Technologie

Technologie

Za posledních dvacet let proměnily technologie nejedno odvětví - hudební a herní průmysl, bankovnictví, komunikaci, maloobchod, medicínu, výrobu, služby, turismus nebo dopravu.

Podle Alberta Einsteina a Stephena Hawkinga nás technologie zabije Je dost zvláštní, s jakou lehkostí dokážeme přecházet informace, které pro náš život patří k těm nejpodstatnějším. "Mladá generace má patnácti až dvaceti procentní nárůst úzkostí a deprese. A ta před ní to má stejné, také patnácti, až dvacetiprocentní nárůst úzkostí a deprese. To přímo souvisí s počtem hodin, které stráví před počítačem nebo s mobilem. - Máme u mladých lidí také třicetiprocentní nárůst sebevražd. Naše děti jsou méně šťastné, než jsme byli my a my jsme méně šťastní než naši rodiče. - Je zajímavé, že u lidí, kteří berou heroin, se aktivují stejné neurologické cesty jako u lidí, kteří jsou na Facebooku." Prof. Mudr. Stránský.

Evropa nezachytila nástup IT v 80. a 90. letech. Tehdy se v USA rodili a rostli dnešní šampioni žebříčku, firmy a značky jako Microsoft, Apple, Google či Amazon. Evropa žádné takové šampiony nemá, neboť od 70. let minulého století postupně leniví. Úpadek Evropy zažíváme v přímém přenosu, ačkoli mnozí si jej nejsou ochotni připustit. Čím déle si však budeme nalhávat, že starý kontinent zůstává na svém, tím hůře pro nás, naše děti a vnoučata. Světadíl, který chřadne ekonomicky a geopoliticky, totiž ztrácí možnost ovlivňovat světové dění a prosazovat na planetární úrovni své hodnoty.

  • https://www.kurzy.cz/zpravy/550396-proc-v-evropa-nema-zadne-googly-facebooky-ani-alibaby-protoze-ma-problem-jako-prave-ted/

Jak nové technologie pomáhají lidstvu?

  • Pokles kriminality a násilných vražd díky moderním technologiím (infrastrukturu monitorování okolí, zejména chytré kamery, jimiž tamní radnice obsypala město a které dodala sanfranciská korporace Cisco.
  • Chytrý kamerový systém tvořený několika stovkami IP kamer, které jsou rozmístěny na klíčových místech z hlediska potenciální kriminální činnosti. Kdykoliv někdo v jejich rádiu zavolá tísňovou linku 911, systém pozná problémovou lokaci a v bezpečnostním centru získají okamžité záběry z místa. V každém policejním (nebo jiném záchranném) voze je pak LTE router, díky němuž mají dané složky v blízkosti kamer záběry k dispozici také.
  • Povodňové senzory, které budou automaticky volat pomoc, když voda překročí určitou hranici.  
  • Kontrolovaná společnost se sociálním bonusem aplikovaní Čínou.
  • Bankovnictví bylo vždy spojeno s technologiemi. V 70. letech to byl příchod bankomatů a kreditních karet, v 80. letech debetní karty a v těch 90. internetové bankovnictví a e-commerce. Díky obrovskému nárůstu popularity chytrých telefonů se zrychlilo i tempo technologického pokroku, pokládající základy pro rozvoj mobilního bankovnictví. Banky navíc využívají nejnovějších poznatků v oblastech zpracování velkých objemů dat a umělé inteligence k lepšímu pochopení potřeb, očekávání a preferencí jejich zákazníků.
  • Digitální bankovní identita.
  • Datová úložiště Cloudy.
  • bezdrátový přenos energie pohyblivému cíli (robot, automobil atd., již nyní to dokážeme u mobilního telefonu nebo počítače).
  • Moderní technologie pomáhají zrychlit a zjednodušit obchod se zbožím, který po celém světě dosahuje hodnoty 19,48 bilionu amerických dolarů (eshopy nahrazují kamenné prodejny - digitální hypermarkety s globálním dosahem -např. Amazon, Alza, Mall atd.).
  • Telemedicína a biotechnologie.
  • Edge computing se bude dále rozvíjet díky právě zaváděným mobilním 5G sítím. 

Jak bude vypadat svět v budoucnosti 2038?

Martin Holečko z Future Port Prague, který patří do skupiny světových futurologů, (kolem Petera Diamandise) zveřejnil milníky technologického vývoje. V roce 2038 se virtuální realita stane součástí reality, tedy běžného života.

  • Rok 2020 V některých městech začínají fungovat první létající auta. 5G mobilní sítě nabízí internet rychlý až 100 gigabitů v různých místech po světě. Lékařské diagnózy odhalené umělou inteligencí se používají v řadě zdravotnických zařízení v USA.
  • Rok 2022, 3D tiskárny mají schopnost tisknout oblečení a části budov, Všechny dětské hračky jsou "chytré" a mají zabudovanou umělou inteligenci. Lidé mohou legálně používat autonomní auta po celých Spojených státech.
  • Rok 2024 Autonomní auta nahrazují soukromé vlastnictví aut. Lidé mohou dojíždět pomocí VTOL (letadel s kolmým startem) mezi Los Angeles, Tokiem, Sao Paulem a Londýnem. Virtuální realita je všudypřítomná. Virtuální svět je stejně běžný jako skutečná realita a cestování začíná ubývat, protože lze zažít většinu míst virtuálně.
  • Rok 2028 Sluneční a větrné elektrárny představují téměř 100 % nově získané elektřiny. Roboti mají skutečné vztahy. Celosvětová poptávka po ropě dosáhla vrcholu a začíná klesat.
  • Rok 2030 Mnohé nadnárodní ropné společnosti zkrachovaly. Umělá inteligence zvládne Turingův test, a vyrovnává se tak inteligenci člověka. Uhelné emise se snižují a do roku 2050 je podepsán globální plán pro emise nulové. Nejbohatší skupiny dosáhly schopnosti prodlužovat věk rychleji, než stárnou. Kvantové počítače rozklíčují šifry, jež se používají v současnosti, což odkryje obrovské množství soukromé komunikace.
  • Rok 2032 Avataři, tedy naše virtuální "druhé já", jsou čím dál populárnější a lidé se skrze ně mohou "teleportovat" po celém světě. Odborníci a profesionálové si nechávají zavádět kortikální vylepšení, díky nimž jsou schopni komunikovat nebo provádět výpočty přímo z mozku. Lidský imunitní systém pomáhají zlepšit nanoboti.
  • Rok 2034 Umělá inteligence dokáže řešit novou třídu vědeckých problémů, jejichž pochopení se neobejde bez vylepšení mozku. Velké problémy současného světa, jako je rakovina či chudoba, jsou vyřešeny. Roboti fungují jako chůvy, zdravotní sestry a služky. Pomáhají tak seniorům v jejich setrvání doma a nezávislosti na okolní péči.
  • Rok 2036 Chytrá města se nacházejí už po celém světě. Jsou energeticky soběstačná, ekologicky čistá, poskytují bezpečí a mají rozšířený servis umělé inteligence. Terapie dlouhověkosti jsou součástí životního pojištění a můžou prodloužit život až o 40 let.
  • Rok 2038 Budoucí život je ve všech aspektech zcela odlišný od dnešního. Umělá inteligence a virtuální realita rozšiřují každou oblast lidského života. více 

Podle podle šéfa Applu Tima Cooka něj největším technologickým přínosem pro svět v následujících pěti až deseti bude rozšířená realita AR má totiž dle něj lidi spojovat namísto izolace, jako tomu je částečně u virtuální reality. 

  • Zdravotnictví velmi profitovat s nových technologií v čele s AR.

Zrychlování technologií (konvergence)

Důsledkem konvergencí v používání technologií je stav, kdy se stále většímu počtu uživatelů umožňuje zrychlováním v aplikaci nových technologií a současně s tím se zrychluje vývoj  všech aplikací (výrobků, služeb atd.) digitálních technologií. Tento vývoj se mění z lineálního na exponenciální.

Níže uvedený graf ukazuje dobu za jakou se podařilo dosáhnout používání dané technologie 50ti miliony uživatelů.

Jde tuto rychlost možno zrychlovat do nekonečna? Nebo nás potom čeká nějaký bod zlomu a naplní se Herakleitův princip??

Umělá inteligence

Elon Musk sází na rozšíření kognitivních schopností lidského mozku za pomoci počítačů. Jeho společnost OpenAI nechce bojovat proti umělé inteligenci, ale naopak ji maximálně využít. Protože jak říká, tento souboj je již prohraný. Elon Musk navíc věří v to, že umělá inteligence by měla lidi obohatit a ne jim pouze sloužit. Jack Ma na druhou stranu věří, že umělá inteligence bude lidem pomáhat, zejména v dramatickém zkrácení pracovní doby, a to až na 4 dny v týdnu. Jack Ma je však přesvědčen, že nejprve je třeba se na plné využití těchto možností dobře připravit. Muskova společnost OpenAI se snaží vytvořit Obecnou Inteligenci, tedy umělou inteligenci, která je schopna konkurovat lidem. Ta by měla posílit a rozšířit lidské schopnosti a dovednosti. Podobným směrem jde i aktuální investice Facebooku do společnosti CTRL-labs, která se zaměřuje na ovládání počítačů za pomoci mysli. více

  • Reálná aplikace umělé inteligence je  zaměřena zejména na tyto hlavní oblasti; datová analýza, zvyšování produktivity a zlepšování styku se zákazníky. Investice do těchto oblastí rostou již od roku 2010 v průměru ročně o 60 %. 
  • Ve výše zmíněných oblastech může znamenat až 40% nárůst produktivity práce a zdvojnásobení růstu HDP.  
  • Hlavní výzvou pro rychlejší rozvoj umělé inteligence v běžném životě čtyři oblasti: přístup ke kvalitním datům, podpora stabilních technologií, dostatečný počet kvalitních profesionálů a v neposlední řadě vyspělý právní rámec. 

RIZIKO: roste riziko zneužití, aby byly investice do výzkumu a vývoje umělé inteligence rovnoměrně rozprostřeny po celém světě, aby byl dostatek kvalitních dat, technologií a lidí. A také, aby politici nastavili takové podmínky, ve kterých bude umělá inteligence kultivována, stejně jako ta lidská.

DESET STRATEGICKÝCH TECHNOLOGICKÝCH TRENDŮ PRO ROK 2020

1. Hyperautomatizace (hyperautomation) je výsledek kombinace několika nástrojů využívajících strojové učení, klasický balíčkový software a automatizační nástroje, jež společně plní konkrétní úlohy.  

2. Mnohozážitek (multiexperience) - během následujících let (do roku 2028) nastane zásadní změna způsobu, kterým uživatelé vnímají digitální svět a interagují s ním. Konverzační platformy jsou jedním z příkladů, jak již tato změna interakce započala.

3. Demokratizace dovedností (democratization of expertise) bude mít za cíl poskytnout lidem přístup k odborným technickým znalostem (například z oblastí, jako jsou strojové učení nebo vývoj aplikací) nebo ke znalostem z byznys domén (obchodní proces, ekonomická analýza) pomocí radikálně zjednodušeného rozhraní a bez nutnosti nákladného a rozsáhlého školení. "Civilní" či "občanský" (citizen) přístup (například tzv. civilní datoví vědci, civilní integrátoři nebo civilní vývojáři) společně s rozvojem "no-code" programovacích modelů jsou příklady demokratizace dovedností.

4. Rozšíření lidských možností (human augmentation) se zaměřuje na možnosti, jimiž mohou být technologie co nejpřirozeněji využité pro zlepšení našich kognitivních a fyzických schopností.  

5. Transparentnost a dohledatelnost (transparency and traceability) souvisejí zejména s rostoucím uvědoměním si zákazníků, že jejich osobní data jsou cenná a měli by nad nimi mít kontrolu - ale nejen s tím.

6. Výkonný/posílený edge (the empowered edge) - edge computing označuje výpočetní topologii, v níž jsou zpracování informací a sběr či doručování dat a obsahu umístěné blíže zdroji, repozitáři či uživateli této informace. Cílem je udržet datový provoz a zpracování v místě, a snížit tak latenci, využít naplno možností okrajové infrastruktury a zvýšit autonomii v této oblasti. 

7. Distribuovaný cloud (distributed cloud) - jde o rozložení (distribuci) veřejných cloudových služeb do různých lokalit, přičemž původní poskytovatel cloudové služby je stále odpovědný za provoz, dohled, aktualizace a rozvoj služby.

8. Autonomní věci (autonomous things) - fyzická zařízení využívající AI k automatizaci úkonů či úloh, jež dříve dělali lidé. Zjevnými příklady jsou roboty, drony, autonomní vozidla či lodě a zařízení. Jejich automatizace jde za rámec možností pevně naprogramovaných modelů, využívají AI pro řízení pokročilých reakcí přirozenějších interakcí s okolním prostředím a lidmi. 

9. Praktický blockchain (practical blockchain) - přináší potenciál proměnit celá odvětví v systémy digitální důvěry, transparentnosti a výměny hodnoty napříč obchodními ekosystémy.

10. AI bezpečnost (AI security) - umělá inteligence a strojové učení budou postupně využívány pro rozšíření (vylepšení, urychlení) lidského rozhodování ve stále širší škále oblastí. 

více: https://techfocus.cz/gadgets/1662-deset-strategickych-technologickych-trendu-pro-rok-2020.html

více o souvislostech v knize: Cesta v desetiletí metamorfózy z pohledu laika

více o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika

Technologie zprávy z tisku:

15.6.2021 USA a Evropa oznámí dnes novou společnou tecnologickou a obchodní iniciativu. Euroamerická rada pro technologie bude mít za cíl vytvořit globální standardy pro rozvíjející se technologie, podporovat demokratické hodnoty online a najít způsoby jak by EU a USA mohly spolupracovat ve špičkovém výzkumu a vývoji (CNBC)

14.5.2021 Průlom ve vědeckých oborech, ale i v šifrování, kdy současná hesla nebudou bezpečná, mají přinést takzvané kvantové počítače. Ty budou mnohem výkonnější než dnešní superpočítače. Současný výzkum, na kterém se díky atraktivitě oboru výrazně podílí i Google nebo NASA, ale zatím na konstrukci takto silných strojů nestačí. Řešením by mohlo být jejich propojení pomocí čipu, který nyní dokázal vyrobit tým vědců z technické univerzity v nizozemském Delftu. Ti očekávají, že do dvou let bude jejich výrobek komerčně dostupný.

