Jiří Hlavenka

Jiří Hlavenka (1965) vizionář a krajský zastupitel (nezávislý za SZ) zakládal jeden z prvních internetových obchodů v Česku Vltava.cz, investoval do miliardového vyhledávače letenek Kiwi.com a na sociálních sítích jeho příspěvky k aktuální pandemii komentují a sdílejí stovky lidí. "Měli bychom teď věřit v sama sebe a nejen poslušně poslouchat vrchnost

 • jako investor stal například u zrodu Kiwi.com a je jihomoravským krajským zastupitelem za Zelené a Piráty (6.2020)

Jiří Hlavenka, názory, teze, komentáře:

9.10.2020

 • Příchod ekonomické krize je nepochybný a jsem přesvědčen, že bude závažná: tato noc nebude krátká. Cash is king. Ale beru to tak, že není lepší čas na investice než v době krize - a pokud teď máte na investice prostředky, jste král.
 • https://forbes.cz/investicni-desatero-v-casech-covidu-dejcmar-fait-tomek-a-dalsi-radi-jak-se-ted-postarat-o-penize/

21.5.2020

 • Stovky aerolinek zmizí ze světa - jednoduše skončí, krachnou, zavřou krám. S tím se nedá nic dělat, to je důsledek mizerie v leteckém byznysu, který padl ze 100 na 10 procent. Nikdo tyhle firmy nebude zachraňovat, není proč. Nejedná se o špatně řízené firmy, i Smartwings vedou kompetentní lidé, ale zmizel jim trh.
 • Měsíční splátky běžného stroje od Boeingu nebo Airbusu se pohybují v intervalu 7 až 30 milionů korun za jedno letadlo. Měsíčně. Jen za to, že provozujete letadlo. 
 • Leasingovky specializující se na letadla dnes mají v majetku přes 8 tisíc letadel, která půjčují aerolinkám
 • stále větší část letadel je leasována v režimu "wet lease", kdy společnost finančně kryje nejen letadlo, ale platí i palivo, financuje posádky, servis, pojištění a podobně 
 • Leasingovkám zůstanou "na dvoře" stovky, možná tisíce letadel po zkrachovalých aerolinkách. Jelikož je to samozřejmě obrovská finanční zátěž, leasingovky je nabídnou. Za levno. Namísto předlužených, zkrachovalých aerolinek se tak objeví plejáda nových. Budou to většinou nízkonákladovky, které využijí toho, že letadla od leasingovek dostanou velmi levně 
 • Můžeme s jistotou počítat s tím, že oblohu po zkrachovalých aerolinkách okamžitě zaplní desítky nových, velmi levných. Po Evropě se bude létat levně jako nikdy předtím (chápu že se nám to z důvodu emisí oxidu uhličitého a tak dále nebude líbit, ale jen konstatuji realitu). 
 • Koupit Smartwings je ze strany českého státu ekonomický zločin, a to i kdyby to bylo za korunu (což zcela jistě "není v plánu", to by se přece kámošům kámošů nelíbilo). 
 • https://www.forbes.cz/mel-by-stat-vstoupit-do-smartwings-pro-a-proti-ocima-investora-hlavenky-a-ekonoma-kovandy/

20.5.2020 Jak změní koronavirus svět?

 • Svět bude chudší, ale odolnější. Globalizace vyměňuje odolnost za zisk. Dodavatelský řetězec, kterého se účastní stovky článků z 50 zemí, aby vznikl jeden koncový výrobek, je možná levný, ale nesmírně zranitelný
 • Krize ukázala, jak je jedno i druhé smrtící (korporace jedou na napjatých rozpočtech, veškerou hotovost stahují investoři pryč): reakcí bude větší odolnost, finanční pevnost a menší dodavatelská závislost. Toto zásadně promění světový obchod i světovou výrobu a dotkne se také nás - spíše pozitivně 
 • Zvykli jsme si na bezpečnost vojenskou, kybernetickou nebo energetickou, přidejme k ní čtvrtou farmaceutickou. Čína je dnes naprosto nenahraditelným a často i jediným (!) výrobcem prvotních surovin nezbytných pro stovky léků, včetně antibiotik a antivirotik. Toto skončí, náprava však bude drahá.
 • Kritické úrovně zadlužení, které už je na hraně dalšího financování a hrozí státním bankrotem, mohou dosáhnout i desítky států, jinak se budou zmítat v dlouhé a bolestivé depresi. Svět na to zareaguje podobně jako v devastaci po poslední válce: odpustí se dluhy, finanční systém se "resetuje". I zde budou následky nedozírné a nedohlédnutelné, ale pořád to bude ten nejlepší ze všech špatných scénářů. 

8.4.2020

 • "Připravme se na zchudnutí, vrátíme se o několik let nazpět. Ale zároveň máme šanci stavět novou hladovou zeď," to jsou investice do nových dražších šetrných technologií, digitalizaci státní správy i změnu životního stylu. 
 • Podle něj nyní země potřebuje jasnou vizi, i když bude neustále hasit požáry v podobě dílčích ekonomických a sociálních rozbušek. "Teď někdo musí přijít s takzvaným Novým údělem jako americký prezident Franklin D. Roosevelt po Velké krizi ve třicátých letech. Je čas pro nové lídry 
 • Mám víru, že tato krize zrodí nové politické lídry, kteří tu jsou, ale neměli příležitost se ukázat. Premiér Babiš si doteď snadno přivlastnil úspěchy. Teď někdo musí přijít s takzvaným Novým údělem jako americký prezident Roosevelt po velké krizi ve třicátých letech. Tím také doufám, že to smete současnou technokratickou garnituru, která žádné vize nemá.  
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kvuli-koronaviru-bychom-meli-vystavet-novou-hladovou-zed-rika-vizionar-98630?
zobrazit více..
Loading...