Akciový trh

Akciový trh

Ceny akcií začnou růst mnohem dříve, než pandemie koronaviru ustoupí. Základem silně rostoucích trhů nejsou dobré zprávy, ale úbytek těch špatných nebo jejich přehlížení!

Největší propad akcií o 20,5 % byl 19.10.1987, druhý největší o 12,3 % byl 28.10.1929 více.

Jak investovat, aby na mě nezaklekl berňák? Zde je návod, jak a kdy danit výnosy nejen z Revolutu.

  • https://byznys.ihned.cz/c1-66767100-jak-investovat-aby-me-nezaklekl-bernak-zde-je-navod-jak-a-kdy-danit-vynosy-nejen-z-revolutu
  • https://www.patria.cz/pravo/4607785/jak-spravne-zdani-fyzicka-osoba-prijmy-z-cennych-papiru-za-rok-2020.html

Investice do akcií v době krize, které nemohou padnout systémové banky, strategické odvětví (např. Boeing), výrobci energií, strategické technologické firmy (Facebook, Microsoft, Huawei atd.).

Akciový trh, zprávy z tisku:

5.3.2021 Komoditní supercyklus si bude vybírat, inflace poroste, ale nedostane se mimo kontrolu, v následujících měsících si povedou dobře cyklické hodnotové akcie. Komoditní supercyklus: Na trzích se hovoří o novém komoditním supercyklu a Francisco Blanch z Bank of America Securities k tomu na Bloomberg Markets uvedl, že tlaky na růst cen jsou skutečně patrné u řady komodit. A objevuje se "pohyb ve stylu supercyklu". Nejde ovšem o komodity všechny, jedná se zejména o průmyslové kovy, ale ne třeba o ropu. Ta podle stratéga supercyklem pravděpodobně neprojde.

Blanch považuje za atraktivní měď a nikl spolu s hliníkem. Zajímavá může být i platina, či stříbro díky jejich vztahu k některým moderním technologiím. A také akcie společností, které se v odvětví zmíněných komodit pohybují. Kovům by měly prospívat i dlouhodobé trendy, mezi které patří elektrifikace dopravy a dekarbonizace výroby elektrické energie. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4622013/Perly-tydne-Ropa-nad-100-dolary-zisky-nad-175-dolary-rust-nad-trendem.html?<br>

2.3.2021  Jak správně zdaní fyzická osoba příjmy z cenných papírů za rok 2020?

https://www.patria.cz/pravo/4607785/jak-spravne-zdani-fyzicka-osoba-prijmy-z-cennych-papiru-za-rok-2020.html

29.1.2021 Jamie Powell z blogu Financial Times FTAlphaville si všímá toho, jak akciový trh fandí neziskovým firmám. Základem jeho úvahy je graf od Goldman Sachs, který ukazuje vývoj indexu akcií neziskových firem obchodovaných na americkém trhu. "Několik let bez trendu a pak velmi silný růst po covidovém propadu," komentuje Powell graf a snaží se vysvětlit, co za tímto vývojem stojí. Powell poukazuje na to, že na seznam neziskových akcií ze zmíněného indexu patří jména jako Plug Power, Nio, Roku, Pinterest, Peloton, Snap, Carvana, Uber, Lyft či Appian Corop.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4591607/powell-az-se-propadnou-akcie-ktere-zene-nahoru-jen-spekulace.html

27.1.2021 Ve srovnání s rokem 1990 jsou nyní ceny akcií téměř dvanáctkrát výše. Pokud bychom předpokládali, že dvanáctkrát výše jsou i zisky obchodovaných firem - tedy to, od čeho by se ceny akcií měly odvíjet, mýlili bychom se. Co je za tímto odtržením?

Následující graf ukazuje, jak se vyvíjely ceny akcií v indexu SPX a zisky obchodovaných firem. Akcie mají opakovanou tendenci se od zisků odtrhnout, od roku 1990 jim to dvakrát nevyšlo - ceny byly dříve či později sraženy na trajektorii zisků. Po roce 2009 se po několik let držely obě proměnné blízko sebe, pak ale nastal opět pokus o únik. Ten velmi krátce korigoval propad roku 2020, ale o to silněji se trhy poté opět pokusily o popření gravitace zisků:

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4593372/proc-se-ceny-akcii-jiz-desetileti-odtrhavaji-od-zisku.html

27.1.2021 Vzpoura lidu z Robinhoodu. Malí spekulanti koordinují obchody a zatápějí fondům, pomáhá jim i Musk. Menší burzovní hráči v USA na Wall Street zle zatápějí velkým investičním fondům. Některé z nich kvůli tomu zaznamenaly obrovské ztráty. Středobodem veškerého dění je diskusní fórum r/WallStreetBets s více než dvěma miliony členy na sociální síti Reddit, kde individuální spekulanti domlouvají a koordinují své obchody. "Nikdy jsem nic takového nezažil," prohlásil Jim Cramer, známý a dlouholetý burzovní komentátor stanice CNBC.

Jen v posledních dnech a týdnech dokázali spekulanti v několika případech vyhnat svými nákupy kurz akcií firem, na něž se hromadně zaměřili, o desítky procent nahoru. A leckdy dokonce i na několikanásobek původní ceny. Ve všech výše zmíněných případech se zaměřili na společnosti, které jsou z různých důvodů v horší finanční kondici, či byly dokonce na pokraji bankrotu a jejichž kurz v předchozím období nerostl.

U takovýchto podniků fondy a další profesionální investoři často sázejí prostřednictvím takzvaných prodejů nakrátko (anglicky short selling) na pokles ceny akcií. Věří, že cena klesne a oni cenné papíry později nakoupí se ziskem zpět. Hromadné nákupy individuálních spekulantů však ženou kurzy nahoru a zaskočené fondy ve snaze zabránit ztrátám dříve prodané akcie nakupují zpět. Dochází k jevu, který se nazývá short squeeze - toto uzavírání krátkých pozic ze strany fondů vyvolává tlak na další růst ceny.

  • Jsem šokovaný myšlenkovými pochody těchto lidí. Každý normálně myslící člověk ví, že takový styl obchodování nemůže mít dlouhého trvání," 
  • Svou sílu na burzách navíc drobní hráči, kteří obchodují přes platformy typu Robinhood, znásobují tím, že ve většině případů nekupují přímo akcie daných společností, ale takzvané call opce. Jde o burzovně obchodovaný nástroj, který dává jeho držiteli právo nakoupit k určitému datu v budoucnu podkladovou akcii za předem stanovenou cenu.

  • Výhodou takové spekulace je, že za opci zaplatí investor nebo spekulant cenu, která obvykle činí jen zlomek kurzu samotné akcie. Jinak řečeno, na spekulaci stačí menší kapitál, než kdyby investor nakupoval přímo akcie. Pokud roste kurz akcie, zvyšuje se i cena call opce.

  • Zájem menších investorů o obchodování na burze vzrostl loni na jaře, když začala pandemie. Jejich zájem o investování a spekulace pohání nejen snaha vydělat, ale často i pouhý nedostatek jiné zábavy. 

  • https://byznys.ihned.cz/c1-66874070-mali-spekulanti-zatapeji-velkym-fondum-domlouvaji-se-na-siti-reddit-obchoduji-pres-robinhood

27.1.2021 Vstup na burzu zůstává pro společnost Ant Group otevřený, naznačil dnes guvernér čínské centrální banky. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Z primární nabídky akcií (IPO) této finančně technologické firmy na burzách v Šanghaji a v Hongkongu loni na začátku listopadu sešlo. Čínská centrální banka posléze nařídila tomuto největšímu čínskému zprostředkovateli plateb i jeho mateřské společnosti Alibaba reorganizaci (ČTK) 

27.1.2021 Pamatuji si časy, kdy byl šéf americké centrální banky Alan Greenspan opěvován jako ekonomický guru a všichni mu s důvěrou naslouchali. Časy, kdy byli centrální bankéři oceňovanými experty, jsou ale dávno pryč. Stala se z nich jen prodloužená ruka politiků. Už to dávno nejsou ekonomové. Evropské i americké centrální bance šéfují právníci. I proto vidíme, že podle průzkumu většina Američanů své centrální bance nevěří a začíná růst nedůvěra i mezi profesionály a investory. Kritika sílí.

Centrální bankéři se až dosud snažili hlavně zabránit propadu finančních trhů a lili do ekonomiky stále víc a víc peněz. Ve snaze "zachránit" svět tak ovšem vznikla hydra, jakou planeta nepamatuje. Ekonomika, v níž kvůli tisku peněz mají akcie povoleno jen růst, není tržní, ale kvazicentrálně řízená.

Zkrátka počet akcií se v čase moc nemění, zisky akciových společností taky ne (nebo dokonce klesají), ale výrazně roste množství peněz v ekonomice. Ceny finančních aktiv a zejména akcií proto musí růst, aniž by reflektovaly stav akciových společností. Kdejaký finanční odpad roste na rekordy. Skoro u všeho má nyní smysl upsat akcie. Kdejaká společnost chce na burzu, aby burza cenu společnosti z ničeho nafoukla na obra.

Běžní střadatelé to nechápou. Média proto hledají pseudovysvětlení pro lidi mimo finanční trh. Nejdříve se v médiích běžně uvádělo, že akcie rostou, protože se očekává, že vyhraje Trump, který sníží daně, což podnikům i akciím pomůže. Pak se začalo zdát, že Trump nevyhraje. Všude se najednou začalo psát, že to, že v Americe vyhrají na celé čáře demokraté, pomůže ekonomice kvůli ohromnému fiskálnímu stimulu, který ekonomiku nakopne. Pak se zase začalo říkat, že s vakcínou musí akcie růst, protože s vakcínou prý přijde normální život.

Za vším stojí tisk peněz

Ať píší média střadatelům jakýkoli argument, akcie letí stále výš. Drobní střadatelé mají být v klidu. Poměr ceny akcií a tržeb podniků se dostal do nesmyslných hodnot. Peněz je v ekonomice tolik, že vše kolem jsou jen tlachy. Tisk peněz stojí za vším. Indikátory akciové bubliny začaly blikat na všech frontách už dávno a mnohé finanční instituce už bijí na poplach, že je situace nebezpečná - což ovšem neznamená, že by se bublina s dalším tiskem peněz nemohla ještě přifouknout. Zisky jsou pohádkové a ještě nějaký čas to může vydržet.

Jenže to spolu s hlubokými deficity státních rozpočtů začalo mezi mnohými vyvolávat strach z inflace. Vypadá to, že i s vakcínou čeká mnohé klíčové ekonomiky světa v prvním kvartále letošního roku propad. Německo na tom bude asi hůř, než se čekalo. V Americe řeší obavy z dalšího vývoje rozdáváním peněz mezi běžné lidi. Helikoptérové peníze jsou tady. Helikoptérové peníze jsou ovšem nástrojem hromadného ničení.

Drobní podnikatelé zatím ještě tak docela nepochopili, že jejich zlatá éra skončila. Jsou zvyklí žít bez dluhů nebo s malým dluhem, který rolují v zásobách. Jenže tím, jak jsou státy předlužené a úrokové sazby nulové, rostou ceny nemovitostí. Logicky musí růst i nájmy a další položky. Všem tedy rostou náklady. Normálně by drobným podnikatelům situaci zlepšilo to, že v krizi nerostou mzdy. Ty ale v současnosti navzdory krizi rostou, protože nezaměstnanost kvůli státním zásahům moc nevyskočila. Nový režim tedy malé podnikatele drtí a bude drtit ještě víc.

