Cloudové služby

Cloudové služby

Finanční instituce stále více využívají cloudových služeb. Motivuje je k tomu zvýšená efektivita, bezpečnost a také snížení nákladů. Cloudové služby poskytují například Amazon AWS, Google Cloud či Microsoft Azure a podle zmíněných ekonomů přinášejí svým klientům významné úspory a také zvýšenou bezpečnost. Po firmách nabízejících cloudové služby by také mělo být požadováno, aby měly dostatečné rezervní kapacity a byly schopny úzce spolupracovat se svými klienty v době krize. Regulátoři by pak měli podporovat vznik konkurenčních služeb, aby bránili existenci oligopolu a dominantních hráčů na trhu.

 • Při vzniku vážné finanční krize a následně ekonomické recese, představuje cloud systémové riziko.
 • Pokud by si každá finanční instituce zajišťovala své IT služby kompletně sama, nešlo by to sebou vyšší náklady, ale také by byla více izolována od možných vnějších rizik. 
 • Současný systém také vede k tomu, že firmy nemají tolik vlastních IT specialistů, kteří v případě potřeby mohou improvizovat a problémy mírnit. V neposlední řadě je tu otázka národních zájmů v případě, že by skutečně propukly vážné problémy. 
 • Může totiž dojít například k tomu, že příslušná vláda bude požadovat, aby poskytovatel IT služeb dával přednost domácím firmám a zájmům.  
 • Ekonom na závěr zmiňuje i evropské snahy o vytvoření vlastního poskytovatele cloudových služeb. více 
 • Nový trend po roce 2020 Distribuovaný cloud (distributed cloud) - jde o rozložení (distribuci) veřejných cloudových služeb do různých lokalit, přičemž původní poskytovatel cloudové služby je stále odpovědný za provoz, dohled, aktualizace a rozvoj služby.
 • Datová centra budou do roku 2025 zodpovědné za téměř 10 % globálních emisí. 

Cloudová a datová centra, trendy:

 • Data, soubory, fotografie se postupně přesouvají z vašich počítačů a záložních disků do veřejných cloudových center, která jsou součástí nové digitální ekonomiky (DVS).
 • Technologické společnosti budují velká datová centra v odlehlých částech Finska (nižší teploty, dobré chlazení atd.).
 • Společnosti Elona Muska (zejména satelitní internet) spolupracují se společností Microsoft v oblasti datových a cloudových služeb a technologií.

Gaia-X, evropský cloudový systém

Systémové krize nejsou moc časté, pro typickou vyspělou zemi se dají očekávat jednou za 43 let. Pokud k nim ale dojde, jejich důsledky bývají velmi vážné, což ukázaly i roky 1929 a 2008"(finanční systém pod obrovským tlakem nedůvěry a panika) 

 • Největší systémová krize v roce 1914: "zablokování platebního systému, které způsobily vlády v očekávání světové války".

Finanční systém je totiž obvykle dost odolný a má řadu mechanismů, jak se s podobnými událostmi vypořádat. Mohou například pomoci vlády a centrální banky a poskytnout potřebným organizacím likviditu. 

Zprávy z tisku, cloudové služby:

10.2.2021 Společnost Actum Digital otevřela v Praze vůbec první expertní centrum zaměřené na cloudové služby od Googlu v České republice. Pracovat pro něj bude 50 speciálně vyškolených vývojářů. Centrum se speciálně zaměří na vývoj softwarových aplikací pro Google Cloud a informace o jeho infrastruktuře a zabezpečení (ČTK)

20.10.2020 Microsoft uzavírá partnerství se společností SpaceX Elona Muska a dalšími. Partnerství poskytne vysokorychlostní satelitní širokopásmové připojení pro cloudová datová centra společnosti Microsoft (Reuters). Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose

8.7.2020 Obchodní softwarové produkty založené na cloudu od společností Shopify a Salesforce.com by měly v příštích 12 měsících zaznamenat silnou poptávku nových uživatelů, jak maloobchodní prodejny přecházejí do digitálního prostředí. Produktivita prodeje a zákaznický servis by mohly být další velkou kategorií, která by mohla zaznamenat oživení, a to možná již v druhé polovině roku. Tyto front-office aplikace jsou rozhodující pro navýšení tržeb a udržení klientů, čímž by je měly firmy při financování upřednostňovat před back-office funkcemi.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4446533/bloomberg-microsoft-shopify-zoom-ktere-aplikace-pujdou-vice-na-dracku.html

28.4.2020 Zoom Video Communications uvedla, že začala používat cloud computingovou službu od Oracle, která pomůže zvládnout nárůst objemů videohovorů online způsobených novou pandemií (Reuters)

20.4.2020 Společnost Alibaba oznámila, že do své cloudové divize investuje v průběhu příštích 3 let 200 miliard juanů. Důvodem je zvýšený zájem o digitální ekonomiku v době koronavirové epidemie (CNBC)

26.1.2020 Podle poradenské firmy Gartner má americký Amazon podíl 47,8 procenta na poskytování cloudových služeb veřejnému sektoru. Na druhém místě je Microsoft (15,5 procenta) a na třetím Alibaba (7,7 procenta). Mezi prvními pěti není žádná evropská firma.

 • zdroj: https://archiv.ihned.cz/c1-66709560-evropa-miri-k-jednotnemu-digitalnimu-trhu-konkurovat-usa-a-cine-ma-diky-sdileni-dat-i-vlastnimu-cloudu
zobrazit více..
Loading...