Globální válka

Globální válka

Obchodní války jsou jen předstupněm otevřeného válečného konfliktu, začínající zápas obou supervelmocí USA a Číny o světovou převahu a připojují se i obří firmy jak soukromé tak polostátní. Čína se chce stát do roku 2025 technologickým centrem světa 

Druhy globálních válek:

 • Zástupné války (Ukrajina, Venezuela, Sýrie atd.)
 • Měnová (kurzy měn), Čína snížila o 10 % svoji měnu za poslední rok
 • Ekonomická (ekonomické sankce, embargo na určité technologie atd.)
 • Obchodní (válka mezi USA a Čínou trvá již od března 2018), cla, sankce, krádeže patentů a další bariéry v obchodě
 • Stimulační (kvantitativní uvolňování), kupování státních a firemních dluhu
 • Dluhová, žití na dluh
 • Firemní, konkurenční boj mezi firmami v různých oborech
 • Kybernetická a informační (i dezinformační) válka
 • Vesmírná, kolonizace Měsíce a Vesmíru včetně těžby surovin
 • boj o lídra světa
 • Válka o vodu
 • Technologická válka
 • Nová studená válka 2.0?
 • Válka

8.4.2021 Kvůli vyjádření podpory Ukrajině zamíří v květnu britské válečné lodě do Černého moře. V neděli to uvedl list The Sunday Times s odvoláním na zdroje z britského námořnictva. V sobotu vpluly do Černého moře dvě ruské válečné lodě doprovázené 15 dalšími plavidly. Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke.

V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/britske-namornictvo-posle-do-cerneho-more-valecne-lode-40357374#

18.4.2021 Spojené státy usilují o dialog a spolupráci s Moskvou navzdory novým sankcím vyhlášeným ve čtvrtek i vyhoštění ruských diplomatů. Americký prezident Joe Biden v projevu věnovaném vztahům s Ruskem zdůraznil, že nechce dál stupňovat napětí, ačkoli nevyloučil další restrikce. Pouhých několik hodin poté, co USA oznámily nové ekonomické sankce vůči Rusku a nařídily vyhoštění ruských diplomatů, prohlásil, že s ruským protějškem Vladimirem Putinem by se rád setkal letos v létě na území evropské země. Kreml dosud na nabídku nereagoval.

Nad Nord Streamem visí dál otazníky

V projevu se vrátil k úternímu telefonátu s Putinem. "Byl jsem upřímný ... Když jsme s Putinem mluvili tento týden, varoval jsem ho před naší reakcí. Zjistili jsme totiž, že se Rusko vměšovalo do (amerických prezidentských) voleb a to je nepřijatelné," prohlásil.

Za jeho působení jde již o druhé vyhlášení sankcí. Poprvé to bylo v březnu kvůli opozičnímu politikovi Alexeji Navalném. Nyní se však Biden o Navalném vůbec nezmínil.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/biden-kremlu-nadesel-cas-zklidnit-40357349#<br>

17.4.2021 Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly v sobotu propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Podle agentury se v blízké době očekává připlutí dalších dvou ruských vojenských lodí.

Vstup dvou bojových lodí do Černého moře plánovaly tento týden podle Ankary i Spojené státy, ale nakonec lodě přes Bospor nepropluly. Podle amerických představitelů námořnictvo podalo žádost o proplutí jen z toho důvodu, aby mělo zaručený přístup do Černého moře v případě nutnosti. V pátek večer vstoupila do Černého moře loď s logistickým vybavením pro síly NATO v Rumunsku.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/dalsi-eskalace-rusove-do-cerneho-more-presouvaji-flotilu-vojenskych-lodi-40357355#

16.4.2021 Ministerstvo financí si původně prostřednictvím vládních dluhopisů označovaných jako OFZ plánovalo v letošním roce půjčit 3,7 bilionu rublů (přes bilion Kč). Dnes se rozhodlo tento plán snížit o 875 miliard rublů (248 miliard Kč). Dříve přitom zvažovalo redukci o maximálně 700 miliard rublů" Ruské ministerstvo financí se rozhodlo snížit letošní plán státních půjček, a to výrazněji, než původně předpokládalo. Učinilo tak poté, co Spojené státy oznámily, že od 14. června zakážou americkým finančním institucím účast na primárním trhu s dluhopisy ruské vlády denominovanými v rublech.

Ministerstvo financí si původně prostřednictvím vládních dluhopisů označovaných jako OFZ plánovalo v letošním roce půjčit 3,7 bilionu rublů (přes bilion Kč). Dnes se rozhodlo tento plán snížit o 875 miliard rublů (248 miliard Kč). Dříve přitom zvažovalo redukci o maximálně 700 miliard rublů. Biden dnes podle agentury Reuters také podepíše exekutivní příkaz, kterým zmocní americkou vládu k uvalení sankcí vůči jakémukoli sektoru ruské ekonomiky a kterým zakáže americkým bankám účast na primárních trzích dluhopisů denominovaných v rublech. Americké banky nicméně budou podle Reuters nadále moci tyto dluhopisy nakupovat na sekundárních trzích.
USA se domnívají, že ruští hackeři stojí za rozsáhlým kybernetickým útokem vůči softwaru americké společnosti SolarWinds. Tento program používaly americké vládní instituce, mnohé korporace i domácnosti. Díky tomu se hackeři mohli dostat do sítí ministerstev, federálních agentur či významných firem. Podle představitelů USA šlo o zpravodajskou operaci s cílem získat americká vládní tajemství. Zástupci USA minulý měsíc rovněž obvinili ruského prezidenta Vladimira Putina, že schválil operaci, jejímž cílem bylo pomoci bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi ke znovuzvolení v loňských volbách. Žádné důkazy však nenasvědčují tomu, že by Rusko či kdokoli jiný nějakým způsobem zmanipuloval výsledek hlasování, píše AP.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4651456/usa-uvali-na-rusko-nove-sankce-a-rozsiri-zakaz-obchodovani-s-ruskym-dluhem.html

