Bělorusko

Bělorusko

Autoritářský šéf státu Alexandr Lukašenko, vládne bývalé sovětské republice od roku 1994.

Česká republika podpořila Běloruskou opozici částkou 11 milionů Kč. (informoval o tom velvyslanec Kolář 2020).

  • 23. května 2021 Lukašenkův režim donutil v Minsku přistát civilní letadlo, na jehož palubě se nacházel "nepohodlný novinář" Raman Pratasevič. 
  • Byl odhalen připravovaný atentát na Lukašenka, který měl být 9. května 2021.
  • 9. srpna 2020, prezidentské volby.

Tři možnosti podle M. Kollera, situace po volbách 2020:

  • Lukašenko to ustojí.
  • Bude vyměněn a jinou osob loajální vůči Putinovi, proruský politik.
  • Moc převezme kandidát podporovaný EU.

Bělorusko, zprávy z tisku:

25.6.2021 Rozhodnutí Evropské unie zavést proti Bělorusku další sankce bude mít nepříznivé dopady na Litvu, tedy členský stát EU. Litevská státní železniční společnost dnes uvedla, že její infrastrukturní součást bude potřebovat státní pomoc v objemu až deseti milionů eur (255 milionů Kč), aby pokryla ztráty, které jí způsobí unijní zákaz vývozu a přepravy běloruského potaše.

21.6.2021 Rakousko v pátek ustoupilo a přestalo blokovat zavedení bankovních sankcí EU proti Bělorusku. Rakousko bylo jediným členským státem sedmadvacítky, který byl proti sankcím namířeným proti běloruským bankám. Země je totiž po Rusku druhým největším investorem v Bělorusku a společně dominují běloruskému bankovnímu sektoru (The Capitals)

11.6.2021 Bělorusko oficiálně uvedlo do komerčního provozu první blok své jaderné elektrárny. V prohlášení pro média to uvedla ruská státní společnost Rosatom, která elektrárnu postavila. Proti první jaderné elektrárně v Bělorusku ale hlasitě vystupuje hlavně Litva, která se obává o její bezpečnost (ČTK)

6.6.2021 Balíček sankcí Běloruska vůči Evropské unii je podle tamního premiéra připraven. Předseda vlády to uvedl v televizním rozhovoru, jejich přesnou podobu však zatím neprozradil.

Odvetná opatření proti Evropské unii jsou podle Ramana Haloučanka hotová. Premiér v rozhovoru pro televizní stanici Belarus-1 navíc poznamenal, že Minsk doufá, že na ně Západ neodpoví s další vlnou vlastních postihů. O závěrech rozhovoru informovala ruská agentura TASS i běloruská média. Předseda vlády během rozhovoru také upozornil na skutečnost, že v zemi působí velké množství zahraničních podniků, a to včetně těch, které pocházejí ze států, jež vůči Bělorusku uplatňují obzvláště nepřátelskou politiku. "Mohou přijít o náš trh. (...) Byl bych rád, kdyby západní politici přemýšleli o osudu podniků."

Země se podle Haloučanka bude muset obejít bez západních produktů i technologií, je ovšem připravena se přeorientovat, informovala běloruská provládní agentura Belta. "Technologická mezera je nyní minimální, existují pouze velmi exkluzivní věci, jejichž monopol patří Západu," sdělil premiér. Země je údajně odhodlána přejít například na asijské technologie, které se "v posledních desetiletích pohybovaly kupředu mílovými kroky".

Čína je prý v Bělorusku schopna pokrýt 90 % všech amerických i evropských technologií a vyzdvihnutí se v rozhovoru dočkalo i Rusko. S jeho pomocí by podle Haloučanka mělo dojít k úplnému nahrazení případných ztrát na trhu. Občanům, kteří budou sankcemi zasaženi, by pak měla být poskytnuta podpora ze strany státu.

Vody mezi EU a Běloruskem rozvířila událost z 23. května, kdy Lukašenkův režim donutil v Minsku přistát civilní letadlo, na jehož palubě se nacházel "nepohodlný novinář" Raman Pratasevič. Ten cestoval z řeckých Atén do litevského Vilniusu, jakmile však stroj dosedl v hlavním městě Běloruska, byl i s přítelkyní zadržen.

30.5.2021 Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) nechce komentovat, jestli měla indicie o tom, že běloruský vzdušný prostor není pro unijní letadla bezpečný. Týden před letem FR4978, na jehož palubě seděl novinář Raman Pratasevič, letěla stejnou linkou opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská, která letěla stejnou linkou předchozí týden, původně měla letět jiným letadlem, ale to se rozbilo, takže její tým našel nové. Nebýt náhlé změny plánu, mohla být terčem taky, tvrdí běloruská novinářka.