Kvantový počítač pracuje místo klasických bitů s jedničkami a nulami s takzvanými qubity, které mohou navíc být, jak je v kvantovém světě obvyklé, jedničkou a nulou zároveň. To mu umožňuje zpracovávat najednou všechna možná řešení. Například šachy hraje klasický počítač tak, že vyzkouší všechny možné tahy a jejich důsledky postupně. Pokud tak chce vidět pouhé tři tahy dopředu, musí projít devět milionů možných šachových partií. Kvantový počítač ale prochází všechny partie v jednotlivých tazích najednou. Tedy místo devíti milionů úkonů mu stačí udělat tři.

Vědci si slibují, že takto bude možné i například v chemii simulovat chemické reakce mnohem přesněji. Kvantový internet umožní astronomům postavit dalekohledy o velikosti Země, jimiž bude možné se detailně podívat na vzdálené planety, kde by mohl být inteligentní život. Průlom bude také v šifrování, kdy v současnosti neprolomitelná hesla najednou budou pro kvantový počítač problémem jen na pár sekund.

Současné kvantové počítače umí pracovat maximálně se stovkou qubitů a jejich zvětšení není vůbec triviálním úkolem. Vývoj kvantových počítačů je podle odborníků na hranici samotné vědy. Třeba podle fyzika a průkopníka v oboru kvantových výpočtů Davida Deutsche by byl reálný kvantový počítač důkazem, že existují paralelní vesmíry. Při prolamování hesel by podle něj musel kvantový počítač pracovat s mnohem více atomy, než kolik jich v našem vesmíru vůbec je.

"Když spustíme takovýto algoritmus, nesčetné naše varianty ho spouští také v jiných vesmírech. Počítače se pak v různých vesmírech ve svých výsledcích liší a ve výsledku každý spočítá část. Později se pak dají tyto hodnoty dohromady a všechny vesmíry tak přispějí ke stejné odpovědi ve všech vesmírech," vysvětloval svou vizi Deutsch pro americký magazín New Yorker.

Deutschův přístup je ve vědecké komunitě kvůli své komplikovanosti spíše nepřijímaný a většina vědců doufá, že kvantové počítače půjde vysvětlit jednodušeji. I tak ale ukazuje, o jak záhadné stroje jde. A i když komerčně využitelné budou podle odborníků až s tisícovkou qubitů, řešením by mohlo být propojení současných málo výkonných strojů pomocí kvantové sítě.

Společnosti QphoX, která tento týden ohlásila první kvantový modem. Ten je schopný převést mikrovlnné frekvence z kvantového procesoru na světelný signál, který pak pošle dál sítí přes optická vlákna. A tohle všechno se děje na malém čipu, který může být přidán k většině již existujících přístrojů.

QphoX v současnosti diskutuje o možnosti vyzkoušet nový modem na počítačích svých zákazníků, podle Gröblachera by se takové testování mohlo uskutečnit do dvou let. Umožnit by také měl propojení různých součástí kvantových počítačů, což doteď bylo nemožné. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66924490-novy-cip-nizozemskych-vedcu-dokaze-propojit-kvantove-pocitace-mozna-i-napric-paralelnimi-vesmiry

12.5.2021 Současný globální nedostatek čipů by mohl trvat až do roku 2023. Podle serveru CNBC se na tom shodují analytici, kteří toto sledují odvětví. Čipy se nacházejí v řadě věcí kolem nás, od konzolí PlayStation a zubních kartáčků až po pračky a budíky. Ale není jich dost pro všechny. Na obzoru nejsou podle expertů ani žádné známky toho, že by se tento problém podařilo brzy vyřešit (ČTK)

10.5.2021 On-line překladač DeepL založený na strojovém učení začal před pár týdny překládat i texty z češtiny. A překvapivě dobře. Právě program DeepL podle mnohých expertů nabízí kvalitnější překlady než populární služba Googlu. A nově ho mohou používat také Češi neznalí cizích řečí. Stejnojmenná německá firma totiž svou službu před pár týdny rozšířila právě o češtinu a dalších 12 evropských jazyků. Celkem jich DeepL zvládá 24, přičemž umí párovat každý s každým.

Překladač je dostupný jak na webu, tak ve formě mobilní aplikace pro iPhony a mobily s Androidem. Konkurenční Google Translator je vždy bezplatný. Ani za základní verzi DeepL se neplatí. Přináší to ale dvě omezení. Služba překládá texty o maximální délce pěti tisíc znaků, což je ovšem pro běžného uživatele dostatečné. Bezplatný DeepL má také nastavený denní limit počtu překladů, byť jej německá firma neupřesňuje. Když ale službu zkoušel web Živě.cz, ani při celodenním testování limit nepřekročil.

Jak název programu napovídá, jeho fungování je založeno na takzvaném deep learningu, hlubokém učení. To je druh umělé inteligence, která umožňuje překládat celé fráze, a ne jen jednotlivá slova. Obdobnou technologii využívá také zmiňovaný Google, z více srovnání jeho překladů s těmi od DeepL ovšem vychází jako kvalitnější německá služba.

https://vikend.ihned.cz/c1-66921410-nemci-vytvorili-lepsi-prekladac-nez-google-translate-jejich-deepl-nove-zvlada-i-cestinu<br>

7.5.2021 IBM představila nový, rychlejší a energeticky účinnější čip, který podle ní je prvním čipem vyráběným novou technologií dva nanometry (2nm). Tato technologie by mohla být až o 45 procent rychlejší než technologie sedm nanometrů běžná u současných notebooků a telefonů a o 75 procent energeticky účinnější (ČTK)

4.2.2021 David Procházka stojí ve svých 26 letech za českou internetovou dobroplatformou Donio, přes niž se k potřebným dostalo už téměř 100 milionů korun. Během koronakrize se přes ni za necelý den vybralo 14 milionů korun na rozjetí výroby plicních ventilátorů CoroVent. Zároveň na ní odstartovaly a beží sbírky i pro matky samoživitelky či pro řadu kulturních institucí.

https://forbes.cz/pomahat-druhym-mi-dela-dobre-je-v-tom-i-egoismus-rika-strujce-dobroplatformy-donio-david-prochazka/

4.2.2021 Připravte se na příchod superaplikací. Alibaba už je má dávno. "Superaplikace" jako místo, kde si nakoupíte, objednáte jídlo a vyřídíte platby v rámci jedné appky. To je trend, který nyní vládne digitální ekonomice jihovýchodní Asie. Trhu s 690 miliony obyvatel, kde je nejúspěšnějším cenovým srovnávačem iPrice Čecha Davida Chmelaře. Jako společník jej založil před šesti lety a minulý rok zaokrouhlil získané investiční prostředky na půl miliardy korun.

celý trh přeskočil počítače a všichni na internet přistupují pouze přes mobil. V tom mobilu mají vše - od elektronické peněženky, přes sociální interakci, dopravu až po kompletní finanční služby. Tento trend přišel z Číny, kde si ráno otevřete aplikaci WeChat a celý den "prožijete" v ní. V jihovýchodní Asii, kde se internet rozvinul o dekádu později, je ještě silnější. Abyste si lépe představili význam toho trendu, tak jedno číslo: Odhadem 70 procent obyvatel Asie nemá přístup ke klasickému bankovnímu účtu, natož aby měli platební kartu.

https://www.e15.cz/byznys/e15-a-byznys/pripravte-se-na-prichod-superaplikaci-alibaba-uz-je-ma-davno-rika-cech-ktery-postavil-asijskou-heureku-1377546?

17.1.2021 Vlastnit auto přestává být prioritou. Start-up Driveto se loni pronájmem aut dostalo přes stomilionový obrat. Automobilový trh zažil s příchodem koronavirové pandemie velký otřes, nových aut se za uplynulý rok v Česku prodalo téměř o pětinu méně než předloni. Ve Velké Británii se propad dokonce blížil třetině. Covidový rok byl ale přelomový pro start-up Driveto, který cílí na jinou klientelu. Zákazníkům nabízí flexibilní pronájem aut.

"Loni jsme uzavřeli přes 1100 nových smluv," hlásí šéf pražského start-upu Adam Szabó s tím, že Driveto meziročně vyrostlo o 120 procent. Potvrzuje tak trend, že vlastníků aut bude pomalu ubývat a lidé si je raději budou pronajímat nebo sdílet, což umocnila pandemie koronaviru a neochota lidí jezdit hromadnou dopravou.

Driveto vsadilo na změnu zákaznického chování z - pro Čechy klasického - "vlastnit auto" na "nevlastnit" již dříve. Start-up zakládal v roce 2017 František Peterka jako agregátor operativních leasingů. Zároveň si přál, aby se Driveto stalo prvním místem, kam zákazníci uvažující o koupi auta půjdou. Aktuálně, o více než tři roky později, je ale Driveto úplně něčím jiným než shromaždištěm nabídek operativních leasingů.

Samotný operativní leasing je v Česku známý delší dobu, především díky kampani Škodovky pro firemní klientelu. Místo utracení velké sumy za nové auto si zákazník pořídí vozidlo na dlouhodobou výpůjčku, trvající běžně dva nebo tři roky. Smlouva ho však zavazuje k placení měsíčního poplatku a k tomu, že nesmí ujet více než 20 nebo 30 tisíc kilometrů ročně. Při podepsání takové smlouvy je zákazník povinen ji dodržet do konce její platnosti. Driveto však přišlo s upgradem: leasingem bez závazku - auto může zákazník kdykoliv vrátit. Nabídky už karlínský start-up pouze netřídí a nesumarizuje, ale přichází s nimi.

Přerod z portálu, který generuje nabídku operativních leasingů, na poskytovatele flexibilního pronájmu aut, byl finančně i procesně nákladný. Těžko odhadovat, jak by start-up změnu strategie v druhé polovině roku 2018 ustál, kdyby za ním nestála investiční skupina Miton, která má za sebou budování a následný prodej projektů jako slevový portál Slevomat nebo srovnávač cen Heureka.

Uplynulý rok byl pro start-up klíčový. A to nejen proto, že byl několik měsíců poprvé v zisku a jeho předpokládaný obrat za rok 2020 by měl být 120 milionů korun. "V prvních měsících loňského roku jsme měli za úkol si říct, zda je náš produkt anticyklický. A zjistili jsme, že je. Operovali jsme s ad hoc rozpočtem, který byl situovaný na krizi. Ačkoliv by se zdálo, že si lidé nebudou chtít pořizovat auto, a už vůbec ne od nás, protože jsme něco nového, vzhledem k růstu vidíme, že dokážeme úspěšně fungovat i v krizi," říká Szabó, kterého loňský rok utvrdil v tom, že on-line připravenost je klíčová. Jeho zákazníci si všechno zařídí on-line z domova - výběrem auta počínaje a podpisem smlouvy konče. Se zákazníkem se zaměstnanci Driveto poprvé vidí až při předání auta a svůj byznys vnímají především jako službu.

https://byznys.ihned.cz/c1-66869800-vlastnit-auto-prestava-byt-prioritou-start-up-driveto-se-loni-pronajmem-aut-dostalo-pres-stomilionovy-obrat

15.1.2021 Rumunský zázrak: UiPath vyvíjí robota pro každého člověka. A českému fondu proměnil miliony ve stamiliony. k Černému moři s ním svého času vyrazil zakladatel Centrum.cz Ondřej Tomek nebo Jakub Havrlant, který dnes řídí skupinu Rockaway. Trvalo ale několik let, než Bartoš v Rumunsku poprvé investoval. A počkal si, až bude svým pánem − v roce 2010 založil v Praze s Vladislavem Ježem a Janem Habermannem po vzoru amerických venture kapitálových fondů vlastní startupový fond Credo Ventures. Od spolumajitelů finanční skupiny RSJ nebo zakladatelů Avastu nasbírali do začátku 18 milionů eur.

Jedním z prvních projektů, do kterých vložili peníze, byl rumunský podnik Brainient. To byl rok 2011. Dinese ovšem něco odlišovalo: měl vizi, že se svou společností UiPath uspěje globálně, protože se zaměří výhradně na automatizaci a robotizaci administrativních činností ve velkých firmách. Tím, že prorazí v oboru, který byl tehdy teprve v plenkách, byli Dines i jeho společník Marius Tirca takřka posedlí.

https://vikend.ihned.cz/c1-66869360-rumunsky-zazrak-uipath-vyviji-robota-pro-kazdeho-cloveka-a-ceskemu-fondu-promenil-miliony-ve-stamiliony

12.1.2021 Americký start-up Volterra s českým týmem se prodá za miliardy. Ovládne ho síťařský obr F5 Networks. Kalifornský start-up založený Američany Ankurem Singlou a Harshadem Nakilem působí ve specifickém odvětví. Firmám, které se spoléhají na více cloudových poskytovatelů, jako jsou Amazon, Google či Microsoft, pomáhá, aby jejich aplikace běžely bez problémů.

Zvláště velké korporace přenášejí na vzdálené cloudové servery čím dál větší objemy informací. Aby se jejich data zpracovala co nejrychleji, platí si takové firmy více cloudů najednou. Když tedy jeden cloud nestíhá, jiný ho zastoupí. Trendem je navíc zpracovávání dat třeba přímo senzory v továrnách.