15.4.2021 USA zrušily vyslání dvou bojových lodí do Černého moře. Akci velmi kritizovalo Rusko, které ji označilo za provokaci. Podle agentury Reuters, která se odvolává na diplomatický zdroj, to oznámilo americké velvyslanectví v Ankaře tureckému ministerstvu zahraničí. Vyslání amerických plavidel kritizovalo Rusko, které ho označilo za provokaci. Američtí představitelé ale uvedli, že vyslání lodí nikdy nepotvrdili.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/usa-nevyslou-bojove-lode-do-cerneho-more-podle-rusu-slo-o-provokaci-150739#<br>

14.4.2021 Dva americké torpédoborce jsou na cestě do Černého moře, jeden má proplout Bosporem ještě během středy, druhý ve čtvrtek. Vyslány tam byly v době zvýšeného napětí na rusko-ukrajinské hranici, u níž se soustřeďují početné ruské jednotky. Moskva se už proti plánu vyslat torpédoborce do Černého moře ohradila, podle ní by bylo lépe, kdy tam vůbec nepluly a rozhodně se nemají přibližovat ke Krymu. Tento ukrajinský poloostrov Rusko okupuje.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/americke-torpedoborce-se-blizi-k-cernemu-mori-varujeme-vas-zni-z-ruska-40356935#

14.4.2021 Írán v úterý oznámil, že po sabotáži v jeho jaderném zařízení, začne obohacovat uran na 60 procent, což je zatím nejvyšší hodnota. Prezident Hasan Rúhání to ve středu označil za reakci Teheránu na izraelskou akci v Natanzu. Izrael akci, která způsobila rozsáhlý výpadek elektřiny v jaderném zařízení, nepopírá.

"Chtěli jste, abychom při rozhovorech měli prázdné ruce. Naše ruce jsou však plné," uvedl Rúhání s odkazem na současná jednání o oživení jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi. "Obohacování na 60 procent je naší odpovědí na vaše zlo. Usekli jsme vám obě ruce, jednu odstředivkami IR-6, druhou 60 procenty," dodal prezident. Hlavní íránský vyjednavač Abbás Aragčí spolu se zvýšením míry obohacení na 60 procent také informoval, že v Natanzu bude zprovozněno dalších 1000 nových odstředivek. "Ode dneška (od úterý) začínají praktické přípravy na obohacování v Natanzu na 60 procent, 60 procent se používá v radiofarmakoterapii," řekl mluvčí íránského jaderného úřad Behrúz Kamalvandi agentuře FARS.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/odpoved-na-vase-zlo-budeme-obohacovat-uran-na-60-procent-oznamil-iran-40356995#

13.4.2021 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý vyzval Rusy, aby přestali u hranic s Ukrajinou shromažďovat vojáky a bojovou techniku. Aliance podle něj zvažuje možnosti, jak podpořit Ukrajinu. Moskva z eskalace napětí na Donbasu naopak viní Kyjev. Ukrajinský ministr zahraničí ale v úterý v centrále NATO ujistil, že jeho země o válku s Ruskem nestojí.

"Rusko musí ihned ukončit toto shromažďování jednotek uvnitř Ukrajiny a u jejích hranic, ukončit provokace a okamžitě snížit napětí," řekl Stoltenberg. Aliance bude podle něj pokračovat v podpoře ukrajinských sil a hledat cesty, jak ji rozšířit. O možném posílení spojeneckých jednotek v černomořské oblasti, které žádá Kyjev, však konkrétně nemluvil. Varování ze strany Severoatlantické aliance přichází krátce poté, co zaznělo varování z Moskvy. Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov v úterý Američanům vzkázal, ať se raději drží dál od ruského pobřeží. Reagoval tak na rozhodnutí Spojených států poslat do Černého moře dvě vojenské lodě.

"Jakékoli hrozby posilují přesvědčení Moskvy, že se ubírá správnou cestou. Že jsou USA naším protivníkem a dělají vše, aby podlomily ruské pozice na mezinárodní scéně," uvedl Rjabkov.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/nato-vyzvalo-rusy-aby-prestali-s-manevry-u-hranic-s-ukrajinou-40356849#<br>

11.4.2021 Izrael dlouhodobě považuje íránský jaderný program za hrozbu pro svou bezpečnost. A v minulosti několikrát dokázal, že ani silové řešení mu není cizí. Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem. Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí ho odpoledne v íránské státní televizi označil za teroristický útok.

Izraelská rozhlasová stanice Kan následně uvedla, že útok provedla izraelská zpravodajská služba Mossad. Odvolala se přitom bez dalších podrobností na své zdroje z tajných služeb. Izrael se k věci oficiálně nevyjádřil. S odkazem na místní televizi o tom napsala agentura Reuters.