Na rozdíl od velkých konkurentů nevydají dluhopisy se záporným výnosem a neupíšou akcie, které by vyletěly do nesmyslných hodnot. Nový režim povede k oligopolům, protože malé firmy budou těžko přežívat. A oligopol je prohrou spotřebitele. Řítíme se do špatného světa. Potřebujeme návrat do normálu, kde trhům nevládne úředník, ale spotřebitel. K tomu by se ale nejprve musela změnit filozofie a celé společenské paradigma.

https://echo24.cz/a/SrtW6/vznika-kvazicentralne-rizeny-kapitalismus?

26.1.2021 Malí spekulanti zatápějí velkým fondům. Domlouvají se na síti Reddit, obchodují přes Robinhood. 

https://byznys.ihned.cz/c1-66874070-mali-spekulanti-zatapeji-velkym-fondum-domlouvaji-se-na-siti-reddit-obchoduji-pres-robinhood

24.1.2021 Americký akciový trh v posledních měsících zaplavují akcie firem, které vznikly jen proto, aby vyhledávaly akviziční příležitosti. Investoři jim loni svěřili rekordních 82 miliard dolarů, tedy přibližně 1,8 bilionu korun, přestože ani nevědí, do čeho budou investovat. Část expertů se proto domnívá, že tyto podniky by nakonec mohly být novým zdrojem spekulativní bubliny. Uvedl to server listu The Wall Street Journal (WSJ).

Řeč je o firmách, které se označují zkratkou SPAC, podle anglických slov special-purpose acquisition companies. Tedy o firmách, jejichž cílem je zaměřovat se na akvizice. V poslední době tyto podniky vyhledávají zejména start-upy v odvětví vyspělých technologií. Angažují se v nich i známá jména, nejen proslulý investor William Ackman, ale také například bývalý hráč basketbalové NBA Shaquille O'Neal či bývalý předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

SPAC jsou čím dál častějším nástrojem financování pro soukromé firmy, které mají zájem dát své akcie na veřejný trh. Takto se v roce 2019 například dostala na burzu společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Vhodný akviziční cíl tak nyní hledá už skoro 300 firem označovaných jako SPAC. K dispozici mají celkem zhruba 90 miliard dolarů (kolem 1,9 bilionu korun) a v posledních týdnech vzniká v průměru pět takových firem každý pracovní den.

  • Od začátku letošního roku vzniklo už 67 SPAC, které od investorů získaly téměř 20 miliard dolarů. To je výrazně nad částkou za celý rok 2019, která byla rekordní, než se fenomén SPAC loni prudce rozšířil. SPAC za loňský rok získaly do té doby nevídaných 82 miliard USD.
  • "Když slyšíte, že o SPAC už mluví všichni, vyvstává otázka, zda už z toho není spekulativní mánie," řekl člen vedení společnosti Westchester Capital Management Roy Behren, který sám do firem SPAC investuje. Jako problém by se mohl ukázat i málo průhledný proces oceňování firem, který může vést k tomu, že SPAC nakoupí předražené firmy. Opakovat by se proto mohla situace z přelomu tisíciletí, kdy splaskla bublina internetových akcií a nastal propad na burzách, upozorňuje Atwater z Financial Insyghts.
  • https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/wall-street-je-precpana-akvizicnimi-stopari-se-dvema-biliony-dolaru-se-pousti-po-jakekoli-stope-1377326

22.1.2021 Investoři minulý týden opět vzali akcie útokem. Příliv za poslední 3 měsíce vzrostl na rekordních 255 mld. USD, ukázaly týdenní údaje BofA, díky "extrémní politice", která vedla k 77% skoku na světových akcií od minim v březnu (Reuters)

18.1.2021 Vývoj ceny akcií on-line lékáren Pilulka připomíná nárůsty, které jsme zvyklí vídat spíše u rychle rostoucích e-commerce a technologických firem na burzách v USA. Jen za první dva týdny letošního roku se kurz zvýšil o 40 procent na 820 korun. Tržní hodnota firmy, tedy násobek kurzu a počtu vydaných akcií, tak přesáhl dvě miliardy korun. Od říjnového vstupu na pražský trh Start, který je určený pro menší a střední podniky, se téměř zdvojnásobil. "Je to jedna z mála inovativních IT společností na českém akciovém trhu. Takový příběh investory láká," uvedl Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

  • Pilulka má velký potenciál pro další růst tržeb v následujících letech, navíc by se mohla dostat do zisku.  
  • Akcie Pilulky se v pátek obchodovaly za 1,1násobek loňských tržeb. V případě ve stejném byznysu podnikajících firem Zur Rose ze Švýcarska a německé Shop Apotheke převyšuje tento ukazatel číslo dva. To naznačuje, že cena akcií by oproti současnosti mohla být klidně i dvojnásobná. 
  • https://archiv.ihned.cz/c1-66870070-akcie-pilulky-vystrelily-nahoru-impulz-daly-jeji-rekordni-trzby

3.1.2021 Investice snadno a bez poplatků. Na to lákala nové uživatele investiční služba Robinhood. Vznikla už před sedmi lety, větší pozornosti se jí dostalo až v uplynulém roce. Jen za první čtyři měsíce roku 2020 jí přibyly tři miliony nových účtů, celkem jich tak podle posledních oficiálních čísel z té doby má 13 milionů. Celá věc má však hořkou pachuť v podobě neúplných informací, sebevraždy a pokuty od americké Komise pro cenné papíry a burzy. Pojďme se na novodobého zbojníka ze světa investic podívat blíže. Po delší době se na finančních trzích i díky přístupnosti Robinhoodu a jemu podobných aplikací děly a dějí věci.

Dopady pandemie COVID-19, turbulence na akciových trzích. Dobrý marketing pro lidi s ambicí investovat, případně spekulovat na pohyby cen akcií, komodit či různých derivátů. Taková situace přirozeně lákala jak profesionální, tak i retailové či chcete-li amatérské investory. Robinhood jako lídr globálního trhu investování přes "free" aplikace tak na konci roku spravuje majetek lidí za 20 miliard dolarů, sama firma z toho má roční tržby ve výši stovek milionů dolarů. A postupně šplhá v žebříčcích zprostředkovatelů investic podle velikosti. Ve srovnáních brokerů na Wall Street se start-up postupně dostává mezi ty největší žraloky. Jen k tomu nepotřebuje Wall Street. Více než tisíc zaměstnanců firmy funguje z kalifornského Menlo Parku

  • Jednou z cest je volitelné měsíční předplatné Gold, které uživateli odemkne další funkce a možnosti. Něco, co známe odjinud, například z principu fungování hudební streamovací služby Spotify. Co je ovšem zajímavější - sbírá data o transakcích uživatelů a ty pak prodává firmám z Wall Street. Oproti legendě o anglickém zbojníkovi, který pomáhal slabším, jsou zde právě tito slabší s nadsázkou řečeno prodáváni těm velkým. Nespravedlivé? Možná. Robinhood totiž funguje jako jakýsi prostředník v pozadí, jenž požadavek klienta na nákup akcie postoupí takzvanému market makerovi. Od něj pak získává všimné za dohozený obchod. V podstatě na úkor koncového uživatele, ačkoliv se jedná o relativně malé rozdíly. 
  • Při obchodování na burze má investor možnost nastavit takzvaný stop loss, tedy jakousi bezpečnostní pojistku. Pokud budou akcie klesat a dosáhnou této hranice, nakoupené pozice se ukončí a prodají, aby nedošlo k ještě hlubším ztrátám. Náš novodobý finanční zbojník však tuto informaci prodá dále na trh, a tím tak odkryje vaše karty. Americká komise pro kontrolu cenných papírů SEC kvůli tomu firmě před pár dny uložila pokutu 65 milionů dolarů (přes 1,3 miliardy korun). Rok předtím už podnik navíc dostal pokutu 1,25 milionu dolarů od regulátorské organizace Finra.  
  • Rychle rostoucí Robinhood láká kromě malých investorů do akcií, opcí, zlata či kryptoměn i ty venture kapitálové. Letos na podzim do něj nalily zhruba 660 milionů dolarů (přes 13 miliard korun) mimo jiné i elitní americké fondy Andreessen Horowitz a Sequoia. Celkem jej to oceňuje na lehce přes 11 miliard dolarů (přes 240 miliard korun).  

https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/robinhoodizace-aneb-investovani-pro-vsechny-fenomen-roku-meni-financni-trhy-1376636?<br>

29.12.2020 Jak moc jít v příštím roce do amerických technologických akcií, když by vyšší valuace, regulatorní rizika a zotavení titulů, které byly sraženy do kolen, mohly ohrozit jejich přitažlivost? Napsala o tom agentura Reuters. Širší americký akciový index S&P 500 vyrostl do 16. prosince o 16,6 %. Pouze návratnost Applu, Amazonu a Microsoftu se na tom podílela z více než poloviny, tvrdí Howard Silverblatt, indexový analytik v S&P Dow Jones Indices. Technologické tituly si v posledních týdnech přesedly na zadní sedadla. Naděje na zotavování ekonomiky spojené s vakcínou totiž sytilo rally na energetických titulech, ve finančním sektoru, v akciích malých firem a jiných, méně oblíbených částech trhu. Index hodnotových akcií velkých amerických společností Russell 1000 vyrostl od oznámení o průlomu ve vývoji vakcíny na počátku listopadu o zhruba 10 %.

Technologický sektor tvoří spolu s akciemi velkých technologických firem (Amazon, Alphabet a Facebook) zhruba 37 % hodnotově váženého indexu S&P 500, což jim dává obrovský vliv na výkyvy indexu a portfolia investorů. Správci fondů, které oslovila BofA Global Research, v průzkumu uváděli "dlouhý tech" jako nejnašlapanější obchod osm měsíců za sebou. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4574424/reuters-rok-2021-otestuje-vladu-technologii-nad-americkym-trhem.html<br>

29.12.2020 Evropu čeká po zahájení obchodování na burzách v příštím roce největší přesun obchodů s akciemi za více než 20 let. Odchod Británie z EU totiž přesunul těžiště obchodů z Londýna. Zatímco hráči na trhu doufají, že díky rokům příprav od doby, kdy si Británie odhlasovala odchod z EU, bude přechod většiny obchodů s aktivy v eurech, jako jsou akcie a deriváty, relativně hladký, dlouhodobý dopad je nejistý. Uvedla to agentura Reuters

15.12.2020 Nizozemský úřad pro finanční trhy (Stichting Autoriteit Financiële Markten, AFM) prospekt společnosti, připravený v souvislosti s přijetím ke kótování a obchodování se všemi akciemi společnosti na regulovaných trzích burz ve Varšavě a v Praze (dále jen 'prospekt'), což umožňuje změnu trhů, na nichž jsou akcie v současné době kótovány (tj. NewConnect v Polsku a Free Market v České republice). Společnost má v úmyslu bez zbytečného odkladu požádat o přijetí akcií na výše uvedené regulované trhy a očekává uvedení svých akcií na regulované trhy počátkem ledna 2021. Kótování nebude zahrnovat žádné vydání nových akcií. Všechny akcie budou obchodovány pod současným symbolem burzy PEN a kódem ISIN NL0010391108 (ČTK) 

13.12.2020 Razantní vstup společností Airbnb a DoorDash na burzu oživuje vzpomínky na dot-com horečku z konce 90. let. Airbnb koncem týdne zabodovalo, cena jeho akcií se hned po uvedení na burzu Nasdaq více než zdvojnásobila a hodnota firmy do večera dosáhla 86 miliard dolarů. Zájem připomíná právě dobu, kdy investoři nakupovali akcie nováčků spojených s internetem, kteří měli v názvu firmy příponu .com.

