Vojenství

Vojenství

Kdy vyprší smlouva START? Bude to v roce 2020 nebo 2021? Platnost dohody START (omezuje jaderné zbraně), kterou na jaře 2010 v Praze podepsal americký prezident Barack Obama se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem, vyprší v roce 5. února 2021. Více

  • Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. více. Smlouva byla obnovena v ůnoru 2021.

Defender-Europe 20, Celkem se tedy počítá se zapojením 37 tisíc vojáků. Vedle asi 15 států NATO se Defender-Europe 20 zúčastní i příslušníci ozbrojených sil Finska a Gruzie.

Družice mají tyto úkoly: od shromažďování zpravodajských informací, přes zajišťování spojení, navigaci až po včasné varování před útokem protivníka. Proto se budou stále častěji stávat terčem útoku a pokusu o převzetí jejich "elektronické a informační kontroly".

  • Informační zdroj: https://www.czdefence.cz/.

Trendy ve vojenství

Trendy ve vojenství jsou krátkodobé, realizované do 6 roků, střednědobé do 20 roků a dlouhodobé nad 20 roků.

  • Rostou globální výdaje na zbrojení (2019 1,8 bilionu USD, v roce 2018 1, 78 bilionu USD, v roce 2017 to bylo 1,735 bilionu USD).
  • Aplikace nových materiálů v čele s grafenem (super tenká forma uhlíku, gram grafenu by pokryl čtyři fotbalová hřiště), virtuální realita na bojišti  umožňuje modelovat scény na bojišti, umělá inteligence či elektromagnetická dominance a hypersonické prostředky- dlouhodobé cíle.
  • Aditivní výroba, tedy výroba věcí přímo v poli, a to díky 3D tiskárnám (např. budovy).
  • Sociální média či bezpilotní prostředky.
  • Obměna bojových stíhacích letounů (obměna po 25-30 letech), nárůst prodejů o více jak 20% (2017 - 66, 2018 - 91, 2019 - 130 kusů letadel, a další růst do roku 2025).
  • Spojování zejména zbrojovek v USA (snížení nákladů na vývoj a výzkum, větší konkurence).
  • Největší zbrojovky světa.
  • Vylepšování člověka.

Pavel Zůna z alianční Organizace pro vědu a technologii (výzkum v oblasti obranných technologií a podpora vývoje nových technologií a jejich zavedení do výzbroje).

Mezinárodní smlouvy:

  • Rusko a Spojené státy v roce 2019 odstoupily od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. 
  • Začátkem ledna 2021  Moskva oznámila, že odchází od mnohostranné dohody o otevřeném nebi, která umožňuje účastnickým zemím kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států. Své rozhodnutí zdůvodnila zejména tím, že USA od této úmluvy odstoupily v roce 2020.
  • Smlouva START byla obnovena v únoru 2021

Světové výdaje na zbrojení:

Česko

2.1.2020 Česká armáda od začátku roku zařazuje 1000 vojáků do Sil velmi rychlé reakce NATO (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force). V případě krize musí být schopni reagovat do pěti dnů. V pohotovosti budou po celý rok. (ČTK)

USA

Podle návrhu zákona by výdaje na obranu vzrostly z již tak robustních 716 miliard USD v letošním roce na 738 miliard USD ve fiskálním roce 2020, který začíná 1. října, a na 740,5 miliardy USD v následujícím fiskálním roce. 

Počet USA vojáků na středním východě je cca 80 000 (2020)

27.1.2020 Pentagon: Základy systému obrany proti raketám s hyperzvukovou rychlostí, jejichž zavedení do výzbroje koncem loňského roku oznámilo Rusko, má pro ministerstvo obrany USA připravit americká společnost Northrop Grumman (ČTK) 

Polsko

27.1.2020  Polsko tento týden podepíše kontrakt v hodnotě 4,6 miliardy dolarů (zhruba 105 miliard Kč) na nákup 32 stíhaček F-35 od americké zbrojovky Lockheed Martin. Oznámil to dnes polský ministr obrany Mariusz Blaszczak (ČTK) 

Nejmodernější americké stíhačky F-35, námořní lodě, ponorky a další vojenská technika. To vše chtějí kupovat Poláci v rámci nového plánu technické modernizace armády v letech 2021-2035. Plán podepsaný ministrem obrany Mariuszem Blaszczakem počítá s tím, že na vyzbrojování půjde až 524 miliard zlotých, což je více než 3 biliony korun. více

Německo

2 % hranice HDP výdajů na obranu Berlín dosáhne až v roce 2031. Dvě procenta si schválilo NATO a evropští členové se k nim blíží jen pomalu − nejrychleji právě Ruskem ohrožené státy na východním křídle NATO. Německo vydává nyní na obranu 1,35 procenta HDP. 

Čína

Čínské námořnictvo v roce 2019 uvedlo do provozu 12 plavidel. Čínské námořnictvo tak již má více torpédoborců a palebné síly než všechna evropská námořnictva dohromady. V roce 2020 čínské námořnictvo očekává zavedení čtyř dalších torpédoborců 052D, stejně jako v roce 2021. V roce 2022 se tempo zavádění zvýší na pět torpédoborců Typ 052D ročně.

27.1.2020 Čína je druhým největším výrobcem zbraní na světě za Spojenými státy. Na třetí příčku tak odsunula Rusko. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil institut SIPRI (ČTK) 

Armáda zprávy:

16.6.2021 Osmadvacet čínských vojenských letadel vlétlo v úterý do tchajwanské zóny. Jde o zatím největší počet letadel, která Čína nad Tchaj-wan vyslala. Doposud nejvíce jich bylo 12. dubna, kdy vniklo do tchajwanské zóny 25 letounů. Čína vyslala letadla k Tchaj-wanu ve stejný den, kdy do Jihočínského moře, na které si Peking klade nepodložené a mezinárodními institucemi odmítnuté nároky, vplula skupina lodí amerického námořnictva.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázek Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil na tiskové konferenci mluvčí čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang.

Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-poslala-do-tchaj-wanu-rekordni-pocet-28-vojenskych-letadel-40363433#

25.5.2021 Vyvíjíme supervojáky. Změníme jim chemické procesy v těle. Severoatlantická aliance si začátkem roku stanovila sedm strategických oblastí svého dalšího rozvoje, aby dokázala reagovat na geopolitické soupeření mezi Evropou a Spojenými státy na jedné straně a Ruskem s Čínou na straně druhé. Patří mezi ně vesmír, umělá inteligence nebo biotechnologie. "Biotechnologie umožní, aby voják lépe a rychleji vstřebával a upřednostňoval určité vjemy, rychleji a kvalifikovaněji se rozhodoval," říká náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný.

Základem je chemický proces?

Cílem je změna chemických procesů v těle vojáka, aby lépe fungoval. Primárně se v tomto ohledu nezabýváme svalovou hmotou, ale kognitivními schopnostmi, jako jsou vjemy, reakce, zvládání úkolů. Aby voják lépe a rychleji vstřebával a upřednostňoval určité vjemy, rychleji a kvalifikovaněji se rozhodoval. A také, aby v bojových situacích vydržel déle. Je to nadstavba k nejnáročnějšímu výcviku. Týká se i toho, aby voják lépe zvládal stres, měl méně psychických problémů a snáze se dokázal vrátit do normálního života.

Není to něco podobného jako pervitin, který se dříve používal jako podpůrný prostředek?

Určitá spojitost tam je. Ovšem v žádném případě nelze připodobňovat současné biotechnologie k něčemu, co používalo například nacistické Německo. V západních demokraciích je nemyslitelné nadopovat vojáky, aby se z nich staly stroje na zabíjení a po čase trosky. Látky na posílení odolnosti už existují dlouho, ale NATO je používat nechce. Z etických, společenských i ekonomických důvodů je žádoucí, aby vojáci po návratu z bojové operace žili stejně jako ostatní lidé.

Co ještě je součástí onoho zlepšování schopností člověka?

Je to umělá inteligence kombinovaná s mechanickými nástroji. Jde například o exoskeletony neboli vnější kostry navázané buď přímo na tělo člověka, nebo na jeho centrální nervový systém. V současnosti se využívají nejen na bojišti, ale mimo jiné v logistice při zvedání těžkých břemen. Vedle toho mohou při vážných zraněních nahradit chybějící končetiny a lépe se vyrovnat s traumaty. I bioprotézy pomohou vojákům s návratem do civilního prostředí.

Nepovede stále větší využívání umělé inteligence k tomu, že kromě bezpilotních stíhaček ve vzdušném prostoru budou v příštích pozemních operacích bojovat roboti?

Při diskusích s kolegy z NATO, kteří mají na starosti výzkum a vývoj moderních technologií, je široká shoda na tom, že minimálně v příštích dvaceti letech se budeme bavit o zlepšování schopností člověka a jeho efektivnějším působení na bojišti. Rozhodně se nepředpokládá plné nahrazení vojáka umělou inteligencí. Přesto budou počítače a roboti do armád stále více prostupovat, ať už v podobě exoskeletonů, speciálních brýlí a dalšího taktického vybavení v podobě senzorů a efektorů.

https://www.e15.cz/rozhovory/vyvijime-supervojaky-zmenime-jim-chemicke-procesy-v-tele-rika-namestek-ministra-obrany-kopecny-1380706   

5.4.2021 Zatímco svět s napětím pozoruje situaci u rusko-ukrajinské hranice, kde se hromadí vojáci Kremlu, americká CNN ze satelitních snímků odhalila, že Rusko výrazně rozšířilo své vojenské základny na Arktidě. Údajně tam nejlepší experti pracují na vývoji nejmodernějších zbraní, a to včetně nukleárního torpéda.

Rusové rozmístili několik vojenských základen v pásu Severního ledového oceánu, a to jak na některých ostrovech, tak na pevnině. Většina z nich se začala budovat už za Sovětského svazu. Jedna taková základna se rozkládá například na ostrově Alexandřina země, zhruba na půl cesty mezi pobřežím Ruska a Grónska. Systémem vojenských základen chce Rusko posílit svůj vliv v regionu a bránit důležité námořní trasy. Kvůli globálnímu oteplování má Moskva k dispozici čím dál více manévrovacího prostoru. Na expanzi základen upozornila americká CNN, která porovnala satelitní snímky Arktidy z minulých let.