Nejnovější incident přichází den poté, co Teherán spustil v Natanzu nové pokročilé odstředivky, které umožní rychlejší obohacování uranu. Přichází rovněž v době, kdy se světové mocnosti snaží oživit jadernou dohodu s Íránem, od níž Spojené státy odstoupily za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Provoz v Natanzu, který se nachází v poušti v centrální provincii Isfahán, je klíčovou částí íránského jaderného programu a monitorují jej inspektoři z MAAE. Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí řekl, že incident v Natanzu se týkal elektrické soustavy a obešel se bez kontaminace a obětí. Doplnil, že se příčina problému vyšetřuje. Mluvčí MAAE Reuters prostřednictvím e-mailu sdělil, že agentura o zprávách v médiích ví, ale v této fázi komentář neposkytne.

Loni v červenci propukl v Natanzu požár. Vláda tehdy věc označila za pokus sabotovat íránský jaderný program. V roce 2010 byl při útoku na Natanz odhalen počítačový červ Stuxnet, jehož vývoj mnozí přičítají Spojeným státům a Izraeli.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jaderny-provoz-v-iranu-celi-utoku-pry-za-nim-stoji-agenti-z-izraele-150290#

9.4.2021 Dvě americké válečné lodě zamíří do Černého moře kvůli aktuálnímu napětí na rusko-ukrajinské hranici. Spojené státy sdělily Turecku, že tam budou do 4. května uvedla v pátek Ankara. Pentagon sdělil stanici CNN, že by USA mohly podniknout takovýto krok, aby podpořily Ukrajinu.

"Před patnácti dny nám byla poslána diplomatickými kanály nóta, že dvě americké lodě by měly proplout do Černého moře na základě konvence z Montreaux. Lodě zůstanou v Černém moři do 4. květa." uvedlo turecké ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters. Konvence z Montreaux z roku 1936 umožňuje Turecku kontrolovat Dardanely a Bospor a omezuje přístup zahraničních válečných lodí. Rozhodnutí o proplutí se musí vydávat do dvou týdnů.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/usa-vyslou-do-cerneho-more-valecne-lode-kvuli-napeti-mezi-ruskem-a-ukrajinou-40356557#

2.4.2021 Rusko v rámci cvičení Západ 2021 přesunulo k hranicím Ukrajiny desítky taktických praporů včetně jednotek vyzbrojených tanky, obrněnými transportéry a ženijní technikou. O jejich počtech informoval ve čtvrtek Novinky ukrajinský velvyslanec Jevghen Perebyjnis. Rusko popírá, že by šlo o hrozbu, a naopak varuje Ukrajinu před pokusem zahájit další konflikt na Donbasu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Kyjevu pohrozil, že by v další válce mohla být Ukrajina zničena. Poslední vyhodnocení situace naznačují, že existují dostatečné a důvěryhodné důkazy, že se Ruská federace aktivně připravuje k větší eskalaci situace v oblasti linie doteku v Doněcké a Luhanské oblasti," řekl Perebyjnis.

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba ve čtvrtek oznámil, že o krocích Moskvy přispívajících k "systematickému vyostřování" bezpečnostní situace na východě Ukrajiny a na Krymu jednal s představitelku Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Helgou Schmidtovou. Ta dohlíží na dodržování příměří na Donbasu.

"Po obvodu ruských hranic je pozorována zvýšená aktivita ozbrojených sil NATO, dalších organizací i jednotlivých zemí. To všechno nás nutí být ve střehu," řekl mluvčí.

Lavrovovy výhružky

Rusko dokonce varovalo Ukrajinu, aby na Donbasu nezačínalo žádnou vojenskou akci. Ministr zahraničí Sergej Lavrov pohrozil Kyjevu, že pokusy začít na válkou zničeném východě Ukrajiny další vojenský konflikt by mohl skončit zničením Ukrajiny.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ukrajina-muze-byt-znicena-pohrozil-kyjevu-rusky-ministr-zahranici-40355881#<br>

1.4.2021 Kyjev ve středu varoval, že Rusko přesouvá značné kolony svých vojsk k hranicím s Ukrajinou. Od počátku roku tam přibývá střetů mezi ukrajinskými vojáky a separatisty a nabývá na intenzitě ostřelování. Ukrajinský parlament vyzval Moskvu, aby zastavila nepřátelské akce, a mezinárodní společenství, aby zesílilo tlak na Rusko. Americké velitelství v Evropě kvůli přesunům ruských vojsk zvýšilo stupeň rizika ohrožení na nejvyšší, varující před okamžitou krizí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ruske-manevry-u-hranic-s-ukrajinou-kyjev-se-obava-invaze-40355831#

1.3.2021 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Írán krátce nato obvinění z útoku odmítl. Informovala o tom agentura Reuters. Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh popřel, že by Írán stál i za pátečním útokem na loď v Ománském zálivu. "Ostře toto obvinění odmítáme... bezpečnost v Perském zálivu je pro Írán extrémně důležitá

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/netanjahu-obvinil-iran-z-vybuchu-na-izraelske-obchodni-lodi.A210301_094125_ln_zahranici_hetom?

31.1.2021 Začíná světová válka o vakcínu. Evropská unie vystřelila jako první. Evropská unie se dostává pod palbu kritiky pro své rozhodnutí omezit vývoz koronavirových vakcín mimo své území. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že takové projevy "vakcinačního nacionalismu" mohou zpomalit postup vakcinace a tím pádem i podvázat globální ekonomické zotavení.

https://zpravy.magazinplus.cz/2171-zacina-svetova-valka-o-vakcinu-evropska-unie-vystrelila-jako-prvni.html?