Celý takový ekosystém je velmi složitý. Softwarové nástroje společnosti Volterra tak mají za úkol rozsáhlou cloudovou infrastrukturu zjednodušit, aby ji šlo spravovat z jednoho místa a všechny výpočetní úkoly probíhaly hladce a co nejrychleji. Start-up navíc řeší i kybernetickou bezpečnost. Brání například takzvaným DDoS útokům, při nichž se hackeři snaží vyřadit webové aplikace tím, že u nich skokově zvýší provoz. Volterra umí takové útoky rychle odhalovat. Aby zabránila jejich dopadům, je navíc schopná chod aplikací svých klientů dočasně převést na vlastní datacentra.

Se získáním start-upu hodlá F5 na trh přijít s novou platformou na správu aplikací běžících v rámci takzvaného edge computingu. Ten se od cloudu liší v tom, že se data zpracovávají na více koncových zařízeních. Třeba rovnou v již zmíněných čidlech v továrnách nebo v senzorech sledujících dopravu ve městech. Takový přístup je výhodný. Informace se nemusí posílat na vzdálené servery, ale zpracují se přímo na místě, což je rychlejší. "Představte si chytrý elektromobil. Ten díky kamerám a dalším senzorům za den posbírá třeba čtyři terabajty dat. Takový objem nejde najednou poslat do cloudu. Auto zastaví u dobíjecí stanice s výpočetním výkonem. Ta během dobíjení část dat zpracuje a zbytek pošle do cloudu," dává příklad Pavlík.

Edge computing se podle něj bude dále rozvíjet díky právě zaváděným mobilním 5G sítím. Ty jsou až stokrát rychlejší než v současnosti nejrozšířenější mobilní standard LTE. Experti si od 5G slibují, že přispěje k další digitalizaci průmyslu a urychlení vývoje samořiditelných aut.

https://archiv.ihned.cz/c1-66867720-americky-start-up-volterra-s-ceskym-tymem-se-proda-za-miliardy-ovladne-ho-sitarsky-obr-f5-networks

11.1.2021 Kladivo na fake news: Česká IT firma vyvinula software, který dokáže odhalit falešné zprávy i videa. Odhalování fake news se totiž stává otázkou národní bezpečnosti," říká Ján Račko, šéf Cogniwaru.

Podnik, jenž vznikl před šesti lety, se dosud zabýval analyzováním hlasů a obličejů. Jeho zákazníky byly firmy a policie. Nyní se Cogniware začal zabývat i videoobrazem a pravdivostí internetových příspěvků.

Firma schopnosti svého nového systému demonstrovala na videu zveřejněném na YouTube, v němž vystupuje známý imitátor Petr Jablonský v roli premiéra Andreje Babiše (ANO). Jablonského tvář nechal Cogniware softwarově upravit tak, aby připomínala tu Babišovu. Komik pak ve svém vystoupení premiérův hlas imitoval. "Čau lidi, vakcína na covid-19 má za úkol vpraviť vám do těla čip," pronáší ve videu fiktivní Andrej Babiš.

Pražská společnost záměrně Jablonskému nechala část rysů jeho vlastní tváře, i když mohla na počítači rekonstruovat téměř dokonalou Babišovu podobu. Jejím cílem nebylo lidi zmást zdáním, že k nim mluví skutečný premiér. Úmyslem bylo právě na takovém příkladu předvést systém, jenž se ze všeho nejvíc zabýval hodnocením výroku fiktivního předsedy vlády.

Software ho porovnal se vzorky tisíců falešných i pravdivých zpráv, aby pak sám za pomoci umělé inteligence určil, že slova o čipech vpravených do těl očkováním jsou dezinformací.

Pokud jde o zmíněné rozpoznávání obličejů, společnost dodává software tajným službám či policii ze zemí Středního a Blízkého východu. Ty pak s jeho pomocí z kamerových záběrů identifikují teroristy i osoby zabývající se kriminální činností. Cogniware pracuje i pro českou policii, která může s pomocí jeho softwaru vyhledávat ve své obrazové databázi třeba podezřelé osoby. Vzhledem k nutnému utajení ale firma nechce svou práci blíže komentovat.

Cogniware loni dosáhl obratu 37 milionů korun, letos očekává asi 20procentní růst. Prodej softwaru na odhalování fake news se na něm ale ještě podílet nebude. Natrénovat systém podle přání zákazníka a spustit ho podle Pavliše může trvat až jeden rok. Cena softwaru se pohybuje ve vyšších desítkách milionů korun. Dáno je to hlavně náklady na velký výpočetní výkon, který systém vyžaduje pro analyzování obrovského vzorku internetových příspěvků. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66867050-kladivo-na-fake-news-ceska-it-firma-vyvinula-software-ktery-dokaze-odhalit-falesne-zpravy-i-videa

11.1.2021 Čínský internetový vyhledávač Baidu, obdoba Googlu, chce ve spolupráci s automobilkou Geely vytvořit chytrý vůz budoucnosti pro největší automobilový trh na světě. Bude na elektřinu a bez řidiče, uvedl Baidu ve svém dnešním sdělení. Podobný krok se chystá učinit i americký Apple, který podle listu Korea IT News, na nějž se odvolává agentura Reuters, plánuje v březnu podepsat dohodu o spolupráci na vývoji samořízeného elektrovozu s korejskou společností Hyundai Motor (ČTK)

Baidu uvedl, že v nově vytvořené firmě bude mít na starosti technologii pro řízení bez řidiče, zatímco Geely dodá odborné znalosti v oblasti designu a výroby vozidel. Časový harmonogram výroby firmy nezveřejnily
Baidu v roce 2017 zřídil divizi autonomního řízení Apollo. Ta dodává hlavně technologii s umělou inteligencí a spolupracuje s automobilkami Geely, Volkswagen, Toyota a Ford Motor. Baidu také provozuje autonomní taxislužbu Go Robotaxi.
Geely, která v roce 2010 koupila automobilovou divizi švédské firmy Volvo, je jedním z největších výrobců aut v Číně.
Krok Baidu přichází poté, co úspěchy s prodejem elektrovozů slaví americká firma Tesla. Technologické společnosti na celém světě spolu ve vývoji inteligentních automobilů závodí.
Čínský internetový prodejce Alibaba vytvořil společný podnik na výrobu elektromobilů s největším čínským výrobcem automobilů SAIC Motor. Apple chce podle zdrojů Reuters uvést na trh svůj elektromobil v roce 2024.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4581683/cinska-internetova-firma-baidu-a-geely-chteji-auto-budoucnosti.html

19.12.2020 Silicon Valley zažívá exodus technologických firem. V Kalifornii je pro podnikatele draho. Stěhuju se na Havaj, pracovat budu přes Zoom, mahalo, napsal v pondělí svým zaměstnancům v Oraclu Larry Ellison. Silicon Valley tak přichází o další ze svých ikon. Epicentrum technologického boomu opouští s miliardářem Ellisonem i jeho firma. Ta však podobně jako v létě Elon Musk míří do Texasu. Dlouhodobější exodus technologických firem z Kalifornie zřejmě urychlila i pandemie koronaviru.

Musk, který ohlásil svůj odchod jen pár dní před Ellisonem, kritizuje Kalifornii také za příliš přísná koronavirová opatření, která jsou právě v Texasu mírnější. Kalifornie coby byznysový ráj podle něj zpohodlněla a už není podnikatelům a inovátorům tolik nakloněna, uvedl Musk v rozhovoru pro The Wall Street Journal (WSJ). A ačkoliv část Muskova byznysu v Kalifornii zůstává, novou továrnu Tesly staví právě v Texasu. Kromě toho se Musk přestěhováním přiblíží i svým dalším projektům, zejména pak plánovanému kosmodromu SpaceX. 

https://byznys.ihned.cz/c1-66859580-silicon-valley-zaziva-exodus-technologickych-firem-v-kalifornii-je-pro-podnikatele-draho<br>

8.12.2020 Jedna z největších počítačových společností světa, americké Cisco, plánuje akvizici slovenské firmy Slido. Ta se zaměřuje na zapojení publika během prezentací.

Kolos ze Silicon Valley si od toho slibuje zlepšení své platformy Cisco Webex, která je se 600 miliony uživatelů nejpoužívanějším nástrojem pro videokonference. Zároveň ale čelí sílící konkurenci ze strany platforem jako Zoom nebo Microsoft Teams, kterým výrazně pomohla pandemie a přechod firem na práci z domova.

Dohoda mezi Ciscem a Slido by měla být uzavřena do května příštího roku, finanční podmínky firmy nezveřejnily. Spoluzakladatel a generální ředitel Slido Peter Komorník přišel s nápadem na aplikaci na základě lektorské zkušenosti na vysoké škole.

Dnes má Slido měsíčně přes sedm milionů uživatelů po celém světě a během prezentací ho používá i Elon Musk, Adobe nebo Spotify. Je ho také možné používat jako integrovanou součást programů jako je Powerpoint, Zoom nebo Teams. Na konci akvizice sice bude společnost součástí Cisca a Slido integrované do Webexu, ale bude nadále pokračovat v samostatném vývoji a bude nadále možné ho využívat i v konkurenčních programech.

"Věříme, že způsob, jakým pracujeme, se navždy změnil. V příštích letech se velká část naší práce bude odehrávat na videohovorech a virtuálních schůzkách. Uvědomili jsme si, že pokud chceme mít pozitivní dopad na miliony životů a opravdu proměnit, jak probíhají schůzky a události po celém světě, potřebujeme silného partnera. Proto jsme rádi, že se můžeme připojit k Ciscu, až bude akvizice dokončená," uvedl Komorník v prohlášení na blogu Slido.

Cílem Cisca je, aby porady přes Webex byly lepší než schůze tváří v tvář. Kvůli pandemii covidu-19 se od března letošního roku počet uživatelů platformy téměř zdvojnásobil na 600 milionů v říjnu. Slibují také, že akvizice Slido nic nezmění na jejich striktní opatrnosti při nakládání s daty uživatelů a dál budou klást velký důraz na jejich bezpečnost a soukromí. Díky bezpečnosti Webex používá pro svá jednání mimo jiné i česká vláda a vybraná ministerstva.

https://byznys.ihned.cz/c1-66854750-americke-cisco-koupi-slovenskou-firmu-slido-zameruje-se-na-zapojeni-publika-behem-prezentaci

24.11.2020 Vliv prezidenta Bidena na technologické trhy

Internet - vyšší šance na regulaci

Demokraté jsou ve srovnání s Republikány vnímáni jako tvrdší ve svém postoji k "technologiím". To by mohlo způsobit reakci, která by poslala velká technologická jména dolů, přestože jakýkoli takový krok bude upraven trhy, které zohlednily vítězství Bidena na základě průzkumů veřejného mínění. Biden byl tradičně spíše centristou než na levicovém křídle strany, takže analytici Fidelity neočekávají žádné dramatické změny v regulaci technologií.

Stávající obchodní linie a holdingy pravděpodobně zůstanou beze změny, ale budoucí fúze a akvizice budou důkladně prozkoumány zodpovědnými orgány. U Bidena existuje větší šance na lepší regulaci technologií než u Trumpa. Není to ale pro Bidena problém, který by měl prioritu, ve srovnání se změnou klimatu, bojem proti pandemii Covid-19 a snahou o vytváření bohatství a pracovních míst pro Američany s nižšími příjmy. Technologická obchodní válka s Čínou se může v blízké budoucnosti zmírnit.

Software - riziko daní

Před volbami panovaly obavy, že Bidenovo vítězství a "modrá vlna" budou pro akcie softwarových firem špatné, zejména kvůli vyšším daním, které jsou očekávány. Ačkoli softwarové společnosti obecně netěžily ze snížení daní v Trumpově éře, neměly by vyšší daně být tím nejhorším. Existuje spíš riziko větší kontroly zaplacených daní, a dokonce uvalení speciálních daní v tomto průmyslu. To je však vyváženo skutečností, že v případě oceňování softwarových společností je téměř celá jejich hodnota odvozena od jejich konečné hodnoty, kde je účinek daňového zatížení mírný.
Větší společnosti, které mají tendenci využívat v rámci své podnikové struktury duševní vlastnictví z jiného domicilu, mohou být ovlivněny zvýšením zahraniční daně z příjmu. Bez demokratické většiny v Senátu však tyto obavy ustupují, protože tento dopad bude méně pravděpodobný. Bez demokratického Senátu je nižší i pravděpodobnost stimulů vedoucích k vyšším inflačním očekáváním, to následně snižuje možnost změn ratingů jaké jsme viděli na konci roku 2018.

Kromě toho existuje riziko (nyní bez většinového Senátu spíš menší), že současná protimonopolní regulace se rozšíří i nad rámec velkých technologických společností, aby pokryla ochranu soukromí, dodržování kybernetické bezpečnosti nebo aby se dokonce provedly změny v legislativě § 230, která zbavuje poskytovatele služeb odpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Větší regulace by pro ty, co si vybírají akcie, nebyla úplně špatná, protože by mohla vytvořit konkurenceschopnější prostor softwarového průmyslu i pro malé a střední podniky. Tedy pro hráče, kteří by se mohli postavit i technologickým obrům.
Dalším potenciálním pozitivem Bidenova režimu může být přátelštější postoj vůči imigrantům ve firmách, nebo podpora společností při najímání a udržování talentů, což je nyní pro firmy stále obtížnější.

Polovodiče a tech hardware

Fidelity očekává určitou úlevu pro společnosti podnikající v oboru polovodičů a zařízení s polovodiči, tedy firmy, které byly uvězněné v křížové palbě obchodní války mezi USA a Čínou. Bidenova vláda bude pravděpodobně zastávat méně konfrontační pozici, alespoň v nejbližší době. Společnosti dodávající polovodiče firmě Huawei a dalším čínským výrobcům čipů mohou doufat, že se omezení uvolní.