"Strašákem" západních státníků je Poseidon 2M39 - supermoderní torpédo, na kterém ruští vědci údajně pracují právě na jedné z arktických základen. Na vývoj této zbraně podle CNN významně tlačí prezident Vladimir Putin, torpédo už zřejmě vstoupilo do testovací fáze výzkumu.

https://cnn.iprima.cz/kreml-ma-na-arktide-obri-vojenske-zakladny-rusove-tam-vyvijeji-nuklearni-torpedo-22409?<br>

15.3.2021 Mezinárodní objem dodávek větších zbraní v období let 2016 až 2020 stagnoval, a ukončil tak růst, který trval více než deset let. Spojené státy, Francie a Německo, což jsou tři z největších vývozců, objem dodávek zvýšily, vývoz z Ruska a Číny se naopak snížil (ČTK)

12.2.2021 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné útoky na zařízení v Sýrii, která využívají milice podporované Íránem. Podle Pentagonu jde o odplatu za raketový útok z poloviny tohoto měsíce v Iráku, uvedla agentura AP. Agentura Reuters s odkazem na místní zdroje a zdravotníka napsala, že přišlo o život nejméně 17 lidí. Damašek zatím bombardování nekomentoval. "Operace vysílá jednoznačný vzkaz: prezident Biden bude konat, aby ochránil americký a koaliční personál. Současně jsme konali záměrně s cílem zklidnit celkovou situaci ve východní Sýrii a Iráku," dodal Kirby.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/usa-bombardovaly-zarizeni-proiranskych-milic-v-syrii-melo-jit-o-odplatu-za-raketovy-utok-v-iraku.A210226_072759_ln_zahranici_libs?

8.2.2021 Německo v loňském roce investovalo rekordních 53 miliard eur do obrany, což představuje 3,2% nárůst oproti roku 2019. Informovala o tom agentura DPA. Částka odpovídá 1,57 % HDP, stále tak nestačí k dosažení 2% závazku vůči NATO (The Capitals)

5.2.2021 Na středu 10. února v 7 hod. svoláváme mimořádné jednání výboru pro obranu, který se bude zabývat fatálním pochybením Ministerstva obrany při podpisu smlouvy na víceúčelové vrtulníky, v jehož důsledku resort obrany dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 550 milionů Kč.

https://www.securitymagazin.cz/defence/jana-cernochova-pokuta-pro-ministerstvo-obrany-za-zakazku-na-vrtulniky-je-obrovskym-selhanim-situaci-se-musi-okamzite-zabyvat-premier-1404066427.html?

26.1.2021 Rusko a Spojené státy se v nejbližších hodinách chystají prodloužit smlouvu o kontrole jaderných zbraní Nový START. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informoval ruský deník Kommersant. Zástupci obou zemí si podle informací deníku mají v nejbližší době vyměnit nóty, kterými smlouvu prodlouží o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek.

Smlouva, známá též jako START 3, byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února. Omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně.

Moskva zahájila nová jednání s Washingtonem o prodloužení smlouvy 21. ledna, tedy den poté, co se prezidentského úřadu v USA ujal Joe Biden. V pondělí na téma prodloužení dohody telefonicky hovořili tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev s Bidenovým poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/rusko-a-usa-brzy-prodlouzi-smlouvu-novy-start-ktera-zahrnuje-kontrolu-jadernych-zbrani.A210126_193736_ln_zahranici_liev?

25.1.2021 K údajně násilnému střetu mezi indickými a čínskými vojáky došlo ve středu na hranicích s indickým státem Sikkim. Není jasné, kolik vojáků bylo zraněno. Čína vyzvala Indii, aby nekomplikovala napětí, které panuje na hranicích.

Zdá se, že spory asijských jaderných velmocí neberou konce. Naposledy bylo ve středu zraněno několik čínských a indických vojáků při násilném střetu podél himalájských hranic v Sikkimu, malém indickém státě, který leží na severovýchodě země, informovala indická média.

Čína má s Indií desítky let trvající spory o zhruba 3500 kilometrů dlouhou hranici, která vede z hornaté oblasti Ladákh na severozápadě Indie až do Sikkimu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cina-versus-indie-na-hranicich-doslo-k-dalsi-potycce-139295

22.1.2021 Kreml v pátek uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/kreml-uvital-bidenuv-navrh-prodlouzit-odzbrojovaci-smlouvu-z-prahy-platit-by-po-dohode-mohla-dalsich.A210122_113233_ln_zahranici_libs?

17.1.2021 USA varují Indii před dodávkami ruských protivzdušných systémů S-400. Mohou na ni uvalit sankce stejně jako na Turecko. USA se nezamlouvá pořízení ruského protivzdušného kompletu S-400 Indií a není vyloučeno, že v případě jeho dodávek uvalí stejně jako na Turecko i na Indii sankce.

Stejně jako Turecko se rozhodla i Indie pro pořízení ruských protivzdušných systémů S-400. Pro Indii pak budou tyto komplety klíčovým článkem protivzdušné obrany v době vyhrocených vztahů s Pákistánem a Čínou. V roce 2018 byl stvrzen kontrakt mezi Indií a Ruskem na dodávku 5 baterií systému v hodnotě 5 miliard dolarů. Na druhou stranu by si USA uvalením sankcí mohly přivodit problémy nejen v zahraničně-politické, ale rovněž vojensko-technické oblasti. Indie by se mohla více připoutat k Rusku a americký ambiciózní průnik na indické trhy by tak mohl být značně ztížen. Připomeňme jen (SM informoval) , že právě USA nabízejí Indii v rámci ,,rebootovaného" tendru na nový stíhač letoun F-21, potenciálně indickému námořnictvu také stroje F/A-18 Super Hornet.

https://www.securitymagazin.cz/defence/usa-varuji-indii-pred-dodavkami-ruskych-protivzdusnych-systemu-s400-mohou-na-na-ni-uvalit-sankce-stejne-jako-na-turecko-1404066296.html

15.1.2021 Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že země zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné dohody o otevřeném nebi, která umožňuje účastnickým zemím kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států. Informují o tom agentury. Moskva rozhodnutí spojuje s tím, že loni od úmluvy odstoupily Spojené státy.

Ruská diplomacie v dnešním prohlášení uvedla, že americké odstoupení od smlouvy "významně narušilo rovnováhu zájmů signatářských zemí" a podkopalo roli úmluvy v podobě "zajištění důvěry a bezpečnosti" mezi zúčastněnými státy. Zároveň podotkla, že spojenci USA po americkém odchodu nepodpořili ruské návrhy na udržení životaschopnosti smlouvy.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/rusko-zahajilo-kroky-k-odstoupeni-od-dohody-o-otevrenem-nebi/1982836?

27.12.2020 Česko je se svojí rozlohou 78870 km² 115. největší zemí na světě, s ohledem na počet obyvatel (10,64 milionu obyvatel) je pak 84. na světě. Řecko má rozlohu 131948 km² a je tak ohledně rozlohy 94. na světě, avšak počet obyvatel 11,15 milionu jej řadí jen lehce nad ČR, a to na 82. příčku.

Řecko se stalo členem NATO v roce 1952, společně s Tureckem. Připomeňme, že NATO bylo založeno v roce 1949 a Česká republika se připojila v roce 1999. Co se týče Aliance, je Řecko podstatně ostřílenějším členem, nicméně těžko lze porovnávat členské země pouze na základě délky trvání jejich členství, důležité je zapojení se do společné obrany a v neposlední řadě plnění závazků vůči alianci. V těchto aktivitách je Řecko dlouhodobě na špici.

Pojďme se nyní podívat na obranné rozpočty České republiky a Řecka. Jedenáctimilionové Řecko podle údajů Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) v roce 2019 vynaložilo na armádu 5,5 miliardy dolarů, Česko mělo ve stejném roce armádní rozpočet zhruba poloviční, tedy 2,9 miliardy dolarů. Pro Řecko šlo o zhruba 2,3 % HDP, přičemž Česko procentuálně dosahovalo zhruba poloviny.

https://www.czdefence.cz/clanek/porovnani-obranneho-rozpoctu-ceska-a-recka?<br>

14.12.2020 Spojené státy zavedly sankce vůči tureckému ředitelství obranného průmyslu (SSB), jeho šéfovi a třem zaměstnancům. Důvodem je turecký nákup ruského protivzdušného systému S-400. S odkazem na informace z webu ministerstva financí USA o tom napsala agentura Reuters. Moskva a Ankara americký krok odsoudily.

Podle agentury Bloomberg opatření brání SSB přijímat půjčky od mezinárodních finančních institucí a agentur včetně Exportní a importní banky USA. Vztahují se i na jednotlivce, mimo jiné na šéfa ředitelství obranného průmyslu Ismaila Demira.

Turecko letos v říjnu potvrdilo, že již začalo systém S-400 zakoupený v roce 2017 testovat i přes opakované protesty Washingtonu a čelných představitelů NATO. Ankaru za nákup ruské techniky již USA potrestaly tím, že Turecko vyjmuly z programu stíhaček F-35, na jejichž výrobě se Turci podíleli a které chtěli koupit.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/usa-uvalily-na-turecko-sankce-za-nakup-ruskeho-vojenskeho-systemu-40345220#

13.12.2020 Rusko ukazuje světu svoji vojenskou akceschopnost. V uplynulém týdnu se uskutečnilo cvičení strategických jaderných sil. Vůbec poprvé Rusové v sobotu testovali salvu čtyř mezikontinentálních balistických raket z jedné z nejmodernějších ruských jaderných ponorek třídy Borej, ponorky Vladimir Monomach v Ochotském moři.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry z tohoto cvičení, kdy ponorka K-551, nazvaná po kyjevském knížeti a vynikajícím válečníkovi Vladimiru Monomachovi, vypouští ničivé balistické rakety RSM-56 Bulava na cíl vzdálený 5000 kilometrů. Informuje o tom ruská RT i agentura AP.