28.1.2021 Čína ve čtvrtek zpřísnila svou rétoriku vůči Tchaj-wanu a po nedávném zintenzivnění vojenských aktivit poblíž ostrova varovala, že "nezávislost znamená válku" a že její ozbrojené síly přijímají opatření reagující na provokaci a zahraniční zásah (Reuters)

5.1.2021 Hrozba útoku roste. Nevyzpytatelný Trump poslal k Íránu bombardéry i letadlovou loď.

Americký prezident zrušil rozhodnutí ministra obrany Chrise Millera o stažení letadlové lodi USS Nimitz z Perského zálivu a list Washington Post napsal, že podle jeho informací Trump poslal do oblasti bombardéry B-52. Teherán v pondělí oznámil, že zvyšuje obohacování uranu ve své továrně ve Fordo na dvacet procent. Znamená to zásadní porušení mezinárodní dohody o omezení íránského jaderného programu z roku 2015. K vojenskému využití - tedy k sestavení atomové bomby - je potřebný uran obohacený zhruba na 90 procent.

Přitom Trump už v listopadu po volbách, ve kterých zvítězil jeho vyzyvatel Joe Biden, konzultoval s představiteli Pentagonu možnost bombardování některých cílů v Íránu, spojených s atomovým výzkumem. Americký prezident vystupoval vůči Íránu po dobu svého úřadování v Bílém domě jako radikální jestřáb. Před rokem nařídil likvidaci jednoho z předáků íránského režimu, velitele elitních revolučních gard generála Kásema Solejmáního. Před dvěma lety odstoupil od jaderné dohody a uvalil na Teherán tvrdé sankce, které omezily vývoz ropy a těžce zasáhly íránskou ekonomiku.

Napětí kolem Íránu vzrostlo na začátku listopadu, kdy zemřel při atentátu přední íránský jaderný fyzik a jeden z architektů tamního atomového programu Mohsen Fachrízádeh. Teherán obvinil z vraždy Izrael a nyní tvrdí, že se židovský stát snaží Trumpa v posledních dnech jeho prezidentství ještě dotlačit k další akci. Izrael považuje íránský jaderný program jednoznačně za hrozbu pro svoji existenci. Dohodu s Íránem odmítl a naopak uvítal Trumpův tvrdý přístup.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/uder-na-posledni-chvili-trump-naridil-letadlove-lodi-setrvat/r~43ad200a4f4e11ebb1110cc47ab5f122/<br>

30.12.2020 Americká armáda očekává útok na své lidi a zájmy v Iráku. Pár dní před výročím zabití íránského generála Kásima Solejmáního to oznámili představitelé amerického ministerstva obrany. Za zabití generála Solejmáního slibovali Íránci krutou odvetu. Ta až dosud byla spíše symbolického rázu, nyní jsou ale americké síly na Blízkém východě ve stavu pohotovosti. Washington očekává, že by Írán mohl udeřit v době prvního výročí atentátu.

I proto se ve středu ze základny v Severní Dakotě vydaly na Blízký východ dva bombardéry B-52. Jejich 30hodinová mise měla sloužit k odstrašení Íránu i jako ukázka americké síly a přítomnosti v regionu. Americké letectvo podniklo podobnou misi už potřetí během posledních 45 dní.

Solejmání, vůdce jednotek Kuds, elitní složky Íránských revolučních gard, byl zabit třetího ledna střelou z bezpilotního letounu poblíž bagdádského letiště. Spolu s ním zahynul i Abú Mahdí Muhandís, vůdce Íránem podporované organizace Kataíb Hizballáh, která má na svědomí několik útoků proti americkým cílům. Solejmání byl v zemi ajatolláhů nesmírně vlivnou postavou, právě on měl na starosti šíření vlivu a tajné operace po celém Blízkém východě.

Írán zabití generála ostře odsoudil, ze slíbené odplaty proběhl ale zatím jen raketový útok na americké vojenské základny v Iráku pět dní po smrti Solejmáního. Při útocích bylo sice zraněno na sto vojáků, nikdo ale nezemřel. O tvrdé odvetě, jíž hrozil Teherán, proto nelze mluvit.

V poslední době ale napětí na trase Teherán-Washington opět vzrostlo. 17. listopadu zaútočila na americkou ambasádu v Bagdádu další z proíránských radikálních skupin. O deset dní později zabili pravděpodobně agenti izraelského Mosadu "otce íránského jaderného programu" Mohsena Fachrizádeha. Írán sice z atentátu ihned obvinil Izrael, vzhledem k jeho blízkému spojenectví s USA ale může část viny připisovat i Američanům.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/usa-se-pripravuji-na-iranskou-odvetu-za-zabiti-solejmaniho-135572#

27.11.2020 Prominentní íránský nukleární fyzik Mohsen Fachrízádeh podlehl v nemocnici zraněním, která utrpěl při pátečním útoku nedaleko Teheránu. Západní zdroje Fachrízádeha označují za šéfa íránského programu jaderných zbraní. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve své reakci na Twitteru naznačil, že je za útokem Izrael.

Velitel íránských revolučních gard sdělil, že Írán v minulosti vraždy svých jaderných odborníků a udělá to i nyní. Vzniká riziko odvety a nového kola regionálního konfliktu. Íránské vedení by mělo prokázat moudrost a počkat, až bude u moci odpovědné americké vedení, a odolat touze potrestat pachatele," Zástupce vedení libanonského Hizballáhu, který je spojencem Íránu, šajch Naím Kásim prohlásil, že reakce na vraždu je v rukou Íránu. Podle něj Fachrízádeha zabili lidé podporovaní "Amerikou a Izraelem a vražda je součástí války proti Íránu".