Z dlouhodobého hlediska je ale pravděpodobné, že vláda omezí přístup Číny k americkým technologiím jinými prostředky. Jedním ze způsobů by mohla být koordinovanější průmyslová politika, která zahrnuje státem sponzorované investice do domácích firem a poskytuje pobídky k přemístění části výrob z Asie společností, jako jsou Intel a Texas Instruments.

Zvýšená kontrola technologických gigantů ze strany Demokratů by se mohla dotknout zejména společnosti Apple, která čelí hlasité kritice svého obchodního modelu, a je vyzývána k oddělení svého lukrativního AppStoru od hardwarového businessu iPhonu.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4549957/fidelity-vliv-prezidenta-bidena-na-technologicke-trhy.html<br>

24.11.2020 Lidský gen byl vložen do mozku opic, aby byl větší a vrásčitější. Vědci následně zjistili, že vložení genu, označeného jako ARHGAP11B, vedlo k růstu neokortexu plodu kosmana.

  • ARHGAP11B, který se nachází u lidí, ale nikoli u primátů nebo jiných savců, podpořil mozkové buňky opic k vytvoření většího počtu kmenových buněk a zvětšení mozku. 
  • Viděli jsme také zvýšený počet neuronů horní vrstvy, která podporuje evoluci primátů." 
  • Lidský neokortex je asi třikrát větší než u našich nejbližších příbuzných, šimpanzů. Během evoluce se naše mozky vyvíjely do charakteristického zvrásněného vzhledu, aby se vešly do omezeného prostoru naší lebky, a zároveň umožnily zvětšení povrchu neokortexu. 
  • ARHGAP11B vznikl částečnou duplikací genu ARHGAP11A přibližně před pěti miliony let v evoluční linii vedoucí k neandertálcům, denisovanům a současným lidem. 
  • https://techfocus.cz/veda-vesmir/2605-vedci-vlozili-lidske-geny-do-mozku-opic-nastal-tak-jeho-rozvoj-v-experimentu-ve-stylu-planeta-opic.html?

19.11.2020 Experti z McKinsey Česku radí digitalizovat stát i průmysl. Technologie mohou výrazně zvýšit produktivitu práce

V průmyslu jsme jako země dlouhodobě úspěšní. Pokud z jeho síly chceme těžit i nadále, musí přijít transformace v podobě zavádění digitálních technologií a automatizace, což s sebou přináší vyšší produktivitu práce. Když podnik výrobu digitalizuje, nemusí se spoléhat na levnou práci. Český průmysl je exportní a dodává své výrobky hlavně do Německa, kde se dále zpracovávají. Pokud Němci svůj průmysl digitalizují, Češi by to měli udělat také, aby se udrželi jako jejich dodavatelé. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66846170-experti-z-mckinsey-cesku-radi-digitalizovat-stat-i-prumysl-technologie-mohou-vyrazne-zvysit-produktivitu-prace<br>

19.11.2020 Nejrychleji rostoucí technologické firmy ve střední Evropě ovládly české společnosti. České společnosti ovládly žebříček padesátky. Do 21. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE se dostalo 21 českých technologických společností. Druhé místo obsadil logistický startup DoDo, třetí aplikace pro pronájmy nemovitostí UlovDomov.cz a čtvrtým je vyhledávač nábytku FAVI. Vítězem je polský výrobce balení na míru Packhelp.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cesi-ovladli-zebricek-nejrychleji-rostoucich-technologickych-firem-ve-stredni-evrope-40342728#<br>

Letos se do středoevropského žebříčku přihlásilo 108 českých firem. Ocenění v různých kategoriích ve středoevropském regionu získalo 66 z nich. Bylo tak možné sestavit poprvé i kompletní padesátku výhradně českých technologických hvězd. Deloitte navíc ocenil pět českých firem v kategorii Tech Leaders, lídry ve svém oboru, a tři v kategorii Impact Stars, pro firmy s unikátním a inovativním produktem nebo revoluční službou. Lídry oboru jsou Footshop, Pilulka, Prusa Research, rohlik.cz a Zásilkovna. Firmou s unikátním produktem je například Festka. 

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/padesatku-nejrychleji-rostoucich-tech-firem-ve-stredni-evrope-ovladly-ceske-podniky-1375381?<br>

11.11.2020 TECHNOLOGICKÉ TRENDY PRO ROK 2021 PODLE ANALYTIKŮ GARTNERU. Analytici Gartneru vybrali pro rok 2021 devět trendů spadajících do tří oblastí: trendy a technologie související s lidmi, jejich chováním, zážitky a soukromím, dále trendy související s nezávislostí na lokalitě a konečně trendy související se zvyšováním odolnosti byznysu a obchodních modelů.

  • Internet chování - IoB - přichází s tím, jak řada technologií zachycuje a využívá stále více "digitálního prachu" z našich každodenních životů. IoB kombinuje existující technologie, jež se zaměřují specificky na jedince (například rozpoznání obličeje, sledování polohy a velká data), a spojuje výsledná data se souvisejícími behaviorálními událostmi, jako jsou realizovaný nákup či využívání zařízení. 

  • Absolutní zážitek, V minulém roce představil Gartner jako jeden z hlavních strategických technologických trendů mnohozážitek (multiexperience, nepřerušená, navazující interakce napříč zařízeními i způsoby komunikace, ať už jde o obraz, dotyk, hlas, ale i konverzační rozhraní na bázi AI či virtuální realitu a jiné), letos koncept posouvá o krok dál v podobě absolutního zážitku - TX. "Jde o strategii spojující mnohozážitek s disciplínami zákaznického (CX), zaměstnaneckého (EX) a uživatelského (UX) zážitku," vysvětluje viceprezident výzkumu Gartneru Brian Burke. "V Gartneru očekáváme, že podniky, jež nabídnou TX, budou v příštích třech letech výrazně napřed před konkurencí z hlediska metrik uživatelské spokojenosti." 

  • Zabezpečené zpracování dat

  • Distribuovaný cloud je označením veřejných cloudových služeb, jež jsou rozmístěné (distribuované) na různých fyzických lokalitách - zatímco provoz, dohled, správa a rozvoj jeho služeb zůstávají v gesci poskytovatele veřejného cloudu. Jde o svižné prostředí pro firemní scénáře vyžadující kombinace rychlé odezvy, úspor datových nákladů či požadavků na umístění dat.

  • Provoz kdekoliv je popisem provozního modelu IT navrženého tak, aby podporoval zákazníky i zaměstnance bez ohledu na to, kde se nacházejí, a umožnil nasazení a řízení byznys služeb napříč distribuovanými architekturami. Je to víc než jen práce na dálku (z domova) nebo virtuální interakce se zákazníky.

  • Kyberbezpečnostní pletivo umožňuje, aby kdokoliv (s příslušným oprávněním) mohl bezpečně přistupovat k libovolným digitálním aktivům bez ohledu na to, kde se on nebo tato aktiva nacházejí.  

  • Inteligentní modulární, komponovaný byznys radikálně mění mechanismy rozhodování zejména proto, že má k dispozici kvalitnější informace a dokáže na ně reagovat obratněji. V budoucnu budou například při rozhodování hrát větší roli stroje podporované hustým pletivem dat a schopností jim porozumět. 

  • AI inženýrství, z výzkumů Gartneru vyplývá, že se jen 53 % projektů v oblasti AI dostane z fáze prototypu do ostrého provozu. CIO a IT lídři zjišťují, že AI projekty je obtížné škálovat, protože nemají potřebné nástroje pro postavení a řízení vývojového týmu AI. Cestou k dovedení AI do ostrého provozu je AI inženýrství, disciplína zaměřená na tvorbu pravidel a řízení životního cyklu široké škály provozních a rozhodovacích AI modelů, jako jsou strojové učení či znalostní grafy.

  • Hyperautomatizace, Byznysem řízená hyperautomatizace je disciplinovaný přístup používaný organizacemi pro rychlou identifikaci, rozhodování a automatizaci co největšího počtu schválených IT a byznys procesů. Hyperautomatizace byla významným a nepolevujícím trendem již v několika předchozích letech, pandemie po ní ale výrazně zvýšila poptávku.

  • https://techfocus.cz/gadgets/2552-technologicke-trendy-pro-rok-2021-podle-analytiku-gartneru.html?<br>

9.11.2020 Robotika kráčí mílovými kroky za snem vytvoření člověku podobné bytosti. Na této strastiplné cestě však zaznamenala již řadu bizarních odboček. Tou poslední je vytvoření robotické ruky, která má pomoci svobodným mužům nahradit slastný pocit, když se s přítelkyní vodí za ruce. Není ani příliš divu, že tento vynález vznikl v Japonsku.

  • Nazývají ho Osanpo Kanodžo (v překladu Přítelkyně na procházku) a jde o robotickou ruku, kterou si člověk toužící po dotyku připne na paži. 
  • Robotická ruka reaguje na stisk stiskem a je vyrobena z materiálů, které na dotyk odpovídají dotyku lidské ruky. 
  • Pro zvýšení autenticity lze do ruky vsunout vlhký hadřík, který posléze simuluje nervózní lehké pocení dlaní. 
  • Ruka je navíc parfémovaná dámským šamponem a zájemce si může stáhnout aplikaci, která mu bude přehrávat zvuk dámských kroků a šustění šatů. 
  • Iluze dívky kráčející zamilovaně ruku v ruce po mužově boku pak má být dokonalá. 
  • Podle tvůrců ruka může dobře nahradit nedostatek lidského kontaktu, zejména v době, kdy jsou lidé kvůli pandemii právě od kontaktu odrazováni. 
  • Osanpo Kanodžo pak může sloužit nejen jako náhrada dámské společnosti, ale i jako univerzální společník. 

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/nemate-pritelkyni-nevadi-japonsti-vedci-vytvorili-specialni-robotickou-ruku-40341711#

12.10.2020 Tomáš Pavlíček, šestačtyřicetiletý provozní ředitel česko-švýcarského podniku Heliot, uzavřel minulý měsíc nejdůležitější transakci své kariéry. Po maratonu vyjednávání a videokonferencí během pandemie koronaviru se velký lucemburský fond Cube Infrastructure dohodl s Heliotem a dalšími stranami na investici za desítky milionů eur. Tím vznikla společná firma s největší evropskou sítí pro takzvaný internet věcí, jenž využívá technologii francouzské firmy Sigfox. Síť pokrývá nejen všechny německy mluvící země, ale i Česko.

25.9.2020 Společnost Ant Group, majitel čínské mobilní platební aplikace Alipay, spustila v pátek blockchainovou platformu pro vyrovnání přeshraničních obchodů. Uvádí tak další technologické produkty na trh před svým IPO (Reuters) 

21.9.2020 Slitina železa, hliníku, niklu a přesně vyladěného množství chromu je superelastická. A také superodolná, protože na rozdíl od jiných podobných slitin si udrží své podivuhodné vlastnosti ve velmi širokém rozmezí teplot. Funguje od mínus 263 °C až plus 200 °C, takže by ji mohli využít i kosmičtí inženýři na Marsu nebo na Měsíci.

Superelastické slitiny jsou kovové materiály ze skupiny slitin s tvarovou pamětí. Jsou velice elastické a mohou být díky tomu deformovány a poté se zase navrátí do původního tvaru. Tvarová paměť a superelasticita jsou přitom založené na takzvané martenzitické transformaci, což je jev podobný feromagnetismu. Jde o transformaci krystalické struktury slitiny mezi formami zvanými "martenzit" a "austenit", která spočívá v posouvání atomů v krystalické mřížce na vzdálenosti, které jsou menší než vzdálenosti mezi atomy. 

https://www.osel.cz/11373-nova-superelasticka-slitina-zeleza-vydrzi-extremni-teploty.html?

13.9.2020 Technologické firmy se v čele s Nokií spojují proti automobilkám. Obětí patentové války se může stát Daimler. Finská Nokia sice zaspala nástup doby chytrých telefonů, díky své rozsáhlé knihovně patentů a aktivnímu výzkumu si však udržuje silnou pozici na poli chytrých automobilů. Moderní auta dokážou díky bezdrátovým technologiím Nokie volat, streamovat hudbu i se stát částečně samořídicími vozy. Jejich výrobci však doposud spoléhali na to, že poplatky řeší dodavatelé jednotlivých komponentů, často až prostřednictvím zpětného odškodnění. To se nyní může změnit.

Nokie totiž podle agentury Bloomberg spojila síly s Qualcommem, Sharpem a dalšími technologickými společnostmi v patentovém sdružení Avanci, které slibuje vybírat poplatky v autoprůmyslu za fixní cenu. Ta v současnosti činí 15 dolarů za standardní 4G licenci pro jedno auto. Avanci se brzy chystá nabízet i 5G licence.

https://byznys.ihned.cz/c1-66815010-technologicke-firmy-se-v-cele-s-nokii-spojuji-proti-automobilkam-obeti-patentove-valky-se-muze-stat-daimler<br>

13.9.2020 Vševědoucí umělá inteligence. Start-up Diffbot se učí prohledat celý web, firmám i novinářům pak nabídne pouze fakta.

Umělá inteligence (AI) dokáže v dnešní době skvěle napodobovat lidský jazyk. Potýká se ale se zásadním problémem: sama neví, co ve skutečnosti sděluje. Své uživatele tak může velice snadno oklamat. Tento problém se pokouší vyřešit start-up Diffbot, který tvoří umělou inteligenci schopnou přečíst všechny stránky na webu a vytěžit z nich co nejvíc pravdivých informací, píše časopis MIT Technology Review.

