Sýrie

Sýrie

O tom, co se děje v Sýrii, rozhoduje hlavně Rusko, Turecko, Írán a Spojené státy. "To jsou ty velmoci, které určí, co bude s Kurdy a poté si rozdělí celou Sýrii," 

V Sýrii panovalo během pěti let před občanskou válkou velmi těžké sucho. Mezi lety 2006 a 2011 Syřané zažívali nejhorší sucho za dobu, kterou reflektují moderní záznamy. Mnoho farmářů muselo opustit svou půdu. Po pěti letech neúspěchu museli opustit venkovské oblasti a pokusit se najít práci ve městech. Mnoho z nich a také spousta dalších lidí, například iráčtí uprchlíci, nemělo práci. Byli frustrovaní. To byl jeden z faktorů občanské války v Sýrii. Samozřejmě existovalo také mnoho "nevodních" faktorů, ale i zde hrála roli voda. 

Konflikt v Sýrii probíhá od roku 2011. V roce 2015 Moskva na pozvání oficiálního Damašku začala pomáhat při osvobozování území země od militantů.  

4.12.2020 S Francií neměl syrský generál Chálid Halabí právě štěstí. Bývalá koloniální mocnost, která dříve ovládala i Sýrii, ho sice přijala, nakonec však odmítla jeho žádost o azyl. Až s pomocí izraelské tajné služby Mossad se bývalý šéf vládní rozvědky ve městě Rakka dostal na několik let do bezpečí v Rakousku. Nyní se po něm podle listu The Daily Telegraph znovu pátrá kvůli válečným zločinům.

Halabí zmizel ze Sýrie poté, co Rakka padla v roce 2013 do rukou protivládních povstalců. S proudem uprchlíků unikl do Turecka. Odtamtud se dostal v roce 2014 do Francie. Pomohla mu tam francouzská tajná služba DGSE, která si myslela, že je "použitelný" i pro budoucnost. 

Halabí tak v prosinci 2015 získal azyl v Rakousku a byt o rozloze 107 metrů čtverečních ve vídeňské čtvrti Ottakring. K tomu přes padesát tisíc eur (1,32 mil. Kč) z veřejných zdrojů a pět tisíc eur (132 tisíc Kč) měsíčně od Mossadu. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/mossad-pry-uklidil-zlocinneho-generala-do-rakouska-40344242#<br>

24.8.2020 Explozy plynovodu u syrského Damašku způsobila masivní výpadky dodávek elektrické energie po celé zemi, zprávy o úmrtí zatím nejsou (Bloomberg) 

17.6.2020 USA uvalily sankce cílené na syrského prezidenta Bašára Asada, aby jej donutily opět k jednáním s OSN a k ukončení téměř desetileté války v zemi (Reuters) 

1.4.2020 Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom v úterý syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/syrie-sestrelila-izraelske-rakety-nad-svym-uzemim-jeruzalem-informaci-nekomentoval.A200331_213558_ln_zahranici_ele

14.3.2020 Za devět let, co trvá válka v Sýrii, už přišlo o život zhruba 384 tisíc lidí. Podrobnou bilanci konfliktu, který vstupuje do desátého roku, dnes oznámila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Mezi mrtvými je podle ní více než 116 tisíc civilistů včetně asi 22 tisíc dětí. (ČTK) 

29.2.2020 setkání mezi Putinem a Erdoganem se může konat v Moskvě 5. nebo 6. března.

28.2.2020 Nejméně 33 tureckých vojáků zahynulo a další tři desítky byly zraněny během náletu syrských vládních sil v Idlibu na severozápadě Sýrie, napsal turecký list Hürriet s odvoláním na informace Rahmi Dogana, guvernéra sousední turecké provincie Hatay. Rusko tvrdí, že turečtí vojáci zabití v Sýrii byli mezi útočícími povstalci. K Sýrii míří dvě ruské fregaty se střelami s plochou dráhou letu. více

24.2.2020 Izrael v noci na pondělí podnikl nálety proti radikální palestinské skupině Islámský džihád v Sýrii a v Pásmu Gazy. Oznámily to tiskové agentury. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) následně informovala, že při leteckých úderech v Damašku zemřelo šest lidí.

21.2.2020 Turecko požádalo Spojené státy, aby na jeho hranicích se Sýrií rozmístilo dvě baterie raket Patriot, které si původně kvůli vysoké ceně odmítlo koupit a dalo přednost ruskému systému S-400. Turecku vadí postup syrských sil v Idlibu, což je poslední provincie, kterou v Sýrii ovládají vzbouřenci, jejichž část podporuje. Jejich postup navíc vyvolal další uprchlickou vlnu, když k tureckým hranicím uteklo dalších 900 000 lidí. Rusku vadí, že Turecko nezasáhlo proti radikálům, kteří ovládají syrskou provincii Idlib. Působí tam nejméně 20 000 bojovníků skupiny Haját Tahrír aš-Šám, jejímž jádrem je Fronta an-Nusra napojená na Al-Káidu. V Idlibu je dále 40 000 příslušníků Turky podporované Syrské národní armády, které ovšem uzavřela s radikála alianci.

  • "Turecko může uzavřít průliv (mezi Černým a Středozemním mořem), a svou vzdušný prostor, aby zablokovalo vojenské dodávky silám (syrského) režimu," řekl profesor Mesut Hakki Casin z istanbulské univerzity Yeditepe, jenž je členem rady pro zahraniční politiku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. 

9.10.2019 Turecká ofenziva proti Kurdům v Sýrii má první civilní oběti. Ve čtvrtek se kvůli tomu sejde Rada bezpečnosti OSN

zobrazit více..
Loading...