 • "Sionisté se snaží v posledních dnech politického života svého spojence zvýšit tlak na Írán a zahájit otevřenou válku
 • Izraelský tisk v minulých dnech upozornil, že se izraelská armáda připravuje na možnost, že americký prezident Donald Trump před svým lednovým odchodem z úřadu nařídí útok na Írán. Mezi izraelským vedením podle tisku převládá názor, že poslední týdny Trumpova úřadováním budou "velmi citlivé" období.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/iransky-jaderny-fyzik-podlehl-zranenim-po-utoku-u-teheranu-za-zlocinem-udajne-stoji-izrael.A201127_224003_ln_zahranici_liev?

10.11.2020 Rodí se nebývale silný konflikt. Svět se ocitl v první fázi 3. světové války, varují armádní špióni. Z pohledu vojenských zpravodajců se zdají být nejdůležitějšími místy pro nadcházející konflikty dvě oblasti. Kybernetický prostor a pak vzduch. Konkrétně nižší výšky, ve kterých létají drony, a pak kosmos, který protínají dráhy družic.

 • Obfuskace, jde o metodu, kterou používají hackeři, aby oklamali a mystifikovali vyšetřovatele. Cílem této aktivity je zamést za sebou digitální stopy tak dokonale, aby se na původce útoku vůbec nepřišlo. To je ostatně problém většiny kyberútoků. Ačkoli jsou zřejmé následky v podobě nefunkčních IT systémů či ukradených dat, pachatele policie či zpravodajské služby vystopují jen zcela výjimečně.
 • V hodnoceném období byl pozorován nárůst nabídky škodlivých kódů, které si lze volně zakoupit běžným uživatelem ve skrytých částech internetu, v takzvaném deep webu a dark netu, a které jsou hojně využívané širokým spektrem útočníků.
 • hackeři už nemusí ovládat všechny způsoby k pronikání do IT infrastruktury. Stačí, když na příslušném utajeném webu - například přes kryptoměny, jako jsou bitcoiny, - malware nakoupí. O zbytek už se postará technologie za něj. Kromě organizovaného zločinu mají o tyto nové nástroje zájem i státy.
 • Vojenská tajná služba totiž loni zaznamenala rostoucí počet kyberútoků i na mobily. "Je poměrně snadné je infikovat skrze rozličné aplikace, ale i neověřené aktualizace. Používáním aplikací navíc uživatelé ve většině případů udělují souhlas s přístupem aplikace k jednotlivým funkcionalitám svého zařízení, jako např. ke kameře, mikrofonu, kontaktům nebo úložišti, a k poskytování nashromážděných dat
 • Jako problematické vnímají armádní experti také rozšiřování internetu věcí. Tady vnímají problém u výrobců. "Zabezpečení těchto zařízení se často ocitá až na posledním místě žebříčku priorit, a to nejen ze strany uživatelů, ale bohužel i ze strany výrobců, kteří jsou k tomuto tlačeni poptávkou po cenově dostupných zařízeních.
 • S masivním nasazením cloudových technologií úplně zaniká pojem bezpečnostní perimetr, který dříve definoval vnitřní zónu IT infrastruktury organizace a hranici s venkovním internetem. Přesouváním serverů z bezpečného umístění v organizaci do cloudů (např. Azure, Amazon Web Services atd.) z důvodu finanční výhodnosti a větší operability se zásadně mění celková bezpečnost těchto zařízení.
 • Roste možnost odcizení celých serverů a všech dat formou získání administrátorských přihlašovacích údajů do cloudu. S tím se otevírá otázka spolehlivosti provozovatele cloudu, který má de facto k dispozici veškerá klientská data
 • Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/rodi-se-nebyvale-silny-konflikt-svet-se-ocitl-v-prvni-fazi-3-svetove-valky-varuji-armadni-spioni.A201110_144708_ln_domov_tmr

8.11.2020 Současná globální nejistota uprostřed hospodářské krize způsobené pandemií koronavirů by mohla být podle velitele britských ozbrojených sil generála Nicka Cartera předzvěstí další světové války.

 • eskalace regionálního napětí a chyby v úsudku by nakonec mohly vést k rozsáhlému konfliktu. 
 • https://echo24.cz/a/SA6mH/velitel-britske-armady-general-carter-varuje-pred-treti-svetovou-valkou?

21.10.2020 Americký plán nukleárního holokaustu od Berlína po Vladivostok by strčil do kapsy i ty nejfantastičtější filmové scénáře. Odtajněné dokumenty Pentagonu s názvem "Studie potřeb pro užití atomových zbraní z roku 1959" přesto strčily do kapsy i ty nejfantastičtější filmové scénáře.

Spojené státy americké pod vedením prezidenta Eisenhowera z počátku Studené války počítaly s uplatněním doktríny tzv. "masové odplaty". Ta byla založena zejména na obavách z nedostatečných kapacit pro vedení konvenčních bojů a podpoře spojenců NATO v Evropě a Asii. Pozemní útok, dejme tomu například na Západní Berlín, tak měl být oplacen naprosto disproporčním shozením asi 80 % dostupného jaderného arzenálu na nepřítele. Nukleární smršť měla podle dokumentů vypracovaných Velitelstvím strategického letectva (SAC) v roce 1959 zasáhnout zejména prioritní cíle "vzdušných sil" tak, aby pokud možno nedošlo k odvetě protistrany. Následovat pak měla "systematická destrukce" nepřátelských armád, průmyslu atd.

