Znárodnění

Znárodnění (zestátnění)

15.7.2020 Itálie nejspíše zestátní výběrce mýta Autostrade, vyplývá z celonočního jednání vlády s vlastníkem firmy, společností Atlantia, kterou vlastní rodina Benettonů. Akcie Atlantia na zprávu reagují růstem o 20 % (Bloomberg) Dluhopisy italského výběrce mýta Atlantia Autostrade se splatností v 2023 stouply o rekordních 7,5 eurocentu poté, co se italská vláda po nočním jednání shodla na přezkumu nového návrhu největšího akcionáře Atlantie, rodiny Benettonů. Podle tohoto návrhu by kontrolu nad Autostrade převzala státní banka Cassa Depositi e Prestititi (Bloomberg) 

27.4.2020 Finanční záchranný plán společnosti Norwegian Air by mohl současným akcionářům ponechat společný majetkový podíl ve výši pouhých 5,2 %. Pokud by byl tento krok schválen, umožnil by Norsku využít vládní záruky až do výše 3 mld. norských korun (Reuters)

24.4.2020 Italská vláda červnu převezme plnou kontrolu nad aerolinkami Alitalia. Informoval o tom dnes tamní ministr průmyslu Stefano Patuanelli, podle kterého by letecká společnost jinak kvůli koronavirové krizi zkrachovala (ČTK)

14.4.2020 Bylo by nejlepší, kdyby stát koupil České aerolinie (ČSA). V rozhovoru pro úterní Hospodářské noviny to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Situaci podle ní ale komplikuje přítomnost zahraničního strategického partnera. "Očekávám, že ministerstvo průmyslu a obchodu připraví analýzu, které firmy jsou natolik strategické, že je máme zachránit,

6.4.2020 Bývalá šéfka Fedu Yanet Jellenová se dnes ve svém komentáři zmínila, že zákonodárci by mohli, ve světle koronavirové krize, začít přehodnocovat pravidla o tom, co vše smí Fed nakupovat do své bilance. Míněno, že by se měli začít seriózně zabývat možností, že by Fed mohl nakupovat kromě dluhových instrumentů také přímo akcie firem. Podle bývalé šéfky Fedu to sice není nyní potřeba, ale koronavirová krize jasně ukazuje, že do budoucna by se tím měli zákonodárci začít seriózně zabývat. Některé centrální banky, jako například Bank of Japan, už takovou možnost mají. https://www.kurzy.cz/zpravy/538783-yellen-ex-fed-melo-by-se-rozmyslet-jestli-by-fed-nemohl-nakupovat-take-akcie-firem/

5.4.2020 stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to připustili v České televizi (ČT). Babiš v té souvislosti zmínil leteckou společnost Smartwings. Zástupci pravicové opozice takové úvahy kritizují.

  • stavební firmy, letecké firmy a vodárny

https://domaci.ihned.cz/c1-66746290-pocet-testu-na-koronavirus-v-cesku-roste-v-patek-jich-bylo-provedeno-bezmala-7-tisic

3.4.2020 Letecká doprava v existenčním ohrožení. Na vině je světový boj proti pandemii koronaviru, v rámci nějž státy výrazně omezují či přímo zakazují leteckou dopravu. Mnohé evropské vlády nechtějí nechat domácí aerolinky padnout. Ve hře je majetkový vstup států do odvětví, ze kterého se erární peníze v uplynulých desítkách let postupně vytrácely

Více na https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/vpravde-narodni-dopravci-evropa-prichazi-na-chut-zestatnovani-aerolinek-1368375?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

30.3.2020 Jako znárodnění popisují noviny Financial Times poslední krok FEDu - slib neomezeného nákupu dluhopisů. Ale nebude to stačit, tvrdí i tak investoři. Dramatická akce FEDu - závazek, že bude kupovat neomezené množství dluhopisů, je de facto přirovnávána ke znárodnění. Není divu, že se FED odhodlal k masivní akci. Také kroky Evropské centrální banky (ECB) a britské Bank of England jdou podobným směrem a objem nákupu dluhopisů překonává i reakce na Velkou recesi let 2008-2009.

FEDu se částečně podařilo uklidnit paniku na trzích, kdy všichni chtěli mít hotovost, především tedy americké dolary. K uklidnění situace přispěla rovněž ECB, která svým novým kolem kvantitativního uvolňování ve výši 750 mld. eur pomohla stabilizovat zejména Itálii.

25.3.2020 Maďarská armáda na příkaz vlády premiéra Viktora Orbána vstoupila do ulic a tento týden převzala dohled nad 140 klíčovými podniky a firmami. Kabinet tak reagoval na mimořádnou situaci kolem šíření epidemie nového koronaviru v Maďarsku. V zemi byl kromě toho stejně jako v dalších státech včetně Česka vyhlášen nouzový stav.

