Komety

Komety

Kometa Neowise

Kometa Clovis, v poslední době se totiž poměrně medializuje hypotéza spojující nevlídné ochlazení planety v mladším dryasu (Younger Dryas) s mimozemskou příčinou, nejčastěji výbuchem či přímo nárazem velké komety, popřípadě celého roje kometárních úlomků. Mělo k tomu dojít před 12 800 lety a tato kosmická příhoda tehdy měla odstartovat náhlý chladný zvrat v pozvolném oteplování na konci zatím poslední doby ledové, který trval 1300 krušných let.

Halleyova kometa (také často 1P/Halley) je kometa, která je ze Země vidět každých 75-76 let.

21.3.2021 Od svého objevu se mezihvězdný objekt známý jako Oumuamua vzpíral vysvětlení. Poprvé byl spatřen v roce 2017 a nazývá se asteroid, kometa a mimozemská kosmická loď ( SN: 10/27/17 ). Vědci si však myslí, že konečně mají záhadný objekt zakotven: Mohlo by se jednat o střep ledu dusíku vylomený z planety podobné Plutu obíhající kolem jiné hvězdy.

Množství síly, kterou vyvíjí odpařující se led na kometu, závisí na faktorech, jako je to, kolik se led zahřeje, když absorbuje energii, hmotnost jeho molekul a dokonce i krystalová struktura ledu. Výpočtem raketového tlaku na Oumuamua, pokud by byl vyroben z ledu, jako je dusík, vodík a voda, "jsme se dozvěděli, že dusíkový led bude fungovat perfektně," říká Desch.

Vzhledem k tomu, že dusíkový led pokrývá vnější tělesa sluneční soustavy, jako je Pluto a Neptunův měsíc Triton, ale ne menší objekty jako komety, je Oumuamua pravděpodobně čipem exoplanety podobné Plutu , uvedli vědci.

https://www.sciencenews.org/article/oumuamua-interstellar-object-origin-pluto-exoplanet-not-aliens?<br>

zobrazit více..
Loading...