Teď jsou středem pozornosti cenné papíry technologických firem, především internetových obchodů, tvůrců softwaru, provozovatelů aplikací pro spotřebitele či těch, kdo analyzují velké objemy dat. "Je to bláznivá sezona. To, že investoři kupují akcie skvělé firmy, ještě neznamená, že je skvělá cena, kterou za ně platí,"

  • ocenění některých nových emisí na burze hraničí s máni 
  • Příkladem nakupování módních akcií bez ohledu na cenu je právě ubytovací platforma Airbnb. 
  • Dvanáct let existující firmu tak investoři ocenili téměř na 86 miliard dolarů, v přepočtu 1,9 bilionu korun. Pro srovnání, tržní hodnota dvou velkých hotelových řetězců Marriott a Hilton činí dohromady 72 miliard (1,56 bilionu korun). 
  • Akcie jednoho z hlavních konkurentů, firmy Booking, se ve čtvrtek obchodovaly na osminásobku tržeb odhadovaných na příští rok. U Airbnb se jedná o 17násobek 
  • Tak velký rozdíl mezi násobky, které jsou jedním z hlavních ukazatelů sledovaných investory, podle něj nedává smysl a naznačuje, že je Airbnb předražené. Na vrcholem dot-com horečky v roce 2000 se akcie internetových obchodů obchodovaly za devítinásobek tržeb.
  • Velký zájem investorů vzbudily minulý týden i akcie největší americké dovážkové služby DoorDash. Během středečního premiérového dne na newyorské burze vyletěl kurz nahoru o 86 %. Sedm let existující společnost, která v letošním druhém největším IPO prodala akcie za 3,4 miliardy dolarů (74 miliard korun), má nyní hodnotu okolo 60 miliard dolarů (1,3 miliardy korun). Letos firmě díky pandemii prudce rostly tržby, jak lidé více jedli doma, přesto v prvních devíti měsících roku prodělala 149 milionů dolarů. "Je možné, že nebude nikdy zisková," varoval dokonce klienty David Trainer, ředitel analytické firmy New Constructs.
  • https://archiv.ihned.cz/c1-66857700-manie-na-trzich-akcie-technologickych-novacku-tahnou<br>

24.11.2020 Dva základní hybné momenty tlačily dnes americké akcie vzhůru - nadějné vyhlídky na vakcínu proti nemoci COVID-19 a zpráva, že americký prezident Donald Trump pověřil svůj tým, aby zahájil práce na předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi. V důsledku toho akciový index Dow Jones poprvé v historii překročil hranici 30 tisíc bodů.

  • Pokořit hranici 30 tisíc bodů se mu podařilo necelé čtyři roky poté, co v lednu 2017 poprvé překonal 20 tisíc. Letos v březnu se přitom index v důsledku obav z hospodářských dopadů koronakrize vrátil hluboko pod hranici 19 tisíc bodů. Následně však oživil za pomoci rozsáhlých opatření na podporu ekonomiky.

  • https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/akciovy-index-dow-jones-poprve-pokoril-hranici-30-tisic-bodu-1375617?<br>

24.11.2020 Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům, které by mohly vzniknout po úplném odchodu Británie z Evropské unie v příštím měsíci, oznámila společnost (ČTK) 

24.11.2020 Rebalanční toky mohou podle společnosti JPMorgan Chase vést k exodu přibližně 300 miliard dolarů z globálních akcií do konce roku. Velcí investoři totiž budou možná muset v tomto měsíci po silném výkonu akcií přerotovat své peníze z akcií do dluhopisů, uvedli v pátek v stratégové pod vedením Nikolaose Panigirtzogloua.

Mezi tyto velké investory patří například vyvážené podílové fondy, jako jsou portfolia 60/40, americké penzijní plány s předem určenými příspěvky a někteří velcí investoři, jako je Norges Bank, která spravuje norský fond státního bohatství, a japonský vládní penzijní plán GPIF, uvedli stratégové.

  • Upozorňují tak na určitou slabinu na akciových trzích přicházející ze strany vyvážených podílových fondů, které spravují asi 7 bilionů USD. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4549988/JPMorgan-Z-akcii-utece-pres-300-miliard-dolaru.html?<br>

23.11.2020 Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují zkráceně SPAC. To je téměř dvojnásobek počtu primárních veřejných nabídek (IPO) těchto firem za celý loňský rok a pětinásobek ve srovnání s rokem 2015. Upozornil na to zpravodajský server CNBC, který se odvolává na údaje společnosti Refinitiv. SPAC většinou zakládají podnikatelé, manažeři hedgeových fondů či sportovní manažeři. Tyto firmy se stávají stále oblíbenějším způsobem pro vstup na akciový trh pro podniky, které se chtějí vyhnout zdlouhavému procesu primární nabídky akcií.

SPAC jsou firmy bez reálné činnosti a vytvořené pouze za účelem získání kapitálu prostřednictvím nabídky akcií. Takto získané peníze, případně v kombinaci s úvěrem, použijí k nákupu jiné firmy. Koupené firmy tak prostřednictvím akvizice automaticky vstoupí na burzu. Investoři, kteří nakupují akcie SPAC, zpravidla předem nevědí, jakou firmu budou přes SPAC nakonec vlastnit.
V případě, že se manažerům této speciální firmy nepodaří najít cíl k převzetí do určitého termínu, což bývají obvykle dva roky, je SPAC zlikvidována a investoři získají zpět své peníze.
Protože firmy označované jako SPAC nemají žádné předchozí aktivity ani finanční záznamy, ke kterým by byl přístup, zájem o ně se obvykle odvíjí od pověsti jejich manažerských týmů. Ty obvykle vedou renomované osobnosti. Jedním z nich je Bill Ackman, jehož firma Pershing Square Tontine Holdings získala letos v červenci až čtyři miliardy USD (88,3 miliardy Kč), což z ní dělá zatím největší SPAC.
SPAC existovaly už v 90. letech, ale obvykle znamenaly jen poslední možností pro menší firmy, které se chtěly stát veřejně obchodovanými. Pandemie ale přiměla některé podniky, aby zvážily rychlejší způsob získání peněz a vstupu na burzu.
Refinitiv uvádí, že SPAC získaly za deset měsíců letošního roku ze svých nabídek akcií celkem 56 miliard USD (1,2 bilionu Kč). To je téměř dvanáctinásobek částky získané ve stejném období roku 2015. Podle analytiků ale zatím není jasné, zda se tento nárůst podaří udržet i po pandemii. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4549031/na-burzu-vstoupilo-rekordne-firem-specializovanych-na-akvizice-spac.html<br>

16.11.2020 Akciové trhy jsou díky přicházejícím zprávám o vysoké účinnosti vyvíjených vakcín proti koronaviru na steroidech a dosahují na historická maxima. Tato euforie už ale nemá s reálnou ekonomikou nic moc společného, neboť ta zažívá naopak jednu z nejhorších krizí ve své historii. Chování trhů je proto spíš předzvěst toho, kolik peněz je připravených vstoupit na kapitálové trhy, až se začne světová ekonomika zvedat. Díky ohromnému pumpování peněz do ekonomiky může být inflace investičních aktiv masivní. Bohužel to také znamená, že kdo nepůjde s proudem, přijde na buben. V novém investičním občasníku jsme proto oslovili analytiky s žádostí o radu, kam aktuálně investovat milion korun.

https://nazory.ihned.cz/c1-66845010-nez-nove-penize-zaplavi-trhy-zeptali-jsme-se-analytiku-kam-ted-investovat-milion-korun<br>

16.11.2020 Firma harvardských vědců představila nejúčinnější vakcínu proti covidu. Akcie Moderny za rok vyrostly o 400 procent. Kdo před pandemií koronaviru nakoupil akcie biotechnologické společnosti Moderna za tisíc dolarů, může se teď radovat. Vystoupaly už na hodnotu pěti tisíc korun za kus. Během tohoto roku, na který bude chtít většina jiných odvětví spíš rychle zapomenout, totiž vyletěly o více než 400 procent. Moderna se mezi burzovní rakety roku 2020 zařadila hlavně díky velkým očekáváním spojenými s vývojem vakcíny proti nemoci covid-19. Ty naplnila, když nyní oznámila, že její očkovací přípravek mRNA-1273 má úspěšnost 94,5 procenta.

https://byznys.ihned.cz/c1-66845350-firma-harvardskych-vedcu-predstavila-nejucinnejsi-vakcinu-proti-covidu-akcie-moderny-za-rok-vyrostly-o-400-procent

11.11.2020 Goldman Sachs ve světle možného objevu účinné vakcíny proti Covid-19 očekává, že index S&P 500 vzroste do poloviny roku 2021 o 11 % na 4100 b. a do konce roku 2021 na 4300 b. Americká investiční banka to uvedla v komentáři klientům (FT)

9.11.2020 Akcie v Asii zahájily týden růstem a japonský akciový index Nikkei uzavřel na nejvyšší hodnotě za 29 let. Zvolení Joea Bidena americkým prezidentem zvýšilo zájem o rizikovější investice, protože investoři čekají mimo jiné více měnových stimulací. Daří se i evropským akciím, které vystoupaly nejvýše za posledních osm měsíců. Krátce po zahájení obchodování vzrostl panevropský index Stoxx 600 o 3,98 procenta a uzavřel na 380,99 bodu. Futures na tituly z americké indexu Dow Jones signalizovaly jeho růst o 1,3 procenta. A předpoklady se potvrdily, hlavní americké indexy jsou v pondělí ve výrazném plusu.

Cena akcií společnosti BioNTech dnes díky zprávě o vakcíně vzrostla o více než 15 procent. Akcie německého výrobce čipů Infineon pak posílily o 3,5 procenta. Firma totiž avizovala, že v následujícím roce očekává zvýšení tržeb skoro o 23 procent. 

https://www.e15.cz/volby/volby-v-usa/zelena-vlna-na-svetovych-burzach-akcie-v-usa-na-rekordech-evropa-pokorila-osmimesicni-maximum-1374983?<br>

9.11.2020 Souhrn 9.11. - příslib vakcíny naplnil trhy bezmezným optimismem, Biden v roli prezidenta k tomu taky trochu přispěl, ropa se svezla na růstové vlně, odneslo to zlato a další bezriziková aktiva. Evropské akciové trhy měly dnes v tomto ohledu vcelku jednotný průběh. Dopoledne už tak těžily z výsledků US prezidentských voleb, které s osobou Joe Bidena v úřadě, dle mnohých, přinášejí naději na méně konfliktní způsob americké politiky a návrat USA do čelních pozic světových institucí.

