Prumysl

Tuzemský průmysl

9.4.2020 Americký Honeywell má u Olomouce vyrábět respirátory a stát je chce odebírat. České firmy to kritizují. To, že o zajištění soběstačnosti vláda jedná s Američany, ale zaskočilo české výrobce roušek a respirátorů. "Je na tom vidět, že stát v otázce bezpečnosti nepostupuje vůbec strategicky. Místo podpory českých výrobců teď raději jedná s těmi zahraničními," řekl HN Jiří Kůs, předseda České asociace nanoprůmyslu. Ta zastupuje firmy schopné z nanovláken vyrábět roušky s podobnou účinností, jakou mají respirátory nejvyšší třídy FFP3.

"Není nám jasné, proč česká vláda slibuje americké firmě Honeywell státní garanci odběru respirátorů. Čeští výrobci se v době nouzového stavu ptali vlády na možnost garance odběru jejich respirátorů, aby mohli investovat do nových zaměstnanců a do strojního zařízení. Pokaždé dostali odmítavou odpověď," uvedl Kůs. Dodal, že i přesto už do nových linek investovali desítky milionů korun.

Kůs již před dvěma týdny vyzval v otevřeném dopise zákonodárce, aby při pořizování ochranných zdravotnických pomůcek dával stát přednost českým podnikům. Ministerstvo průmyslu na jejich podporu následně připravilo dva dotační programy, ve kterých celkem rozděluje půl miliardy korun. "Firmy teď ale nemají čas vyplňovat žádosti o dotační projekty. Výroba roušek u nich běží naplno," namítá Kůs.

https://archiv.ihned.cz/c1-66748670-americky-honeywell-ma-u-olomouce-vyrabet-respiratory-a-stat-je-chce-odebirat-ceske-firmy-to-kritizuji

zobrazit více..
Loading...