Bělorusko

p>autoritářský šéf státu Alexandr Lukašenko, vládnoucí bývalé sovětské republice od roku 1994.

Tři možnosti podle M. Kollera:

  • Lukašenko to stojí
  • bude vyměněn a jinou osob loajální vůči Putinovi, proruský politik
  • moc převezme kandidát podporovaný EU

25.10.2020 skončí ultimatum Svjatlany Cichanouské a je možné, že bude v proběhu listopadu dojde k atentátu na Lukašenka

14.10.2020 Opoziční kandidátka na funkci běloruského prezidenta Svjatlana Cichanouská vyzvala běloruského vládce Alexandra Lukašenka k odchodu, propuštění všech politických vězňů a ukončení násilí v ulicích. Pokud to neučiní do 25. října, zahájí podle ní opozice celonárodní stávku, začne s blokádami silnic a bojkotem státních obchodů. V litevském exilu žijící politička pokračovala i ve snaze získat západní podporu. V úterý se účastnila pražské konference Forum 2000, kde diskutovala s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem.

"Chceme nové, spravedlivé a transparentní volby. A ještě předtím požadujeme dialog s vládou," prohlásila Cichanouská na konferenci, která se kvůli koronavirové krizi letos poprvé konala on-line. Podle ní Bělorusko potřebuje pomoci ze všech stran, od Evropské unie, stejně jako od Ruska. "My potřebujeme nějaké prostředníky pro dialog s mocí. Pokud by to bylo Rusko, bylo by to nesmírně vítané," řekla Cichanouská.

https://archiv.ihned.cz/c1-66829650-cichanouska-dala-lukasenkovi-ultimatum-odstupte-nebo-vyvolame-vseobecnou-stavku

8.9.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes prohlásil, že navzdory velkým demonstracím proti svému autoritářskému režimu nehodlá odstoupit. V rozhovoru, který v Minsku poskytl vybraným ruským sdělovacím prostředkům, nicméně podle agentury TASS připustil možnost uspořádání předčasných prezidentských voleb, ale až po ústavní reformě. Znovu přitom tvrdil, že za týdny trvajícími protesty v zemi jsou USA, které působí přes centra v Polsku a Česku

8.9.2020 Podpora běloruského rublu vyšla tamní centrální banku v srpnu během protestů po prezidentských volbách na 1,4 mld. USD z rezerv zlata a deviz (Reuters) 

28.8.2020 Šéfové diplomacií zemí Evropské unie vytvořili sankční seznam, kterým chtějí potrestat osoby odpovědné za volební podvody a následné represe v Bělorusku. Při příjezdu na závěrečné kolo dvoudenního neformálního jednání unijních ministrů zahraničí v Berlíně to prohlásil český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Dodal, že seznam bude mít dvě desítky jmen.

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/blacklist-pro-belorusko-ministri-zahranici-eu-se-dohodli-na-sankcich-1372776?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

27.8.2020 Putin: Zatím není třeba použít v Bělorusku ruské silové jednotky a doufám, že to ani nebude třeba. Zdá se, že se situace v Bělorusku stabilizuje. Ruský prezident Putin říká, že jej běloruský vůdce Lukašenko požádal o vytvoření záložní policejní síly a slíbil, že ji nepoužije, pokud se situace nevymkne kontrole. Běloruský lídr Lukašenko odmítá rozpad lokální měny. Upozorňuje na návrat plného rozsahu zlatých rezerv do země a oznamuje dohodu na refinancování s Ruskem v objemu 1 mld. USD úvěrů. Ruský prezident Putin uvedl, že "zadržení ruských občanů v Bělorusku před volbami bylo výsledkem ukrajinsko-americké operace" (Reuters) 

26.8.2020 Běloruská vláda žádá Rusko o finanční pomoc. Bělorusko nejen že nemá z čeho vyplácet peníze na důchody, ale nemá ani na splátky zahraničního dluhu. Vede proto jednání s ruskými bankami o refinancování půjček, které si u nich vzalo, informoval podle webu listu Rzeczpospolita běloruský ministr financí Juryj Seliverstau (ČTK)

21.8.2020 Redakce běloruských nezávislých novin Naše Niva se dostala k nahrávce ze schůzky ministra obrany s armádními důstojníky. Mluví v ní o možnosti občanské války.

"Systém státu nepadl, funguje, prezidenta máme zvoleného. Dokud armáda nepřejde na stranu protestujících, stát nezničí. Ve vás je celá naděje. Nejsme demoralizovaní. Musíme bojovat, a pokud bude potřeba, i se zbraní v ruce. O stát, o sebe, o naše rodiny, o ty zastrašené učitelky," říká na nahrávce generál Viktor Chrenin, ministr obrany autoritářského režimu Alexandra Lukašenka.

