Předpověď počasí

Předpověď počasí, ovlivňování počasí

Přijde mírná nebo naopak tuhá zima? Sledujte přírodu, její instinkt funguje více

5.12.2020 Čína chystá masivní rozšíření svého programu modifikace počasí o oblast 1,5krát větší než je Indie. Nad územím 5,5 milionu čtverečních kilometrů hodlá do roku 2025 prostřednictvím technologie zvané cloud seeding (setí mraků) uměle vytvářet a regulovat srážky. Cílem je pomoci zemědělství a zamezit suchu nebo záplavám. Tento týden o tom informovala čínská Státní rada.

Čína už mnohokrát prokázala, že se poroučet dešti naučila. Před sjezdy vysokých straníků vládnoucí komunistické strany už tradičně zařízuje blankytně modré nebe. Dosahuje toho z části dočasným odstavením fabrik a z části právě cloud seedingem.

Ten spočívá v tom, že jsou do nízkých vrstev atmosféry vypouštěny malé částečky (zpravidla jodidu stříbrného), na nichž kondenzuje vlhkost a začne pršet tam, kde je to žádoucí. Jedná se o technologii, která je stará desítky let. Nikdy ale nebyla vyzkoušena nad tak velkým územím. 

Například zemědělství sousední Indie je závislé na monzunových deštích a tamní vláda má obavy, že by mohly čínské zásahy do počasí pravidelný cyklus narušit. 

Nedostatečná koordinace v úpravách počasí může vést ke krádežím deště mezi sousedícími regiony v rámci Číny i za jejími hranicemi. Zásahy navíc nepočítají s dostatečnými prověrkami rovnováhy v atmosféře, které by byly při implementaci takto kontroverzních projektů zapotřebí," cituje CNN ze závěrů studie tchajwanských vědců.

Zvýšení produkce až o 70 procent

Čína si ale z námitek vrásky nedělá. V příštích pěti letech hodlá zmiňovanou technologií uměle zasněžovat nebo zkrápět oblast o rozloze 5,5 milionu kilometrů čtverečních. Nebude to levné. V letech 2012 až 2017 do příprav projektu investovala 1,34 miliardy dolarů. Další vysoké náklady 

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-hodla-masivne-poroucet-vetru-a-desti-40344327#<br>

26.6.2020 Do střední Evropy míří ze západu výrazná studená fronta. Tím, že se dostane do tropického nestabilního vzduchu, vytvoří se v ní silné bouřky. Německo dokonce ohrožuje supercela, jedna z nejničivějších bouří kvůli silnému větru, krupobití a přívalovému dešti, varuje německá meteorologická služba.

Supercela ohrožuje především Sársko, Falcko a část Severního Porýní-Vestfálska. Němečtí meteorologové upozorňují, že v těchto oblastech může vítr dosahovat v nárazech rychlosti až 80 km/h, a varují před intenzivním deštěm.

zobrazit více..
Loading...