Po obědě přišla ještě třešnička v podobě oznámení amerického Pfizeru o více jak 90procentní účinnosti testované vakcíny proti Covid-19 v rámci finální fáze testů. Tuto zprávu trh přijal jako určitý příslib "světlých zítřků" v boji s coronavirovou pandemií, což raketově zvedlo poptávku po nejvíce zkoušených sektorech v čele s cestovním ruchem, leteckou dopravou a bankami.
Výrazně stouply také výnosy amerických státních dluhopisů a propadly se ceny zlata.

https://www.kurzy.cz/zpravy/566000-souhrn-9-11-prislib-vakciny-naplnil-trhy-bezmeznym-optimismem-biden-v-roli-prezidenta-k-tomu/

3.11.2020 Stratégové americké banky JPMorgan upouštějí před volbami amerického prezidenta od technologických akcií, které dlouhodobě preferovali. Důvodem je očekávaná změna na pozici lídra trhu - bez ohledu na to, kdo prezidentské volby vyhraje. 

Analytici v čele s Mislavem Matejkou nadvažovali technologické tituly skoro dva roky, teď ale svoje doporučení srazili na neutrál. Místo toho zvedli doporučení na bankovní tituly a pojišťovny, které doporučují nadvažovat. Rotace na vedoucích pozicích trhu vyplyne z e zotavování ekonomiky a možných pozitivních zpráv týkajících se pandemie, domnívají se v JPMorgan. Mimořádná výkonnost technologických titulů by se mohla zastavit, pokud se už příští rok začnou zvedat dluhopisové výnosy, i když ziskovost technologických obrů a fundamenty jejich rozvah jsou i nadále podpůrné. Ze vzestupu dluhopisových výnosů by naopak mohly profitovat banky a pojišťovny.

Zřetelný výsledek voleb by hrál do karet investorům do akcií, protože trh by pak mohl přesunout svoji pozornost na opatření v podobě fiskálních stimulů. Sporný výsledek by naopak vedl k výprodejům, uvedli v JPMorgan, při doporučování nakupovat na tří až šestiměsíčním horizontu cokoli, co spadlo.

Akcie by dolů mohla tlačit i "modrá vlna" vítězství amerických demokratů a strach z opatření protivících trhu, mohla by to být také šance dodat do portfolií sázky na větší fiskální stimulus, slabší americký dolar, strmější výnosovou křivku a menší tržní nejistotu.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4532405/JPMorgan-se-chysta-na-povolebni-zmeny---a-redukuje-techy.html?<br>

31.10.2020 Renomovaný a uznávaný investor a miliardář Mark Mobius upozornil v rámci hlavního světového akciového indexu S&P 500 na formování akciového dvojitého vrcholu, který je obvykle v technické analýze vnímán jakožto poměrně silný negativní signál pro další vývoj trhu.

Zmíněný index 2. září dosáhl historického rekordu na úrovni 3 580 bodů a dovršil tak oživení z březnového propadu. Následný pokles technologických lídrů poněkud popustil uzdu, aby se v polovině října index dostal nad 3 530 bodů a vytvořil tak druhý vrchol. Včera se index dostal k 3 400 bodům. Oproti začátku roku si index polepšuje o cca 5%.
Podle Mobiuse působí blížící se prezidentské volby v USA jako medvědí signál a pro technicky zaměřené investory bude nyní zajímavé sledovat, zda dojde k potvrzení zmíněné formace dvojitého vrcholu.
Podle Mobiuse hlavním rizikem letošní prezidentské volby nebude ani tak otázka, kdo volby skutečně vyhraje, ale spíše to, jestli druhá strany výsledky uzná a podřídí se jim. Zpochybnění výsledků a čekání na jejich potvrzení by pak bylo tím skutečně negativním akciovým motivem.
Podle Mobiuse bude případné zvolení Demokrata Joe Bidena pro trhy negativním motivem, ale jen na velmi krátkou dobu. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/564151-mobius-u-sp-500-to-vypada-na-dvojity-vrchol-a-to-je-negativni-akciovy-signal/

30.10.2020 Většina investorů teď očekává, že americký trh se zhroutí stejně jako v říjnu 1987.

Individuální investoři nikdy neměli takový strach z krachu amerického akciového trhu jako v poslední době. Je to sice v rozporu s intuicí, ale je to vlastně dobrá zpráva, tvrdí Mark Hulbert na stránkách investičníh serveru MarketWatch. Investiční sentiment je totiž podle něj kontrariánským ukazatelem. Znepokojující by tedy bylo spíše to, kdyby si investoři mysleli, že pravděpodobnost krachu je nízká. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4528491/vetsina-investoru-ted-ocekava-ze-americky-trh-se-zhrouti-stejne-jako-v-rijnu-1987.html

20.10.2020 Společnost Pilulka Lékárny, a.s. dnes úspěšně zakončila veřejnou nabídku svých akcií (IPO). Zájem ze strany investorů byl enormní a převýšil nabízené množství akcií o 536 %. Pilulka se také upsala za nejvyšší cenu v rámci stanoveného pásma rozpětí. Obchodování s akciemi společnosti Pilulka Lékárny, a.s. bude zahájeno 26. října za upisovací cenu 424 Kč. Společnost Pilulka Lékárny, a.s. (PINK, ISIN CZ0009009874) úspěšně upsala své akcie v celkovém počtu 725 040 kusů za cenu na horní hranici cenového rozpětí 350 - 424 Kč. Pilulka se tak stává nejúspěšnější emisí na trhu START. Hodnota společnosti po úpisu (post money valuace) činí 1 060 000 000 Kč. Společnost obdržela od investorů rekordní částku ve výši 307 416 960 Kč, což je doposud nejvyšší částka získaná v rámci úpisu na trhu START. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4523360/Prvni-e-commerce-firma-vstoupila-na-prazskou-burzu-zajem-o-Pilulku-byl-enormni.html

9.10.2020 Investiční desatero v časech covidu. Dejčmar, Fait, Tomek a další radí, jak se teď postarat o peníze. Jan Sýkora: Velkou otázkou dnešních dní je inflace. Masivní stimulační opatření by standardně měla inflaci tlačit výše. Ve hře je však více faktorů, největší vliv na inflaci ale může mít technologizace. Vyšší produktivita a efektivita podmíněná technologiemi snižují objem aktiv potřebný k dosažení stejných výsledků, což z inflace může udělat záležitost minulosti. A tak já v tuhle chvíli spíš držím hotovost.

Dnešní svět je ve zkratce takový, že peněz na trhu je moc, opravdu moc, a akcie mají jen minimální asset competition. Zkrátka si lidé ani instituce za množství svých držených peněz nemají moc co koupit, aby jim to vrátilo alespoň inflaci, a proto potřebují koupit akcie. Když mnoho lidí a mnoho peněz kupuje akcie, logicky roste jejich cena. A toto se změní, jen pokud klesne množství volných peněz připravených k nákupům, přijdou jiná zajímavá aktiva konkurující akciím nebo přijde strach. Jinak opravdu ne. 

Igor Fait: Co je moje hlavní strategie v téhle složité době? Cash is king. Proto se teď držím hotovosti zuby nehty, čistě proto, že věřím, že se covidová krize ještě naplno neprojevila. A podobný přístup je podle mě teď rozumný i pro velkou část Čechů - na pořadu dne je uvážlivost, konzervativní přístup. Nechat peníze na účtu a čekat, co se bude dít.

Raději neinvestovat vůbec než investovat špatně. Protože nás ještě na trzích čeká velká korekce, tomu pevně věřím.

https://forbes.cz/investicni-desatero-v-casech-covidu-dejcmar-fait-tomek-a-dalsi-radi-jak-se-ted-postarat-o-penize/

2.10.2020 Obchodovat s akciemi bývalo kdysi složité. Nyní je to v podstatě stejně snadné jako stáhnout si aplikaci nebo odeslat tweet. A co víc, je to často zdarma. V uplynulém roce došlo k revoluci v přístupu lidí na akciový trh. Několik společností začalo nabízet obchodování zdarma, jednou z nich byla koncem roku 2019 obří makléřská společnost Charles Schwab, a přispělo tak k eliminaci poplatků napříč celým odvětvím.

Pak udeřila pandemie. Lidé, kteří během karantény seděli doma bez sportu, na který by se mohli dívat nebo sázet, (a s trochou peněz navíc v kapsách z vládních stimulů) zamířili na obchodní platformy, jako jsou Robinhood, E*Trade, TD Ameritrade a Schwab.

Miliony nových investorů si otevřely účty a začaly obchodovat. 50 % nových zákazníků Robinhood uvádí, že letos investují poprvé. Pohledem čísel podle Bloomberg Intelligence uskutečňují drobní investoři 20 % obchodů s akciemi. Rovněž 75 % všech opčních obchodů v červenci vypršelo za méně než dva týdny, což je rekord, uvádí Goldman Sachs. A kratší obchody jsou právě považovány za znak retailových investorů.

  • Někteří tomu říkají demokratizace investování. Jiní to označují za nebezpečí. Je jasné, že retailoví investoři se v dnešní době stali na burze nezávislou silou a důkazem je jejich vliv na ceny akcií. 
  • Aplikace Robinhood přitáhla pozornost profesionálů a regulačních orgánů z oblasti financí. Obávají se, že tato platforma dělá z obchodování hru a umožňuje uživatelům rychle obchodovat pomocí pákového efektu nebo složitých strategií, které výrazně zvyšují riziko, jenž takto podstupují.  
  • Od dot-com mánie z konce 90. let, kdy obchodníci snili o rychlém bohatství, nebyla žádná makléřská platforma tak zuřivě sledovaná jako Robinhood. Skeptici varují, že tento humbuk by mohl znamenat pro nováčky katastrofu, zatímco ostatní říkají, že jde o krok správným směrem k vyrovnanému přístupu na finanční trhy.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4509112/robinhood-a-drobni-investori-meni-trhy.html

1.10.2020 Japonské akciové trhy v noci ze středy na čtvrtek zažily nebývalý klid, ale investoři se naopak ocitli v krátkodobém chaosu. Na hlavní tokijské burze, třetí největší na světě, se totiž dvě hodiny po jejím otevření zcela zastavilo obchodování.

Jejího provozovatele, firmu Japan Exchange Group postihl kvůli technické chybě největší výpadek obchodování od roku 1999 - tedy od chvíle, kdy burza plně přešla na digitální obchodování.

Japan Exchange Group je největší provozovatel burzovních platforem v Japonsku a technické problémy tak ovlivnily více než 2500 na burze zalistovaných firem. A to zrovna v den, kdy japonské úřady zveřejňovaly nová ekonomická data.

https://forbes.cz/investori-v-nejistote-technicka-chyba-zpusobila-nejvetsi-vypadek-burzy-v-tokiu-od-roku-1999/

1.10.2020 Prezidentské volby ve Spojených státech, ve kterých se utká Donald Trump s Joem Bidenem, by měly proběhnout 3. listopadu. Situaci komplikuje COVID-19, kvůli kterému budou lidé volit i přes e-mail či své hlasy zasílat poštou. To už samo o sobě zvyšuje riziko, že výsledek voleb bude napaden. Po sečtení hlasů by pak následovalo to, co v roce 2000 při souboji George W. Bushe a Al Gora, kdy o výsledku voleb rozhodl až Ústavní soud.