Manévry se uskutečnily necelé dva měsíce před vypršením dohody označované jako nový START nebo START 3. Platnost v Praze podepsaného dokumentu, který omezuje počty strategických jaderných zbraní, skončí 5. února. Dohoda může být prodloužena o pět let, pokud se na tom signatáři dohodnou. Washington a Moskva však dosud nedospěly v tomto směru k dohodě. 

https://echo24.cz/a/Sp6aP/ruska-jaderna-ponorka-vypustila-ctyri-nicive-rakety<br>

12.12.2020 Francie dala zelenou vývoji kyborgů, bionických vojáků. Nechce zaostat za Čínou. Francie je po Číně další země, která směřuje k vyvinu bojovníků se zvláštními schopnostmi. Podle zprávy francouzského vojenského etického výboru dostaly francouzské ozbrojené složky povolení k vývoji speciálních vojáků. Informaci přineslo CNN. Zpráva přichází jen několik dní poté, co americké tajné služby varovaly, že v Číně už běží program na vývoj geneticky upravených vojáků.

Zpráva etického výboru se zabývá lékařskými zákroky, protetikou a implantáty, které zlepšují fyzické a rozeznávací schopnosti, schopnost vnímání a další psychologické způsobilosti pomáhající v boji. Bylo by také díky nim možné sledování polohy nebo propojení se systémem zbraní nebo s ostatními vojáky.

Mezi další zákroky, které etický výbor francouzských ozbrojených sil zvažuje, patří i léčba, která by zamezila pociťování bolesti, stresu a únavy, nebo také podání látky, která by zlepšila duševní odolnost vojáka v případě jeho zajetí.

Výbor uvedl, že Francie si musí zachovat "funkční přesilu svých ozbrojených složek v náročném strategickém kontextu", přičemž by se stále respektovala pravidla určující vojenská a lidská práva a "základní hodnoty naší společnosti". Zakázal tedy jakékoliv úpravy, které by ovlivnily schopnosti vojáka mít kontrolu nad používáním svých sil, nebo které by potlačily jeho pocit "lidskosti". Zakázané jsou také implantáty, které by ovlivňovaly rozhodování a svobodnou vůli vojáka nebo jakékoliv změny, které by narušily jejich opětovné začlenění do civilního života.

https://echo24.cz/a/SMcCF/francie-dala-zelenou-vyvoji-kyborgu-bionickych-vojaku-nechce-zaostat-za-cinou?<br>

11.12.2020 Americký podnik United Launch Alliance (ULA) úspěšně vypustil raketu Delta IV Heavy, největší a nejvýkonnější kolos z raketové rodiny Delta IV. Nosič dopravil do kosmu zařízení v rámci mise NROL-44. Raketa vzlétla v pátek ve 2:09 SEČ ze Startovacího komplexu 37 na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station, informovala agentura AP.

Těžká raketa dopravila do vesmíru americkou tajnou vojenskou družici

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/tezka-raketa-dopravila-do-vesmiru-americkou-tajnou-vojenskou-druzici-40344994#<br>

10.12.2020 V Rusku se ve středu konalo bleskové cvičení strategických jaderných sil, které zahrnovalo odpaly raket včetně balistických. Z kosmodromu a základny Pleseck byla odpálena mezikontinentální balistická raketa RS-24 Jars. Další mezikontinentální balistická střela R-29RMU Siněva byla vypálena z ponorky Karelija třídy 667 Delfin v Barentsově moři.

Do cvičení se také zapojily strategické turbovrtulové bombardéry Tupolev Tu-95 startující za tmy ze základny Engels-2 a Ukrajinka. Stejně jako těžké nadzvukové Tupolevy Tu-160 ve vzduchu odpálily střely s plochou dráhou letu Ch-101 a Ch-555. Zasaženy byly cíle na polygonech Kura a Pemboj, uvedlo ruské ministerstvo obrany, podle něhož cvičení splnilo zadané úkoly. Manévry se konaly dva měsíce před tím, než vyprší dohoda o omezení jaderných zbraní START, kterou by Moskva podle svých slov ráda prodloužila.

List Newsweek upozornil, že se do manévrů zapojila celá ruská jaderná triáda, tedy jaderné nosiče odpalované ze země, ponorky s jadernými raketami a strategické jaderné bombardéry.

Příští americký prezident Joe Biden už dal najevo ochotu smlouvu prodloužit, ale jeho administrativa na to nebude mít mnoho času.

USA i Rusko už vypovědělo smlouvu o likvidaci raket krátkého a středního doletu INF postihující rakety o doletu 500 až 5000 km vypalované ze země. Podle Západu ji Rusko porušovalo vývojem nové střely 9M729 (SSC-8). Podle některých expertů jde o střelu blízkou raketě Iskander a má dolet 2500 km, což Rusko popírá. Trumpova administrativa by navíc ráda zapojila do smlouvy i Čínu, která to ale odmítala. Čínské střely DF-26 s odletem 4000 ohrožují i americkou základnu na Guamu.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/v-rusku-cvicila-cela-triada-strategickych-jadernych-sil-odpalovala-rakety-40344883#

4.12.2020 Řecko, členský stát NATO, uzavřelo obrannou smlouvu se Spojenými arabskými emiráty. Ačkoliv to dohoda explicitně nezmiňuje, je jasné, že směřuje proti současnému expanzivnímu Turecku, dalšímu členu Severoatlantické aliance. Informovala o tom řecká média.

Dohoda o společné zahraniční a obranné i politické spolupráci mezi Řeckem a Spojenými arabskými emiráty (SAE) byla podepsána během oficiální návštěvy řeckého předsedy vlády Kyriakose Mitsotakise 18. listopadu v Abú Dhábí. "Řecko a Spojené arabské emiráty nyní vytvářejí rámec strategické aliance, která sahá nejen do oblasti hospodářské spolupráce, ale také do oblasti obrany a zahraniční politiky. 

Ozbrojené síly SAE jsou jedny z nejmodernějších v regionu a jsou technologicky vybaveny nejmodernějšími systémy. Letectvo má 68 francouzských stíhaček Mirage 2000 a 78 amerických stíhaček F-16, jeho námořnictvo čítá 11 korvet a vláda v Abú Dhabí je první na světě, která získala protiletadlový raketový systém Lockheed Martin Terminal High Altitude Area Defense (Thaad). Systém je navržen tak, aby sestřelil balistické střely krátkého i středního doletu v jejich konečné fázi způsobem "hit-to-kill". Neničí je explozí, ale kinetickou silou. Částečně je použitelný i proti mezikontinentálním střelám. Celkem slouží v armádě, námořnictvu a letectvu Spojených arabských emirátů 100 000 vojáků. 

https://echo24.cz/a/SBiMg/sofistikovane-zbrane-maji-zastavit-erdogana-recko-uzavrelo-vojensky-pakt-s-emiraty?

4.12.2020 Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska. Oznámil to v pátek Pentagon. Rozhodnutí šéfa Bílého domu agentura Reuters označila za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/prezident-donald-trump-naridil-stazeni-vetsiny-americkych-vojaku-ze-somalska.A201204_224456_ln_zahranici_lihav?

3.12.2020 Do Izraele v úterý připlula nová v Německu vyrobená korveta INS Magen, první loď z nové třídy Sa´ar 6, která umožní izraelskému námořnictvu operovat dále od pobřeží po delší dobu. Jejím úkolem je podle nové námořní doktríny chránit nejen pobřeží, ale také výlučnou ekonomickou zónu, kde se nacházejí plynová pole. Izrael považuje pořízení první raketové korvety třídy Sa´ar 6 za mimořádně důležité pro zajištění své obrany. Po připlutí lodě se v Haifě konala slavnost.

Izraelské námořnictvo dosud bylo ve stínu ostatních ozbrojených složek soustředilo se hlavně na ochranu pobřeží, kvůli plynovým polím ale stoupá význam ochrany námořní výlučné ekonomické zóny o rozloze asi 44 000 km čtverečních, což je dvakrát více, než má rozlohu samotný stát Izrael. Jejich ochrana nabývá na důležitosti poté, co se Izrael domluvil s Kyprem a Řeckem na stavbě plynovodu a připojil se k východostředomořskému plynovému fóru, jehož členy jsou dále ještě Egypt, Jordánsko a Palestinská správa. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/do-izraele-z-nemecka-priplula-nova-valecna-korveta-ma-chranit-plynove-vrty-v-mori-40344188#d<br>

25.11.2020 Prezident Donald Trump je sice na odchodu z Bílého domu, ale mnozí jsou ve střehu ohledně jeho posledních činů ve funkci. Podle serveru Axios se izraelská armáda připravuje na možnost, že Trump zaútočí na Írán.

Během posledních týdnů byly izraelské obranné síly instruovány, aby se připravily na možnost, že Spojené státy americké ještě před koncem Trumpova funkčního období provedou vojenský úder proti Íránu. Cílem zvažovaného úderu měl být podle zdroje z administrativy dosluhujícího prezidenta podnik na obohacování uranu v Natanzu.

S myšlenkou měl Trump přijít poté, co se dozvěděl o zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii o rostoucích zásobách dané látky na íránském území. Zbylí účastníci, včetně viceprezidenta Mikea Pence, ho ovšem podle NYT měli varovat před možnými riziky daných kroků, a návrh tak smetli ze stolu.

Podle médií měl v neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu tajně odletět do Saúdské Arábie, aby se zde setkal s tamním korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Podle zdrojů serveru Axios byl jedním z témat k diskuzi také Írán. K události došlo v době, kdy byl v zemi také americký ministr zahraničí Mike Pompeo díky své desetidenní cestě po zemích Evropy a Blízkého východu. 

