Temná hmota

Temná hmota

13.9.2020 Shluky temné hmoty v kupách galaxií překvapivě dobře ohýbají světlo. Tajemná látka je nejen neviditelná, ale také není vše tam, kde jsme si mysleli, že je.

Tato neidentifikovaná látka , která tvoří většinu hmoty ve vesmíru, je neviditelná, ale zjistitelná způsobem, jakým gravitačně přitahuje objekty jako hvězdy. ( SN: 25/11/19 ). Gravitace temné hmoty může také ohýbat světlo cestující ze vzdálených galaxií na Zemi - ale nyní se zdá, že některé z těchto záhadných látek ohýbají světlo více, než by mělo. Překvapivý počet shluků temné hmoty ve vzdálených kupách galaxií silně deformuje světlo pozadí od jiných objektů.

Toto zjištění naznačuje, že tyto shluky temné hmoty, ve kterých jsou jednotlivé galaxie uloženy, jsou hustší, než se očekávalo. A to by mohlo znamenat jednu ze dvou věcí: Buď jsou počítačové simulace, které vědci používají k předpovídání chování kup galaxií, špatné, nebo kosmologové chápou temnou hmotu špatně.

Velmi vysoké koncentrace temné hmoty mohou působit jako čočka, která ohýbá světlo a drasticky mění vzhled galaxií v pozadí při pohledu ze Země - roztahuje je do oblouků nebo rozděluje do několika obrazů stejného objektu na obloze. "Je to naprosto v pohodě." Je to jako zrcadlo zábavného domu, "říká astrofyzik Priyamvada Natarajan z Yale University.

Soudě podle počítačových simulací shluků galaxií by shluky temné hmoty kolem jednotlivých galaxií, které jsou dostatečně husté, aby způsobily takové dramatické efekty gravitačních čoček, měly být vzácné ( SN: 10/4/15 ). Na základě simulací klastrů, které provedl Natarajan a kolegové, "bychom očekávali, že uvidíme 1 [silnou čočkovou] událost v přibližně 10 klastrech," říká spoluautor studie Massimo Meneghetti, astrofyzik z Astrophysics and Space Science Observatory v Bologni v Itálii.

Ale snímky dalekohledu vyprávěly jiný příběh. Vědci pomocí pozorování z Hubblova kosmického dalekohledu a velmi velkého dalekohledu v Chile zkoumali 11 kup galaxií vzdálených od 2,8 miliardy do 5,6 miliardy světelných let. V této sadě tým identifikoval 13 případů těžké gravitační čočky shluky temné hmoty kolem jednotlivých galaxií. Tato pozorování naznačují, že ve skutečných kupách galaxií je více shluků temné hmoty s vysokou hustotou než v simulovaných, říká Meneghetti.

https://www.sciencenews.org/article/dark-matter-clumps-galaxy-clusters-bend-light-surprisingly-well?

zobrazit více..
Loading...