba z uhlí v ČR klesla o 16 %, zejména v důsledku růstu cen emisních povolenek postupného útlumu dosluhujících uhelných elektráren.
Výroba elektřiny ve zdrojích nové energetiky vzrostla o 4 %, zejména díky lepším povětrnostním podmínkám v zahraničí. Investice do pořízení dlouhodobého majetku dosáhly 31,2 mld. Kč, meziročně se zvýšily o 1,4 mld. Kč. Nejvíce investic směřovalo do distribuční sítě v České republice.

Ke konci loňského roku měl ČEZ prodáno 89 % letošní výroby za průměrnou cenu 45,9 EUR/MWh a 56 % výroby roku 2022 za průměrnou cenu 47,0 EUR/MWh:

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4628670/cez-loni-zvysil-ocisteny-zisk-o-21-ve-4q-skoncil-pod-odhady.html 

8.3.2021 Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech, sdělil mluvčí energetické skupiny Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cez-ma-povoleni-k-umisteni-noveho-jaderneho-zdroje-v-dukovanech-je-to-zasadni-krok-uvadi-firma-1378538<br>

12.1.2021 Páteční problémy evropské sítě s dodávkami elektřiny odvracely také české jaderné elektrárny. Jejich provozovatel, společnost ČEZ, dnes v tiskové zprávě uvedl, že operátoři obou jaderných elektráren v pátek dohromady uskutečnili přes 30 úkonů k tomu, aby pomohli situaci v síti řešit. Podle některých zdrojů byla soustava například v Rakousku na pokraji masivního výpadku dodávek elektřiny, tzv. blackoutu. Provozovatel tuzemské přenosové energetické soustavy ČEPS v tiskové zprávě dodal, že páteční stav, kdy se elektrizační soustava kontinentální Evropy potýkala s nedostatkem výkonu, neohrozil provoz přenosové soustavy ČR.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4582599/cez-patecni-problemy-evropske-site-odvracely-i-jaderne-zdroje-cr.html

19.11.2020 Zadávací dokumentace k výběrovému řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu, upozorňují podle zjištění webu iROZHLAS.cz české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí. Vládě doporučují, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Polostátní společnost ČEZ, která je investorem projektu, chce tendr vypsat do konce letošního roku  

12.11.2020 ČEZ: Z prodeje aktiv lze v 1H21 počítat s mimořádnou dividendou cca 20 Kč + řádná divi 38 Kč. Dřívější odchod od uhlí v roce 2038 by měl dopad na provoz pouze jedné zbývající 660MW uhelné elektrárny, ale výrazně by zlepšil tzv. ESG rating firmy již v blízkém období.

9.11.2020 ČEZ a britská Rolls-Royce podepsaly dohodu o porozumění v oblasti malých modulárních reaktorů, společně budou sdílet technické poznatky a detailně posoudí možnost uplatnění těchto jaderných zařízení v ČR (ČEZ)

1.10.2020 ČEZ jako první energetika v Česku po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu. Ceníky na dobu neurčitou klesnou v průměru o 9 % u elektřiny a o 11 % u plynu, uvedla dnes firma

10.8.2020 Energetická společnost ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně navýšila čistý zisk i tržby. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Důvodem jsou podle nich mimo jiné vyšší prodejní ceny elektřiny. V loňském prvním pololetí zvýšil ČEZ čistý zisk meziročně o 45 procent na 11,2 miliardy korun, tržby vzrostly o 13,8 miliardy na 100 miliard korun. Analytici odhadují, že letošní pololetní tržby ČEZ 100 miliard překonají, čistý zisk by se pak mohl pohybovat kolem 16 miliard korun. Pololetní výsledky i výsledky za samotné druhé čtvrtletí oznámí firma v úterý ráno (ČTK) 

7.8.2020 Energetická skupina ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji svých rumunských aktiv s uchazečem, který předložil nejlepší nabídku. Podle rumunských novin Ziarul Financiar je zájemcem firma Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) (ČTK) 

