Technologická válka

Technologická válka

Technologické firmy představují riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech. Hlavní ohniska, která jsou předmětem technologické války mezi USA a Čínou:

  • Huawei
  • TIKTOK (čínská společnost ByteDance)
  • WeChat 
  • Alibaba a další

Technologická válka, trendy:

Technologická války probíhají na úrovni států, ale také mezi státy a globálními firmami. Cílem je ovládnutí globální populace "pány za oponou" vypuštěním mezičlánku národních států a nástup "digitálního diktátora".

  • Polovodiče třetí generace jsou zejména čipové sady vyrobené z materiálů, jako je karbid křemíku a nitrid galia, využívají se v radiofrekvenčních čipech páté generace, vojenských radarech a elektromobilech.  Nyní ještě není globální leader
  • Technologická válka zvětšuje koncentraci moci globálních nadnárodních firem. A opět se dostáváme do bipolárního, nyní technologického, soupeření Západ a jeho kolonie a Východ, výsledkem bude vznik digitálních virtuálních států.
  • Kolonizace Měsíce a Vesmíru
  • Sociální sítě, obilní telefony, aplikace - různé zdroje dat, jejich analýza a pracování a následné využití pro realizaci Kontrolované společnosti
  • Spojené státy zneužívají koncept národní bezpečnosti a národní moci k utlačování cizích zemí. Je to zastrašování," řekl na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. "Čína bude i nadále přijímat nezbytná opatření k ochraně svých legitimních práv a zájmů čínských společností," 15.10.2020

Technologická válka, zprávy z tisku:

12.4.2021 Může se to zdát trochu zpátečnické, ale i ve světě internetu, různých cloudů a satelitního spojení proudí naprostá většina informací podmořskými kabely. Podle odhadů amerických odborníků takto proudí asi devadesát devět procent světových dat. Síť těchto kabelů se rozprostírá především mezi Severní Amerikou a Evropou a na druhé straně pak mezi Severní Amerikou Asií. A je nesmírně hustá. Tyto kabely přitom nejsou jen páteří mezinárodního telekomunikačního systému, ale jsou naprosto zásadní pro mezinárodní finanční systém i pro světovou globální infrastrukturu. Proto vlastně není zas až tak překvapivé, že se i o tuto "podmořskou datovou síť" zajímají Rusové.

Narušení této datové sítě může mít totiž dalekosáhlejší dopad, než měl nedávný incident v Suezském průplavu. A nemusí se jednat o fyzické narušení. I u optických kabelů po určité vzdálenosti datový signál klesá. Každých osmdesát kilometrů musí být tedy signály znovu zesíleny prostřednictvím takzvaného regenerátoru, Ty představují slabinu kabelů, protože každé vlákno musí být zesilováno zvlášť. Pak už je jejich "narušení" jen otázka užité techniky a šikovnosti narušitele.

Jantar má každopádně v dohledné době dostat dvě sesterské lodě, což je zřejmě dokladem toho, že boj o informace se začíná přitvrzovat. V podmořských kabelech se toho dá dost najít. Vlastně nějakých 99 procent veškeré komunikace. A to už i takovému Rusku stojí za ponor. I kdyby ty kabely mělo třeba jen na pár dnů odpojit.  

https://www.flowee.cz/civilizace/8641-zacala-informacni-valka-ruske-ponorky-krouzi-kolem-podmorskych-datovych-kabelu?<br>

22.1.2021 Amazon zvýší poplatky pro španělské společnosti využívající jeho platformu k prodeji zboží v reakci na digitální daň uloženou vládou, informoval v pátek El Confidencial. Mluvčí Amazonu na žádost o komentář neodpověděl (Reuters)  

10.11.2020 Rodí se nebývale silný konflikt. Svět se ocitl v první fázi 3. světové války, varují armádní špióni. Z pohledu vojenských zpravodajců se zdají být nejdůležitějšími místy pro nadcházející konflikty dvě oblasti. Kybernetický prostor a pak vzduch. Konkrétně nižší výšky, ve kterých létají drony, a pak kosmos, který protínají dráhy družic.