Vyšší pravděpodobnost dalšího rozšíření obchodních válek by pak pravděpodobně vedla k menšímu oslabení dolaru než v případě vítězství Bidena. Nevypočitatelnost kroků Donalda Trumpa by také znamenala větší poptávku po jistotě, tedy zlatu. Biden by zase mohl zmírnit sankce na Írán a Venezuelu, což by se projevilo v nižších cenách ropy. Takže na co vsadit? Nákup zlata, nebo jeho prodej? 

https://www.e15.cz/nazory/akcie-meny-nazory-jany-steckerove-vyhraje-li-trump-kupujte-zlato-1373712?<br>

Během posledních 4 týdnů centrální banky nalily do systému nákupem aktiv v přepočtu cca 4 bilióny USD.
Každou hodinu centrální banky nakupovaly finanční aktiva v objemu 2,4 mld. USD.
V rámci akciových trhů cca 2 215 globálních titulů z celkem 3 042 zůstává v medvědím trendu (pokles o 20% od posledního maxima). V únoru a březnu akciové trhy v globálním měřítku vygumovaly tržní kapitalizaci kolem 30 biliónů USD. Následné oživení je taženo především hodnotovými technologickými tituly v čele se skupinou FAANG. 

19.9.2020 Vlna investičního nadšení do technologických firem opadá. Americké akcie tak šestým týdnem zlevňují. Investoři se zmítají mezi špatnými zprávami z ekonomik a potřebou "být u toho", kdyby trhy zase rostly. V investiční hantýrce se tomu říká FOMO neboli "fear of missing out". Česky by se řeklo "strach, aby mi něco neuteklo". Tak se teď podle analytiků chová minimálně část investorů nejen do amerických akcií. Reálných důvodů pro nakupování totiž moc není, zároveň ale letošní vývoj popírá tradiční investorské poučky. Přes Armageddon postupně se zažírající do reálných ekonomik akcie za poslední půlrok raketově rostly. Hlavně u technologických firem.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/akcie-klesly-sesty-tyden-v-rade-ztraci-apple-i-google-co-bude-dal-120570#dop_ab_variant=0&dop_req_id=UdbU5KzkdAm-202009192205&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz<br>

11.9.2020 Propad světových technologických akcií, které od počátku září klesly nejvíce od letošního března, je návratem k normálním cenám po období nevázaného optimismu a nákupů. Shodli se na tom analytici oslovení dnes ČTK. Společnosti Amazon, Alphabet, Facebook a Microsoft propadly v týdnu o desetinu hodnoty, firma Apple o 16 procent a společnost Tesla dokonce o zhruba čtvrtinu

5.9.2020 Hladová velryba z Wall Street už má jméno. Raketový růst hi-tech akcií poháněl druhý nejbohatší Japonec. Třiašedesátiletý Masajoshi Son rozehrál během léta jednu z největších investičních her své kariéry. S kolegy ze své finanční skupiny SoftBank začali masivně skupovat a zároveň prodávat opce na nákup akcií technologických firem. A rozhodně se u toho nedrželi při zdi: podle informací deníku Financial Times šlo o transakce v objemu 50 miliard dolarů.

"Tahle velryba je pořád hladová," řekl listu jeden z manažerů, který má k SoftBank blízko. A dodal, že pro řadu lidí zevnitř společnosti jsou aktuální sázky druhého nejbohatšího Japonce hodně citlivé a mají z takové finanční expozice obavy. Mimo jiné kvůli tomu, že se tak SoftBank výrazně přičinila o dramatický růst akcií z poslední doby.

Mohutné skupování opcí (finančního derivátu, který jeho majitele opravňuje k nákupu určité akcie za určitou cenu do určité doby) výrazně napomohlo k růstu akcií firem jako Apple, Amazon, Microsoft, Tesla nebo Google. Ty sice po "koronavirovém" propadu stoupaly celé jaro, ale v polovině léta vystřelily vzhůru. Například Apple od konce července zvýšil svou tržní hodnotu o 700 miliard dolarů, Tesla se dokonce zdvojnásobila a stala se nejhodnotnější světovou automobilku.

https://byznys.ihned.cz/c1-66811940-hladova-velryba-z-wall-street-uz-ma-jmeno-raketovy-rust-hi-tech-akcii-pohanel-druhy-nejbohatsi-japonec<br>

4.9.2020 Spekulativní šílenství v derivátech na americké technologické akcie se na finančních trzích řetězí a naznačuje, že po neúnavném překonávání rekordů mohou přijít velké výkyvy. Napsal o tom list Financial Times - ještě předtím, než se na Wall Street ve čtvrtek rozběhl masivní výplach v čele s technologickými tituly.

S&P 500 a Nasdaq 100 mají společných pět největších tržních kapitalizací: Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet a Facebook. Druhý z indexů má ale větší expozici na technologický sektor. Patří do něj také Tesla. Její akcie vyrostly letos do středy šestinásobně a v tomto indexu se staly šestým největším titulem.

I když dané firmy patří k největším na světě, jejich akcie se mohou v rámci jediného dne pohnout docela dost, aniž by k tomu potřebovaly nějaké informace. Někteří analytici pak mají dojem, že vzniká smyčka ve zpětné vazbě, která se nevyhýbá ani trhu s opcemi.

Když si někdo kupuje call opci nad aktuální tržní cenou (a sází na růst ceny, což u call opce odpovídá právu ji koupit za stanovenou cenu v budoucnosti), prodejce call opce si potom pozici zajistí tak, že koupí podkladovou akcii. Na cenu akcie tak vzniká tlak na další růst.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4487322/na-obrovske-vykyvy-v-techu-pry-ukazovaly-spekulace-v-derivatech.html<br>

1.9.2020 Hodnota světových akcií v závěru prázdnin dosáhla nového historického rekordu. Na globálních burzách se koncem srpna obchodovaly akcie v celkové ceně 91,1 bilionu dolarů. Jen od pandemického dna tak světový parket přibral podle dat agentury Bloomberg a výpočtu investiční společnosti Conseq na hodnotě přes polovinu, bezmála 30 bilionů dolarů. Hodnota světových burz dosáhla svého předpandemického vrcholu 89,2 bilionu dolarů z konce letošního ledna dokonce už 17. srpna, tedy přesně po sedmi měsících.
Přes 42 % hodnoty světových burz tvořily koncem prázdnin americké akcie. Tandem newyorské burzy a technologického trhu Nasdaq představoval hodnotu na prahu 39 bilionů dolarů. Jen technologický Nasdaq od březnových minim posílil o 71 %, přičemž jeho hodnota tak narostla o 4,5 bilionu dolarů. "Technologický sektor je tažen až iracionálními spekulacemi a táhne to nahoru jen hrstka akcií. Máme tu paradoxní situaci, že roste to, co je drahé, a neroste to, co je relativně atraktivní,"
Více na https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/svetove-akcie-jsou-nejhodnotnejsi-v-historii-od-brezna-nabobtnaly-o-30-bilionu-dolaru-1372865?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

27.8.2020 Podobně jako v Německu či Velké Británii (V Německu funguje obdobný účet pod názvem Riester-Rente, ve Velké Británii existuje takzvaný Individual Savings Account) mají mít i lidé v Česku možnost zajistit se na stáří pomocí nákupu podílových listů, akcií či dluhopisů, a to přes zvláštní účet, který bude daňově zvýhodněn. Jeho zřízení by nabízely banky, investiční společnosti nebo obchodníci s cennými papíry.

Vláda chce tímto způsobem více motivovat občany, aby nespoléhali jen na stát a v aktivním věku si odkládali peníze na stáří. Docílit toho má tento týden kabinetem schválený návrh zákona, jenž zavádí takzvaný účet dlouhodobých investic

  • Očekává se, že nový produkt začnou finanční společnosti nabízet nejspíš od roku 2022. 
  • v podílových fondech nabízených na českém trhu je majetek tuzemských investorů přesahující půl bilionu korun. Většina z toho připadá na domácnosti. 
  • Stejně jako v případě penzijních fondů a životních pojistek budou u účtu dlouhodobých investic od zdanění osvobozeny příspěvky zaměstnavatele a také bude možné odečíst investované částky od základu daně. A zatímco dosud si lidé mohou odečíst nanejvýš 24 tisíc korun ročně za penzijní spoření a dalších až 24 tisíc za životní pojištění, po přijetí zákona by se měly oba limity spojit do jednoho. Celkový možný odpočet by tedy měl být 48 tisíc korun a záleželo by na každém, jak by tuto částku rozložil mezi jednotlivé produkty. Teoreticky by tak mělo být možné využít celý limit například jen pro účely účtu dlouhodobých investic.
  • Podmínkou pro zvýhodnění bude stejně jako například u penzijních fondů dodržení stávajícího pravidla 60 + 60. Z účtu tedy nepůjde vybírat ani jej zcela zrušit před dosažením 60 let a musí být otevřený alespoň po dobu 60 měsíců. 
  • Půjde o majetkový účet, jehož prostřednictvím bude možné investovat do akcií, dluhopisů, investičních fondů nebo dalších investičních nástrojů a vytvářet si tak úspory na stáří. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66807860-lidem-se-rozsiri-moznosti-investovani-a-sporeni-na-stari-vznikne-novy-danove-zvyhodneny-ucet

19.8.2020 Akcie na newyorské burze jsou na vrcholu, firmy z indexu S&P 500 trhají rekordy. Přesto existují náznaky svědčící o tom, že alespoň někteří vůdci korporátní Ameriky jsou ohledně situace na trhu mírně řečeno skeptičtí. Generální ředitelé, přední akcionáři a další vrcholoví manažeři amerických firem v posledních týdnech spěchají s prodejem některých svých akcií. Společnost TrimTabs Investment Research spočítala, že takzvaní "zasvěcenci" od začátku května rozprodali akcie v hodnotě více než 50 miliard dolarů.

Tempo jejich prodeje by mohlo být varovným signálem pro v současnosti vzkvétající trh. Právě přední manažeři a často šéfové společností jsou logicky lépe obeznámeni se skutečným zdravím svých byznysů než průměrný investor. Pokud by tedy opravdu věřili ve stabilní trh, nikdy by své akcie neprodávali, vysvětluje TrimTabs pro CNN.

Aktuální situace na trhu s akciemi totiž může být poněkud zkreslená. Například v indexu S&P 500 dominují technologičtí giganti, jako je Apple, Microsoft, Alphabet (mateřská společnost Googlu), Amazon a Facebook. Tržní kapitalizace těchto pěti firem tvoří téměř 20 procent celého indexu, což znamená, že i když se zbylých 495 firem propadne průměrně o jedno procento a těchto pět se naopak navýší, index jako takový vzroste. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/predzvest-prusvihu-na-americke-burze-zasveceni-prodavaji-akcie-116562#seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=398810&dop_req_id=dPTASHXyLwu-202008191039&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

18.8.2020 Americký akciový index Nasdaq dnes zahájil nejvyšší úrovní vůbec, index S&P 500 vzrostl na nové intradenní maximum krátce po otevření trhu. Americký akciový index S&P 500 maže ztráty, které utrpěl během koronavirové pandemie, a roste na historické maximum nad 3393,52 b. (Reuters) 

18.8.2020 Makléřská platforma Robinhood stopla data o obchodech s akciemi. Spekuluje se, že je chce začít prodávat

Spekuluje se o tom, že přístup ke svým datům firma ukončila kvůli tomu, aby je mohla sama prodávat. To by mohl být pro start-up, který vznikl před sedmi lety, zajímavý zdroj příjmů. Letos počet klientů firmy přesáhl hranici 13 milionů a její hodnota je nyní 11 miliard dolarů.