Vůdce běloruského autoritativního režimu Alexandr Lukašenko tvrdí, že jednal v souladu se zákonem, protože se kvůli údajně nahlášené bombě na palubě letounu snažil ochránit cestující. Jak ale ukázala investigace organizace Dossier Center Michaila Chordovského, email s výhrůžkou o bombě byl odeslán až 24 minut poté, co běloruské úřady řekly pilotovi, že musí kvůli údajné výbušném zařízení přistát. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/vedela-eu-o-hrozbe-pro-letadla-nad-beloruskem-bez-komentare-vzkazuje-40361748#

25.5.2021 Běloruská národní letecká společnost Belavia zrušila lety do Paříže a Londýna, a to od dnešního dne do 30. října. Stalo se tak kvůli rozhodnutí britských a francouzských úřadů zakázat běloruským aerolinkám létat do těchto zemí a zpět. Oznámila to dnes agentura TASS. Západní společnosti, například Air France, Austrian Airlines či Finnair, naopak přestávají létat nad Běloruskem.

Evropská unie zakáže běloruským aerolinkám létat nad svým vzdušným prostorem a chystá proti Minsku i další hospodářské sankce. V pondělí se na tom shodli prezidenti a premiéři unijních zemí na mimořádném summitu. Jedná se o odvetu za nedělní únos letadla společnosti Ryanair, během kterého běloruské úřady zatkly tamního disidenta a novináře Romana Protaseviče. Šéf Ryanairu Michael O'Leary incident označil za "státem sponzorované pirátství". Britská vláda doporučila svým leteckým dopravcům vyhýbat se běloruskému vzdušnému prostoru. Litevské úřady zakázaly létat přes Bělorusko letadlům, které letí do Litvy či z Litvy. Naopak Rusko se Bělorusů zastalo. Současné napětí včera vyostřilo též vzájemné vyhoštění diplomatů Lotyšska a Běloruska.

https://www.e15.cz/zahranicni/evropska-unie-zakaze-belorusum-letat-na-svym-uzemim-polsko-dul-turow-neuzavre-1380760       

24.5.2021 Německá letecká společnost Lufthansa pozastavuje lety do Běloruska a bude se vyhýbat vzdušnému prostoru nad tímto územím, oznámila společnost v pondělí večer. Důvodem je především situace kolem vynuceného přistání stroje společnosti Ryanair, ale poslední kapkou byl incident, který se odehrál v pondělí odpoledne rovněž na letišti v Minsku. Běloruské bezpečnostní úřady znemožnily nástup cestujících do letadla Lufthansy.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/belorusko-zablokovalo-nastup-do-letadla-lufthansy-kvuli-teroristicke-hrozbe-40361222#<br>

23.5.2021 Teroristický útok na země EU, zní na adresu Minsku. Litva šetří únos letadla. Běloruský režim přinutil k přistání v Minsku letadlo na trase z Athén do Vilniusu. Důvodem mělo být zatčení běloruského disidenta a novináře Ramana Prataseviče, který v zemi čelí obvinění z terorismu.

Podle běloruských státních médií použila armáda stíhací letoun MiG-29, který donutil let společnosti Ryanair k přístání na letišti v Minsku, informuje řecký server Greek City Times. Na palubě letadla měl být přítomen disident, novinář a zakladatel informačního kanálu Nexta Raman Pratasevič, uvedl litevský server Delfi s odkazem na lídryni běloruské opozice v exilu Svjatlanu Cichanouskou.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/beloruska-stihacka-donutila-pristat-letadlo-ryanairu-na-palube-byl-disident-155735#

25.4.2021 Běloruský prezident Alexander Lukašenko v sobotu řekl, že organizátoři atentátu vyčlenili na jeho likvidaci 10 milionů dolarů. Ozbrojenci měli prý zaútočit na jeho venkovské sídlo. Jeden milion dolarů měl pak obdržet ostřelovač, který měl akci dokončit, uvedla agentura TASS. 

Podle Lukašenka vytvořili spiklenci několik scénářů. Zpočátku ho plánovali zlikvidovat na vojenské přehlídce 9. května, ale "je těžké si představit realizaci takového plánu v Bělorusku, proto od původní myšlenky upustili," vysvětlil novinářům běloruský diktátor. Další variantou byl prý útok na prezidentskou kolonu. Kvůli tomu si spiklenci dokonce pořídili granátomet a dovezli ho do Běloruska. "Ani takový scénář by však nebyli schopni uskutečnit: z bezpečnostních důvodů se auta v koloně pohybují vysokou rychlostí a pravděpodobnost, že se do nich trefíte, je velmi malá," popsal rizika takové akce sám její cíl Lukašenko.

https://echo24.cz/a/Sapwr/granatometem-na-lukasenka-na-mou-vrazdu-bylo-vycleneno-10-milionu-dolaru-1-milion-pro-snipera?

