Enzo, La Nina, El Nino

ENSO, La Nina a El Nino

Cyklické střídání jevu probíhá v průběhu 3 - 12 roků, La Nina (holčička) studená a El Nino (chlapeček) teplý, které působí na AMOC (Atlantická multidekadická oscilace). Spolehlivé záznamy měření začaly v roce 1950. Existuje soubor událostí v počasí se souhrnným označením El Niño/Jižní oscilace. Jde o přírodní klimatické kyvadlo, které vychyluje teploty v tropickém Pacifiku buď do chladné (La Niña), nebo teplé fáze (El Niño).

Klimatický jev ENSO má tři fáze, protilehlé fáze "El Niño" a "La Niña :

  • El Niño: oteplování oceánské hladiny ve středním a východním tropickém Tichém oceánu. V Indonésii se mají srážky tendenci snižovat, naopak se zvyšují nad otevřeným Pacifikem. Nízkoúrovňové povrchové větry, které normálně foukají z východu na západ podél rovníku ("východní vítr"),  oslabují nebo v některých případech začnou foukat jiným směrem.
  • La Niña: Ochlazení hladiny oceánu ve středním a východním tropickém Tichém oceánu. V Indonésii se mají srážky tendenci zvyšovat, naopak srážky klesají na otevřeném Pacifiku. Normální velikonoční větry podél rovníku jsou ještě silnější.
  • Neutrální stav: je uprostřed kontinua, není ani El Niño, ani La Niña. Tropické tichomořské SST jsou často téměř průměrné. Existují však případy, kdy oceán může vypadat, jako by byl ve stavu El Niño nebo La Niña, ale atmosféra nehraje (nebo naopak). 

Klimatické cykly dlouhé přibližně 60 let jsou pozorovatelné v mnoha klimatických jevech.  

Cyklus AMO (Atlantická multidekadická oscilace) 

Je velice blízký celkovému globálnímu teplotnímu cyklu co se týče délky cyklu a souběhu maxim a minim. Délka cyklu je přibližně 62 let s maximy kolem let 1878, 1943 a 2004 a s minimy kolem let 1912 a 1974..2036.

[https://en.wikipedia.org/wiki/File:Amo_timeseries_1856-present.svg].

Pacifická dekadická oscilace (PDO)

Dopady variability PDO na ekosystém Kalifornského proudu a ukazuje přibližně 60-letý cyklus PDO a jemu odpovídající teplotní režimy v severním Tichém oceánu.

Teromohalinní cirkulace (THC).

60-letý cyklus termohalinní cirkulace Severního Atlantiku.

více

Následující obrázek ukazuje globální povrchovou teplotu moře ENSO v letech 1850 - 2009 s oranžovými čarami, které zvýrazňují přibližně 60letý cyklus. https://www.jisao.washington.edu/data/globalsstenso/

Korelace mezi těmito dvěma (tlustá čára) ukazuje 60letý cyklus, stejně jako počet Nino 3 AM událostí nad 28 stupňů v 21letém posuvném okně (svislé pruhy). 

https://www.weather.gov/lmk/enso 

https://magazin.gnosis.cz/zeme-aktualne/klimaticke-jevy-a-anomalie/

https://www.kosmo.cz/modules.php?

https://ac24.cz/-/zpravy-ze-sveta/226-sedesatilety-klimaticky-cyklus

zobrazit více..
Loading...