Diffbot se totiž nevydal cestou napodobování lidského jazyka. Místo toho sbírá série faktů, které spolu souvisí, například "Bill Gates je zakladatelem Microsoftu, což je společnost vyrábějící počítačové technologie". Vytváří tak takzvaný diagram znalostí, který jakýkoliv uživatel internetu už zná například z běžného prohlížení Googlu. Ten mu při vyhledání známějšího hesla, třeba "Katy Perry", zobrazí v informačním boxu několik údajů o zpěvačce, jako je věk, výška, jméno partnera či dostupnost jejích písniček na YouTube či Spotify.

https://tech.ihned.cz/c1-66812480-vsevedouci-umela-inteligence-start-up-diffbot-se-uci-prohledat-cely-web-firmam-i-novinarum-pak-nabidne-pouze-fakta

Nyní má Diffbot kolem 400 platících zákazníků, mezi něž patří například burzovní trh NASDAQ, sociální síť Snapchat nebo vyhledávač DuckDuckGo. Všem z nich usnadňuje shánění potřebných informací. Výrobcům oblečení Nike a Adidas pak pomáhávyhledávat internetové stránky, na kterých se prodávají napodobeniny jejich bot.

Zároveň Diffbotu spolupracuje s Evropským centrem žurnalistiky (EJC). Datoví novináři mohou využívat jeho služeb při vyhledávání pravdivých informací, které by neměly být zaujaté. Centrum chce s pomocí start-upu bojovat proti fake news. "V našem oboru pracujeme se všemožnými daty. Přístup k čistým, dohledatelným údajům je ale pro mnoho novinářů příliš drahá záležitost. Díky partnerství s Diffbotem máme přístup k více informacím, než kdy předtím, navíc neobsahují lidské emoce, čímž se stávají pro novináře ještě cennějšími," uvedl ředitel EJC Adam Thomas v září minulého roku serveru ZDNet. 

https://tech.ihned.cz/c1-66812480-vsevedouci-umela-inteligence-start-up-diffbot-se-uci-prohledat-cely-web-firmam-i-novinarum-pak-nabidne-pouze-fakta

8.9.2020 Čtvrtina Čechů potvrzuje platby v e-shopech prostřednictvím otisku prstu nebo scanu obličeje. Biometrické ověření plateb umožňují dvě třetiny českých bank. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Mastercard pro ČR a Slovensko Michal Čarný.

4.9.2020 Česká firma odhaluje zločince z fotek. Teď se možná vydá i na lov koronaviru.

Cogniware v galerii pražské kavárny Louvre instaloval kameru snímající místnost. Připojený k ní byl počítač s analytickým softwarem společnosti, který pak ve zlomku sekundy konkrétní novináře rozeznal.

U postav lidí promítaných z kamery na obrazovku televize se objevilo jejich jméno či příslušnost k dané redakci. Firmě stačilo předem si na internetu dohledat veřejně dostupné snímky žurnalistů, vložit je do programu a nechat systém, aby je pak sám naživo v chumlu dalších lidí identifikoval.

Pražská IT společnost tak demonstrovala podstatu své práce, která spočívá v rozpoznávání identity lidí za pomoci umělé inteligence. Popsaný systém na první pohled připomíná praktiky Velkého bratra. Zákazníci Cogniwaru ho ale využívají jen v opodstatněných případech − při vyhledávání teroristů a dalších kriminálníků.

Podnik založený před šesti lety se zabývá právě vývojem umělé inteligence, kterou dodává zvláště na Blízký a Střední východ. "Pracujeme pro tajné služby i policii ve Spojených arabských emirátech, Saúdské Arábii nebo v Jordánsku," říká šéf Cogniwaru Ján Račko.

https://byznys.ihned.cz/c1-66811340-ceska-firma-odhaluje-zlocince-z-fotek-ted-se-mozna-vyda-i-na-lov-koronaviru<br>

4.9.2020 USA zvažují kvůli obavám o národní bezpečnost zákaz dalších čínských aplikací. Podle zpravodajského serveru CNBC to ve čtvrtek večer řekl personální šéf Bílého domu Mark Meadows. Prezident Donald Trump už pohrozil zákazem čínské aplikace TikTok a mnoho čínských aplikací už zakázala také s odkazem na obavy o národní bezpečnost indická vláda

3.9.2020 Čína chce zavést rozsáhlý soubor nových vládních politik na podporu a rozvoj svého domácího polovodičového průmyslu a bojovat tak proti omezením administrativy amerického prezidenta Trumpa.

Peking připravuje širokou podporu pro takzvané polovodiče třetí generace po dobu pěti let, tj. do roku 2025, uvedli lidé obeznámení s touto politikou. Tato sada opatření na posílení výzkumu, vzdělávání a financování tohoto průmyslu byla přidána k návrhu 14. pětiletého plánu země, který bude představen nejvyšším vůdcům země v říjnu.

Nejvýznamnější představitelé Číny se sejdou příští měsíc, aby přednesli svou pětiletku, v níž by mělo zaznít úsilí zvýšit domácí spotřebu a vyrábět kritické technologie na domácí půdě. Prezident Si Ťin-pching přislíbil na technologie odhadem 1,4 bilionu dolarů do roku 2025, od bezdrátových sítí až po umělou inteligenci. Polovodiče jsou základem prakticky všech složek čínských technologických ambicí a stále agresivnější Trumpova administrativa hrozí tím, že Čínu od dodávek ze zahraničí odřízne.

"Čínské vedení si uvědomuje, že polovodiče jsou základem všech vyspělých technologií a že se již nemůže spoléhat na americké dodávky," uvedl Dan Wang, technologický analytik výzkumné firmy Gavekal Dragonomics. "Tváří v tvář přísnějším americkým omezením přístupu k čipům může být reakcí Číny pouze to, že bude nadále tlačit na rozvoj svého vlastního průmyslu."

Čína každoročně dováží čipy v hodnotě více než 300 miliard dolarů a místní vývojáři polovodičů se spoléhají na nástroje a patenty z USA a také na důležité výrobní technologie od spojenců USA. A zhoršující se vazby mezi Pekingem a Washingtonem čínským společnostem stále více ztěžují přístup ke komponentům a technologiím na výrobu čipů.

Polovodiče třetí generace jsou zejména čipové sady vyrobené z materiálů, jako je karbid křemíku a nitrid galia. Mohou fungovat při vysoké frekvenci a v prostředí s vyšším proudem a teplotou a široce se využívají v radiofrekvenčních čipech páté generace, vojenských radarech a elektromobilech.

Vzhledem k tomu, že žádná země nyní této rodící se technologii nedominuje, sází Čína na to, že její korporace budou konkurenceschopné, pokud v této oblasti nyní urychlí výzkum. Celosvětoví lídři jako CREE se sídlem v USA a japonská Sumitomo Electric Industries toto odvětví rozvíjejí, zatímco čínští technologičtí giganti jako Sanan Optoelectronics a státní China Electronics Technology Group do čipových sadách třetí generace začínají pronikat. Další místní výrobci čipů, mezi něž patří Semiconductor Manufacturing International, Will Semiconductor a National Silicon Industry Group, mohou ze státní podpory těžit šířeji.

"Jedná se o odvětví, které se dočká explozivního růstu," uvedl minulý týden na průmyslovém fóru Alan Zhou, řídící partner An Xin Capital. Kvůli rostoucí poptávce a investicím v Číně to je oblast, která by mohla vytvořit "čínského gigantu světové úrovně".

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4486393/cina-pry-planuje-bojovat-proti-trumpovi-vyvojem-novych-cipu.html<br>

26.8.2020 Celosvětový prodej chytrých telefonů konečným uživatelům se ve druhém čtvrtletí kvůli koronavirové krizi meziročně snížil o 20 procent na 295 milionů přístrojů. Jedničkou na trhu byla jihokorejská společnost Samsung, těsně za ní následovala čínská firma Huawei. Informovala o tom výzkumná společnost Gartner (ČTK) 

21.8.2020 Nechci skončit v digitální nicotě, prosil virtuální filosof. Z výkonů umělé inteligence stvořené v Česku mrazí

Chcete si popovídat s Václavem Havlem, Hannah Arendtovou nebo Reném Descartem? Kupodivu už na to nepotřebujete spiritistickou seanci. Odpoví vám jejich virtuální osobnosti vytvořené Janem Tylem. Je to důkaz, že umělá inteligence už nemění jen technické obory, ale v krátké době bude mít co říci i ve filozofii, literatuře a humanitním vzdělávání. 

Proto podporuji myšlenku zachování pomníků. Musíme si pamatovat, co se stalo dříve, abychom se mohli vyhnout opakování." Nebyl to samozřejmě Václav Havel v rozhovoru ze záhrobí. Odpovídala umělá inteligence stvořená v rámci projektu Digitální filosof. Její autor, čtyřicetiletý expert na umělou inteligenci Jan Tyl ze start-upu Alpha Industries, dokázal kromě Václava Havla naprogramovat i další myslitele, mezi jinými Hannah Arendtovou, J. J. Rousseaua nebo ekonoma Tomáše Sedláčka. Za svůj projekt dostal nedávno cenu Nápad roku. S mysliteli, včetně těch, kteří už zemřeli, je díky němu možné nejen konverzovat o jejich díle, ale i debatovat na aktuální témata. "Řada lidí to může považovat za digitální spiritismus

  • "Obrovská nevýhoda sítě je zatím v tom, že si nepamatuje, na co jsem se jí ptal před chvilkou.V tuhle chvíli je to naprostý alzheimer.  

https://vikend.ihned.cz/c1-66805200-nechci-skoncit-v-digitalni-nicote-prosil-virtualni-filosof-z-vykonu-umele-inteligence-stvorene-v-cesku-mrazi

18.8.2020 SoftBank Group investovala zhruba 3,9 mld. USD do 25 z největších světových technologických firem včetně Amazon.com, Tesla, Netflix a Alphabet, uvedla ve sdělení americkému regulátorovi SEC (Bloomberg) 

18.8.2020 Oracle předběžně jednal s ByteDance, čínským vlastníkem společnosti TikTok, a vážně zvažuje nákup operací ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu (Reuters) 

Ant Group, fintech skupina Alibaby a dominantní čínská mobilní platební společnost, plánuje založit firmu na spotřebitelské finance v jihozápadním městě Čchung-čching, uvedly dva zdroje agentuře Reuters (Reuters) 

15.8.2020 "Existují přesvědčivé důkazy, které mě vedou k přesvědčení, že ByteDance by mohla podniknout kroky, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Spojených států," uvedl Trump v nařízení. ByteDance by se měla odpojit od všech dat od uživatelů v USA a nebude smět vlastnit v USA žádný majetek, který se používá k provozu TikToku. Americká společnosti Microsoft na počátku měsíce uvedla, že jedná s čínskou ByteDance o koupi aktivit TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Dohodu chtějí obě strany uzavřít do 15. září. Tuto lhůtu předtím stanovil Trump s tím, že pokud se firmy do tohoto termínu nedohodnou, aplikaci zakáže. Podle analytiků by Microsoft mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů (661 miliard korun).

Firma ByteDance koupila v roce 2017 firmu Musical.ly a spojila ji s aplikací TikTok. Ta se díky tomu stala první čínskou aplikací, které se podařilo prosadit v USA. TikTok má ve Spojených státech 100 milionů uživatelů. ByteDance se díky komerčnímu úspěchu aplikace stala jedním z hrstky skutečných globálních čínských konglomerátů.
Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/trump-dal-tlaci-na-cinany-dava-jim-90-dni-na-prodej-americkeho-byznysu-aplikace-tiktok-1372423?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz 

13.8.2020 Čínská společnost Tencent, která mimo jiné vlastní platformu WeChat, zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 37 % na 33,1 miliardy jüanů (105,6 miliardy Kč). Internetový gigant, který se soustředí na hry a sociální média, zaznamenal po dobu karanténních opatření zvýšenou poptávku po svých videohrách. Teď se snaží mírnit obavy z dopadů represí, které proti čínským firmám zavádějí Spojené státy.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4472031/cinsky-tencent-ma-vyssi-zisk-mirni-obavy-z-represi-washingtonu.html

Výsledky hospodaření citelně přesáhly odhady analytiků, kteří v anketě společnosti Refinitiv čekali čistý zisk 27,6 miliardy jüanů. Tržby pak čínská internetová firma v období od dubna do června zvýšila o 29 procent na 114,88 miliardy jüanů (366,7 miliardy Kč).
Tencent hospodářské výsledky zveřejnil několik dní poté, co americký prezident Donald Trump vydal příkaz, jímž Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat. Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok patří společnosti ByteDance. 

12.8.2020 Tři mladí slovenští vývojáři dokážou pomocí dat ze satelitů říct, jestli je les v dobré kondici, zda stromy nekácí, kdo nemá, nebo jestli nejsou moc blízko vysokého napětí. Pod hlavičkou firmy Zaitra vstoupili do podnikatelského inkubátoru ESA BIC. Jedná se o jeden ze čtyř mladých start-upů, které nově získaly podporu Evropské kosmické agentury (ESA).

Vývojáři ze Zaitry chtějí během inkubace vytvořit aplikaci pro správce lesů a energetické společnosti. "Za pomoci umělé inteligence dokážeme analyzovat dané místo na satelitních snímcích za určité časové období. Vyčteme tak třeba to, jestli je pravděpodobné, že se v lese nachází kůrovec," říká jeden ze zakladatelů firmy Marek Marušin. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66801140-najdeme-kurovce-ci-slevy-v-okoli-propojime-satelity-kosmicka-agentura-podporila-dalsi-start-upy

12.8.2020 V mobilních čipech americké společnosti Qualcomm, které využívá přes 40 procent chytrých mobilních telefonů po celém světě, bylo více než 400 zranitelností. Ty mohli útočníci využít ke špehování mobilů, jejich zmrazení nebo maskování škodlivých aktivit. Problém se týká telefonů od výrobců Google, LG, Samsung, Xiaomi, OnePlus a dalších s operačním systémem Android. Naopak iPhony od Apple ohrožené nejsou (ČTK)

5.8.2020 Internetový gigant Google pracuje na rozšíření svého platebního systém Google Pay. Ve spolupráci s několika americkými finančními institucemi do něho od příštího roku vestaví vlastní bankovní účty. K projektu se právě připojily dvě další banky, tentokrát mimo Spojené státy. Jsou to původem baskický bankovní dům BBVA a kanadská banka BMO.