  • Obfuskace, jde o metodu, kterou používají hackeři, aby oklamali a mystifikovali vyšetřovatele. Cílem této aktivity je zamést za sebou digitální stopy tak dokonale, aby se na původce útoku vůbec nepřišlo. To je ostatně problém většiny kyberútoků. Ačkoli jsou zřejmé následky v podobě nefunkčních IT systémů či ukradených dat, pachatele policie či zpravodajské služby vystopují jen zcela výjimečně.
  • V hodnoceném období byl pozorován nárůst nabídky škodlivých kódů, které si lze volně zakoupit běžným uživatelem ve skrytých částech internetu, v takzvaném deep webu a dark netu, a které jsou hojně využívané širokým spektrem útočníků.
  • Hackeři už nemusí ovládat všechny způsoby k pronikání do IT infrastruktury. Stačí, když na příslušném utajeném webu - například přes kryptoměny, jako jsou bitcoiny, - malware nakoupí. O zbytek už se postará technologie za něj. Kromě organizovaného zločinu mají o tyto nové nástroje zájem i státy.
  • Vojenská tajná služba totiž loni zaznamenala rostoucí počet kyberútoků i na mobily. "Je poměrně snadné je infikovat skrze rozličné aplikace, ale i neověřené aktualizace. Používáním aplikací navíc uživatelé ve většině případů udělují souhlas s přístupem aplikace k jednotlivým funkcionalitám svého zařízení, jako např. ke kameře, mikrofonu, kontaktům nebo úložišti, a k poskytování nashromážděných dat
  • Jako problematické vnímají armádní experti také rozšiřování internetu věcí. Tady vnímají problém u výrobců. "Zabezpečení těchto zařízení se často ocitá až na posledním místě žebříčku priorit, a to nejen ze strany uživatelů, ale bohužel i ze strany výrobců, kteří jsou k tomuto tlačeni poptávkou po cenově dostupných zařízeních.
  • S masivním nasazením cloudových technologií úplně zaniká pojem bezpečnostní perimetr, který dříve definoval vnitřní zónu IT infrastruktury organizace a hranici s venkovním internetem. Přesouváním serverů z bezpečného umístění v organizaci do cloudů (např. Azure, Amazon Web Services atd.) z důvodu finanční výhodnosti a větší operability se zásadně mění celková bezpečnost těchto zařízení.
  • Roste možnost odcizení celých serverů a všech dat formou získání administrátorských přihlašovacích údajů do cloudu. S tím se otevírá otázka spolehlivosti provozovatele cloudu, který má de facto k dispozici veškerá klientská data
  • Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/rodi-se-nebyvale-silny-konflikt-svet-se-ocitl-v-prvni-fazi-3-svetove-valky-varuji-armadni-spioni.A201110_144708_ln_domov_tmr

10.11.2020 Číňané poslali na oběžnou dráhu kolem Země první 6G satelit na světě. Stalo se tak společně s dalšími družicemi v pátek 6. listopadu, jak nyní informovala agentura Reuters. Zhruba 70kilogramový satelit vynesla do kosmu čínská raketa Dlouhý pochod 6, která v pátek odstartovala z kosmodrom Tchaj-jüan. Cílem je, aby satelit otestoval technologii šesté generace bezdrátových systémů (6G), která by podle tamních státních médií včetně televize CGTN mohla být nejméně stokrát rychlejší než 5G.

  • Podle Číňanů se má tento 6G satelit v budoucnu využívat v oblastech, jako je například výstavba tzv. chytrých měst, prevence a zmírňování katastrof, stejně tak i ochrana životního prostředí.
  • čínská společnost Huawei zahájila výzkum v oblasti systémů 6G, které mají být nástupcem mobilních sítí páté generace (5G). Prohlásil to tehdy generální ředitel firmy Žen Čeng-fej, avšak zároveň připustil, že se sítě 6G neobjeví dříve než za deset let.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/cina-vyslala-na-orbitu-prvni-6g-satelit-na-svete-40341817#