25.11.2020 Izrael zaútočil během úterní noci na cíle v jižní Sýrii, napsala agentura DPA s odvoláním na syrskou agenturu SANA. Bojové letouny židovského státu měly zasáhnout blíže neurčené objekty poblíž syrské metropole Damašek. Podrobnější informace zatím nejsou k dispozici, k incidentu se dosud nevyjádřila ani izraelská strana. Během krátké doby je to již druhý útok. Před týdnem zasáhly izraelské letouny v Sýrii několik vojenských cílů, například sklady a objekty se syrskými raketami země-vzduch. Agentura SANA napsala, že zahynuli tři vojáci. Izrael běžně údery v Sýrii nekomentuje. Od začátku syrského konfliktu v roce 2011 podnikl v zemi mnoho útoků proti silám režimu syrského prezidenta Bašára Asada a proti jeho spojencům, Íránu a libanonskému Hizballáhu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/izrael-se-preventivne-pripravuje-na-trumpuv-plan-napadnout-iran-131192#<br>

Mezi Sýrií a Izraelem neexistují žádné diplomatické vztahy. Od vyhlášení samostatnosti obou států jsou ve válečném stavu.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/izraelska-armada-zautocila-na-cile-v-syrii-40343245#<br>

20.11.2020 Turecké stíhačky F-16 v pátek dvakrát porušily řecký vzdušný prostor, uvedl řecký generální štáb Poprvé se tak stalo dopoledne, podruhé byl vzdušný prostor narušen odpoledne. V obou případech vzlétly řecké hotovostní stíhačky a vyprovodily turecké stroje, napsal řecký deník Kathimerini.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/turecke-stihacky-narusily-dvakrat-recky-vzdusny-prostor-40342863#<br>

20.11.2020 Švédská sociálnědemokratická vláda oznámila minulý měsíc víceletý plán na masivní zvýšení vojenských výdajů. Celkem se počítá s tím, že Švédsko zvýší mezi lety 2021-2025 vojenské výdaje o 40%.

Švédsko začalo před několika lety vnímat možnou ruskou hrozbu a patřičně na ni reaguje. Již v roce 2017 byla ve Švédsku obnovena povinná vojenská služba, která byla předtím zrušena v roce 2010 a země činí ofenzivní kroky vůči potenciální ruské ozbrojené hrozbě, protože nechce v případě vojenského konfliktu nic nechat náhodě.

Podle švédských politických i vojenských představitelů ruská agrese v Gruzii a na Ukrajině naznačila, že nemůže být v budoucnu vyloučen v nějaké formě i ozbrojený útok na Švédsko. Obě země se ,,kočkují" například na moři, kdy jsme byli svědkem proniknutí ruských plavidel do švédských teritoriálních vod. Vzájemné vztahy za posledních několik let citelně ochladly. V roce 2015 ministr obrany Peter Hultqist prohlásil, že ,,problémem pro švédskou obrannou a bezpečnostní politiku je ruské přezbrojování a stále agresivnější chování." Hultqvist prohlásil o pět let později, že máme situaci, v níž je Rusko ochotno použít vojenské prostředky k dosažení svých politických cílů. 

https://www.securitymagazin.cz/defence/svedsko-se-pripravuje-na-valku-s-ruskem-razantne-zvysuje-vojenske-vydaje-1404066083.html?

18.11.2020 Česko bude reakci na americké rozhodnutí o snížení počtu vojáků v Afghánistánu koordinovat se spojenci. Na twitteru to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. Reagoval tak na úterní informace, podle kterých se americký prezident Donald Trump chystá snížit počet amerických vojáků v Afghánistánu na 2500 z dnešních asi 4500 ještě před svým lednovým odchodem z funkce. Stáhne také část vojáků z Iráku

10.11.2020 Stíhačky, drony a zbraně. USA prodaly Spojeným arabským emirátům obranné systémy za půl bilionu kč. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes informovala Kongres, že schválila prodej moderních zbrojních systémů za více než 23 miliardy dolarů (514 miliard korun) Spojeným arabským emirátům. Sdělil to ministr zahraničí Mike Pompeo. Prodej zahrnuje 50 stíhacích letadel F-35, osmnáct bezpilotních strojů MQ-9B a zbraňové systémy vzduch-vzduch a vzduch-země, upřesnil Pompeův úřad.

Proti prodeji stíhaček F-35 emirátům byli mnozí izraelští politici, protože tyto stroje má v oblasti zatím jenom Izrael. USA mají podle dodržované zvyklosti velké zbrojní prodeje do tohoto regionu konzultovat s Izraelem, jelikož nemá být porušena jeho vojenská regionální převaha. Izrael má podle Reuters nyní 24 strojů F-35 a hodlá nakoupit 50 dalších.

https://www.e15.cz/zahranicni/stihacky-drony-a-zbrane-usa-prodaly-spojenym-arabskym-emiratum-obranne-systemy-za-pul-bilionu-1375064?

22.10.2020 Spojené státy schválily zbojní kontrakt s Tchaj-wanem za 1,8 mld. USD. Podle Pentagonu prodají USA Tchaj-peji tři zbraňové systémy včetně odpalovačů raket, senzorů a dělostřeleckých systémů. Krok zřejmě přispěje k napětí panujícímu nyní mezi Washingtonem a Pekingem (ČTK)

16.10.2020 Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl Spojeným státům alespoň o rok bez jakýchkoliv podmínek prodloužit poslední odzbrojovací dohodu mezi oběma zeměmi. Telefonický rozhovor s americkým protějškem Donaldem Trumpem na toto téma se podle Kremlu zatím neplánuje, nicméně Putin nařídil ministrovi zahraničí, aby se pokusil od Američanů získat co nejdříve jasnou odpověď (ČTK) 

12.10.2020 Trump chce před volbami uzavřít jadernou dohodu s Putinem. Stvrzení jaderné dohody s Ruskem by pro Trumpovu vládu bylo velké vítězství na poli zahraničí politiky. Poslední bilaterální dohoda (New START), kterou mezi sebou obě strany uzavřely, pochází ještě z dob Obamovy éry a má vypršet 5. února. Putin ji chce o pět let prodloužit, demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden také. Trumpova administrativa se k takovému kroku moc nemá. New START prodlouží pouze za předpokladu, že se obě strany zároveň dohodnou na zmražení dalšího vývoje jaderných hlavic. Billingslea varoval, že pokud Rusko odmítne dohodu uzavřít před volbami, Spojené státy své nároky v případě Trumpova znovuzvolení zvýší.

Spojené státy se snaží Rusko dále přimět k tomu, aby souhlasilo s budoucími jednáními ohledně dohody o omezení vývoje zbraní, kterých by se účastnila i Čína. Podle Axiosu si Rusko nepřeje nic, co by na Čínu explicitně vyvíjelo tlak.

https://www.novinky.cz/volby/usa/clanek/trump-chce-pred-volbami-uzavrit-jadernou-dohodu-s-putinem-40339037<br>

9.10.2020 Ruský prezident Vladimir Putin pozval ministry zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu na dnešek do Moskvy k jednáním o zastavení bojů v Náhorním Karabachu (ČTK)

8.10.2020 Ruská armáda provedla další test hypersonické řízené střely Zirkon. Střela byla vypuštěna z fregaty admirál Gorškov v Bílém moři a úspěšně zasáhla cíl v Barentsově moři ve vzdálenosti 450 kilometrů rychlostí M=8. Protilodní střela Zirkon (3M22) patří do kategorie hypersonických zbraní. Na své trajektorii je schopna vyvinout rychlost až Mach 9. Proti takovým střelám v současnosti neexistuje žádná účinná obrana. Výhody střely Zirkon oproti jiným protilodním střelám jsou zřejmé. Pouhý zásah lodi střelou i bez aktivní bojové hlavice letící několikanásobnou rychlostí zvuku dostačuje k její deaktivaci. Přitom zachycení tak rychle letící střely, která navíc manévruje, je současnými systémy protivzdušné obrany prakticky nemožný.

Očekává se, že zkoušky střely Zirkon budou dokončeny v blízké době a její přijetí do výzbroje proběhne v horizontu několika let. Půjde o střelu poměrně drahou, takže jako první se dostane do výzbroje těch nejhodnotnějších plavidel dislokovaných na těch nejexponovanějších místech.

https://www.armyweb.cz/clanek/rusove-provedli-namorni-test-hypersonicke-rizene-strely-zirkon?

26.9.2020 Obrana koupí protiletadlový raketový systém SHORAM za 10 miliard z Izraele. Ten současný je přes 40 let starý

Ministerstvo obrany zároveň ráno podepsalo rámcovou smlouvu na servis bojových vozidel Pandur na příští čtyři roky. Je ve výši až 2,39 miliardy korun s DPH, oznámil na Twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Komplexní servisní podporu bude mít i nadále na starosti kopřivnická firma Tatra Defence Vehicle. O zakázce ministr v pondělí informoval vládu. Dosavadní smlouva vypršela na konci dubna 2020. Česká armáda má ve výzbroji 107 Pandurů, které dostávala v letech 2009 až 2013, později ministerstvo objednalo dalších 20 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích. Podle armády bylo v posledních letech průměrně neprovozuschopných asi 30 strojů, od roku 2017 se vojákům daří opravit více vozidel, než kolik jich je porouchaných.

https://domaci.ihned.cz/c1-66821500-obrana-koupi-protiletadlovy-raketovy-system-za-10-miliard-z-izraele-nahradi-tak-pres-40-let-stary-2k12-kub<br>

22.9.2020 Spojené státy chtějí do prosince dohodnout text kontraktu o prodeji stíhacích letounů F-35 Spojeným arabským emirátům. Podle dnešní zprávy agentury Reuters usilují USA o to, aby kontrakt nebyl v rozporu se zájmy Izraele (ČTK) 

21.9.2020 Protiletadlové raketové systémy S-400, S-300, hybridní samohybný protiletadlový systém krátkého a středního dosahu Pancir-S1, 60 vojenských transportních letounů Il-76, 30 válečných lodí a 80 tisíc lidí. Na jihu Ruska v pondělí odstartovaly velké vojenské manévry Kavkaz-2020, píše agentura TASS. Cvičení se účastní také vojáci armád šesti zemí, mezi nimiž jsou i Čína a Írán.

