Digitální euro

Digitální euro

Digitální euro má být elektronickou podobou peněz centrální banky a k dispozici pro všechny občany a podniky, podobně jako bankovky a mince, avšak v digitální podobě. Díky němu by bylo možné provádět běžné platby rychle, snadno a bezpečně.

Hotovostní peníze mají digitální euro doplňovat, ale ne nahrazovat. S vydáváním hotovosti ECB počítá i nadále, uvádí její páteční zpráva. Na ní se podílela pracovní skupina tvořená zástupci ECB a centrálních bank zemí používajících euro a schválila ji Rada guvernérů ECB.

Technicky má být digitální euro podobné bitcoinu, ale na rozdíl od něj bude pod dohledem centrální banky. Hlavní obavou je, že tato forma peněz by mohla nahradit tradiční vklady, vytlačit komerční banky, zvláště v době finanční krize, a nahradit soukromá řešení.

  • Rada guvernérů ECB dnes dala zelenou prošetřovací fázi projektu, která by měla trvat dva roky a po které by mělo následovat tříleté zavádění do praxe (14.7.2021). 

14.7.2021 Evropská centrální banka (ECB) dnes učinila první krok ke spuštění digitálního eura. Její plány souvisejí s globální snahou uspokojit rostoucí poptávku po elektronických platebních prostředcích, podle agentury Reuters se tak ale chce i vypořádat s boomem kryptoměn.

  • Digitální euro jako elektronický ekvivalent bankovek a mincí bude mít pravděpodobně podobu digitální peněženky, kterou budou moci občané eurozóny držet u ECB, nikoliv u komerčních bank. 
  • Rada guvernérů ECB dnes dala zelenou prošetřovací fázi projektu, která by měla trvat dva roky a po které by mělo následovat tříleté zavádění do praxe. 
  • Hlavním cílem této iniciativy je zabránit tomu, aby digitální platby kontroloval soukromý sektor, zejména pokud začne ubývat používání fyzické hotovosti, jako se to stalo ve Švédsku.

  • Cílem naší práce je zajistit, aby občané a firmy měli i v digitálním věku přístup k té nejbezpečnější formě peněz, tedy k penězům centrální banky.

  • https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropska-centralni-banka-chysta-digitalni-eur-jde-o-reakci-n/r~cc1cbc04e4c011eba7d3ac1f6b220ee8/

2.10.2020 Digitální euro brzy na obzoru? ECB zrychluje práci na své kryptoměně

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ecb-digitalni-euro-kryptomena-centralni-banka-hotovost.A201002_133551_eko-zahranicni_mato

zobrazit více..
Loading...