25.10.2020 skončí ultimatum Svjatlany Cichanouské a je možné, že bude v proběhu listopadu dojde k atentátu na Lukašenka. 

14.10.2020 Opoziční kandidátka na funkci běloruského prezidenta Svjatlana Cichanouská vyzvala běloruského vládce Alexandra Lukašenka k odchodu, propuštění všech politických vězňů a ukončení násilí v ulicích. Pokud to neučiní do 25. října, zahájí podle ní opozice celonárodní stávku, začne s blokádami silnic a bojkotem státních obchodů. V litevském exilu žijící politička pokračovala i ve snaze získat západní podporu. V úterý se účastnila pražské konference Forum 2000, kde diskutovala s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem.

"Chceme nové, spravedlivé a transparentní volby. A ještě předtím požadujeme dialog s vládou," prohlásila Cichanouská na konferenci, která se kvůli koronavirové krizi letos poprvé konala on-line. Podle ní Bělorusko potřebuje pomoci ze všech stran, od Evropské unie, stejně jako od Ruska. "My potřebujeme nějaké prostředníky pro dialog s mocí. Pokud by to bylo Rusko, bylo by to nesmírně vítané," řekla Cichanouská.

https://archiv.ihned.cz/c1-66829650-cichanouska-dala-lukasenkovi-ultimatum-odstupte-nebo-vyvolame-vseobecnou-stavku

8.9.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes prohlásil, že navzdory velkým demonstracím proti svému autoritářskému režimu nehodlá odstoupit. V rozhovoru, který v Minsku poskytl vybraným ruským sdělovacím prostředkům, nicméně podle agentury TASS připustil možnost uspořádání předčasných prezidentských voleb, ale až po ústavní reformě. Znovu přitom tvrdil, že za týdny trvajícími protesty v zemi jsou USA, které působí přes centra v Polsku a Česku

8.9.2020 Podpora běloruského rublu vyšla tamní centrální banku v srpnu během protestů po prezidentských volbách na 1,4 mld. USD z rezerv zlata a deviz (Reuters) 

28.8.2020 Šéfové diplomacií zemí Evropské unie vytvořili sankční seznam, kterým chtějí potrestat osoby odpovědné za volební podvody a následné represe v Bělorusku. Při příjezdu na závěrečné kolo dvoudenního neformálního jednání unijních ministrů zahraničí v Berlíně to prohlásil český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Dodal, že seznam bude mít dvě desítky jmen.

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/blacklist-pro-belorusko-ministri-zahranici-eu-se-dohodli-na-sankcich-1372776?


27.8.2020 Putin: Zatím není třeba použít v Bělorusku ruské silové jednotky a doufám, že to ani nebude třeba. Zdá se, že se situace v Bělorusku stabilizuje. Ruský prezident Putin říká, že jej běloruský vůdce Lukašenko požádal o vytvoření záložní policejní síly a slíbil, že ji nepoužije, pokud se situace nevymkne kontrole. Běloruský lídr Lukašenko odmítá rozpad lokální měny. Upozorňuje na návrat plného rozsahu zlatých rezerv do země a oznamuje dohodu na refinancování s Ruskem v objemu 1 mld. USD úvěrů. Ruský prezident Putin uvedl, že "zadržení ruských občanů v Bělorusku před volbami bylo výsledkem ukrajinsko-americké operace" (Reuters) 

26.8.2020 Běloruská vláda žádá Rusko o finanční pomoc. Bělorusko nejen že nemá z čeho vyplácet peníze na důchody, ale nemá ani na splátky zahraničního dluhu. Vede proto jednání s ruskými bankami o refinancování půjček, které si u nich vzalo, informoval podle webu listu Rzeczpospolita běloruský ministr financí Juryj Seliverstau (ČTK)

21.8.2020 Redakce běloruských nezávislých novin Naše Niva se dostala k nahrávce ze schůzky ministra obrany s armádními důstojníky. Mluví v ní o možnosti občanské války.

"Systém státu nepadl, funguje, prezidenta máme zvoleného. Dokud armáda nepřejde na stranu protestujících, stát nezničí. Ve vás je celá naděje. Nejsme demoralizovaní. Musíme bojovat, a pokud bude potřeba, i se zbraní v ruce. O stát, o sebe, o naše rodiny, o ty zastrašené učitelky," říká na nahrávce generál Viktor Chrenin, ministr obrany autoritářského režimu Alexandra Lukašenka.

