Boj o světového lídra

Boj o světového lídra

Rok 2020 (rok kovové krysy) přepisuje geopolitické dění ve světě bez použití konvenčních zbraní, objevil se nový fenomén, který umožnil bez boje radikální změnu. V roce 2020 vystupuje ze stínu nový lídr, který střídá nebo vystřídá USA na pozici globálního lídra (např. globální pomoc Číny při koronavirové pandemii nebo růst moci globálních technologických firem). Čína se také stává dle USA viníkem za koronavirovou pandemii a tím se spouští další kolo souboje mezi USA a Čínou. Existuje někdo třetí, kdo to vše pozoruje a připravuje se na vhodnou příležitost? (když se dva perou třetí se směje). Rok 2021 bude ve znamení nástupu kontrolované společnosti se sociálním bonusem západního (Projekt TOTAL CONTROL), nebo východního typu (Čína).

 • "Koronavirová krize ukazuje, že není problémem to, že se Čína začala chovat jako globální lídr. Problém je, že USA se tak chovat přestaly (USA se orientuje pouze na sebe, díky Trumpovi, s nástupem Bidena v roce 2021 může nastat zásadní změna)."
 • Obchodní války - tento nástroj již nedostačuje, použije se pravděpodobně těžší kalibr
 • Lyndon B Johnson, prezident USA 1963-69: ovládat vesmír znamená ovládat svět.
 • Od roku 2000 probíhá proces postupného přerozdělování sfér vlivu a moci - digitální přerozdělování moci, které vrcholí v období 2019 - 2020, zrychluje se digitální globalizace
 • Další vlnou bude planetární přerozdělování mocikolonizace Měsíce a Vesmíru v období 2022-2025, klíčovou roli zde hraje i projekt Elona Muska Starlink. Nahradí na pozici světové lídra národní stát (USA nebo Čínu) globální soukromé společnosti?
 • Když se dva perou (např. roste střed světových mocností, protože se blíží volby v USA, kontrolu v digitálním prostředí bude zajišťovat Facebook - eliminace dezinformací a manipulací, aby se neopakovala situace z roku 2016), třetí se směje, budou to DVS (technologické globální firmy)?
 • Podle Jiřího Kubíka má větší potenciál, z pohledu mundální astrologie, stát se světovým lídrem Indie než Čína

Globální ekonomický lídr

Pokud porovnáme údaje nominální HDP, tak stále vedou Spojené státy americké s celkovým výkonem tamního hospodářství 21,4 bilionu dolarů. Čína zaostává na hodnotě 14,1 bilionu USD.  

V HDP podle parity kupní síly Čína předběhla Spojené státy už v roce 2014 (v roce 2028 předstihne Čína USA i v nominálním HDP), od této chvíle se o ní dá mluvit jako o největší světové ekonomice. Hrubý domácí produkt v paritě kupní síly nabízí reálnější pohled na svět. Zde se už bere v úvahu, kolik jednotlivé výrobky v jednotlivých státech stojí. Náš výše popsaný hypotetický příklad s žebříkem tedy připíše stejnou hodnotu Spojeným státům i Číně. A proto taky porovnání HDP podle parity kupní síly už vychází úplně jinak. Čína dosahuje výkonu ekonomiky 29,7 bilionů dolarů oproti americkým 22,2. Čínská ekonomika je tedy o celých 33 % větší, než americká (2019). Pokud bychom sledovali výkon ekonomiky přepočtený na obyvatele, tam bude Čína zaostávat ještě dlouho. Spojené státy totiž dosahují srovnatelného výkonu při několikanásobně menším počtu obyvatel.

https://magazin.cz/byznys/12517-cina-se-letos-stane-nejvetsi-svetovou-ekonomikou?

Boj o globálního lídra, zprávy z tisku:

19.6.2020 Americký prezident Donald Trump opět pohrozil přerušením obchodních vztahů s Čínou. "Spojené státy si za rozličných podmínek ponechávají politickou možnost úplného oddělení se od Číny," napsal Trump na twitteru v souvislosti s dřívějším vyjádřením amerického obchodního zmocněnce. Prezidentova slova dala agentura AFP do souvislosti s "krajním napětím mezi oběma předními světovými velmocemi" (ČTK) 

27.5.2020 Technologická vála USA a Čína Strategie "Made in China 2025

Všechny zmíněné oblasti (5G sítě a biotechnologie) jsou obsahem dlouhodobé vývojové strategie, která určuje směr klíčovým odvětvím v cestě za dokončením procesu, na jehož konci bude z Číny globální hráč číslo jedna. Strategie "Made in China 2025" poskytuje čínským představitelům ambiciózní koncepční rámec. 