Podle expertů právě drobní investoři nakupující přes Robinhood stáli v posledních týdnech a měsících za prudkými krátkodobými vzestupy cen akcií některých firem − například krachující půjčovny automobilů Hertz či společnosti Kodak, někdejšího lídra fotografického průmyslu. A důležitou roli podle všeho sehráli například i v prudkém růstu kurzu akcií výrobce elektromobilů Tesla. Kalifornská firma se díky tomu s tržní hodnotou okolo 300 miliard dolarů stala nejhodnotnější automobilkou na světě. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66803480-maklerska-platforma-robinhood-stopla-data-o-obchodech-s-akciemi-spekuluje-se-ze-je-chce-zacit-prodavat

11.8.2020 Firmy z Číny a dalších zemí, které nebudou dodržovat americké účetní normy, budu na konci příštího roku vyřazeny z akciových trhů v USA. Uvedl to podle agentury Reuters americký ministr financí Steven Mnuchin. K vyřazení čínských firem nedodržujících americké účetní normy již minulý týden vyzvali někteří představitelé administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Podle Mnuchina se očekává, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) toto doporučení přijme

4.8.2020 Tato zpráva přichází poté, co index Nasdaq Composite zaměřený na technologie zakončil včerejší seanci růstem o 1,5 % a zavřel tak na své letošní 29. nejvyšší úrovni. Oproti minimu z 23. března tak vyrostl téměř o 60 % díky hrstce firem s velkou kapitalizací, jako jsou Microsoft, Tesla a skupina FAANG (Facebook, Apple, Amazon.com, Netflix a Google).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4466183/strateg-morgan-stanley-ceka-nas-10-korekce-na-akciovych-trzich.html

4.8.2020 Akcie Komerční banky, Monety Money Bank i Erste Bank od začátku roku odepsaly okolo 40 procent své hodnoty. Například akcie Monety se v pondělí obchodovaly okolo 51 korun. V prvních dvou měsících roku se přitom nakupovaly a prodávaly za více než 80 korun.

https://archiv.ihned.cz/c1-66798390-prisel-cas-nakupovat-akcie-tuzemskych-bank-slibuji-pomale-zhodnoceni

30.7.2020 Největší listovaný hedgeový fond na světě Man Group utrpěl za 3 měsíce do června odliv klientských peněz v objemu 1,7 mld. USD. Zisk s propadem výkonnostních poplatků za 1H klesl na 94 mil. USD ze 157 mil. USD

29.7.2020 Tržní kapitalizace Tencentu překonala Facebook po letošním obrovském růstu akcií této čínské firmy o 43 % ve srovnání s necelými 12 % na Facebooku (CNBC) 

22.7.2020 Americké akcie jsou už pomalu nejdražší za dvě dekády a vedoucí představitelé firem, kterým tato rally pomohla, jsou poněkud nervózní. Ti z pracovníků firem, kteří svými nákupy v březnu správně předznamenali dno, teď převážně prodávají. Skoro tisícovka manažerů firem akcie svých společností v červenci upustila. Na pět prodejců akcií vlastní firmy připadal jeden, který je kupoval, ukazují data Washington Service. Vyšší než dnes byl tento poměr sell-buy jenom dvakrát během posledních tří desítek let.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4457741/firemni-insideri-kteri-chytli-trzni-dno-zacinaji-prodavat-akcie.html 

21.7.2020 Při všeobecné opatrnosti panující na Wall Street se na ně vrhli takřka všichni. Investoři se v situaci neustále ovlivňované zprávami o koronavirové krizi snaží vydělat především na technologických firmách. Akcie Facebooku, Amazonu, Applu, Netflixu, Googlu a Microsoftu jsou na svých maximech. Zpráva Bank of America (BOA) ze závěru minulého týdne říká, že v nich má aktuálně peníze až příliš velký počet burzovních hráčů a obchodování je tu přetížené. V popředí zájmu se jmenované giganty a s nimi celé odvětví drží již třetí měsíc.

  • Hodnota indexu NYSE Fang+, který zahrnuje největší technologické firmy, narostla od začátku roku takřka o polovinu. 
  • Ukazatel největších firem na převážně technologické burze Nasdaq si za stejné období polepšil zhruba o pětinu
  •  Apple, Amazon, Alphabet (Google), Facebook a Microsoft se na celkové tržní hodnotě S&P 500, která dělá okolo 26 bilionů dolarů, podílejí více než 20%.  
  •  Ještě na začátku roku 2020 stály akcie automobilky Elona Muska zhruba 430 dolarů, v minulém týdnu už měl kurz jednu chvíli na dosah hranici 1800 USD. 
  • https://archiv.ihned.cz/c1-66792490-hitem-na-wall-street-jsou-technologicke-akcie-vrhli-se-na-ne-takrka-vsichni-investori

20.7.2020 Akcie malé britské farmaceutické firmy Synairgen stouply až o 373 % po sdělení, že její experimentální lék snižuje riziko rozvinutí nejhorších symbolů Covid-19 (Bloomberg). Akcie Enzymatica rostou ve Stockholmu o 73 % po sdělení, že předběžné výsledky poukazují na schopnost ústního spreje ColdZyme in vitro deaktivovat virus způsobující Covid-19 (MarketWatch)

16.7.2020 Podle některých názorů je současný vývoj na akciovém trhu do značné míry tažený chováním investorů používajících platformu Robinhood. Jde prý zejména o mileniány, kteří si oblíbili akcie FAANG (plus několik dalších), táhnou jejich ceny nahoru a následně i celý trh. Jde asi o velkou zkratku, ale použijme jí jako symbol. Můžeme se pak ptát, zda se bude nakonec smát Robinhood, či pan Buffett.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4453656/robinhood-a-pan-buffett.html 

15.7.2020 Americký akciový index S&P 500 na hodnotě 3237 bodu znamená otočku do kladného vývoje od začátku roku a překonání koronavirového propadu. Nasdaq od počátku roku +18 %, Dow Jones -5,5 %. V Evropě DAX -2 %, CAC -14 % a FTSE -16,2 % v bilanci od počátku roku

13.7.2020 Hlavní akciové indexy na Wall Street otevřely výše, Nasdaq na novém historickém maximu. Pomáhá naděje na vakcínu proti Covid-19 a solidní úvod výsledkové sezóny, který připravila Pepsi. K ní více ZDE (Reuters)

13.72020 Ve Spojených státech výsledková sezona, která zřejmě ukáže nejvýraznější propad zisku za posledních 12 let, respektive od globální finanční krize. Hlavní akciové indexy od letošního minima, kde se kvůli šíření koronaviru ocitly v březnu, většinu ztrát už smazaly a podle analytiků je možné, že investoři i výrazný propad zisku přejdou bez povšimnutí, pokud firmy ve svém výhledu ukážou optimismus ohledně pokračujícího oživení (ČTK) 

11.7.2020 Majetek generálního ředitele automobilky Tesla Elona Muska v pátek vzrostl o 6,1 miliardy dolarů poté, co akcie Tesly vystřelily o 11 %. Na žebříčku nejbohatších lidí světa agentury Bloomberg mu tak patří sedmá příčka. Musk přeskočil i legendárního investora Warrena Buffetta a technologické titány Larryho Ellisona z Oraclu a Sergeje Brina z Googlu.

Naprostá většina Muskova jmění je přímo navázána na jeho dva největší byznysové projekty: Teslu a SpaceX. Devětačtyřicetiletý Musk vlastní asi pětinu akcií Tesly, jež tvoří podstatnou část jeho bohatství ve výši 70,5 miliardy dolarů.

Mike Novogratz z Galaxy Digital Holdings ovšem připomněl, že ohodnocení technologických společností roste do astronomických výšin, které nemají racionální opodstatnění. "Jde o klasickou spekulativní bublinu,
Více na https://www.e15.cz/tema/miliardari/elon-musk-stoupa-v-zebricku-miliardaru-je-bohatsi-nez-warren-buffett-1371438?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

9.7.2020 Technologické akcie s obří kapitalizací stále rostou a varování analytiků o přehřátí akciového trhu nadále pokračuje. Deutsche Bank uvedla, že je překvapena "rychlostí a velikostí" zotavení na akciích společnosti Apple a zdá se, že podobný skepticismus existuje i pro další velká technologická jména. Nebezpečí spočívá v tom, že investoři se vrhají na velké množství aktiv, které je zralá pro těžký zvrat před velmi důležitou výdělkovou sezónou, kde by měl být znát dopad viru u všech odvětví. Přesto ne každý si myslí, že je čas prodávat. Stratég JPMorgan Marko Kolanovic řekl, že akcie stále vypadají atraktivně ve srovnání s dluhopisy.

2.7.2020 v průběhu výprodejů se na mě obracela spousta jedinců s dotazem, jestli už akcie dosáhly svého dna. Tyto dotazy začaly chodit už v únoru a trvaly někdy do poloviny dubna. Nyní při pohledu do zpětného zrcátka vidíme, že trhy byly na svých minimech 23. března a následně se začaly divoce zvedat v reakci na směr nového kormidla Fedu. Ten práskl pěstí do stolu s tím, že už se na to nemůže dívat a bude sypat likviditu na všechny směry.

Na konci června teď víme, že Fed jen tak nepřestane se svojí zdánlivě nekonečnou expanzí. Nejnověji se Fed posunul do role nákupčího firemních dluhopisů, čímž stáhl výnosy dluhopisů všech kategorií dramaticky níže.

Osobně si beru z uplynulých měsíců jasné poznání. Čekat několik let na tržní dno s velkou hromadou hotovosti je naprosto mylná investiční strategie. Ono je totiž naprosto nejasné, kdy tržní dno přijde, a hlavně představa, že po několika letech čekání nasypu veškeré své prostředky do trhu a hned vydělám ranec, je naprosto iluzorní. Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management

26.6.2020 Krach Wirecard, německé společnosti zaměřené na zpracování elektronických plateb, dopadl v pátek i na českých uživatelů platebních karet. Krátce po poledni přestaly fungovat desítky tisíc bílých karet start-upu Twisto, podobný výpadek postihl i společnost Fidoo. Twisto poskytuje hlavně odložené platby při placení na internetu. Firma zákazníky upozornila, že si mohou přes internet aktivovat virtuální kartu, nebo si mohou objednat zdarma kartu novou, která bude dodána do několika pracovních dní. Ani jednu z karet ale do konce srpna nepůjde přidat do Apple Pay. Účet u Twista má přes 140 tisíc lidí, v Česku a v Polsku ho pak v nějaké podobě použilo už přes milion lidí.

Zlomovým okamžikem se stal krok britského regulátora, který společnosti Wirecard sebral licenci, a proto je od svých systémů odpojily karetní společnosti Visa a MasterCard. Podle odhadu Michala Šmídy by se problém měl týkat jen v Evropě asi pěti milionů karet a asi stovky fintechových firem. 

fintechová společnost Wirecard vyhlásila ve čtvrtek insolvenci a přiznala, že v jejím účetnictví chybí 2,1 miliardy eur, spouští se v Evropě vyšetřování, kdo všechno za jeden z největších firemních bankrotů v Německu může.  

https://domaci.ihned.cz/c1-66783690-krach-nemecke-wirecard-dopadl-i-na-tisice-cechu-fyzicke-platebni-karty-twisto-nebo-fidoo-prestaly-fungovat

20.6.2020 Koronavirová krize, březnový propad akciových trhů a nové investiční aplikace, které umožňují obchodovat bez poplatků, přitáhly k obchodům s akciemi i nezkušené nováčky. Ti pak svými obchody přispívají na burze k tvorbě cenových bublin, když kvůli nim akcie některých - často menších a málo známých - firem nečekaně prudce posílí, aby vzápětí spadly na zlomek původní ceny.