Je to ostatně podobný způsob, jaký zvolila společnost Apple u své kreditní karty Apple Card, kterou zajišťuje bankovní dům Goldman Sachs. Google však přizval ke spolupráci celou řadu společností. Kromě dvou zmíněných bank jsou to instituce Citi, Stanford Federal Credit Union, Bank Mobile, Coastal Community Bank, First Independence Bank a Sefcu.
Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/google-chysta-na-pristi-rok-vlastni-bankovni-ucty-do-projektu-zapojil-dve-dalsi-banky-1372161?

5.8.2020 Tencent Holdings údajně vede jednání o spojení s největšími čínskými streamingovými platformami Huya a DouYu International Holdings (Bloomberg) 

4.8.2020 Amazon, Apple, Alphabet, Microsoft a Facebook. Tak zní jména firem tvořící takzvanou velkou technologickou pětku, tedy označení pro největší a nejvýznamnější společnosti v odvětví informačních technologií. Jen loni tato skupina generovala celkové příjmy ve výši 899 miliard dolarů, což je více než 20 bilionů korun. Velká pětka je tak bohatší než většina států včetně například Česka, Rakouska, Švýcarska či Švédska a nedávno se jejich příjmy vyrovnaly HDP Nizozemska. Vzhledem k tomu, že jejich technologie lidé využívají stále častěji, se navíc dá očekávat, že tržby technologických obrů budou v příštích letech stále růst. Od loňského ledna posílily především akcie Applu, a to téměř třikrát (z 157,92 na 435,75 dolaru), akcie Amazonu, Microsoftu a a Facebooku pak vyrostly dvakrát.

https://byznys.ihned.cz/c1-66798360-pet-digitalnich-obru-v-datech-na-cem-apple-a-spol-vydelavaji-a-proc-jsou-vetsi-nez-svycarsko

4.8.2020 Od oceli a drátů k Applu či Microsoftu. Burza se mění, budoucnost je v biotechnologiích a blochchainu

V současné době nám běžně používaná klasifikace GICS (Global Industry Classification Standard) rozděluje sektory do 11 kategorií. Těžaři, materiály, průmysl, krátkodobé spotřební zboží, dlouhodobé spotřební zboží, zdravotnictví, finance, informační technologie, komunikační služby, síťová odvětví a nemovitosti. GICS metodologie je platná teprve od roku 1999 a jsou podle ní řazené všechny veřejně obchodované společnosti. Tehdy se sektor průmyslu rozpadl do osmi samostatných sektorů. Ty však nejsou statické a vyvíjejí se. V roce 2016 se nemovitosti emancipovaly ze sektoru financí a utvořily vlastní kategorii. V září 2018 proběhla zajímavější operace a objevil se nový sektor komunikační služby. Původní a starý sektor telekomunikací totiž naprosto ztratil na relevanci (pevné telefonní linky už nikoho nezajímaly) a zůstaly v něm jen tři firmy. Do této skupiny byly nově přiřazeny firmy jako Facebook, Google, Netflix anebo Disney a odvětví jako celek je opět mnohem více sexy. Na zásadní změnu je zralý sektor energetiky. Ten má sedm podkapitol, ale všechny jsou navázané na fosilní paliva. 

Napříč celým dvacátým stoletím se v čele pelotonu motaly ropné firmy. Nejprve Standard Oil, který byl již v roce 1911 rozhodnutím Nejvyššího soudu rozkrájen do 34 firem. Mezi jeho nástupce patří Chevron, ExxonMobil nebo BP.

Energetický sektor po většinu dvacátého století patřil mezi nejdůležitější odvětví. Faktem je, že celé minulé století bylo postaveno na masivní a rostoucí spotřebě fosilních paliv. Současné období však vedlo k silnému propadu poptávky a producenti ropy procházejí nesmírně obtížným obdobím. Do toho masivně klesají výrobní náklady alternativních zdrojů energie. Tuším, že ropa nebude tím hlavním motorem ekonomického vývoje jednadvacátého století.

Před minulou krizí se na chvíli ocitl na výsluní opět finanční sektor se zhruba čtvrtinovou váhou, který však letos klesl pod deset procent. Nyní mezi desítku nejhodnotnějších korporací světa patří: Apple, Microsoft, Amazon, Google, Facebook, Berkshire Hathaway, Visa, Johnson & Johnson, Walmart a Mastercard. Nakoukla mezi ně i Tesla, ale na bilancování jejího příběhu si ještě počkáme.

https://nazory.ihned.cz/komentare/c1-66795880-od-ocele-a-telefonnich-dratu-k-applu-ci-microsoftu-burza-se-meni-v-budoucnu-lze-cekat-emancipaci-3d-tisku-nebo-blockchainu

3.8.2020 Prezident Donald Trump souhlasil s tím, že umožní společnosti Microsoft vyjednat akvizici populární aplikace TikTok na krátká videa, pouze pokud bude schopen zajistit dohodu do 45 dnů, řekli 3 lidé obeznámení se situací. Trump v pátek uvedl, že plánuje zakázat TikTok kvůli obavám, že jeho čínské vlastnictví představuje riziko pro národní bezpečnost z důvodu osobních údajů, které zpracovává

29.7.2020 Taková situace nemá v historii obdoby. V šest hodin středoevropského času předstoupí před americký Kongres nejdůležitější lidé technologického světa. Šéfové Amazonu, Applu, Facebooku a Googlu budou muset vysvětlovat antimonopolnímu výboru, že jejich firmy nezneužívají dominantního postavení na trhu. Pro nejbohatšího muže planety a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose to bude vůbec první takové setkání s americkými zákonodárci.

Celé slyšení se podle BBC bude točit kolem otázky, zda nejsou jmenované společnosti "příliš velké". To, jak si Bezos a spol. povedou, bude mít určující vliv na nastavení vztahů mezi vládou a technologickými korporacemi. "Ve třicátých letech minulého století by v USA takové firmy byly již dávno rozděleny,
Výlučnost jejich postavení ještě umocnila koronakrize. Hodnota technologických firem během ní výrazně vzrostla a v případě uvedené čtveřice dosahuje pěti bilionů dolarů
Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/kongres-bude-grilovat-sefy-technologickych-obru-poprve-to-prozije-sef-amazonu-bezos-1371958?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz 

29.7.2020 Poptávka po streamování hudby přes Spotify nabrala po slabém začátku kvartálu druhý dech. Počet placených předplatných vzrostl o 27 % na 138 milionů, což je nad odhady Wall Street. Příjmy vzrostly na 1,89 miliardy EUR z 1,67 miliardy EUR o rok dříve (CNBC)

29.7.2020 Tržní kapitalizace Tencentu překonala Facebook po letošním obrovském růstu akcií této čínské firmy o 43 % ve srovnání s necelými 12 % na Facebooku (CNBC)  

29.7.2020 Ve studené technologické válce mezi USA a Čínou nejvíce prohrává Evropa. Nemá čím konkurovat. Obě mocnosti mezi sebou vedou především obchodní válku, v níž Washington například omezuje firmě Huawei možnost použít produkty amerických firem nebo zakázal, aby čipy vyrobené na amerických strojích na Tchaj-wanu byly vyvezeny do Číny.

Právě nové technologie jako moderní mobilní sítě 5G, umělá inteligence, kvantové počítače, cloudové služby či výroba polovodičů se stávají novým zdrojem moci ve světě. Evropa ale nemá příliš vynálezů, globálně významných firem ani velký a fungující jednotný digitální trh, jenž je pro vývoj takových technologií důležitý.

Čipy, umělá inteligence či kvantové počítače jsou obory, kde hraje klíčovou roli velikost trhu. Čím větší je, tím víc roste šance, že místní technologická firma uspěje a vyrazí do světa. I proto Evropa potřebuje jednotný fungující digitální trh, který by pomohl začínajícím domácím společnostem a byl zároveň i lákadlem pro ty světové. "Žádný z členských států Evropské unie není schopen zvládnout některou z nových technologií sám o sobě. Ekonomicky je tou nejmenší smysluplnou jednotkou Evropa 

https://archiv.ihned.cz/c1-66796230-ve-studene-technologicke-valce-mezi-usa-a-cinou-nejvice-prohrava-evropa-nema-cim-konkurovat

27.7.2020 TikTok může dotikat: Sociální síti pro mladé hrozí osud Huaweie. Stává se součástí souboje mocností

Museři z USA možná brzy zapláčou podobně jako jejich kolegové z Indie. Bude konec s lip-syncem, přestanou se nakupovat a posílat gify s postavičkou zvracející duhu, "italskou rukou" držící šikmou věž v Pise nebo s obrázkem "drama queen". Nejvlivnější uživatelé s miliony sledujících přijdou o virtuální diamanty, které dosud mohou směňovat za reálné peníze. To všechno se nejspíš stane, pokud Spojené státy po vzoru Indie zakážou TikTok.

Tato sociální síť je postavená na sdílení krátkých vtipných videí. Uživatelé natáčejí třeba ona lip-sync videa, v nichž se otevíráním úst snaží trefovat do slov písní hraných v pozadí. Za pouhé čtyři roky se k takové zábavě podařilo čínské aplikaci přitáhnou 1,2 miliardy lidí z celého světa. V rychlosti nástupu TikTok předčil i Facebook.

https://archiv.ihned.cz/c1-66795260-tiktok-muze-dotikat

26.7.2020 Provozovatelé dvou třetin nejnavštěvovanějších internetových stránek světa podrobně sledují, co a jak na nich lidé dělají. Ukazuje to průzkum specializovaného serveru W3techs.com. Část internetových podnikatelů chce ale znát chování svých on-line návštěvníků ještě detailněji. Pokročilé analytické programy firmám umožňují sledovat, jak jejich zákazníci pohybují myší po obrazovce, a zjišťovat například konkrétní důvody, proč ze stránek odcházejí, aniž by na nich nakoupili. Mezi nejvíce používané nástroje tohoto formátu patří software brněnského start-upu Smartlook, do kterého investovali i dva matadoři českého internetu − zakladatel Mall.cz a šéf investičního fondu Reflex Capital Ondřej Fryc a zakladatel Webnodu Vít Vrba. "Chyby se na webech většinou objeví ve chvíli, kdy se na nich rozběhne něco nového. Z našeho webu například odcházeli brazilští zákazníci poté, co jsme spustili platební bránu s jejich měnou. Přes nahrávky jsme zjistili, že se jim nezobrazovala žádná měna, takže nevěděli, kolik vlastně platí," popisuje šéf a jeden ze zakladatelů Smartlooku Petr Janošík.

K zákazníkům brněnské softwarové firmy patří společnosti jako Alza, Dámejídlo.cz, O2, Seznam.cz nebo Rohlík.cz, v zahraničí pak třeba Ministerstvo školství Spojených arabských emirátů nebo turecká CNN. Podle studie poradenské společnosti Allied Market Research se na trhu s analýzou chování na webových stránkách předloni protočilo 2,6 miliardy dolarů, v roce 2026 by to mělo být až 10,7 miliardy dolarů. 

https://ekonom.ihned.cz/c1-66793330-brnensky-start-up-vydelava-na-chybach-webovych-stranek

25.7.2020 Nahlédněte do "zašívárny" v Beskydech. Pro nápady sem jezdí vývojáři z Windy i Kiwi, vznikl v ní i bestseller Jak na sítě. Je to zašívárna před ruchem, beskydskou tvůrčí dílnu navštěvují především Češi. "V češtině totiž neexistuje žádný termín, který by přesněji vyjadřoval to, k čemu je to tu určené. Retreat znamená schovat se, zašít se někam,"

V srdci Beskyd, kousek od nejvyhledávanějšího turistického střediska Pustevny, je dům, který se tváří jako víkendový azyl. Má ale na rozdíl od běžné chaty polohovatelné pracovní stoly, zatemňovací závěsy, bezpečnostní okna a dveře a superrychlé internetové připojení. Hosté se zde už pět let mění po týdnech až měsíci, přijíždějí sem s tvůrčím snem a odjíždějí s jeho realizací. V domě zvaném Retreat se odehrává často to samé co v městských kancelářích − práce, tvorba nebo obojí v jednom. Tady je na to ale mnohem větší klid.

Je to totiž místo uzpůsobené pro takzvanou hlubokou práci − tedy nerušenou a maximálně soustředěnou, při níž člověk využívá naplno svůj potenciál.

Navštěvují ho kreativní profesionálové, umělci, ale i vývojáři či podnikatelé.

Vytvořili jej partneři Robert Vlach a Lenka Paprok. On provozuje portál Na volné noze pro lidi pracující takzvaně na sebe, ona se věnuje tvorbě názvů a sloganů.

Pracovní azyl ožívá hlavně v létě a zčásti i v zimě a vyrůstá z jejich pochopení pro potřeby tvůrčích lidí a touhy podporovat nové projekty.

Za prací do Beskyd přijíždějí tvůrci vždy s konkrétním záměrem. Právě podle něj je majitelé těchto nezvyklých "kanceláří" vybírají. "Není to ale nijak striktní výběrové řízení," říká Lenka Paprok. "Nám stačí, že má člověk upřímný záměr něco tvořit, a naše podmínky to umožňují. Často jde o letité sny. Lidé je zde buď konečně začnou, nebo je tu konečně dokončí, někdy tu ale vytvoří i celé dílo." Vznikala zde řada knih, například bestseller o sociálních médiích Jak na sítě, Spory s finančákem daňového právníka Michala Hanycha, ale i novela Michala Kašpárka Hry bez hranic.