  • Úkolem (armádní) skupiny je zabezpečení fungování strategických firem v oblasti energetiky, dopravy, farmaceutického průmyslu a v dalších oblastech," uvedla k převzetí dohledu nad firmami agentura MTI. 
  • Na prvním místě seznamu je jediná maďarská jaderná elektrárna Paks. Převzetí kontroly se týká také Maďarské národní banky, Budapešťské burzy, státních železnic MÁV, autobusového dopravce Volánbusz, Maďarské pošty, plynáren a dalších firem. 
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/madarska-armada-prevzala-kontrolu-nad-klicovymi-podniky-40318067?dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&seq_no=13&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

24.3.2020 Berlínská vláda se rovněž obává, že současné situace, kdy firmám hrozí kolaps, využijí investoři a pokusí se mnohé z nich převzít. "Čelíme nejen útoku koronaviru, ale může přijít i útok hospodářský,"

Vláda proto vyčlenila již zmíněné rozvojové bance Kreditanstalt für Wiederaufbau ještě 100 mi­liard eur, které může použít na nákupy akciových podílů v německých firmách, jejichž existence bude ohrožena a mohly by se stát kořistí cizích investorů. Fakticky by šlo o částečné zestátnění vybraných podniků výměnou za poskytnutou pomoc. Po odeznění krize budou státní podíly opět nabídnuty soukromým vlastníkům.

Které německé společnosti pod tento ochranný deštník sklouznou, zatím není známo. Podle všeho se bez něj neobejde třeba německý národní letecký dopravce Lufthansa. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66739590-nemecko-nabiji-financni-bazuku-firmam-rozda-desitky-miliard-eur

24.3.2020 Maďarští vojáci přebírají kvůli opatřením ohledně pandemie nového koronaviru kontrolu nad místními strategickými společnostmi, uvedl deník Hungary Today. Na seznamu firem, které armáda přebírá, je podle maďarských a slovenských médií i atomová elektrárna nebo národní banka. Celkem se opatření týká 140 klíčových maďarských společností.

19.3.2020 Fed by měl kupovat firemní dluh, říkají exguvérnéři. Nemá na to ale pravomoci. jiné centrální banky světa už takové pravomoci mají a britská a evropská centrální banka takovéto nákupy dokonce uskutečňují.

  • Fed by podle něj mohl požádat Kongres o "pravomoc nakupovat omezené množství firemního dluhu investičního stupně" 
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/535404-fed-by-mel-kupovat-firemni-dluh-rikaji-exguverneri-nema-na-to-ale-pravomoci/

18.3.2020 V některých zemích nejenom v automobilovém průmyslu se začnou zvažovat radikální opatření jako vládní pomoc nebo přímý majetkový vstup státu do některých podniků

  • O pomoc už vládu žádají například automobilky v Číně. Jednat by se mohlo například o snížení daně z obratu u malých vozidel nebo o zmírnění emisních pravidel.

17.3.2020 Řím, Paříž a Berlín nevylučují při záchraně podniků zestátňování. Italská vláda se chystá převzít zadluženou leteckou společnost Alitalia. Ta se s problémy potýká už roky, Řím ale k nezvyklému kroku přikročil až v kontextu nouzových opatření proti dopadům pandemie způsobené novým koronavirem. Zestátňování při pomoci velkým podnikům ale nevylučuje ani Francie, řekl dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Jako jeden z možných kroků u strategických podniků zmínil podle týdeníku Der Spiegel zestátňování i německý ministr hospodářství Peter Altmaier.

  • Podle médií chystá Řím pro sektor letectví, v němž největší podíl zastupuje právě Alitalia, záchranný balíček za 600 milionů eur (16,2 miliardy Kč) 
  • Alitalia už přitom záchranným programem prošel dvakrát - v roce 2008 a pak znovu v roce 2014.
  • Ve Francii to lze učinit skrze rekapitalizaci, lze to učinit převzetím podílu. Mohu také mluvit o znárodňování, jestliže to bude nutné
  • Německý ministr financí Peter Altmaier podle týdeníku Der Spiegel už minulý týden uvedl, že zestátnění by mohlo být jednou z variant při záchraně důležitých podniků, jako je například Deutsche Telekom nebo Siemens, ministr později na tiskové konferenci odpověděl, že zatím to není třeba. 

Při poslední finanční krizi v roce 2008 vláda USA vydala na záchranu největší americké automobilky General Motors téměř deset miliard dolarů výměnou za 61 % podíl ve firmě.

zobrazit více..
Loading...