  • Někteří experti fenomén takzvaného robinhoodového trhu přirovnávají k bublině dot.com z přelomu tisíciletí, tedy k podobným cenovým skokům technologických firem z počátků internetu.
  • I díky bezplatné investiční aplikaci Robinhood, která si dala za cíl zdemokratizovat Wall Street, se k investování odhodlala i řada takzvaných mileniálů, kteří byli v čase internetové bubliny sotva na světě. Počet drobných investorů tak i díky nim v posledních měsících vystoupil na úrovně, "jaké jsme neviděli posledních 20 let",

Více na https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/cenove-skoky-podobne-jako-v-zacatcich-internetu-trhy-ovladl-robinhooduv-fenomen-1370815?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

17.6.2020 Jedno z vysvětlení toho, proč si americký trh vede tak dobře, se může odvíjet od pohledu na hlavní akciové tahouny. Těmi jsou akcie jako Facebook, Amazon, Alphabet, Netflix, Microsoft, Apple.... a Domino's Pizza.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4431749/domino-pred-googlem-a-par-valuacnich-uvah.html

15.6.2020 FED však opět překvapil, když kolem osmé hodiny večer našeho času oznámil, že hodlá nakupovat široké portfolio amerických korporátních dluhopisů. Akciové trhy se tak z výrazných ztrát překlopily do slušných zisků, hlavně pak technologické tituly považované v současné době za ty nejkvalitnější a "nejbezpečnější" na trhu. Ovšem příslib výrazného odkupu dalších korporátních dluhopisů pomohl v závěru dne i nejrizikovějším akciím (cestovní ruch, letecká přeprava, ropné společnosti). Otázkou však zůstává, zda tato výrazná pomoc v investorech spíše nevzbudí pochybnosti o dalším vývoji situace. Ví snad FED něco, co trh ne? Právě prognózy FEDu na zotavení ekonomiky jsou totiž poměrně pesimistické v porovnání s očekáváním trhu. Fed bude firemní dluhopisy nakupovat na sekundárním trhu. Nákupy by měly tlačit dolů výnosy u dluhopisů, a tak snižovat náklady podniků na půjčky. Pokles výnosů ale také zřejmě přiměje investory k přesunu peněz z dluhopisů do akcií, upozornila agentura AP. 

12.6.2020 Bankrotem k růstu ceny akcií: CNBC si všímá toho, že společnosti Hertz, Whiting Petroleum, či J.C. Penney vyhlásily během pandemie bankrot, ale jejich akcie v posledních dnech znatelně posílily a některé z nich až na dvojnásobek předchozí ceny. Podle některých názorů to ukazuje, jak divoká současná rally je a jak investoři "sahají po všem, co lze koupit". Julian Emanuel ze společnosti BTIG hovoří o euforii, kterou viděl naposledy před prasknutím technologické bubliny. Nákupy podobných akcií podle CNBC značně přiživují drobní investoři obchodující na platformách jako je Robinhood. Peter Boockva ze společnosti Bleakley Advisory Group to ironicky komentuje s tím, že je skvělé, že se znovu otevřelo Las Vegas, ale "kdo by jej potřeboval, když je tu akciový trh". 

11.6.2020 nejhorší den od března, DJIA odepsal 7%, S&P 500 6% - obavy z další vlny nákazy, ropa se propadla, Prestižní DJIA odepsal 6,9%, technologický Nasdaq 5,3% a širší S&P 500 5,9%. Při vrcholu březnového propadu (16.3.) indexy přišly až o 11%. Oba hlavní indexy jsou od březnového minima výše o cca 37%.  Americké akcie ve čtvrtek zažily nejprudší propad od letošního března, a to kvůli poklesu nadějí na rychlé oživení ekonomiky po koronavirové krizi. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 6,9 procenta a uzavřel obchodování na 25 128,17 bodu. Americká centrální banka (Fed) ve středu odhadla, že ekonomika Spojených států v letošním roce v důsledku koronavirové krize klesne o 6,5 procenta. Investory navíc znepokojuje nebezpečí příchodu druhé vlny koronaviru

Více na https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/wall-street-ztratil-viru-v-rychle-oziveni-ekonomiky-dow-jones-odepsal-temer-sedm-procent-1370575?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

https://www.kurzy.cz/zpravy/547858-wall-street-11-6-nejhorsi-den-od-brezna-djia-odepsal-7-sp-500-6-obavy-z-dalsi-vlny/

11.6.2020 americké akcie si dlouhodobě vedou mnohem lépe, než trhy ve zbytku světa. A je tomu tak i během posledních náročných měsíců. Zatímco svět bez USA je cenově někde na úrovni roku 2017, americký SPX je jen v roce 2019. Facebook, Apple, Alphabet, Microsoft, Netflix a Amazon jsou tím, co táhne americké akcie výraznou měrou nahoru.

4.6.2020 Finanční trhy jsou poslední dobou velmi nestálé, což neprospívá týdennímu obchodování. I na tomto poli se však kvůli koronavirové krizi odehrávají zásadní změny, píše televize CNN. Hodnotové akcie společností v odvětvích, jako je energetika, finanční služby nebo maloobchod, začaly překonávat dříve atraktivnější růstové akcie technologických firem.

Akcie velkých technologických firem v poslední době zaostávají oproti jiným. Mohou za to zčásti obavy z příchodu dalších amerických intervencí vůči Twitteru nebo jiným sociálním médiím.

https://byznys.ihned.cz/c1-66773010-akcie-v-dobe-pandemie-spis-nez-do-technologickych-firem-investujte-do-energetiky-ci-maloobchodu-radi-cnn

3.6.2020 Investoři by měli ve svých portfoliích, podle JPMorgan Asset Management, vyměnit své pozice na dluhopisech za hotovost, a to v době, kdy se globální ekonomika znovu otevírá a data se zlepšují. Výnosy vládních dluhopisů klesly natolik nízko, že investoři potřebují na zajištění svých portfolií alternativy k tradičním bezpečným přístavům, uvedl Patrik Schowitz, globální stratég u JPMorgan Asset v Hongkongu. "Máme nadváženou hotovost," řekl Schowitz. Investorům, kteří používají k zajištění akciových portfolií dluhopisy, "se to moc nelíbí

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4420667/jpmorgan-asset-uprednostnuje-hotovost-dluhopisy-se-mu-moc-nelibi.html

3.6.2020 Největší světový správce aktiv BlackRock si vybírá ropné akcie, domácí cestovní ruch a dluh v Číně a Indii jako investiční příležitosti ve výhledu na Asii. Návrat k trendu očekává nejdříve v roce 2022 (Reuters)

22.5.2020 Analytici Bank of America míní, že akciové trhy jsou nyní zcela odtržené od reality kvůli intervencím centrálních bank na dluhopisových trzích. Ceny vládních a firemních dluhopisů jsou v globále fixovány kroky centrálních bank, které tak vytvořily celý falešný trh. Podle analytiků banky je v takovém prostředí obtížné očekávat, že akciové trhu budou odrážet realitu a racionálno.

Během posledních 4 týdnů centrální banky nalily do systému nákupem aktiv v přepočtu cca 4 bilióny USD.
Každou hodinu centrální banky nakupovaly finanční aktiva v objemu 2,4 mld. USD.
V rámci akciových trhů cca 2 215 globálních titulů z celkem 3 042 zůstává v medvědím trendu (pokles o 20% od posledního maxima). V únoru a březnu akciové trhy v globálním měřítku vygumovaly tržní kapitalizaci kolem 30 biliónů USD. Následné oživení je taženo především hodnotovými technologickými tituly v čele se skupinou FAANG. 

22.5.2020 Akcie v Hongkongu čeká s více než 5% propadem na 7týdenní minima asi nejhorší den od roku 2015 poté, co Čína učinila kroky k uplatnění nových zákonů o národní bezpečnosti v tomto Čínou ovládaném městě (Reuters) 

22.5.2020 Jak investovat, aby mě nezaklekl berňák? Zde je návod, jak a kdy danit výnosy nejen z Revolutu

https://byznys.ihned.cz/c1-66767100-jak-investovat-aby-me-nezaklekl-bernak-zde-je-navod-jak-a-kdy-danit-vynosy-nejen-z-revolutu

20.5.2020 Během zpomalení ekonomiky, které s sebou nemoc přinesla, zůstával Buffett spíše v pozadí. Místo aby se pouštěl do obřích akvizic, snižuje spoluúčast, většinou u bank a aerolinek, a plní pokladnu firmy penězi - aktuálně jde o 137 miliard dolarů.

Buffett, přezdívaný Věštec z Omahy, nedávno prodal 84 procent ze svého podílu v investiční bance Goldman Sachs, který mu patřil už od doby, co do společnosti během finanční krize minulého desetiletí investoval pět miliard. Hodnota akcií Goldman Sachs se v prvním čtvrtletí propadla o 30 procent, což byl důvod, proč Buffett omezil svou investici v bance na "pouhých" 330 milionů dolarů.

 Berkshire Hathaway snížila v prvním čtvrtletí svůj podíl v další americké bance JP Morgan Chase & Co. o tři procenta. Investiční společnost se také vzdala svých akcií v gigantu cestovního pojištění Travelers a energetické společnosti Phillips 66.

Tím to ale nekončí: Berkshire Hathaway také o 0,7 procenta snížila své závazky v Amazonu (přitom do něj investovala teprve minulý rok) poté, co největší hráč v sektoru e-commerce oznámil, že kvůli covid-19 očekává růst nákladů.

Buffett ale jenom neprodával - Berkshire Hathaway od začátku omezování provedla několik menších transakcí, například zvýšila svůj podíl ve finanční společnosti PNC Financial Services Group, jednom z největších věřitelů v USA.

Je dobré si připomenout, že Berkshire Hathaway v prvním čtvrtletí tohoto roku vykázala významné ztráty ve výši skoro 50 miliard dolarů. V dubnu společnost prodala akcie za 6,5 miliardy dolarů, nakoupila přitom pouze za 426 milionů. "V prvním čtvrtletí jsme toho moc neudělali," připouští Buffett, "únorový a březnový propad spojený s koronavirem se na našich aktivitách podepsal."