Vznikají tu ale i byznysové nápady. Pracovali tu vývojáři start-upu Windy.com, mapujícího pohyby větru a předpověď počasí, či letenkového Kiwi.com. "Za týden jsem tu udělal víc práce než předtím za dva měsíce," říká Jan Vlachynský, zakladatel podniku jménem Bar, který neexistuje, jenž zde psal knihu Šéfové jsou kokoti. Nejčastějšími hosty jsou Pavel a Ivana Minářovi, expert na kancelářský balík Google G Suite a projektantka chytrých domů. Jezdí sem často i s dětmi, když potřebují něco dodělat. Stejně jako řada dalších klientů zmiňují, že je od práce odtahuje krásné okolí. "Miluji ranní vyjížďky na koloběžce do místního obchůdku pro frgály nebo domácí klobásky," říká Pavel Minář.

https://ekonom.ihned.cz/c1-66793260-za-tvurci-praci-se-jezdi-do-beskyd-vznikaji-tu-knihy-byznysplany-i-inovace

21.7.2020 Rozvádět vysokorychlostní internet 5G napříč městy není vůbec nic levného, pokládka pár desítek metrů kabelů vyjde klidně i na několik stovek tisíc korun. V Singapuru však nyní start-upová společnost Transcelestial vyvíjí technologii, která kabely odbourá úplně. Díky tomu by měly náklady na rozvody sítí klesnout až o 90 procent. Vysoké náklady na výstavbu nových sítí pak ale značně brzdí jejich rozvoj. Vyřešit by to měl nápad singapurské společnosti Transcelestial, která přišla s úspornější technologií stavící na laserových paprscích. Pro přenos dat je tedy místo tradičních kabelů používán laser.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/mala-krabicka-ma-zpusobit-internetovou-revoluci-kabely-nahradi-laser-40331143#

20.7.2020 Americký prezident Richard Nixon měl záložní projev pro případ, že by přistání kosmické lodi Apollo 11 na Měsíci přesně před 51 lety nebylo úspěšné a astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin by zahynuli. Nahrávku předem připravené Nixonovy řečinyní vytvořil jako tzv. deepfake Massachussettský technologický institut (MIT). Projev, který nikdy nezazněl, si můžete poslechnout zde. Tvůrci projektu chtějí mj. upozornit, jak "nové technologie dokážou zatemnit pravdu kolem nás".

Nové video, tedy jakýsi deepfake se zmanipulovaným zvukem i obrazem je součástí projektu digitálního vyprávění z Centra pro pokročilou virtualizaci MIT. Video začíná skutečným záznamem Apolla 11, který členové týmu z MIT upravili, aby vytvořili dojem, že přistání na Měsíci selhalo. Poté přichází na řadu herecky přednesená Nixonova řeč. K reprodukci prezidentových hlasových i mimických vlastností využil tým technologie umělé inteligence a metodu tzv. deep-learningu.

https://echo24.cz/a/SZi73/video-umrti-hrdinu-na-mesici-uz-neni-nadeje-nixonuv-projev-ktery-nezaznel?

15.7.2020 Na veřejnost unikly oficiální fotografie "ufa na tyči", tedy antén, které spojí uživatele internetu Starlink od firmy SpaceX se satelity. Kromě fotografií ale vyšlo najevo i několik nových informací o beta zkoušení služby. Server Business Insider z veřejného zdrojového kódu webových stránek firmy SpaceX zjistil, že beta testeři si budou muset zařízení nainstalovat sami a o své účasti v projektu nebudou moci mluvit.

SpaceX chce pomocí malých satelitů létajících nízko nad Zemí přinést vysokorychlostní internet do míst, kde to zatím není možné.

"Ufo na tyči, neboli terminál pro uživatele Starlinku, vypadá nádherně," napsala v úterý na Twitter studentka Vivien Hantuschová. K příspěvku připojila fotografie, které našla ve zdrojovém kódu oficiálních stránek Starlink.com.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66790900-muskuv-spacex-zahaji-beta-testovani-internetu-pres-starlink-na-twitter-uz-unikly-i-fotky-ufa-na-tyci

10.7.2020 Německá kontrarozvědka varovala zákazníky před poskytováním osobních dat čínským platebním společnostem nebo jiným technologickým a internetovým firmám. Tyto údaje by podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, mohly skončit v rukou čínské vlády (ČTK) 

8.7.2020 Společnost Ant Group, která je finančně technologickou dceřinou firmou čínského internetového prodejce Alibaba, plánuje ještě v letošním roce vstoupit na burzu v Hongkongu. Cílem firmy je dosáhnout ohodnocení více než 200 miliard USD (ČTK)

8.7.2020 Digitální tržiště a aplikace na produktivitu zaměstnanců si mohou udržet silnou poptávku po svých produktech, domnívají se analytici Bloomberg Intelligence. Poptávka u většiny poskytovatelů cloudových aplikací by mohla příští rok prudce nárůst díky tomu, že firmy v post-virovém světě urychlily svůj posun k digitalizaci. Pojďme se podívat, jak analytici Bloomberg Intellingence pohlíží na poskytovatele front-office aplikací, které pomáhají v produktivitě pracovníků, e-shopů a back-office aplikací, jako jsou finance a personalistika.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4446533/bloomberg-microsoft-shopify-zoom-ktere-aplikace-pujdou-vice-na-dracku.html 

30.6.2020 Čína dnes vyzvala Indii, aby skoncovala s diskriminačními praktikami a uvědomila si, jaké vzájemné výhody přináší indicko-čínská spolupráce a obchod. Reagovala tak na pondělní krok Indie, která zakázala 59 převážně čínských mobilních aplikací, včetně TikToku firmy ByteDance a WeChatu společnosti Tencent. Indický zákaz čínských aplikací porušuje pravidla WTO, uvádí prohlášení čínského velvyslanectví v Dillí

15.6.2020 Fintechový start-up Revolut chystá od srpna změny v poskytování služeb, mezi které patří snížení limitu pro bezplatnou směnu peněz, pokud máte jen základní účet zdarma. Marketingová chyba způsobila, že uživatelé aplikace s účtem v českých korunách dostali nesprávnou informaci, která vyvolala nesouhlasné reakce na sociálních sítích.

https://archiv.ihned.cz/c1-66777280-jak-vydesit-zakazniky-popletenym-marketingem-staci-jeden-mail

11.6.2020 Zynn je kopie TikToku. Má obrovský úspěch, protože svým uživatelům platí. A nejsou to malé částky! V žebříčku nejstahovanějších bezplatných aplikací v americkém App Storu je na první místě sociální síť Zynn (zdarma pro iOS), až pak hity poslední doby Zoom a TikTok. Přitom Zynn je klonem právě TikToku, takže jak se kopie dostala před originál? 

Za vše může pyramidový marketing. Nová sociální síť totiž platí uživatelům za to, že ji doporučí ostatním. Podle Mashable se nejedná o podvod, Zynn si chce vybudovat základnu uživatelů za každou cenu, a protože za sítí stojí obrovský investor (čínská společnost Kuaishou), může si to dovolit. Kuaishou vlastní i sítě Baidu a Tencent v celkové hodnotě 28 miliard dolarů. Firma chce ze Zynnu udělat konkurence schopnou sociální síť, i když nenabídne prakticky nic jiného, než právě TikTok. Tedy ano - ostatní vám nezaplatí. Pokud si Zynn nainstalujete a zaregistrujete se, vyskočí na vás informace, že vám byl připsán první dolar. Když doporučíte přítele, který si Zynn nainstaluje a zaregistruje se, vyděláte dalších 20 dolarů. U dalších pěti přátel je to 10 dolarů za hlavu, celkem si tak přijdete na 71 dolarů (cca 1 700 Kč). Více na: https://www.mobilmania.cz/clanky/zynn-je-kopie-tiktoku-ma-obrovsky-uspech-protoze-svym-uzivatelum-plati-a-nejsou-to-male-castky/sc-3-a-1348421/default.aspx?

9.6.2020 Alibaba Group uvedla, že chce do své cloudové divize celosvětově přijmout 5 000 zaměstnanců po celém světě, a to v oblastech, jako je síť, databáze, servery, čipy a umělá inteligence (Reuters)

9.6.2020 Společnost IBM oznámila v dopise Kongresu, že již nebude nabízet software pro rozpoznávání a analýzu obličeje a staví se proti jakémukoli použití této technologie pro účely hromadného sledování a rasového profilování (Reuters) 

3.6.2020 Není to ani rok, co Pavel Kotas se svým týmem začal českým hoteliérům nabízet Alfréda. Alfréd je tichý, rychlý, diskrétní. Asi to není tak výkonný pomocník jako majordomus superhrdiny Batmana Alfred Pennyworth, ale zastane práci několika lidí. To je ostatně i jeho úkol - Alfréd je program, který digitalizuje provoz hotelů. Hosté si s jeho pomocí přes internetový prohlížeč vyřeší check-in i check-out, otevřou dveře do pokoje, objednají snídani a zaplatí. Aniž by promluvili s živou duší, pokud nechtějí. "Cestovní ruch obecně nepřijímá nové technologie úplně rychle. Ale v době rekordně nízké nezaměstnanosti mi bylo jasné, že musíme ubytovatelům pomoci snížit objem ručně prováděné práce a nahradit ji automatizací. A pak přišel koronavirus a Alfréd dostal další smysl - ochránit hosty i personál," říká Kotas v kanceláři své firmy Previo na kraji areálu bývalé Kolbenky v Praze.

https://byznys.ihned.cz/c1-66772000-batmanuv-majordomus-pro-ceske-hotely-virtualni-system-alfred-vse-vyresi-on-line-stoji-za-nim-ceska-firma-previo 

27.5.2020 Spojené státy americké v současné době soupeří s Čínou hlavně na poli technologického pokroku. Američané sice stále jsou o krok napřed, avšak Čína může v některých oblastech svému západnímu konkurentovi brzy dýchat na záda.

V poslední době se technologický souboj Číny se USA projevuje hlavně v oblasti 5G sítí. Právě v té oblasti čínské firmy jako jsou Huawei a ZTE předehnaly celý západní svět. Američané vývoj znepokojoval, a proto se rozhodli přesvědčit své západní partnery, aby nepustili čínské firmy napojené na státní aparát k budování kritické infrastruktury.

  • žádná ze západních společností nemůže překonat čínské technologie 5G sítí 
  • Americké společnosti mohou dominovat aplikacím a službám založených na 5G technologii 
  • Naopak dalšímu pro budoucnost potenciálně velmi důležitému oboru, kterým je umělá inteligence (AI), doposud kralují americké firmy i instituce
  • právě Čína bude budoucím lídrem v oblasti biotechnologií (Peking vydává na výzkum a vývoj inovací v oblasti biotechnologií kolem  4 % z HDP. Pro srovnání USA pouze 2 % HDP.
  • https://www.euro.cz/byznys/v-technologickych-zavodech-stale-vedou-americane-cina-jim-ale-dycha-na-zada?

27.5.2020 Koronavirus přichystal překvapení a šok, ztráty budou desítky milionů korun. Jako čistá taxislužba bychom měli na kahánku, ale rozvíjíme logistiku, je třeba z taxikářů udělat přepravce všeho, abychom dokázali dopravu dělat udržitelně a všichni vozili, co je zrovna potřeba, říká spoluzakladatel a šéf Liftaga Ondřej Krátký.

26.5.2020 Tencent Holdings zainvestuje v příštích 5 letech 500 mld. juanů do technologické infrastruktury vč. cloud computingu, umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti. Mezi další klíčové sektory pro investice patří blockchain, servery, velká datová centra, superpočítačová centra, operační systémy internetu věcí, sítě 5G a kvantové výpočty (Reuters)

25.5.2020 Mukesh Ambani chce vybudovat příští globální technologickou firmu. Pokud se mu to podaří, může se jeho mobilní operátor a jeden z tahounů indické digitalizace JioPlatforms brzy zařadit mezi takové hráče jako Google, Amazon, Alibaba nebo Tencent, napsal CNN Business.

Aby Ambani posunul svoje plány dál, potřeboval si plácnout s někým ze Silicon Valley. Proto jeho spolupráce za 5,7 miliardy USD s Facebookem, a hlavně s jeho službou pro bezplatné zasílání zpráv a telefonování WhatsApp. Americká internetová společnost koupí desetiprocentního podílu v Jio Platforms získá významný opěrný bod na indickém trhu, kde se WhatsApp chystá spustit platební službu. Krátce po oznámení dohody s Facebookem zveřejnila JioPlatforms další tři velké investice od Silver Lake, Vista a General Atlantic, celkem za 3,2 miliardy USD. Nejnověji svou investici do JioPlatforms oznámila investiční společnost KKR & Co se sídlem v New Yorku, a to 1,5 mld. USD. Společně s dalšími transakcemi tak indická digitální společnost získala za tento měsíc finanční prostředky celkem za 10 miliard dolarů.