Do cvičení se zapojí také systémy protivzdušné obrany Buk-M2, Buk-M3 a TOR-M, uvedlo ministerstvo obrany. V rámci hromadného vzdušného výsadku se poprvé vyzkouší nejnovější padákové systémy PBS-950U a MKS-350 vyvinuté pro vojenské vybavení. S jejich pomocí budou z letadla Il-76MD vysazena bojová vozidla BMD-4M.

Cvičení Kavkaz-2020 se bude konat ve dnech 21. až 26. září na území Jižního vojenského okruhu, v Černém a Kaspickém moři pod vedením náčelníka Generálního štábu ruských ozbrojených sil, generála Valeryho Gerasimova. Zúčastní se ho asi 80 tisíc lidí, včetně zaměstnanců ministerstva pro mimořádné situace a Národní gardy a až tisíce vojáků z Arménie, Běloruska, Íránu, Číny, Barmy a Pákistánu.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/nejmodernejsi-zbrane-30-valecnych-lodi-na-jihu-ruska-odstartovaly-manevry-40336949

18.9.2020 Čína v pátek zahájila vojenské cvičení nedaleko Tchaj-wanu. Peking manévry reaguje na aktuální návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na ostrově. Čína dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Čínské ministerstvo obrany oznámilo, že vojenské cvičení se koná poblíž Tchajwanského průlivu a účastní se ho jednotky čínského námořnictva a letectva. "Manévry jsou logickou, nutnou akcí, která reaguje na současnou situaci v Tchajwanském průlivu a která je zaměřena na obranu národní suverenity a územní integrity," uvedl mluvčí ministerstva Žen Kuo-čchiang. "Tchaj-wan je čistě vnitřní záležitostí Číny, do níž se nesmí žádné zahraniční síly vměšovat," dodal.

  • Náměstek amerického ministra obchodu Keith Krach přiletěl na Tchaj-wan ve čtvrtek a v pátek jedná s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. 
  • Mluvčí Žen obvinil Spojené státy a vládnoucí tchajwanskou Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) ze spiknutí a uvedl, že USA chtějí "využít Tchaj-wan ke kontrole Číny"."Kdo si hraje s ohněm, ten se spálí," varoval Žen.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-zahajila-dalsi-manevry-u-tchaj-wanu-40336766#

18.9.2020 Spojené státy plánují dodat Tchaj-wanu zbraně za dalších sedm miliard dolarů, uvedl ve čtvrtek list The Financial Times s odvoláním na zdroje americké administrativy. Zveřejnil to čtrnáct dní poté, co americký ministr Mike Pompeo varoval, že Čína v určitých oblastech zbrojení předstihla USA.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/usa-planuji-prodat-tchaj-wanu-zbrane-za-sedm-miliard-dolaru-varuji-pred-silou-ciny-40336738#

11.9.2020 Syrská provincie Aleppo čelila v noci na pátek vzdušnému útoku, uvedla syrská státní tisková agentura SANA, která ho připsala Izraeli. Ten útok nekomentoval.https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/aleppo-celilo-naletu-zrejme-utocil-izrael-40336087#

15.9.2020 Rostoucí napětí mezi Řeckem a Tureckem má viditelné důsledky. Řecko se rozhodlo pořídit si vojenské vybavení od Francie - 18 letounů Dassault Rafale, čtyři fregaty a další materiál.

https://www.securitymagazin.cz/defence/v-tureckoreckem-konfliktu-prituhuje-recko-nakoupi-18-letounu-rafale-4-fregaty-a-dalsi-vybaveni-1404065779.html?

10.9.2020 Čína na zbrojení dává nejvíce peněz, její námořnictvo je největší na světě. Americké ministerstvo obrany podle nejnovější zprávy potvrdilo informaci o tom, že čínské námořní síly jsou v současné době největší na světě. A co víc, Čína stále buduje nové a nové válečné lodě.Nejnovější. Podle Pentagonu má Čína 350 bojových lodí, zatímco Amerika 293 lodí. Americké námořní síly mají ale lodě s větší tonáží, to se ale může brzy změnit díky tomu, že Čína staví nové a nové lodě.

https://tech.instory.cz/1189-cina-na-zbrojeni-dava-nejvice-penez-jeji-namornictvo-je-nejvetsi-na-svete.html?

29.8.2020 Turecko dnes zahájilo severozápadně od Kypru dvoutýdenní vojenské cvičení.Ve východním Středomoří v posledních týdnech narůstá napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Průzkumy, které Turecko provádí, Řecko považuje za narušení své suverenity. (ČTK) 

27.8.2020 Čína ve středu vypálila ze svého území do Jihočínského moře dvě balistické rakety určené k ničení letadlových lodí. Udělala to poté, co nad Jihočínským mořem, kde se konají manévry čínského námořnictva, přeletěl americký špionážní letoun U-2. USA v odvetu uvalily sankce na společnosti podílející se na militarizaci Jihočínského moře. Čína si klade nároky na 90 procent rozlohy moře, ale mezinárodní společenství je neuznává.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-vypalila-rakety-proti-letadlovym-lodim-jako-varovani-pro-usa-40334595#

25.8.2020 Řekové i Turci zahájili v úterý ráno vojenská cvičení u řeckého ostrova Kréta. Obě země v současnosti vedou spor kvůli průzkumu ložisek zemního plynu a ropy ve východním Středomoří. Vzájemné provokace trvají již několik měsíců.

Vojenská cvičení obou zemí poblíž Kréty následovala poté, co Turci v pondělí oznámili, že činnost jejich průzkumné lodi Oruç Reis, která nedaleko řeckého ostrova Rhodos zkoumá zásoby podmořských surovin, bude prodloužena o čtyři dny do 27. srpna.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/sebemensi-jiskra-muze-vest-ke-katastrofe-rekove-i-turci-poradaji-u-krety-vojenske-manevry.A200825_163934_ln_zahranici_ele

25.8.2020 Ruský jaderný podnik Rosatom zveřejnil záběry z exploze obří jaderné bomby o síle přes 50 megatun, která byla odpálena 30. října 1961 nad Novou zemí. Šlo o největší jadernou nálož v historii.

Jde o vůbec největší odpálenou jadernou nálož. Energie uvolněná při výbuchu byla 3800krát větší než energie bomby svržené na Hirošimu. 

Bomba měla hmotnost 27 tun. Dlouhá byla osm metrů a měla průměr dva metry. Vyvíjena byla od roku 1954. Sovětský vůdce Nikita Chruščov chtěl původně získat bombu o síle 100 megatun, ale od toho se upustilo, protože při pokusném výbuchu by radioaktivní spad zasáhl značnou část obývaných oblastí SSSR. 

30. června roku 1908 došlo u řeky Podkamenná Tunguska v oblasti centrální Sibiře (v dnešním Krasnojarském kraji) k záhadné explozi o síle 10 až 30 megatun, což je dva tisíckrát více, než jakou sílu měla atomová bomba svržená na Hirošimu. zvěř a Evenkové z této oblasti včas odešli před výbuchem. Světelná koule, rozbitá okna, padající omítka, tomu podle místních obyvatel předcházela ohlušující rána, při které bylo smeteno 21500 kilometrů čtverečních lesa a zhruba 80 milionů stromů.  

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusko-zverejnilo-tajne-zabery-nejvetsiho-jaderneho-vybuchu-v-historii-40334377#

17.8.2020 USA formalizovaly dohodu o prodeji letounů F-16 Tchajwanu při zvyšujícím se napětí s Čínou (Bloomberg)

2.8.2020 Rivalita mezi Indií a Čínou se stupňuje a s ní i tempo výstavby nových silnic, železnic a letišť podél 3500 kilometrů společné hranice, na jejíž podobě se země nemohou shodnout.

Primárním účelem nové infrastruktury v takřka neobydlené oblasti je zajistit rychlý přísun vojáků a výzbroje v případě konfliktu. K tomu nemají země daleko, jak v červnu ukázal střet, během kterého zemřelo několik indických a čínských vojáků. Čína i Indie mají jaderné zbraně a jejich armády patří mezi ty nejsilnější na světě. O nejnovějším vývoji v regionu informovala BBC.

Hlavní příčinou konfliktu, ke kterému došlo 15. června na hranicích Číny a Indie, měla být nová indická silnice vedoucí k nejvýše položené přistávací dráze na světě. Při střetu zemřelo nejméně 20 indických vojáků a údajně 40 čínských. Čína však odmítla údaje zveřejnit. Jednotky v oblasti nebyly vybavené střelnými zbraněmi, jinak by byl počet obětí pravděpodobně mnohem vyšší. 

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66797140-stavba-silnice-jako-priprava-na-valku-indie-a-cina-mohou-ke-sporne-hranici-dopravit-vice-jednotek-nez-kdykoliv-driv

29.7.2020 Spojené státy stáhnout ze svých základen v Německu okolo 12 000 vojáků (Bloomberg) 

Z celkem 35 000 amerických vojáků v Německu jich má být zpět do vlasti převeleno 6400, přičemž do jiných zemí v Evropě se přemístí 5400 armádních příslušníků. Přesunout se má rovněž velitelství americké armády ve Stuttgartu, jehož nové sídlo bude v Belgii.

Trump v červnu představil plán omezit americkou vojenskou přítomnost v Německu na 25 000. Německo, které je členem Severoatlantické aliance, Trump dlouhodobě kritizuje za to, že nedostatečně investuje do armády a neplní povinnost NATO vydávat na obranu alespoň dvě procenta HDP. Německo momentálně věnuje na obranu 1,38 procenta HDP.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/usa-stahnou-z-nemecka-asi-12-000-vojaku-pulka-zustane-v-evrope.A200729_153246_ln_zahranici_hetom

27.7.2020 19. července odstartovalo ve Filipínském moři velké námořní cvičení za účasti námořních a leteckých sil Japonska, Austrálie a Spojených států. Jde o jedno z mnoha cvičení Spojených států a jejich spojenců v Indo-Pacifiku. Cvičení probíhají na pozadí sílících obav Tchaj-wanu z blížící se čínské invaze. Konečným geopolitickým cílem Ruska a Číny je důvěryhodnost USA, jako celosvětové vojenské, hospodářské a politické supervelmoci, rozbít.