Chrenin Generál mobilizoval velení armády, důstojníkům řekl, že zejména na jejich věrnosti prezidentovi záleží, zda Lukašenkův režim přetrvá. Chrenin mimo jiné řekl, že v Bělorusku může dojít k situaci, kdy bude muset armáda použít zbraně proti občanům vlastního státu a že v zemi může začít občanská válka. Podle svých slov ale nechce být odpovědný za krveprolití.

Ministr také zpochybnil počty na nedělní protirežimní demonstraci. "Opoziční média tvrdí, že se u obelisku sešlo okolo 200 tisíc lidí a v celé zemi půl milionu. Ověřme to. Analýza Ruských kosmických sil ukazuje, že během vrcholu shromáždění nepřekročil celkový počet účastníků 40 tisíc. To není víc než dvě procenta obyvatel hlavního města. A tak je to ve všech městech. Účastníci pochodů jsou aktivní menšina, to je těch 10-12 procent, co hlasovalo pro Cichanouskou," říká na nahrávce Chrenin.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/co-se-deje-uvnitr-lukasenkova-rezimu-general-varuje-pred-valkou-116961#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=1&dop_req_id=hz7zpyugxGJ-202008211656&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

19.8.2020 Rusko v současnosti nepokládá za nezbytné poskytnout vojenskou pomoc Bělorusku, prohlásil dnes mluvčí Kremlu podle listu Vedomosti. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov také uvedl, že sami Bělorusové by si měli vyřešit situaci ve své zemi (ČTK). Prezident Evropské rady Michel říká, že EU neuznává oficiální výsledek voleb v Bělorusku (Reuters) 

19.8.2020 Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala Evropskou unii, aby neuznala výsledek prezidentských voleb z 9. srpna, který odpůrci režimu považují za zfalšovaný.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/cichanouska-apeluje-na-eu-aby-neuznala-prezidentske-volby.A200819_091249_ln_zahranici_hetom?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

18.8.2020 Čtyři scénáře běloruské krize: Kreml drží klíče. Ve hře je "bratrská pomoc" i hybridní řešení

  • Scénář 1: Přímá velká intervence
  • Scénář 2: Policejní zásah
  • Scénář 3: Nepřímá intervence
  • Scénář 4: Rusko (zatím) nezasáhne

https://archiv.ihned.cz/c1-66803330-ctyri-scenare-beloruske-krize-kreml-drzi-beloruske-klice-ve-hre-je-bratrska-pomoc-i-hybridni-reseni

17.8.2020 Británie uvedla, že znovuzvolení běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka začátkem tohoto měsíce byl "podvod" a že bude spolupracovat s mezinárodními partnery na sankcionování odpovědných osob (Reuters)

17.8.2020 Běloruské dluhopisy denominované v dolarech se dnes propadly až o 1,7 centu poté, co vůdce země Alexander Lukašenko odmítl výzvy k uspořádání nových prezidentských voleb. Rusko mezitím uvedlo, že je připraveno poskytnout Lukašenkovi vojenskou pomoc (Reuters). 

17.8.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondělí prohlásil, že se v zemi nové prezidentské volby konat nebudou navzdory výzvám opozice a masivním protestům proti falšování a oficiálním výsledkům hlasování o nové hlavě státu 9. srpna. Informovala o tom tisková agentura Belta, podle níž je Lukašenko ochotný "podělit se o moc a změnit ústavu", ale nikoli pod tlakem.

Ruská vojenská pomoc Bělorusku by byla neospravedlnitelnou invazí, která by zničila zbytky běloruské nezávislosti. Podle agentury Reuters to řekl litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. Ruský prezident Vladimir Putin přislíbil vojenskou podporu svému běloruskému protějšku Alexandru Lukašenkovi, který již více než týden čelí masovým demonstracím.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/nove-prezidentske-volby-nebudou-rekl-lukasenko-je-ale-ochotny-podelit-se-o-moc.A200817_105308_ln_zahranici_ele?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

17.8.2020 Běloruská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská prohlásila, že je připravená převzít zodpovědnost a postavit se do čela národa. Bělorusko by podle jejích slov mělo co nejrychleji připravit právní rámec pro nové spravedlivé prezidentské volby."Všichni se chceme dostat z tohoto nekonečného kruhu, ve kterém jsme se ocitli před 26 lety. Jsem připravena převzít odpovědnost a v tomto období jednat jako národní vůdce, aby se země uklidnila," uvedla Cichanouská ve videonahrávce, kterou zveřejnila ráno. "Propustíme všechny politické vězně a co nejdříve připravíme legislativní rámec a podmínky pro uspořádání nových prezidentských voleb. Skutečné, spravedlivé a transparentní volby, které světové společenství přijme bez výhrad,"
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/jsem-pripravena-postavit-se-do-cela-naroda-prohlasuje-beloruska-opozicni-kandidatka-1372458?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

9.8.2020 Prezidentské volky

zobrazit více..
Loading...