Ceny potravin ve světě

Index cen potravin FAO je měřítkem měsíční změny mezinárodních cen košíku potravinářských komodit. Skládá se z průměru pěti indexů cen komoditních skupin vážených průměrnými vývozními podíly každé ze skupin za období 2002-2004. Podrobnější informace (ve všech jazycích) naleznete v článku o zvláštních funkcích čísla Listopad 2013 v aplikaci Food Outlook. Rozšířená verze článku, který obsahuje více technické zázemí je k dispozici pouze v angličtině.

Světová poptávka po jídle a vodě: důsledky změny klimatu

Tato studie se zaměřila na analýzu celosvětové poptávky a nabídky potravin do roku 2030 a 2050, dostupnost poptávky po vodě, dopad změny klimatu na světové zdroje vody, zabezpečení potravin a odsolování a rozvojové příležitosti. Populace světa bude v roce 2030 8,6 miliardy a v roce 2050 9,8 miliardy; Hlavním přispěvatelem bude Afrika. Odhaduje se, že světová poptávka po obilninách (CE) se v roce 2030 pohybuje kolem 10 094 milionů tun a v roce 2050 14 886 milionů tun, zatímco v roce 2050 se předpokládá, že její produkce bude 10 120 milionů tun a v roce 2050 bude mít 15 970 milionů tun, což bude mít marginální přebytek. Indie a Čína zachycují velký podíl na celosvětové poptávce po potravinách. Rozvojová země bude v budoucnu potřebovat více potravin živočišného původu kvůli růstu příjmů. Míra růstu světové poptávky po obilovinách se do roku 2050 sníží. Odhaduje se, že celosvětová poptávka po vodě se v letech 2000 až 2050 zvýší o 55% z 3500 na 5425 km3. Důkazy ukazují, že změna klimatu bude mít nepříznivý dopad na světové vodní zdroje a produkci potravin s vysokou mírou regionální variability a nedostatku. Pro rozvoj globálních vodních zdrojů a potravinářství je navrženo několik možností. 

"Asie není schopná vyrobit dostatek potravin pro své obyvatelstvo a zároveň se nemůže spoléhat na dlouhé dodavatelské řetězce z Ameriky, Evropy a Afriky," dodávají.

"Obecně jsou země v Latinské Americe, východní Africe a jižní Asii čistými vývozci potravin, zatímco země ze zbytku Asie a Afriky zůstávají čistými dovozci potravin," uvádí OSN ve statistikách a trendech mezinárodního obchodu. 

Ceny vepřového masa v Číně se v říjnu zdvojnásobily poté, co zemědělci museli kvůli prevenci před šířením prasečího moru přistoupit k hromadným porážkám. Inflace spotřebitelských cen vzrostla o 3,8 procenta, což je nejvyšší úroveň od ledna 2012. Přestože ceny vepřového masa od té doby klesly, ekonomové očekávají, že se v lednu zvýší až o 6 procent.  Prasečí mor však nehýbe cenami jen v Číně. Nemoc se dostala i do sousedního Vietnamu, kde museli tamní zemědělci porazit téměř 6 milionů prasat.

Dalším asijským gigantem, kterého trápí rychle rostoucí ceny základních potravin, je Indie. Zdražování cibule už v zemi vyvolává sociální nepokoje. Meziroční nárůst cen této zeleniny o čtvrtinu více

Investice v Asii

Podle nedávné zprávy PwC, Rabobank a investiční společnosti Temasek nebude Asie schopná zásobovat potravinami svou populaci, pokud v příštích deseti letech neinvestuje zmiňovaných 800 miliard dolarů do zemědělství a produkce potravin. V případě, že se investice provést nepodaří, mohou se podle zprávy ceny potravin v regionu zvýšit až dvojnásobně.  

  • Klíčové budou zejména technologie a inovace. Asi polovina této investice by mohla jít do Číny 
  • Jednou z inovativních technologií pro zemědělství jsou třeba drony, které umí aplikovat pesticidy a hnojiva, případně najít centra, kde se šíří choroby plodin. Čínská firma DJI, která je vyrábí, je hegemonem na trhu s touto technologií. Právě technologické start-upy mohou pomoci městům získat velkou část trhu s potravinami.

K nárůstu cen potravin podle OSN přispěje i klimatická změna a růst populace, kvůli kterým budou problémy s logistikou. Extrémní počasí navíc může snížit výnosy farmářů a změnit strukturu výsadby zemědělských plodin. 

Asie má dnes na světě jednu z nejnižších úrovní orné půdy na obyvatele a očekává se, že v příštím desetiletí se v důsledku změny klimatu a zhoršování životního prostředí sníží o pět procent. 

"Pokud zkombinujete všechny problémy, ať už změnu klimatu, populační nárůst, nebo zvyšující se nároky spotřebitelů, vyjde vám dost hrozivý obraz 

V důsledku růstu populace, rostoucího blahobytu a měnících se požadavků spotřebitelů se do roku 2030 předpokládá, že současné asijské výdaje na potraviny se do roku 2030 více než zdvojnásobí na 8 bilionů USD.  

https://www.temasek.com.sg/en/news-and-views/stories/future/harvesting-the-future-asia-food-challenge.html

Potraviny ve světě, zprávy z tisku:

8.10.2020 Světové ceny potravin v září pokračovaly v růstu, zaznamenaly tak už čtvrtý měsíční růst v řadě. Oznámila to dnes FAO. Její cenový index ukazuje za září u potravin meziroční nárůst o 5 %, zvyšovaly se hlavně ceny obilovin a rostlinných olejů.

FAO uvedla, že letošní sklizeň obilovin bude ve světě zřejmě rekordní, i když o trochu nižší, než činily dosavadní odhady. Cenový index u obilovin se v září proti srpnu zvýšil o 5,1 procenta, meziročně pak vykazuje růst o 13,6 procenta.
"Za růstem jsou vyšší ceny pšenice, k čemuž přispěla svižná obchodní aktivita kvůli obavám kolem vyhlídek produkce na jižní polokouli, stejně jako sucho, které ovlivňuje ozimou pšenici v Evropě," uvádí se ve zprávě FAO. Zvýšily se i ceny kukuřice, čiroku a ječmene, naopak rýže kvůli slabší poptávce o 1,4 procenta zlevnila.
O šest procent se proti srpnu zvýšila cena v kategorii rostlinné oleje, zejména kvůli růstu cen palmového, slunečnicového a sójového oleje. Tato kategorie se ocitla na nejvyšší cenové úrovni za osm měsíců. Naopak index mléčných výrobků se změnil pouze nepatrně, mírný růst zaznamenalo máslo, sýr a odstředěné sušené mléko. Zlevnilo naopak plnotučné sušené mléko.
Průměrná cena cukru za měsíc klesla o 2,6 procenta, což odráží předpoklady, že cukru bude ve světě v nadcházející sezoně 2020/2021 nadprodukce. Index cen masa klesl proti srpnu o 0,9 procenta a meziročně je nižší o 9,4 procenta. Klesla i cena vepřového, kde mělo vliv rozhodnutí Číny zakázat dovoz tohoto masa z Německa, kde se objevil africký mor prasat.
FAO nyní předpokládá, že v letošním roce se v celém světě sklidí rekordních 2,762 miliardy tun obilovin, což by proti loňsku znamenalo nárůst o 2,1 procenta. Organizace ale svůj dosavadní odhad sklizně o 2,5 milionu tun snížila. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4514751/fao-ceny-potravin-v-zari-ctvrtym-mesicem-pokracovaly-v-rustu.html<br>

zobrazit více..
Loading...