Pokud se USA a jejich západní spojenci budou chtít v budoucnosti Číně vyrovnat, budou muset změnit způsob přemýšlení z krátkodobého na dlouhodobý, říká Michael Brown z amerického ministerstva obrany. "Orientace na kvartální vývoj neumožňuje vytyčit ambiciózní plány do daleké budoucnosti, které by určovaly směr. Pokud však západní státy budou chtít držet s Čínou krok, budou se muset k podobnému způsobu myšlení uchýlit 

https://www.euro.cz/byznys/v-technologickych-zavodech-stale-vedou-americane-cina-jim-ale-dycha-na-zada?

21.5.2020 Druhým důvodem jsou pak stále se zhoršující vztahy mezi USA a Čínou. Jako příklad může posloužit zákon, který prošel americkým senátem. Zákon, který umožňuje vyloučit čínské společnosti obchodované v USA z tamního trhu. Na tuto novinku reagovaly tyto akcie poklesem (Alibaba -2,1 %). Zatím se nikdo nevyjádřil, že by chtěl tyto akcie stáhnout z obchodování v USA, ale samotná možnost investory jistě nepotěšila a vztahům mezi USA a Čínou rovněž nepomohla.

7.5.2020 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje právní rámec pro těžbu na Měsíci. Obsažen by měl být v nové Spojenými státy zprostředkované mezinárodní dohodě Artemis. S odvoláním na zdroje obeznámené s příslušnými dokumenty o tom informovala agentura Reuters. NASA do programu Artemis, v rámci kterého chce vyslat do roku 2024 na Měsíc astronauty a počítá s dlouhodobou udržitelnou přítomností na lunárním jižním pólu, investuje desítky miliard dolarů. Program také předpokládá, že soukromé společnosti budou moci na místě těžit lunární kameny a případně podpovrchovou vodu, kterou by bylo možné použít k výrobě raketového paliva.

6.5.2020 Musk má ideu, že peníze z projektu Starlink (satelitní internet) by se měly stát hlavním finančním zdrojem pro větší vesmírné projekty, například uskutečnění cesty k Marsu a jeho pozdější kolonizace.  

31.3.2020 Čína nahrazuje Spojené státy v roli lídra, ale můžou za pandemii, zní z USA. Poté, co se ve světě rozšířila z čínského Wu-chanu koronavirová nákaza, začal se stupňovat nový politický boj mezi Čínou a USA (blíží se volby v USA). Čína svůj vliv rozšiřuje skrze roušky a USA nezvládají ani boj na domácí půdě. Snaží se tak alespoň na Čínu hodit vinu za celou pandemii. díky tomu mohla Čína začít pomáhat státům, které pandemie srazila na kolena po ní. Vyslala zásoby roušek a dalšího zdravotnického vybavení do Itálie, Španělska a ostatně i do České republiky. Pomoc a s ní spojený vděk jsou prakticky všudypřítomné.

 • V ideálním světě by se při pandemii všechny mocné státy spojily a spolupracovaly, protože čelí stejnému nepříteli. Ne ale v tomto. Spojené státy a Čína učinily z pandemie bitevní pole o globální vliv. A v současnosti USA prohrávají," komentoval situaci deník Los Angeles Times. Čína fakticky převzala roli země pomáhající v krizi, kterou dosud byly většinou právě Spojené státy.
 • Pokud je otázkou, který politický nebo ekonomický model byl nejúčinnější v boji proti pandemii, odpověď není ani Čína, ani Spojené státy americké. Místa, která si zatím vedla nejlépe, jsou dobře fungující demokracie se sofistikovanými zdravotnickými sítěmi, které provedly mnoho včasných testů: Jižní Korea, Tchaj-wan, možná Německo.

  Zdroj: https://www.latimes.com/politics/story/2020-03-29/trumps-coronavirus-blunders-help-china

 • https://www.lidovky.cz/svet/cina-nahrazuje-spojene-staty-v-roli-lidra-ale-muzou-za-pandemii-zni-z-usa.A200330_170359_ln_zahranici_mha

zobrazit více..
Loading...