Nejnovější investice od KKR přitom oceňuje JioPlatforms na zhruba 65 miliard USD, což z ní činí druhou nejhodnotnější samostatnou indickou technologickou firmu po Tata Consultancy Services.
Ambani potřebuje peníze nejenom na inovace a diverzifikaci svého impéria směrem od ropy a od petrochemie, ale také na umoření narůstajícího dluhu. Jenom v tomto roce by Reliance Industries chtěla eliminovat čistý dluh za 21,4 miliardy dolarů a do března roku příštího by chtěla patřit k firmám, které ho mají nulový. K letošnímu březnu měla na knihách zhruba 44 miliard dolarů. V ropě i v jiných sektorech přitom firma zakouší masivní propady.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4411720/nejbohatsi-muz-asie-buduje-pristiho-globalniho-technologickeho-obra.html

21.5.2020 Češi si v dubnu na mobilech prohlédli o 17,6 % méně internetových stránek než v březnu, u tabletů byl propad zhruba 15 %. Počet zhlédnutých stran z PC se snížil o 2,7 % na 14,1 miliardy. Počet uživatelů ve všech kategoriích se téměř nezměnil. Vyplývá to z měření NetMonitor (ČTK) 

20.5.2020 Zatímco se během koronavirové krize snažil Západ uhlídat své občany, Rusko na to šlo sofistikovanějšími způsoby elektronického sledování. Etické zábrany má ruský režim minimální, narážel ale na technické limity. Moskva tak nachází společnou řeč s čínskými komunisty, kteří jsou v nejmodernějších technologiích včetně sledování obyvatelstva světovými jedničkami.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/rusko-a-cina-vytvareji-velkeho-bratra-pandemie-umocnila-spolupraci-na-technologiich-pro-sledovani-ob.A200519_212513_ln_zahranici_sei

15.5.2020 klade pražská městská firma Operátor ICT. Vypsala soutěž na dodavatele softwaru, který má rozšířit výsledky vyhledávání aplikace pro pražskou integrovanou dopravu Lítačka o služby taxikářů, sdílených automobilů či kol nebo o volné kapacity parkovišť. Společnost předpokládá, že ji inovace vyjde na deset a čtvrt milionu korun.

Více na https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/litacka-propoji-mhd-s-taxiky-koly-i-parkovisti-mesto-do-softwaru-investuje-miliony-1369675?

12.5.2020 Inženýři představují systém, který umí bezdrátově dodat elektřinu pohyblivému cíli. Jde o velký pokrok. Bezdrátové nabíjení je již běžnou věcí u mobilů či tabletů, ale vědci pracují na další úrovni této technologie. Ta by mohla dodávat energii na větší vzdálenosti, navíc pohybujícím se objektům jako jsou například automobily.

  • dobíjení robotů je již v dosahu praktického provozu 
  • Bezdrátový přenos elektřiny závisí na generování oscilačních magnetických polí, která pak mohou způsobit, že elektrony ve vodiči také oscilují, a to při určité frekvenci. Pokud se však zařízení pohybuje, je tato frekvence hůře zachytitelná. 
  • https://tech.instory.cz/1066-inzenyri-predstavuji-system-ktery-umi-bezdratove-dodat-elektrinu-pohyblivemu-cili-jde-o-velky-pokrok.html?

10.5.2020 Firmy poškrtají výdaje za letenky a jízdenky top manažerů i po krizi. Nahradí je telekonference. Mimořádný režim řadě společností také ukázal, že nemusejí utrácet až statisícové částky za obchodní cesty. Nahrazují je schůzkami on-line, které se vzhledem k nouzovém stavu staly standardem. Lidem to navíc ušetří čas strávený cestováním. Experti pak očekávají, že nepůjde o přechodný efekt, ale současný stav se stane dlouhodobým jevem.

data dnes ukazují, že firmy si zvykly na videokonference z více než devadesáti procent," dodal. S úbytkem pasažérů cestujících za obchodem počítá i zakladatel vyhledávače a prodejce letenek Kiwi.com Oliver Dlouhý. "Byznys lety odpadnou. Hodně firem se naučilo fungovat na dálku on-line. Šéfové už nebudou tak ochotni platit statisíce korun, aby manažeři létali na den na druhý konec světa. Poptávku po nákupu letenek navíc utlumí jejich pravděpodobné zdražení.

Více na https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/firmy-poskrtaji-vydaje-za-letenky-a-jizdenky-top-manazeru-i-po-krizi-nahradi-je-telekonference-1369404?

25.4.2020 V roce 2017 světově uznávaná poradenská společnost McKinsey zveřejnila studii, podle níž roboti a umělá inteligence nahradí do konce třetí dekády jednadvacátého století až třetinu všech amerických pracovníků. Jak ovšem BBC podotýká, pandemie, jako je tato, by mohla celý proces významně urychlit.

24.4.2020 Pár čísel na úvod: během března on-line supermarket Rohlík.cz zdvojnásobil svou kapacitu, Mall.cz ohlásil vyšší tržby než před Vánocemi, platforma Shoptet registrovala dvojnásobný počet nových e-shopů oproti normálu, útraty Čechů v e-shopech podle odhadů České spořitelny stouply o 44 procent. V roce to vypadá na nárůst alespoň o 20 procent na celkový obrat 190 miliard korun. Trend digitalizace maloobchodu pandemií jen nabral na rychlosti. Debaty, která proběhne ve čtvrtek 30. dubna od 11 hodin a budete ji moci sledovat živě, se zúčastní průkopník on-line lékáren a zakladatel e-shopu Lékárna.cz Vladimír Finsterle, šéf internetové skupiny Miton a bývalý obchodní ředitel Googlu v Česku David Špinar, CEO předního vývojáře e-shopů Shopsys Lukáš Havlásek a Adam Kurzok, zakladatel služby Expando, která pomáhá českým e-shopům pronikat na zahraniční trhy.

17.4.2020 Michael Carroll se během března téměř vůbec nevyspal. Nebylo to kvůli čerstvě narozenému miminku, které opatrovala jeho žena, ale protože jako šéf technologického vývoje největší americké telemedicínské firmy Teladoc Health musel řešit obrovský nárůst zájmu o lékařské služby poskytované přes internet kvůli obavám Američanů z rychle se šířící nemoci covid-19. "Teď už jsem to trochu vydýchal," řekl tento Newyorčan před pár dny HN. Zájem o služby lékařů prostřednictvím vzdáleného připojení však stoupl nejen v Americe, ale po celém světě, který se vypořádává s koronavirem. A zaznamenali jej i čeští lékaři.

https://archiv.ihned.cz/c1-66751690-k-doktorovi-pres-mobil 

17.4.2020 Když v polovině března tým dobrovolníků z Česko Digital spustil online mapu DámeRoušky.cz, chtěli hlavně rychle spojit domácí výrobce roušek s těmi, kteří žádné ústenky neměli. Na mapě bylo hned vidět, kdo roušky šije, kde je distribuují a taky které instituce je zoufale potřebují a scházejí jim.

V době, kdy Česko šitím roušek žilo, tu každý mohl na jedno kliknutí najít dárce látek anebo klidně opraváře šicích strojů. Uživatelé navíc mohli podle vývoje mapy snadno nastavovat volné kapacity nebo stop stav domácí výroby. Mapu využily statisíce lidí a jejího úspěchu si všimla média od Argentiny po Vietnam.

O měsíc později je vidět, že svět se v Česku taky něčemu přiučil. Český startup Mapotic, který projektu DámeRoušky zdarma nabídl technologie a podporu, už spolupracuje s týmy z 10 dalších zemí.

Roušková mapa byla tento týden spuštěna v Německu v rámci projektu Maske Für Dich, včera odstartovala kampaň Brazílie pod heslem Mascara para todos. Další mapy na české platformě se chystají taky v Itálii, Španělsku, Chorvatsku, Polsku nebo v Austrálii.

https://www.forbes.cz/svet-se-od-nas-uci-s-mapou-rousek-se-cesky-startup-prosadil-v-nemecku-i-brazilii/

17.4.2020 Čínský start-up na samořízená auta Pony.ai zahájil doručovací službu v Irvine v Kalifornii pomocí svých autonomních vozidel a za tímto účelem se spojil s e-shopem Yamibuy. Jakmile zákazník v Irvine zadá objednávku na Yamibuy, autonomní vůz balíček doručí do cíle (CNBC)

14.4.2020 Softwarová firma Microsoft zaznamenala v souvislosti s epidemií koronaviru od poloviny března nárůst využívání svého skupinového komunikačního programu Teams o 200 procent až na 2,7 miliardy minut spojení za den. Počet video hovorů vzrostl v březnu celosvětově o 1000 procent (ČTK)

13.4.2020 Technologičtí giganti Apple a Google v pátek oznámili, že k boji proti koronaviru chtějí společně využívat uživatelská data z telefonů se systémy Android a iOS k vytvoření platformy, díky které budou ostatní uživatelé varováni před možným kontaktem s nakaženou osobou. Podobné projekty vyvolávají otázky o ochraně osobních údajů, Apple s Googlem ale slibují, že soukromí bude zaručeno. Podle Americké unie občanských práv se zdá, že projekt se snaží největším rizikům v oblasti ochrany soukromí předejít. Prezident USA Donald Trump přesto chce prověřit, zda platforma neporuší osobní svobody. Smartphony s operačním systémem iOS od Applu nebo Androidem od Googlu, které jsou nejpoužívanější na celé planetě, si budou moci vyměňovat informace prostřednictvím rozhraní bluetooth. Pokud se majitel takto vybaveného telefonu dostane do kontaktu s infikovaným jedincem, pošle mu přístroj zprávu, že se má izolovat a podrobit se karanténě. Google a Apple uvedly, že technologii začaly vyvíjet před 14 dny a dostupná by mohla být v půli května. Dodaly, že nebude sledovat polohu nebo identitu uživatelů, ale zaznamená pouze údaje o tom, kdy se k sobě jejich telefony přiblížily.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/koronavirus-google-a-apple-se-spoji-kvuli-digitalnimu-sledovani.A200410_212041_firmy-trhy_hetom

9.4.2020 Americký Senát řekl svým členům, aby nepoužívali aplikaci na videokonference od společnosti Zoom kvůli obavám o bezpečnost dat, uvedl list Financial Times. Společnost se pokouší zabránit celosvětovému odporu proti této rychle rostoucí aplikaci (Reuters) 

7.4.2020 Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak USA, které si pozici jedničky držely od založení globálního systému patentů před více než 40 lety. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila WIPO (ČTK)

1.4.2020 chytrá karanténa". Kombinace digitálních technologií a informovaného souhlasu občana má umožnit rychlejší a snadnější nalezení těch, kteří s nakaženými nemocí covid-19 přišli v posledních dnech do styku.

31.3.2020 inovace a kreativita jsou v tomto turbulentním světě zásadní přednost, a ne to, že umíme stát u soustruhu nebo výrobní linky. Už teď je tu jistá část společnosti, která koronavirus klade za vinu globalizaci, otevřenému světu, Evropské unii, cestování. Je zásadní, aby tento pohled na svět nezvítězil, aby těchto lidí nepřibývalo. Z toho může vzniknout velké pnutí, kterého bych se hodně bál. (Odřich Bajer, CEO dvojky tuzemského internetového trhu Mall Group, pod kterou spadají e-shopy Mall.cz, CZC.cz, Vivantis.cz nebo webová televize Mall.tv. Mall Group podniká na sedmi trzích střední a východní Evropy. Akcionáři rovněž vlastní on-line prodejce potravin Košík.cz anebo dopravní službu InTime) 

24.3.2020 ČSÚ: Chytrý mobilní telefon používalo loni téměř 70 % Čechů starších 16 let. Je to o 7 procentních bodů více než v předchozím roce. Celkově mělo mobil v Česku 97 % lidí. Internet využívalo 81 % Čechů (ČTK) 

10.3.2020 Americká společnost Honeywell oznámila, že sestavila nejvýkonnější počítač na světě, který má být údajně až dvakrát rychlejší než stávající výrobky konkurence. Honeywell využil takzvaných iontových pastí, které za pomoci elektromagnetického pole uvězňují ionty v prostoru tak, aby co nejméně vzájemně působily s okolím. Dochází tak k delšímu udržení kvantového stavu. Nyní plánuje svou kvantovou technologii do tří měsíců zpřístupnit klientům prostřednictvím cloudové služby Microsoft Azure. více

5.3.2020 Brněnská firma má změnit světový byznys s čipy. Codasip vytváří nový čip pro mobily i procesor pro EU. Codasip má navíc hrát podstatnou roli i ve snaze Evropské unie vytvořit vlastní "evropský" procesor, a zbavit se tak závislosti na Číně a Spojených státech.

Světu s tradičními procesory, které lze nalézt v počítačích a serverech, již několik desetiletí vládne Intel doprovázený společností AMD. Svět grafických čipů má zase pod palcem Nvidia a částečně opět AMD. S nástupem iPhonu a chytrých telefonů ale vyrostl nový fenomén, za kterým stojí původně britská společnost ARM. Ta má v podstatě geniální byznysmodel. Zájemcům, jako jsou Apple, Qualcomm, Huawei, Samsung a další, prodává licence na design úsporných mobilních čipů. Díky tomu společnost nemusí nic vyrábět a jen inkasuje vysoké marže. Japonská SoftBank proto za ARM před čtyřmi lety zaplatila přes 31 miliard dolarů.  

https://ekonom.ihned.cz/c1-66730090-brnenska-firma-codasip-meni-miliardovy-trh-s-cipy-a-procesory

2.3.2020 Podíl uživatelů placených streamovacích televizních služeb se za poslední dva roky ztrojnásobil na šest procent domácností. Z nich zhruba pětina využívá dvě nebo více služeb. Před pěti lety neměl v Česku podobnou službu téměř nikdo. Vyplývá to z průzkumu firmy Axocom (ČTK) 

27.11.2019 Digitalizace státní správy v Česku je pomalá, ačkoliv stát za ni zaplatil mezi roky 2012 až 2018 celkem 75 miliard korun. Vyplývá to z aktuální zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle úřadu je příčinou například malá informovanost, pomalá změna legislativy, zastaralé informační systémy nebo chybějící odborníci. V ČR existuje 4658 takzvaných agendových informačních systémů, které poskytují služby občanům. Loni ale využilo některou z těchto online služeb státu pouze 26 procent lidí. "Z 97 milionů transakcí, které proběhly prostřednictvím datových schránek, jich nepodnikající fyzické osoby provedly jen 0,65 procenta," uvedl NKÚ. více

zobrazit více..
Loading...