15.10.2020 Americké ministerstvo zahraničí předložilo návrh, aby vláda prezidenta Donalda Trumpa přidala na černou listinu také čínskou společnost Ant Group. Ta je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním provozovatelem mobilních plateb v Číně. Firma se chystá vstoupit na burzu a její primární veřejná nabídka (IPO) akcií by se mohla stát největší na světě. S odkazem na informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4520124/reuters-trumpova-vlada-chce-pridat-na-cernou-listinu-cinskou-ant.html

31.8.2020 Čína komplikuje chystaný prodej platformy TikTok omezením vývozu umělé inteligence, uvedly servery Bloomberg a CNN. Čínské ministerstvo obchodu přidalo na seznam produktů, jejichž prodej musí schválit čínská vláda, 23 položek, například rozpoznávání řeči a textu a personalizovaná doporučení. Je to poprvé od roku 2008, co Čína tato pravidla aktualizovala

18.8.2020 Přísnější americké sankce proti čínské společnosti Huawei Technologies ještě více naruší globální dodavatelský řetězec a firmě znemožní přístup k čipům vyrobeným na zakázku. Myslí si to odborníci, které oslovila agentura Reuters. Firma by podle nich mohla přijít o pozici největšího světového výrobce mobilních telefonů, ale hrozí i to, že s jejich výrobou skončí

18.8.2020 Oracle předběžně jednal s ByteDance, čínským vlastníkem společnosti TikTok, a vážně zvažuje nákup operací ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu (Reuters)

Ant Group, fintech skupina Alibaby a dominantní čínská mobilní platební společnost, plánuje založit firmu na spotřebitelské finance v jihozápadním městě Čchung-čching, uvedly dva zdroje agentuře Reuters (Reuters) 

15.8.2020 TikTok se stává novým ohniskem sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Vztahy mezi USA a Čínou se v posledních letech zhoršily kvůli obchodu, autonomii Hongkongu, kybernetické bezpečnosti a šíření nového koronaviru. Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech.

Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/trump-dal-tlaci-na-cinany-dava-jim-90-dni-na-prodej-americkeho-byznysu-aplikace-tiktok-1372423?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

7.8.2020 USA utahují regulace pro čínské firmy listované na amerických burzách. Aby se firmy mohly obchodovat v USA, musí povolit americkým regulátorům přístup k auditním pracovním zprávám. Jedním ze spouštěčů byl účetní skandál s Luckin Coffee (Bloomberg). Americký prezident Donald Trump vydal exekutivní příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat. Trumpovo nařízení začne platit za 45 dnů, napsala agentura Reuters (ČTK) 6.8.2020 Americká vláda zintenzivňuje tažení proti čínským společnostem v americkém digitálním prostoru. Ministr zahraničí Mike Pompeo představil body projektu s názvem Čistá síť, který má zabránit čínským internetovým aplikacím a telekomunikačním firmám v přístupu k citlivým údajům amerických občanů i podniků, informuje dnes agentura Reuters. Pompeovo oznámení přichází nedlouho poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zákazem platformy TikTok, kterou provozuje čínská společnost ByteDance

4.8.2020 Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je připravena zakročit i ve věci čínské firmy ByteDance a její aplikace TikTok. Napsal to dnes čínský list China Daily, který patří čínské komunistické straně. TikTok je trnem v oku amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož aplikace představuje bezpečnostní riziko. V USA ji chce zakázat, ledaže by se americká softwarová společnost Microsoft dohodla, že americké aktivity od firmy ByteDance odkoupí.

  • Čína má "hodně možností, jak odpovědět, pokud (Trumpova) administrativa prosadí svůj plán 'rozbít a vyloupit'," píše list.
  • způsob, jakým Washington zachází s čínskými podniky ByteDance a Huawei Technologies naznačuje, že Spojené státy se snaží své ekonomické vazby na Čínu zpřetrhat. Čína měla přitom jen omezené možnosti poskytnout těmto firmám ochranu tím, že by sáhla k odvetným opatřením vůči americkým firmám, protože Spojené státy mají technologický náskok a vliv na své spojence
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4466188/peking-nedovoli-aby-usa-ukradly-tiktok-pise-tisk.html
zobrazit více..
Loading...