V roce 1955 disponovaly Spojené státy asi 2 400 kusy jaderných bomb. O čtyři roky později to bylo přes 12 000 a konečně v roce 1961 už neuvěřitelných 22 229 jaderných bomb různých typů a výkonů. Dodejme, že v této době ještě neexistovaly mezikontinentální balistické rakety schopné donést náklad nad své cíle. Bomby by musely být dopraveny nad nepřátelské území pomocí proudových bombardérů B-47 a B-52. Ty byly dislokovány na předsunutých základnách "železného prstence" kolem SSSR. Těžiště amerického strategického letectva leželo na "nepotopitelné letadlové lodi" Britských ostrovů, další letadla mohla startovat ze Západního Německa, Španělska, Maroka, Egypta, Turecka a dalších. 

Až 1200 cílů od Východního Berlína, přes Leningrad a Moskvu až po Peking a Vladivostok bylo seřazených podle důležitosti. Nepřekvapí, že města Moskva a Leningrad obsadila první místa se 178 respektive 145 shozenými bombami. Pamatovalo se i na hlavní města sovětských satelitů. Varšavu, podobně jako Budapešť, například mělo zasáhnout kolem 40 atomovek. A ani Československu se neměly tyto útoky vyhnout. Mezi potenciální cíle byla počítána i Praha (pořadí podle priority 58, počet cílů 69), Bratislava, Brno, Košice nebo třeba Pardubice. Další bomby měly dopadnout na letecké výrobní závody ve Vodochodech a také na leteckou základnu v Milovicích.

Jak už jsme zmínili, hlavními cíli první vlny byla velitelství sovětského letectva a základny dálkových bombardérů schopných nést jaderné bomby. Menší cíle měly být zničeny bombami se silou do 1,7 megatun ekvivalentu TNT. SAC nicméně požadovalo i zařízení o síle 60-70 megatun, to jest 4000x více než měly bomby dopadající na Hirošimu a Nagasaki. Taková bomba měla fungovat hlavně jako odstrašující prvek, ale v případě nenadálého sovětského útoku i způsobit "rozhodující výsledky".

Dodejme, že nejvíce zničujícím náletem druhé světové války byl právě nálet na Tokio v březnu 1945. LeMay nařídil odstranit z bombardérů palubní zbraně, aby se do nich vešlo více bomb. Zápalné bomby, magnéziové bomby, bomby s bílým fosforem i napalm způsobily hotové peklo. V Tokiu, postaveném převážně ze dřeva, tehdy lehlo popelem přes 41 km² zástavby. Počet obětí nelze zjistit, ale odhaduje se, že uhořelo nejméně 100 000 lidí. Posádky bombardérů letící ve výšce šesti kilometrů prý hlásily, že jejich letadla jsou nasycena pachem spáleného masa.

Dokumenty nicméně dokazují, že generál vedl svou vlastní agendu s cílem vyprovokovat Sověty k útoku. V období takzvané Kubánské krize, jako tehdejší vrchní velitel amerického letectva, prosazoval jaderný útok na sovětská zařízení na Kubě. Jakou reakci by taková akce vyvolala, si můžeme jen představovat. V souvislosti s jadernými útoky na Východní blok byla předpokládána smrt kolem 520 milionů lidí.

https://www.armyweb.cz/clanek/divnejsi-nez-divnolaska-aneb-plan-nuklearniho-holokaustu-od-berlina-po-vladivostok?

9.10.2020 Ruský prezident Vladimir Putin pozval ministry zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu na dnešek do Moskvy k jednáním o zastavení bojů v Náhorním Karabachu (ČTK) 

28.9.2020 28.9.2020 Boje v Náhorním Karabachu pokračovaly přes noc, Arménie i Ázerbájdžán nasadily těžké dělostřelectvo. Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračovaly podle Jerevanu i přes noc. Baku informovalo o ostřelování ázerbájdžánského města Terter arménskými silami. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo, hlásí rovněž územní zisky, uvedla v pondělí agentura TASS. Na arménské straně straně podle tohoto zdroje padlo již 31 vojáků a 200 bylo zraněno. Ázerbájdžán vyhlásil částečnou mobilizaci.

Napětí v oblasti jižního Kavkazu vzrostlo v neděli poté, co se znepřátelené strany vzájemně obvinily z útoků na své území. Baku i Jerevan hlásí zraněné i padlé, včetně civilních obětí. Arménský premiér Nikol Pašinjan vojenské aktivity sousední země v neděli označil za vyhlášení války a vyhlásil všeobecnou mobilizaci mužů a stanné právo. Stejná opatření přijal dříve také Náhorní Karabach. Dekret vyhlašující částečnou mobilizaci podepsal v pondělí také ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66821920-nahorni-karabach-zavedl-stanne-pravo-a-vyhlasil-mobilizaci<br>

27.8.2020 Čína ve středu vypálila ze svého území do Jihočínského moře dvě balistické rakety určené k ničení letadlových lodí. Udělala to poté, co nad Jihočínským mořem, kde se konají manévry čínského námořnictva, přeletěl americký špionážní letoun U-2. USA v odvetu uvalily sankce na společnosti podílející se na militarizaci Jihočínského moře. Čína si klade nároky na 90 procent rozlohy moře, ale mezinárodní společenství je neuznává.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-vypalila-rakety-proti-letadlovym-lodim-jako-varovani-pro-usa-40334595#

25.8.2020 Řekové i Turci zahájili v úterý ráno vojenská cvičení u řeckého ostrova Kréta. Obě země v současnosti vedou spor kvůli průzkumu ložisek zemního plynu a ropy ve východním Středomoří. Vzájemné provokace trvají již několik měsíců.

