Akcie SPAC

Akcie SPAC

Specializované firmy na akvizice, takzvané SPAC.

13.4.2021 Alternativní taxislužba Grab, která je největší v Asii, vstoupí na akciový trh ve Spojených státech. Firma, která se zabývá i rozvozem jídla, se za tímto účelem spojí se společností specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Transakci tento nejhodnotnější jihoasijský start-up oceňuje na 39,6 miliardy dolarů (přes 865 miliard Kč), čímž jde o největší transakci tohoto druhu na světě.

Sloučení s investiční firmou Altimeter Capital zahrnuje i finanční injekci čtyři miliardy dolarů od firem BlackRock, Fidelity International, Janus Henderson Investors, Temasek Holdings a dalších. S akciemi firmy se bude obchodovat na trhu Nasdaq , kde je mnoho firem z odvětví vyspělých technologií.
Grab sídlí v Singapuru a působí v osmi zemích jihovýchodní Asie. Činnost zahájil v roce 2012 v Malajsii a rychle se z něj stal velký podnik, jehož hodnota podle agentury Reuters přesahuje 16 miliard dolarů (347 miliard Kč). Mezi aktivity podniku patří i rozvoz jídla a poskytování finančních služeb.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4649443/grab-rival-uberu-chce-vstoupit-na-akciovy-trh-v-usa-skrze-spac.html

23.3.2021 WeWork v prospektu pro případné investory říká, že loni zaznamenala ztrátu 3,2 mld. USD, bylo to ale méně než ztráta 3,5 mld. USD v roce 2019. Firma plánuje vstup na burzu prostřednictvím SPAC s valuací 9 mld. USD (Fox Business) 

16.3.2021 Online broker eToro se dohodl na vstupu na burzu při ocenění 10,4 mld. USD prostřednictvím SPAC s názvem Fintech Acquisition Corp V (FT) 

5.3.2021 Generální ředitel londýnské burzy cenných papírů David Schwimmer varoval před "našlehaným" americkým trhem pro SPAC, který by prý pro některé investory mohl skončit bídně. Britská vládní komise tento týden doporučila usnadnit listing těchto "firem s bianco šekem" na LSE (Reuters).

3.3.2021 Armáda volnočasových obchodníků, která podnítila rally masivně shortovaných akcií ("stonks"), objevila tajuplný svět firem specializovaných na akvizice, takzvaných SPAC. A pouští do něj svoje rizikové sázky, napsala v analýze agentura Reuters. V IPO převyšuje poptávka nabídku běžně i více než desetinásobně, tvrdí investiční bankéři, kteří na těchto dohodách pracují. Řada amatérských obchodníků si stěžuje, že to jsou pouze fondy z Wall Street, které mohou v IPO nakupovat. Drobní investoři jsou odsunuti na druhou kolej a nakupovat mohou až během rally z prvního dne, kdy je titul na burze. S tím, jak na trh míří další a další SPAC, ale úskalí pro investory narůstá. Zhruba 189 SPAC získalo letos zatím 60 miliard USD. Pro srovnání, za celý rok 2020 to bylo 83 miliard USD, což byl už tak roční rekord. Kdyby si tohle tempo udržely, získaly by SPAC v tomto roce více než 300 miliard USD.

Jisté je, že případné ztráty investorů do akcií SPAC mají svoje dno. Když SPAC nenalezne dohodu, musí odkoupit svoje akcie za původní cenu z IPO. Investoři ale většinu svých peněz mohou prodělat, pokud nakoupili na vrcholu rally. Někteří, kdo drželi akcie dál i po uzavření dohody, se stali svědky toho, jak jejich hodnota spadla pod cenu z IPO daného SPAC. To byl třeba případ poskytovatele zdravotnických služeb MultiPlan a poskytovatele hypoték UWM Holdings. "To, co pohání nárůst cen akcií před samotnou fúzí, je domněnka, že cena akcií poroste po fúzi vždycky nahoru bez ohledu na dohodu. To by dávalo smysl, jenom pokud se nacházíme v bublině," tvrdí profesor práva na Stanfordské univerzitě Michael Klausner, který výkonnost SPAC zkoumal.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4619376/reuters-drobni-investori-dal-riskuji-a-delaji-z-akcii-spac-reseto.html

zobrazit více..
Loading...