Pokud tedy Čína zaútočí na Tchaj-wan a Spojené státy nepřijdou na pomoc, nebo budou Čínou odraženy, ztratí okamžitě kredit důvěryhodného bezpečnostní partnera, a to nejen v oblasti Indo-Pacifiku, ale vůbec všude ve světě. To nepovede jen ke ztrátě důvěry spojenců, ale také k nárůstu asertivity protivníků.  

Cvičení probíhá v oblasti jihovýchodní Asie a poté se společný americko-australsko-japonský svaz přesune k Havaji, kde účastní dalšího velkého cvičení RIMPAC (Rim of the Pacific Exercise). Do cvičení RIMPAC 2020 se zapojí 25 zemí. 

Spojené státy pochopitelně v oblasti také spolupracují s Indií, pro kterou je Čína úhlavní nepřítel. Před pár dny začalo cvičení za účasti CSG 11 letadlové lodě USS Nimitz (CVN-68) a čtyř lodí indického námořnictva. Cvičení osmičlenné indicko-americké flotily probíhá poblíž Andamanských a Nikobarských ostrovů, které doslova přehrazují výjezd z Malacké úžiny (škrtící bod na námořní trase mezi Jihovýchodní Asii a Evropou / Afrikou). Andamany a Nikobary patří Indii.

Na konci roku pak v oblasti proběhne další společné námořní a letecké cvičení Indie, Japonska, Austrálie a Spojených států. Všechny čtyři země mezi sebou vedou neformální strategický dialog a vyměňují si informace v rámci iniciativy QSD (Quadrilateral Security Dialogue), zkráceně Quad. Podle pozorovatelů země Quad odhodily při společných cvičení zábrany z předchozích let a již neřeší, zda cvičení provokují nebo neprovokují Čínu.

Taktika vlčí smečky

V této věci je zajímavý čínský pohled na (nejen) protičínskou taktiku Spojených států. Číňané, alespoň podle anglicky psaných článků některých čínských autorů (Song Zhongping), nepovažují Spojené státy za tygra, ale ze vůdce vlčí smečky, který vede vlky do boje. Taktiku vlčí smečky přitom Američané nemají používat jen ve vojenské oblasti, ale také v politice, ekonomice, technologií a kultuře.

"USA používají taktiku vlčí smečky také v hodnotách a ideologii. USA vždy věřily, že jsou vybráni jako alfa vlk, protože vedou ostatní, kteří mají konvergentní hodnoty a ideologii, a jeho hegemonie ve všech oblastech závisí na těchto dvou bodech. Konvergentní hodnoty a ideologie však nejsou jediným faktorem: svět je vysoce motivován zájmem a ve skutečnosti [svět] nazýváme 'společenství zájmů'," píše Zhongping. Jinak řečeno, Čína sází na to, že pro svět bude jednoduše výhodnější spolupracovat s Čínou než Spojenými státy, bez ohledu na společné hodnoty, kulturní blízkost, společnou historii nebo chceme-li "přátelství".

Americkou vlčí smečku nyní tvoří především spojenci ze zpravodajského seskupení "pěti očí" (Five Eyes), tedy Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Velká Británie, dále deset zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie ASEAN (Association of South East Asian Nations), poté Japonsko, Jižní Korea, Kanada a také (alespoň papírově) Německo, Francie a Itálie (země G7).

Američané také chtějí, aby se součástí americké vlčí smečky stala Evropská unie, podle čínských médií dokonce Rusko. Čínští autoři však uvádějí, že pochopitelně žádná taktika "vlčí smečka" proti Číně nic nezmůže a jmenované země nakonec zvolí jiná (vojenská, technologická, ekonomická, politická) spojenectví. Čína v tomto ohledu spoléhá především na Evropskou unii a na její zájmy.

https://www.armadninoviny.cz/indo-pacificka-namorni-cviceni-hrozba-cinske-invaze-na-tchaj-wan.html?

22.7.2020 V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Řeckem a Tureckem kvůli tureckým lodím zkoumajícím možnosti těžby ropy a plynu, které podle Atén vstoupily do řeckých vod. Ankara toto tvrzení odmítá, řecké námořnictvo však dnes do oblasti vyslalo plavidla a oznámilo stav pohotovosti, píší zahraniční média.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-egejskem-mori-se-stupnuje-konflikt-mezi-tureckem-a-reckem/1914807?

14.7.2020 Podle řeckých zdrojů se francouzské ozbrojené síly zúčastnily nedávného zničení tureckých protivzdušných systémů v Libyi. Řekové velmi pozorně sledují turecké vojenské aktivity a snaží se mít přehled. Informace o napadení turecké základny Al-Vatiya 130 km jihozápadně od Tripolisu ze dne 5. července byly potvrzeny i africkým velením amerických ozbrojených sil AFRICOM.

Vlastní útok na turecké systémy provedly bojové letouny Spojených arabských emirátů (SAE) s podporou ozbrojených sil Francie a Egypta. Egypt poskytl pro akci svá letiště a francouzské ozbrojené síly zajistily průzkum oblasti a jistily celou operaci záchrannými týmy v helikoptérách.

https://www.armyweb.cz/clanek/francie-podporila-utok-na-turecke-sily-v-libyi?

8.7.2020 Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky v loňském roce stoupl o 13,6 procenta na 15,9 miliardy korun. Čeští zbrojaři loni získali 1212 vývozních licencí v hodnotě 21,8 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy o kontrole vývozu vojenského materiálu ministerstva průmyslu a obchodu (ČTK)

3.7.2020 Francie se dočasně stáhla z operace NATO pro námořní bezpečnost ve Středozemním moři, dokud nebude vyšetřena její stížnost týkající se incidentu mezi její fregatou a tureckým válečným námořnictvem. Experti Severoatlantické organizace, kteří téměř ozbrojený konflikt mezi zeměmi NATO vyšetřují, již mají první zprávu, o které se bude nyní diskutovat. Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu v Bundestagu označila událost za "velmi závažnou". Jde o další z řady vážných konfliktů mezi Paříží a Ankarou.

https://echo24.cz/a/Sukjb/skoro-ozbrojeny-konflikt-na-mori-mezi-francii-a-tureckem-velmi-zavazne-rika-merkelova?

30.6.2020 Rusko obvinilo Spojené státy z destruktivního postoje ke Smlouvě o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) a z přípravy možného návratu k testování těchto zbraní hromadného ničení. V úterním prohlášení ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo USA a další země k ratifikaci CTBT, aby tak dokument mohl vstoupit v platnost.

CTBT přijalo Valné shromáždění OSN v září 1996, smlouva ale dosud neplatí. Rusko, Francie a Británie, které jsou tři z pěti mezinárodně uznaných jaderných velmocí, dokument podepsaly a ratifikovaly. USA a Čína smlouvu sice podepsaly, ale neratifikovaly. Chybí rovněž souhlas Indie, Pákistánu, Severní Koreje, Egypta a Íránu. Izrael, o němž panuje přesvědčení, že má také jaderné zbraně, smlouvu zatím pouze podepsal.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/rusko-obvinilo-usa-z-pripravy-obnoveni-jadernych-testu-vyzyva-americany-k-ratifikaci-smlouvy.A200630_104752_ln_zahranici_ele?

27.6.2020 Velení francouzské armády vypracovalo strategický plán, který má zásadně přehodnotit dosavadní vizi ozbrojeného konfliktu a podstatně posílit ozbrojené složky země. Podle plánu, který v minulých dnech předložil náčelník generálního štábu generál Thierry Burkhard, je představa asymetrické války už překonaná, nebo minoritní, a potenciální válka, která může vypuknout nepředvídaně kdykoliv, bude masivní, symetrický ozbrojený konflikt. V příštích letech by také měl být dokončen návrat k povinné náhradní či vojenské službě pro Francouze, muže, ale i ženy.

Generál Burkhard, výsadkář a legionář, který se účastnil v posledních desetiletích většiny ozbrojených střetů Francouzů v cizině, ve 20stránkovém shrnujícím dokumentu ke strategickému plánu předkládá, jak se musí francouzská armáda přetvořit do roku 2030, aby byla připravena bránit se symetrickým konfliktům s velmocemi i supervelmocemi 

  • cyklus tzv. asymetrických válek, tj. konfliktů, ve kterých se vojenské síly v poli výrazně liší počtem, silou a kapacitou (například střet mezi koalicí a islámským státem v Sýrii) končí, a že je pravděpodobný návrat k "symetrickým konfliktům", tedy regulérní válce "státu proti státu". 
  • Za teoreticky možné protivníky je pokládáno Rusko nebo Čína. Francouzské ozbrojené síly musí být schopné "energicky" znovu získat kontrolu nad svými zámořskými územími v případě jejich napadení a i z toho důvodu musí být armáda více posílena. 
  • Armáda musí nutně zlepšit své schopnosti v oblasti elektronického boje, ve vesmíru, v kyberprostoru, ve všem co souvisí s informačními technologiemi a kybernetickým válčením, ale nesmí přehlížet konvenční výzbroj jako obrněná vozidla, helikoptéry nebo letadla.
  • pro mladé Francouze jejíž prioritou bude "obrana země" a to ve kooperaci s tzv. univerzální národní službou, která bude povinná od roku 2024 pro všechny Francouze narozené po roce 2008. Jde o jakýsi modifikovaný návrat k povinné vojenské službě, a to pro muže i ženy. Proces běží zatím zkušebně od loňska. 
  • Francie je konfrontována se svými vnitřními sociálními problémy, problémy s migrací, současnými ideologiemi a ztrátou státní kontroly nad řadou lokálních i institucionálních oblastí. Takže ji spíše hrozí občanská válka, jak již před několika lety varovala francouzská tajná služba. 
  • https://echo24.cz/a/SSRJA/francie-se-chysta-na-velkou-valku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

16.6.2020 Donald Trump oznámil, že nechá snížit počet amerických vojáků v Německu na 25 tisíc. Zdůraznil přitom, že opatření má platit, dokud Německo nezačne dávat víc prostředků na obranu, informovala agentura Reuters. O tom, že americký prezident nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34 500 vojáků, psal s odvoláním na nejmenované americké vládní činitele už počátkem června americký list The Wall Street Journal.