Chrenin Generál mobilizoval velení armády, důstojníkům řekl, že zejména na jejich věrnosti prezidentovi záleží, zda Lukašenkův režim přetrvá. Chrenin mimo jiné řekl, že v Bělorusku může dojít k situaci, kdy bude muset armáda použít zbraně proti občanům vlastního státu a že v zemi může začít občanská válka. Podle svých slov ale nechce být odpovědný za krveprolití.

Ministr také zpochybnil počty na nedělní protirežimní demonstraci. "Opoziční média tvrdí, že se u obelisku sešlo okolo 200 tisíc lidí a v celé zemi půl milionu. Ověřme to. Analýza Ruských kosmických sil ukazuje, že během vrcholu shromáždění nepřekročil celkový počet účastníků 40 tisíc. To není víc než dvě procenta obyvatel hlavního města. A tak je to ve všech městech. Účastníci pochodů jsou aktivní menšina, to je těch 10-12 procent, co hlasovalo pro Cichanouskou," říká na nahrávce Chrenin.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/co-se-deje-uvnitr-lukasenkova-rezimu-general-varuje-pred-valkou-116961#

19.8.2020 Rusko v současnosti nepokládá za nezbytné poskytnout vojenskou pomoc Bělorusku, prohlásil dnes mluvčí Kremlu podle listu Vedomosti. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov také uvedl, že sami Bělorusové by si měli vyřešit situaci ve své zemi (ČTK). Prezident Evropské rady Michel říká, že EU neuznává oficiální výsledek voleb v Bělorusku (Reuters) 

19.8.2020 Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala Evropskou unii, aby neuznala výsledek prezidentských voleb z 9. srpna, který odpůrci režimu považují za zfalšovaný.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/cichanouska-apeluje-na-eu-aby-neuznala-prezidentske-volby.A200819_091249_ln_zahranici_hetom?

18.8.2020 Čtyři scénáře běloruské krize: Kreml drží klíče. Ve hře je "bratrská pomoc" i hybridní řešení

  • Scénář 1: Přímá velká intervence
  • Scénář 2: Policejní zásah
  • Scénář 3: Nepřímá intervence
  • Scénář 4: Rusko (zatím) nezasáhne

https://archiv.ihned.cz/c1-66803330-ctyri-scenare-beloruske-krize-kreml-drzi-beloruske-klice-ve-hre-je-bratrska-pomoc-i-hybridni-reseni

17.8.2020 Británie uvedla, že znovuzvolení běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka začátkem tohoto měsíce byl "podvod" a že bude spolupracovat s mezinárodními partnery na sankcionování odpovědných osob (Reuters)

17.8.2020 Běloruské dluhopisy denominované v dolarech se dnes propadly až o 1,7 centu poté, co vůdce země Alexander Lukašenko odmítl výzvy k uspořádání nových prezidentských voleb. Rusko mezitím uvedlo, že je připraveno poskytnout Lukašenkovi vojenskou pomoc (Reuters). 

17.8.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondělí prohlásil, že se v zemi nové prezidentské volby konat nebudou navzdory výzvám opozice a masivním protestům proti falšování a oficiálním výsledkům hlasování o nové hlavě státu 9. srpna. Informovala o tom tisková agentura Belta, podle níž je Lukašenko ochotný "podělit se o moc a změnit ústavu", ale nikoli pod tlakem.

Ruská vojenská pomoc Bělorusku by byla neospravedlnitelnou invazí, která by zničila zbytky běloruské nezávislosti. Podle agentury Reuters to řekl litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. Ruský prezident Vladimir Putin přislíbil vojenskou podporu svému běloruskému protějšku Alexandru Lukašenkovi, který již více než týden čelí masovým demonstracím.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/nove-prezidentske-volby-nebudou-rekl-lukasenko-je-ale-ochotny-podelit-se-o-moc.A200817_105308_ln_zahranici_ele?

17.8.2020 Běloruská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská prohlásila, že je připravená převzít zodpovědnost a postavit se do čela národa. Bělorusko by podle jejích slov mělo co nejrychleji připravit právní rámec pro nové spravedlivé prezidentské volby. "Všichni se chceme dostat z tohoto nekonečného kruhu, ve kterém jsme se ocitli před 26 lety. Jsem připravena převzít odpovědnost a v tomto období jednat jako národní vůdce, aby se země uklidnila," uvedla Cichanouská ve videonahrávce, kterou zveřejnila ráno. "Propustíme všechny politické vězně a co nejdříve připravíme legislativní rámec a podmínky pro uspořádání nových prezidentských voleb. Skutečné, spravedlivé a transparentní volby, které světové společenství přijme bez výhrad,"
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/jsem-pripravena-postavit-se-do-cela-naroda-prohlasuje-beloruska-opozicni-kandidatka-1372458?

9.8.2020 Prezidentské volby

zobrazit více..
Loading...