4.8.2020 Trojice velkých přečerpávacích vodních elektráren Dlouhé stráně, Dalešice a Štěchovice II, které patří společnosti ČEZ, vyrobila v letošním prvním pololetí 652 mil. kWh elektřiny, meziročně o 23,3 % více. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier (ČTK)

16.7.2020 Nový jaderný blok v Dukovanech by stát při výstavbě mohl financovat bezúročně, za provozu se počítá s úrokem dvě procenta. Stát by měl energetické společnosti ČEZ na výstavbu poskytnout půjčku. Na stavbě by se měl podílet ze 70 procent. Zbytek by měl zaplatit ČEZ, který bude hradit také všechny případné dodatečné náklady. Vyplývá to z materiálu k modelu financování nového jaderného zdroje, který by měla v pondělí projednat vláda (ČTK) 

29.6.2020 Valná hromada energetické společnosti ČEZ dnes bude schvalovat dividendu z loňského zisku ve výši 34 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno 18,3 miliardy korun a stát jako majoritní akcionář získá zhruba 12,8 miliardy korun. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 24 korun za akcii, nejnižší za 12 let. Předloni byla dividenda 33 korun za akcii (ČTK) 

18.5.2020 ČEZ Distribuce investuje do svých sítí do roku 2025 přes 83 miliard korun. Více než čtvrtina plánovaných výdajů, přes 23 miliard korun, bude směřovat do digitálních technologií. Zástupci firmy to uvedli na dnešní tiskové konferenci v transformovně v pražských Řeporyjích. Důvodem navýšení investic do distribučního zařízení je podle nich změna distribučního prostředí, kdy sílí potřeba rychlejšího přístupu k informacím, a přechod k decentrální energetice. Loni firma investovala do sítí přes 11 miliard korun (ČTK)

28.5.2020 Valná hromada energetických společností ČEZ, která se účastní v pondělí 29. června v Kongresovém centru v Praze, prozkoumává kromě návrhu představenstva na výplatě také dividendy z loňského zisku ve výši 34 korun za akcii vzít další tělo. Půjčování vhodné o vyčlenění zbývající části elektráren Mělník do dceřinné firmy Energotrans nebo prezentace informací o přípravě nových jaderných zdrojů v Dukovanech. Vyplňte na pozvánky na valnou hromadu, zveřejněné na webových stránkách firmy (ČTK)

28.5.2020  Stát hodlá půjčky energetické společnosti ČEZ peníze na plánovanou expanzi za 160 miliard korun v elektrárnách Dukovany, uvedl ve čtvrtek ministr průmyslu Karel Havlíček v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Takový krok může vláda doposud odmítala.

"Stát si půjčí zvlášť. Může si to půjčit levně", uveďtel Havlíček. Kdyby si ČEZ měl půjčku od banky, podle havlíčkových propočtů na úrocích platil osm až 10 procent ročně. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4416128/hn-stat-cezu-penize-na-nove-jaderne-bloky-pujci.html

17.3.2020 ČEZ předprodal 86% elektřiny na rok 2020 na průměrné ceně 43,6 EUR / MWh (43,2 byl stav do konce září), pro 2021 57% produkce na průměrné ceně 45,7 EUR / MWh (45,4 byl stav k září) (Reuters) ČEZ za rok 2019 s očištěným ziskem 18,9 mld. Kč při výhledu firmy 17-18 miliard. Kč. Pro 2020 očekávejte čistý zisk 21-23 miliard. Kč, EBITDA 63-65 mld.

Výroba elektřiny dosáhla 64,6 TWh, meziročně o 2 % více. V paroplynové elektrárně Počerady vzrostla díky vysoce příznivým tržním podmínkám výroba více než dvojnásobně a dosáhla rekordních 3,7 TWh. V bezemisních jaderných zdrojích se loni vyrobilo 30,2 TWh, meziročně o 0,3 TWh více. 

zobrazit více..
Loading...