Při návštěvě v Bílém domě loni na podzim se polský prezident Andrzej Duda s prezidentem Donaldem Trumpem dohodli na posílení amerických sil v Polsku z nynějších 4500 na 5500 vojáků. Obě strany ovšem dosud nedospěly k dohodě o posádkách a jejich financování nebo o právní imunitě pro Američany.
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/trump-americti-vojaci-se-do-nemecka-nevrati-dokud-berlin-nezvysi-vydaje-na-zbrojeni-1370659?

11.6.2020 Americká armáda zdarma poskytne řecké armádě 350 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Navíc podle dřívější dohody Athény zdarma obdrží 1200 obrněných transportérů M1117 Guardian s pohonem 4×4.

Řecká armáda je vzhledem k dlouhodobým územním a historickým sporům s Tureckem velmi silná. Hlavní údernou sílu řecké armády tvoří 170 moderních tanků Leopard 2A6 HEL a 183 starších tanků Leopard 2A4. V rezervě se navíc nalézá tisícovka tanků Leopard 1A5, M48A5 a M60A3.

Přebytečná technika se v rámci EDA většinou předává "tak, jak je", což je i případ řeckých Guardianů a Bradleyů. Řecko zaplatí jen za zakonzervování vozidel (deaktivace zbraní a příprava na transport), přepravu ze Spojených států do Řecka, opravy či modernizace.

Doprava a začlenění M2A2 Bradley do řecké armády si vyžádá investici 500 000 dolarů za každé vozidlo. Část nákladů ale uhradí Spojené státy v rámci programu podpory evropských armád ERIP (European Recapitalization Incentive Program). V programu ERIP je pro Řecko připraveno 25 milionů dolarů.

https://www.armadninoviny.cz/recko-350-bojovych-vozidel-pechoty-m2a2-bradley.html?

6.6.2020 Číňané mají nadzvukový motor, který trhá rekordy. Střela tak překoná nejpokročilejší obranu. Pozemní test nového čínského motoru typu scramjet (supersonic-combusting ramjet, tzn. náporový motor se spalováním v nadzvukovém režimu) pokořil dosavadní rekord v délce doby provozu. Čína byla schopna udržet motor na maximálním výkonu po dobu nejméně 10 minut, což je nejdéle na světě. Vojenské použití takového motoru by mohlo znamenat, že jím poháněný letoun či raketa nebude spolehlivě zastavitelná ani těmi nejpokročilejšími obrannými systémy. Dosavadní rekord držel experimentální letoun Spojených států Boeing X-51A Waverider. Jeho motor vydržel být v chodu po dobu 210 sekund a dosáhl rychlosti Mach 5. V roce 2016 dosáhl indický pokusný letoun rychlosti Mach 6, ale jen na pouhých 5 sekund.

https://echo24.cz/a/SdcBS/cinane-maji-nadzvukovy-motor-ktery-trha-rekordy-strela-tak-prekona-nejpokrocilejsi-obranu?

5.6.2020 Prezident Spojených států Donald Trump nařídil stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34 500 amerických vojáků. S odvoláním na nejmenované americké vládní činitele to v pátek napsal deník The Wall Street Journal, podle kterého vojáci odejdou do září. Agentura Reuters tvrdí, že část vojáků bude přemístěna do Polska a do dalších blíže neupřesněných spojeneckých zemí, zbytek se vrátí do vlasti. Německé ministerstvo obrany odmítlo na dotaz agentury AFP záležitost komentovat.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/usa-podle-medii-vyrazne-snizi-vojenskou-pritomnost-v-nemecku.A200605_203516_ln_zahranici_ele?

30.5.2020 Česká republika by od roku 2021 měla přispívat do rozpočtu NATO nově o asi 43,9 milionu korun více než dosud. Zvýšení platby v pondělí projedná vláda. (ČTK) 

27.5.2020 Pandemie nemoci covid-19 uspíšila stahování amerických vojáků z Afghánistánu. Na základě dohody s afghánským radikálním hnutím Tálibán se Spojené státy zavázaly snížit do poloviny července počet svých vojáků v této asijské zemi na 8600, tohoto stavu ale USA již takřka dosáhly a splní ho počátkem června.

23.5.2020 V srpnu chystá Čínská lidová armáda blízko Tchaj-wanu námořní manévry a v plánu je také nácvik vylodění na Prataských ostrovech v Jihočínském moři (souostroví kontroluje tchajwanská vláda).

Zároveň Peking ostře protestuje proti tomu, že Spojené státy prodávají ostrovu moderní torpéda a že Francie chce Tchaj-wanu dodat protiletadlové rakety. Půjde o první francouzskou zásilku zbraní Tchaj-wanu po osmadvaceti letech, což vyvolalo diplomatickou přestřelku mezi Paříží a Pekingem. Francouzské ministerstvo zahraničí čínský protest proti dodávce odmítlo s tím, že Čína by se raději měla věnovat boji s nemocí covid-19.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/cina-chysta-namorni-operaci-u-tchaj-wanu/r~010b2e5e9c1611ea95caac1f6b220ee8/?

23.5.2020 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Byl by pro USA první od roku 1992 a mohlo by to mít mít závažný důsledek pro vztahy s dalšími atomovými velmocemi, napsal list The Washington Post. O možnosti amerického jaderného výbuchu se podle washingtonského listu jednalo 15. března na setkání zástupců amerických bezpečnostních služeb. Nejmenovaný člen administrativy řekl, že "rychlý test" by mohl být pro USA užitečný při vyjednávání s Moskvou a Pekingem. USA chtějí vyjednat třístrannou dohodu o regulaci arzenálů největších jaderných mocností.

Jak upozornila agentura Reuters, od roku 1945 provedlo nejméně osm států dohromady 2000 jaderných zkoušek, z nichž více než 1000 připadá na USA. Na jaderné pokusy pak bylo vyhlášeno moratorium a v roce 1996 byla přijata smlouva o úplném zákazu těchto testů. Severní Korea se k ní nepřipojila. 

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/washington-post-trumpova-vlada-zvazovala-jadernou-zkousku/1894292

https://www.washingtonpost.com/gdpr-consent/?

21.5.2020 Spojené státy odstupují od vojenské dohody, která umožňuje provádět vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AP Bílý dům. Dohoda o otevřeném nebi, kterou vedle USA, Kanady a Ruska uzavřela většina evropských zemí včetně Česka, byla podepsána v Helsinkách v roce 1992, v platnost vstoupila o deset let později.

Podle deníku The New York Times je vypovězení dalším dokladem toho, že je prezident Donald Trump připraven ukončit i americko-ruskou smlouvu START (skončí v roce 2021) o omezení strategických zbraní. Podle Moskvy na americké rozhodnutí doplatí bezpečnost v Evropě.

Na základě ujednání o otevřeném nebi mohou zúčastněné státy mezi sebou podnikat kontrolní lety, aby se přesvědčily, že žádná ze účastněných stran nechystá vojenskou agresi.

Američané ale dlouhodobě poukazují na to, že Moskva dohodu porušuje, neboť zakazuje přelet nad městem, kde se předpokládají rozmístěné jaderné zbraně, které by mohly zasáhnout Evropu. Rusko rovněž zakazuje přelety nad oblastmi, kde se v té době konají vojenské manévry.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/usa-vystupuji-z-vojenske-dohody-ktera-umoznuje-kontrolni-prelety.A200521_170133_ln_zahranici_ceh?

15.5.2020 Americká válečná loď USS McCampbell byla ve čtvrtek vyslána do Tchajwanského průlivu. Mohlo by jít o reakci na více než dvouměsíční námořní cvičení Číny, které započalo v úterý při severním pobřeží. Strategický přesunu spojeneckého torpédoborce k jižním břehům Číny přichází také asi týden před začátkem druhého období vlády úřadu prezidentky na Tchaj-wanu. Podle pozorovatelů by vojenská aktivita v průlivu, který odděluje Tchaj-wan od pevninské Číny, mohla mít nedozírné následky, informuje hongkongský deník South China Morning Post.

https://echo24.cz/a/SCUKE/americke-namornictvo-poslalo-raketovy-torpedoborec-do-tchajwanskeho-prulivu?

27.4.2020 Svět v uplynulém roce vydal na zbrojení takřka dva biliony dolarů, což představuje meziroční nárůst o 3,6 procenta. Uvádí to dnes vydaná ročenka Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) o světových výdajích na zbrojení. Za armádu a nákupy zbraní utratily v roce 2019 státy 2,2 procenta výkonu světové ekonomiky (ČTK)

21.4.2020 Ministerstvo obrany dnes uzavřelo rámcovou smlouvu s Českou zbrojovkou na nákup až 39.000 ručních zbraní. Od české společnosti si armáda pořídí útočné pušky, pistole nebo podvěsné granátomety. Za zbraně zaplatí až 2,35 mld. Kč, cena bude záviset na počtu skutečně objednaných kusů zbraní (ČTK) 

10.3.2020 EU společnou armádu nevybuduje, státy by to rozdělilo, říká jeden z nejvýše postavených Čechů v unii Jiří Šedivý. Válka na Ukrajině, uprchlická krize v roce 2015 a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem donutily už před pár lety Evropany, aby vážněji přemýšleli o obraně svého území, o tom, jak ji koordinují a kolik na ni dávají peněz.