Vojenská cvičení obou zemí poblíž Kréty následovala poté, co Turci v pondělí oznámili, že činnost jejich průzkumné lodi Oruç Reis, která nedaleko řeckého ostrova Rhodos zkoumá zásoby podmořských surovin, bude prodloužena o čtyři dny do 27. srpna.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/sebemensi-jiskra-muze-vest-ke-katastrofe-rekove-i-turci-poradaji-u-krety-vojenske-manevry.A200825_163934_ln_zahranici_ele

27.7.2020 19. července odstartovalo ve Filipínském moři velké námořní cvičení za účasti námořních a leteckých sil Japonska, Austrálie a Spojených států. Jde o jedno z mnoha cvičení Spojených států a jejich spojenců v Indo-Pacifiku. Cvičení probíhají na pozadí sílících obav Tchaj-wanu z blížící se čínské invaze. Konečným geopolitickým cílem Ruska a Číny je důvěryhodnost USA, jako celosvětové vojenské, hospodářské a politické supervelmoci, rozbít.

Pokud tedy Čína zaútočí na Tchaj-wan a Spojené státy nepřijdou na pomoc, nebo budou Čínou odraženy, ztratí okamžitě kredit důvěryhodného bezpečnostní partnera, a to nejen v oblasti Indo-Pacifiku, ale vůbec všude ve světě. To nepovede jen ke ztrátě důvěry spojenců, ale také k nárůstu asertivity protivníků.

Cvičení probíhá v oblasti jihovýchodní Asie a poté se společný americko-australsko-japonský svaz přesune k Havaji, kde účastní dalšího velkého cvičení RIMPAC (Rim of the Pacific Exercise). Do cvičení RIMPAC 2020 se zapojí 25 zemí.

Spojené státy pochopitelně v oblasti také spolupracují s Indií, pro kterou je Čína úhlavní nepřítel. Před pár dny začalo cvičení za účasti CSG 11 letadlové lodě USS Nimitz (CVN-68) a čtyř lodí indického námořnictva. Cvičení osmičlenné indicko-americké flotily probíhá poblíž Andamanských a Nikobarských ostrovů, které doslova přehrazují výjezd z Malacké úžiny (škrtící bod na námořní trase mezi Jihovýchodní Asii a Evropou / Afrikou). Andamany a Nikobary patří Indii.

Na konci roku pak v oblasti proběhne další společné námořní a letecké cvičení Indie, Japonska, Austrálie a Spojených států. Všechny čtyři země mezi sebou vedou neformální strategický dialog a vyměňují si informace v rámci iniciativy QSD (Quadrilateral Security Dialogue), zkráceně Quad. Podle pozorovatelů země Quad odhodily při společných cvičení zábrany z předchozích let a již neřeší, zda cvičení provokují nebo neprovokují Čínu.

Taktika vlčí smečky

V této věci je zajímavý čínský pohled na (nejen) protičínskou taktiku Spojených států. Číňané, alespoň podle anglicky psaných článků některých čínských autorů (Song Zhongping), nepovažují Spojené státy za tygra, ale ze vůdce vlčí smečky, který vede vlky do boje. Taktiku vlčí smečky přitom Američané nemají používat jen ve vojenské oblasti, ale také v politice, ekonomice, technologií a kultuře.

"USA používají taktiku vlčí smečky také v hodnotách a ideologii. USA vždy věřily, že jsou vybráni jako alfa vlk, protože vedou ostatní, kteří mají konvergentní hodnoty a ideologii, a jeho hegemonie ve všech oblastech závisí na těchto dvou bodech. Konvergentní hodnoty a ideologie však nejsou jediným faktorem: svět je vysoce motivován zájmem a ve skutečnosti [svět] nazýváme 'společenství zájmů'," píše Zhongping. Jinak řečeno, Čína sází na to, že pro svět bude jednoduše výhodnější spolupracovat s Čínou než Spojenými státy, bez ohledu na společné hodnoty, kulturní blízkost, společnou historii nebo chceme-li "přátelství".

Americkou vlčí smečku nyní tvoří především spojenci ze zpravodajského seskupení "pěti očí" (Five Eyes), tedy Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Velká Británie, dále deset zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie ASEAN (Association of South East Asian Nations), poté Japonsko, Jižní Korea, Kanada a také (alespoň papírově) Německo, Francie a Itálie (země G7).

Američané také chtějí, aby se součástí americké vlčí smečky stala Evropská unie, podle čínských médií dokonce Rusko. Čínští autoři však uvádějí, že pochopitelně žádná taktika "vlčí smečka" proti Číně nic nezmůže a jmenované země nakonec zvolí jiná (vojenská, technologická, ekonomická, politická) spojenectví. Čína v tomto ohledu spoléhá především na Evropskou unii a na její zájmy.

https://www.armadninoviny.cz/indo-pacificka-namorni-cviceni-hrozba-cinske-invaze-na-tchaj-wan.html?