  • https://archiv.ihned.cz/c1-66731510-eu-spolecnou-armadu-nevybuduje-staty-by-to-rozdelilo-rika-jeden-z-nejvyse-postavenych-cechu-v-unii-jiri-sedivy

28.2.2020 Spojené státy kvůli koronaviru uzavírají vojenské základny v Jižní Koreji, včetně své největší mimo Ameriku (FT)

28.2.2020 Nejméně 33 tureckých vojáků zahynulo a další tři desítky byly zraněny během náletu syrských vládních sil v Idlibu na severozápadě Sýrie, napsal turecký list Hürriet s odvoláním na informace Rahmi Dogana, guvernéra sousední turecké provincie Hatay. Rusko tvrdí, že turečtí vojáci zabití v Sýrii byli mezi útočícími povstalci. K Sýrii míří dvě ruské fregaty se střelami s plochou dráhou letu. 

24.2.2020 Trump: USA a Indie v úterý podepíší dohodu o prodeji vojenského vybavení za 3 mld. USD (Bloomberg) 

16.2.2020 USA utrácí za obranu dvakrát více než Čína, Rusko a Indie dohromady. Celosvětové výdaje na obranu v loňském roce stouply o čtyři procenta na 1,73 bilionu dolarů (téměř 40 bilionů Kč). Růst byl nejvyšší za desetiletí. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil mezinárodní institut pro strategické studie IISS, který zdůraznil, že se dále rozšířila propast mezi vysokými výdaji USA a dalších zemí.

Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/usa-utraci-za-obranu-dvakrat-vice-nez-cina-rusko-a-indie-dohromady-40313599?

9.1.2020 Státy světa v roce 2019 vynaložily na zbrojení celkovou částku 1,8 trilionu dolarů, přičemž ve srovnání s rokem 2018 se meziroční nárůst snížil ze šesti na jedno procento. Uvedl to v pravidelné roční analýze výdajů na obranu ve světě odborný časopis Jane's. Během příštích deseti let se podle odhadů Jane's bude celkový objem světových výdajů na zbrojení zvyšovat o 1,5 až 2 % ročně (ČTK) 

3.1.2020 Atentát na Kásima Sulejmáního 

2.1.2020 2.1.2020 Česká armáda od začátku roku zařazuje 1000 vojáků do Sil velmi rychlé reakce NATO (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force). V případě krize musí být schopni reagovat do pěti dnů. V pohotovosti budou po celý rok. (ČTK)

29.12.2019 Nejtajnější ruské letadlo přiletělo do Sýrie - Předzvěst mohutné ofenzívy. více

27.12.2019 Ruská armáda v pátek oznámila, že jsou její nové mezikontinentální rakety Avangard, jejichž okřídlená bojová část dosahuje nadzvukové rychlosti, po letech testování akceschopné. více

26.12.2019 Začínají společné námořní manévry Číny, Íránu a Ruska v Arabském moři. Námořní manévry jsou naplánované na 27. až 30. prosince a mají zlepšit vojenskou spolupráci mezi těmito třemi zeměmi, uvedl mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien. Arabské moře je spojeno s Perským zálivem Hormuzským průlivem, kterým prochází pětina světové ropy. Čína udržuje úzké diplomatické a obchodní kontakty s Íránem, ale má také dobré vztahy se jeho rivalem, Saúdskou Arábií.

23.12.2019 Spojené státy poskytnou Litvě, Lotyšsku a Estonsku 175 milionů dolarů (čtyři miliardy korun) na posílení jejich obranyschopnosti. Oznámilo to dnes v Tallinnu estonské ministerstvo obrany. Částka zahrnuje 50 milionů dolarů na vylepšení protivzdušné obrany, která je podle agentury AP považována za slabé místo východního křídla Severoatlantické aliance (ČTK)

19.12.2019 Konec Admirála Kuzněcova? Požár na ruské letadlové lodi způsobil škody za 95 miliard rublů. více

17.12.2019 Čína dnes na základně San-ja v Jihočínském moři uvedla do služby svou první letadlovou loď vlastní výroby. Čínský program letadlových lodí je státní tajemství, vláda nicméně uvedla, že konstrukce plavidla vychází z první čínské letadlové lodi Liao-ning, kterou Peking koupil roku 1998 od Ukrajiny a modernizoval. Na vodu byla loď spuštěna v roce 2017 a loni v květnu ji Čína před uvedením do plné služby začala testovat na moři (ČTK) 

16.12.2019 Zástupci ministerstva obrany dnes podepsali smlouvu na dodávku dvou nových taktických transportních letounů CASA C-295MW. Zároveň uzavřeli smlouvu na modernizaci čtyř nyní používaných strojů. Za nová letadla ministerstvo obrany zaplatí asi 1,94 miliardy korun bez DPH, modernizace přístrojů a avioniky bude stát 360 milionů korun bez DPH (ČTK)

13.12.2019 Erdogan hrozí dalším vojenským tažením. V Libyi by se postavil proti mocnému Rusku. Prezident pohrozil, že turecká armáda by mohla zasáhnout do války v Libyi, bude-li to nutné na obranu tureckých zájmů. V televizi prohlásil, že taková intervence je možná, pokud o ní libyjská vláda požádá. "V případě takového pozvání by Turecko rozhodlo, jak reagovat," uvedl Erdogan a dodal, že tím má na mysli i možnost vyslání vojáků. více

9.12.2019 Spojené státy v rámci rozsáhlého cvičení s evropskými státy NATO pošlou v dubnu a květnu 2020 do Evropy přibližně 20 tisíc vojáků s příslušnou technikou. Bude to největší přesun amerických sil do Evropy za posledních 25 let. Americký generál Sean Bernabe na pondělním tiskovém brífinku o připravovaných manévrech pojmenovaných Defender-Europe 20 prohlásil, že nejsou namířeny proti žádné konkrétní zemi a že jejich cílem je ověřit americkou schopnost vojensky podporovat NATO v Evropě dostatečnými silami.

  • Cvičení, jehož součástí bude přesun vojáků s technikou do Polska a Pobaltí a také manévry v Gruzii a podíl vojáků USA na dalších spojeneckých manévrech, se zúčastní vedle 20 tisíc vojáků sloužících v USA ještě 9 tisíc amerických vojáků rozmístěných nyní v Evropě a 8000 vojáků z Evropy. Celkem se tedy počítá se zapojením 37 tisíc vojáků. Vedle asi 15 států NATO se Defender-Europe 20 zúčastní i příslušníci ozbrojených sil Finska a Gruzie. více

3.12.2019 NATO musí být pružnější a dívat by se nemělo jen na Rusko, ale také na islámský terorismus nebo na rostoucí Čínu, řekl americký prezident Donald Trump. Francouzský prezident Macron řekl, trvá na svém výroku o "mozkové smrti" NATO; aliance podle něj potřebuje ujasnit si své strategické cíle (ČTK)

2.12.2019 Svět se přiblížil ke konfrontaci, povede se boj o ovládnutí myslí, varují vojenští zpravodajci. Svět se loni přiblížil ke konfrontaci, která však nebude vedena tradičními prostředky. Důvodem je politika velmocí a oslabování dominance Spojených států na světové scéně. Protiváhou českého spojence v NATO se vzhledem ke své rostoucí ekonomice stává totalitní Čína. Ze hry však není ani Rusko, které stále modernizuje své zbraně, a je tak mezi hlavními vojenskými rivaly USA. více

27.9.2019 Prodej 32 nejnovějších stíhaček F-35 Polsku za cenu nejvýše 6,5 miliardy dolarů schválil i Kongres Spojených států. Na svém twitteru to dnes sdělil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak s tím, že Varšavu ještě čeká tvrdé vyjednávání o konečné ceně (ČTK)

22.8.2019 Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara je kombinace dvou strojů vhodnější, než pořízení pouze víceúčelových vrtulníků Black Hawk. Vrtulníky by měly být k dispozici v roce 2023. Dvě přijaté abídky z konce června vycházely na 13,2 miliardy za 12 vrtulníků UH-60M Black Hawk a 14,5 miliardy korun za osm vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové AH-1Z Viper (ČTK) 

23.8.2019 Spojené státy v neděli 18. srpna provedly test střely s plochou dráhou letu s donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů, první po vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF, smlouva zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety a střely odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů, Ujednání mezi SSSR a USA z roku 1987 zakazovalo výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2692 pozemních balistických raket a střel s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu). Rusové zdůrazňují, že střela Tomahawk v neděli odstartovala z pozemního odpalovacího zařízení Mk41, které také může sloužit k vypuštění protiraketových střel SM-3, rozmístěných v Polsku a Rumunsku. více

21.8.2019 Spojené státy na Tchaj-wan dodají velmi pravděpodobně celkem 66 strojů typu F-16C/D Block 70 v ceně asi 8 miliard dolarů, nedávno oznámil, že ze Spojených států odebere 108 tanků typu M1A2T Abrams plus příslušnou munici a další vojenské zařízení. V této várce objednal i protiletadlové střely Stinger. To vše za odhadem 2,2 miliardy dolarů, tedy přes 51 miliard korun. 

2.8.2019 vypovězena smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) a americký ministr obrany Mark Esper dnes uvedl, že by podpořil brzké rozmístění konvenčních raket středního doletu v Asii

  • Čína by neměla být počínáním USA příliš překvapena vzhledem k tomu, že "80 procent jejího arzenálu tvoří systémy raket středního doletu", a USA tak pouze chtějí mít podobné kapacity více

22.7.2019 Obrana kupuje 62 obrněnců Titus za šest miliard, smlouvu na jejich servis ale neuzavřela. více

10.7.2019 Bulharsko dnes oznámilo, že se dohodlo se Spojenými státy na koupi osmi nových stíhaček F-16 za 1,256 miliardy dolarů. Uvedla to agentura Reuters (ČTK)

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) 

Ujednání mezi SSSR a USA z roku 1987 zakazovalo výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2692 pozemních balistických raket a raket s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu.

Smlouva START vyprší dubnu v roce 2021

zobrazit více..
Loading...