17.7.2020 Americký politolog a historik Graham Allison, který mnoho let pracoval jako poradce amerického ministerstva obrany, má obavy nejenom ze současné obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, ale obává se i případného konfliktu.

"Když se podíváme na vývoj, ke kterému teď dochází v Číně, což je nejrychleji rostoucí velmoc, jakou kdy svět viděl, a ve Spojených státech, což je zase největší vládnoucí velmoc, jakou kdy svět měl a která hravě překonává i Římskou říši, když se podíváme do historie, co se stalo, když se rostoucí velmoc dostala do konfliktu s tou vládnoucí, tak k něčemu takovému došlo už šestnáctkrát v posledních 500 letech a dvanáct z těchto střetů skončilo válkou,

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-budoucnu-by-mezi-usa-a-cinou-mohla-vypuknout-i-valka-tvrdi-profesor-112440#

27.6.2020 Velení francouzské armády vypracovalo strategický plán, který má zásadně přehodnotit dosavadní vizi ozbrojeného konfliktu a podstatně posílit ozbrojené složky země. Podle plánu, který v minulých dnech předložil náčelník generálního štábu generál Thierry Burkhard, je představa asymetrické války už překonaná, nebo minoritní, a potenciální válka, která může vypuknout nepředvídaně kdykoliv, bude masivní, symetrický ozbrojený konflikt. V příštích letech by také měl být dokončen návrat k povinné náhradní či vojenské službě pro Francouze, muže, ale i ženy.

Generál Burkhard, výsadkář a legionář, který se účastnil v posledních desetiletích většiny ozbrojených střetů Francouzů v cizině, ve 20stránkovém shrnujícím dokumentu ke strategickému plánu předkládá, jak se musí francouzská armáda přetvořit do roku 2030, aby byla připravena bránit se symetrickým konfliktům s velmocemi i supervelmocemi

 • cyklus tzv. asymetrických válek, tj. konfliktů, ve kterých se vojenské síly v poli výrazně liší počtem, silou a kapacitou (například střet mezi koalicí a islámským státem v Sýrii) končí, a že je pravděpodobný návrat k "symetrickým konfliktům", tedy regulérní válce "státu proti státu".
 • Za teoreticky možné protivníky je pokládáno Rusko nebo Čína. Francouzské ozbrojené síly musí být schopné "energicky" znovu získat kontrolu nad svými zámořskými územími v případě jejich napadení a i z toho důvodu musí být armáda více posílena.
 • Armáda musí nutně zlepšit své schopnosti v oblasti elektronického boje, ve vesmíru, v kyberprostoru, ve všem co souvisí s informačními technologiemi a kybernetickým válčením, ale nesmí přehlížet konvenční výzbroj jako obrněná vozidla, helikoptéry nebo letadla.
 • pro mladé Francouze jejíž prioritou bude "obrana země" a to ve kooperaci s tzv. univerzální národní službou, která bude povinná od roku 2024 pro všechny Francouze narozené po roce 2008. Jde o jakýsi modifikovaný návrat k povinné vojenské službě, a to pro muže i ženy. Proces běží zatím zkušebně od loňska.
 • Francie je konfrontována se svými vnitřními sociálními problémy, problémy s migrací, současnými ideologiemi a ztrátou státní kontroly nad řadou lokálních i institucionálních oblastí. Takže ji spíše hrozí občanská válka, jak již před několika lety varovala francouzská tajná služba.
 • https://echo24.cz/a/SSRJA/francie-se-chysta-na-velkou-valku?

Červen 2020 Konflikt jaderných mocností v Ladaku (Čína a Indie)

25.5.2020 Nová studená válka 2.0?

5.5.2020 Peking čelí kvůli pandemii koronaviru vzrůstající vlně nepřátelství, která tu nebyla od roku 1989, píše se ve zprávě ministerstva státní bezpečnosti. Vyostření vztahů mezi Čínou a USA by mohlo podle ní vést až ke konfliktu. Podle nejmenovaného zdroje, který je obeznámen s obsahem materiálu, zpráva také varuje pekingské vedení, že aktuální situace může v nejhorším případě přerůst až v ozbrojený konflikt mezi Čínskou lidovou republikou a Spojenými státy. Materiál vypracoval Čínský institut současných mezinárodních vztahů (CICIR), think tank spojený s ministerstvem státní bezpečnosti, pod které patří čínské zpravodajské služby.

Podle Pekingu se Spojené státy snaží zamezit dalšímu růstu země, která aktuálně patří mezi největší ekonomiky světa a nadále její vliv roste. V dokumentu se podle Reuters píše, že Washington považuje vzestup Číny za hospodářskou a národní bezpečnostní hrozbu nejen pro Spojené státy, ale i pro západní demokracie. Ve zprávě má také stát, že USA cíleně podrývají důvěru veřejnosti ve vládnoucí komunistickou stranu. 

9.3.2020 začala globální cenová ropná válka, jejím iniciátorem je Saudská Arábie (kde se vnitřní odehrává boj o moc, současný král má zdravotní problémy) 

23.8.2019 EU chce zřídit investiční fond ve výši 100 miliard eur, který by posílil "evropské šampiony" vůči americkým a čínským rivalům, jako jsou Google, Apple nebo Alibaba. Tento návrh se objevil mezi řadou neobvykle radikálních plánů, které chtějí členové Evropské komise zařadit do agendy nově zvolené předsedkyně Ursuly von der Leyenové. Informuje o tom zpravodajský server Politico (ČTK)  

zobrazit více..
Loading...