Peněžní zásoby Berkshire Hathaway vzrostly ze 125 na 137,3 miliardy dolarů a Věštec z Omahy zatím stále hledá příští velkou nákupní příležitost. Začátkem května se investor vzdal svých podílů ve čtyřech největších amerických aerolinkách United Airlines, American Airlines, Southwest Airlines a Delta Air Lines v celkové hodnotě více než čtyři miliardy dolarů.

https://www.forbes.cz/nikdy-nesazejte-proti-americe-vzkazuje-warren-buffett-a-prodava-akcie-bank/ 

20.5.2020 Hodnota hlavního amerického indexu S&P 500, který sleduje vývoj cen akcií největších korporací, vzrostla od 24. března zhruba o třetinu. Stejně se dařilo i ukazateli Nasdaq 100, který zahrnuje největší technologické firmy, jako jsou Apple, Amazon, Facebook, Microsoft či Netflix. Je nyní dokonce výše, než byl na začátku roku, tedy před propuknutím pandemie. Dařilo se ale i trhům jinde ve světě. Například německý DAX posílil přibližně o 30 procent. Na vzestupu jsou i ostatní burzy v Evropě a také v Asii, včetně Číny, která byla nákazou zasažena jako první. Třeba investor a miliardář Stan Druckenmiller tvrdí, že je vidina zisku spojena s přílišným rizikem prodělku. "U akcií je nyní nejhorší, jaké jsem za svou kariéru viděl," řekl před několika dny při přednášce pro Ekonomický klub v New Yorku

19.5.2020 Buffett po aerolinkách zařízl i Goldman Sachs. Co tím vzkazuje investorům? Zprávu, že se Warren Buffett zbavil akcií amerických aerolinek, vyhodnotil trh jako varování, že leteckou dopravu čekají extrémně složité časy. Teď investoři zjistili, že Věštec z Omahy ve výprodeji portfolia pokračuje a zbavil se i podílu v investiční bance Goldman Sachs, jež dlouho patřila k jeho srdečním záležitostem. Jak číst jeho kroky na burze?

https://www.kurzy.cz/zpravy/545039-buffett-po-aerolinkach-zarizl-i-goldman-sachs-co-tim-vzkazuje-investorum/

18.5.2020 Státní regulátoři v Belgii, Francii, Itálii, Rakousku, Španělsku a Řecku říkají, že pozastaví zákaz obchodování na krátko s akciemi i dluhopisy. Platnost restrikce vyprší dnes před půlnocí. Opatření bylo zavedeno v polovině března v době velkých turbulencí na trzích (FT)

15.5.2020 Japonským firmám obchodovaným na hlavním trhu tokijské burzy cenných papírů klesl v prvním čtvrtletí kvůli koronavirové krizi souhrnný zisk o 66 %. Čistou ztrátu vykázalo deset ze 33 sektorů. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na propočty společnosti SMBC Nikko Securities (ČTK) 

4.5.2020 Jak obchodovat na burze sám za sebe? Vyzkoušeli jsme portály bank, sociální obchody i Revolut

  • e-Broker, Nabídka je chudší než u jiných platforem, nicméně šitá na českého relativně konzervativního investora. Broker spadá do regulace ČNB, nejsou proto na místě obavy z případného krachu společnosti.
  • Broker XTB 
  • Broker eToro funguje ve většině zemí po celém světě včetně České republiky, je registrovaný u ČNB. Od roku 2018 nabízí plnou podporu v českém jazyce. Na rozdíl od jiných platforem ale vede účet v eurech nebo dolarech, není možné jej mít v korunách.  

Založit si účet u Saxo Bank lze několika kliknutími on-line, je ovšem potřeba prokázat se občanským průkazem a také nějakou fakturou, například o zaplacení elektřiny. U Saxo Bank má klient možnost otevřít si účet s vkladem ve výši minimálně 10 tisíc dolarů, což je 250 tisíc korun. Jde o základní účet, kdy má člověk přístup k nejdůležitější podpoře. Účet Platinum s vkladem od 200 tisíc dolarů nabízí nižší ceny a zároveň podporu v češtině. Nejlepší, VIP účet s vkladem nejméně jednoho milionu dolarů zajišťuje pozvánky na různé investiční akce i osobního bankéře, jenž bude vyřizovat klientovy požadavky. Ceník služeb se odvíjí od spreadů (rozdíl v nákupní a prodejní ceně například dané akcie v určitý okamžik na burze) a jsou zde i komisní poplatky.

Samotný on-line portál nabízí vše, co je potřeba k obchodování a analýze. V systému jsou k dispozici názory analytiků z Wall Street, zda je daná akcie vhodná k nákupu, nebo k prodeji. K dispozici je okno se zprávami z trhů. Důležité zprávy jsou zvýrazněné. Nechybí fundamentální analýza společností obchodovaných na burze, tedy jejich finanční ukazatelé. K dispozici jsou i technické analýzy, tedy odhady, kam se bude cena vyvíjet na základě minulých dat. Obchod pak lze provést i přímo z grafu. Celé prostředí je v češtině, k dispozici je návod.

Na stránkách společnosti lze nalézt řadu rad k ovládání platformy, kterou lze nainstalovat i na chytrý telefon. Na obchodní účet lze peníze převést bankovním převodem nebo pomocí platební karty. On-line platformu a obchodování si lze vyzkoušet přímo na webu Saxo Bank s využitím demoverze. Registrace je krátká, stačí vyplnit jen jméno, e-mail a své telefonní číslo.

Patria Finance nabízí obchodování s akciemi na pražské burze a na burzách dalších 22 zemí. Nechybí investiční certifikáty, dluhopisy, komodity ani takzvané pasivní ETF fondy. Naopak v případě měn poskytuje pouze konverzi, tedy převod měn. Nabídka je uzpůsobena spíše člověku investujícímu ve středním a delším horizontu. Patria má licenci u ČNB a platí za stabilní společnost.

Založit účet si lze zcela on-line nebo na pobočce Patria v Praze či na jakékoliv pobočce ČSOB v Česku nebo na Slovensku. Stačí doklad totožnosti a faktura či jiný doklad k ověření bankovního účtu. Založení účtu je zdarma a není požadován žádný minimální vklad. Vklady jsou zdarma ovšem pouze prostřednictvím bankovního převodu. Výběry jsou zpoplatněny deseti korunami, do zahraničí je poplatek vyšší. Investoři, kteří mají zároveň účet u ČSOB, mají podmínky výhodnější. Ceník je poměrně přehledný a vždy se odvíjí od burzy, na které klient nakupuje, a způsobu nákupu, tedy zdali zadává příkaz on-line, přes call centrum, nebo přes osobního makléře. Poplatek je většinou fixní částka plus nějaké procento z objemu obchodu. Poměrně drahý je ovšem převod měn.

Samotný portál designově úplně neoslní, naopak ale osloví svou funkčností a přehledností. Zorientuje se v něm rychle i úplný začátečník. Portál je rozdělen na několik záložek, kdy nejdůležitější je druhá v podobě obchodování, kde je výčet, do čeho všeho lze investovat. Prokliknout se lze na vývoj například dané akcie a následně provést nákup či prodej. K dispozici jsou základní finanční data dané společnosti. Horší už je to s možnostmi technické (grafické) analýzy, pro niž je potřeba podle návodu zobrazit graf na celou plochu, to se ovšem v demo verzi nepodařilo. Nicméně podle funkcí jde spíše jen o základní nástroje. Nedostatek je také fakt, že k dispozici jsou sice reálná (živá) data z pražské burzy, za reálná data ze zahraničí je ale třeba si připlatit.

Patria nabízí vlastní tipy pro investice, dokonce lze nalézt v záložce i tipy na investice v době koronaviru. K dispozici jsou různé webináře a rady investorů. Patria těží z vlastního zpravodajského servisu. Dobrou funkcí je možnost stáhnout si podklady pro daňové přiznání, neboť i zisky z burz je nutné danit. Kromě webového portálu si lze stáhnout i mobilní aplikaci, jejíž design je již modernější a má funkce jako její webový ekvivalent. Uživatelé ji hodnotí poměrně dobře. Webový portál si lze několika kliky založit a vyzkoušet s využitím demoverze.

E-Broker, Navzdory zastaralému rozhraní jde ale v systému najít většinu věcí, které jsou pro běžného investora potřeba. U každé akcie či jiného instrumentu jsou vždy podrobné informace. Přístupný je graf, finanční výsledky, aktuální zprávy týkající se dané firmy či doporučení makléřů, zda jsou pro nákup, podržení nebo prodej cenného papíru. Vše je samozřejmě v českém jazyce. Skvělé je, že jsou k dispozici i finanční reporty. Na zvláštní kartě jsou i nástroje pro technickou (grafickou) analýzu i finanční ukazatele.

Fio banka je transparentní, co se týče poplatků, které jsou procentuální z objemu transakce, ale jsou zároveň omezené minimální a maximální částkou. Poplatky se liší v závislosti na burze, na níž chce klient obchodovat. Fio banka proto kromě kompletního ceníku nabízí i kalkulačku poplatků. Celou platformu si lze vyzkoušet v demorežimu, stačí vyplnit e-mail, telefonní číslo, bydliště, jméno a posléze e-mailem a SMS přijdou do minuty přístupové údaje.

Broker XTB se zaměřuje na evropský trh a má pobočky v Česku i na Slovensku. Nepatří k žádné bankovní skupině, má ale zároveň licenci ČNB a poskytuje plnou podporu v českém jazyce. Obchodovat lze pomocí jeho platformy xStation 5 s akciemi, komoditami, měnami a dalšími instrumenty včetně kryptoměn. V roce 2017 nabídl k obchodování 25 kryptoměn, od té doby nabídku nerozšířil. Společnost působí v branži od roku 2002 a je pokládána za stabilní. Účet se zakládá on-line, k dispozici je v případě potíží přímo na webu on-line chat či lze využít call centrum. V Praze má firma případně i kamennou pobočku. Minimální vklad je tisíc korun, vložit peníze lze bankovním převodem, kartou nebo elektronickou peněženkou PayPal.

Firma nabízí dva druhy účtů, které se liší minimálním objemem transakcí. Od toho se také odvíjí systém poplatků. Navíc broker automaticky rozděluje klienty dle výše vkladů. Lidé s vkladem vyšším než půl milionu korun mají navíc výhody v různých vzdělávacích materiálech či mají k dispozici tržní analýzy. Prostředí webové platformy je moderní a intuitivní. V záložkách v levé části panelu je přehled všeho, co lze obchodovat, a vpravo je příslušný graf, na němž lze přímo provádět technickou (grafickou) analýzu. K dispozici jsou v záložce akciový scanner i základní finanční ukazatelé. Nechybí zprávy z trhu, plní se v češtině nebo slovenštině. K dispozici jsou i průmyslové indexy a další grafy.

Platforma je použitelná jak pro krátkodobé, tak dlouhodobé investory. Poplatky jsou v přijatelné výši, velmi ale záleží na řadě faktorů. Například nákup akcií na pražské burze ve výši 50 tisíc korun znamená poplatek 350 korun, v případě Patria Finance jde o 225 korun. Při vyšších objemech už je ale levnější XTB, při objemech nad dva miliony korun už je ale zase levnější obchod u Patrie. Nákupy akcií na americké burze jsou u XTB výhodnější hlavně pro nižší objemy. Vždy velmi záleží na tom, co plánuje klient nakupovat, v jakém objemu, jaký má typ účtu a jaký má zůstatek na účtě. Kompletní přehledný ceník pro všechny obchody je dostupný na webu XBT. Broker také nabízí demoúčet na zkoušku, do nějž se lze zaregistrovat několika kliknutími. Mobilní aplikace má mezi klienty velmi dobré recenze.

https://byznys.ihned.cz/c1-66757920-jak-obchodovat-na-burze-sam-za-sebe-vyzkouseli-jsme-portaly-bank-socialni-obchody-i-revolut

1.5.2020 Globální akcie dnes padají poté, co prezident USA Trump ve čtvrtek vystupňoval svoji koronavirovou při s Čínou, když prohlásil, že má silný důkaz, že virus způsobující chorobu Covid-19 pochází z vědecké laboratoře v čínském Wu-Chanu. Londýnský FTSE 100 - 2,5 %, většina burz v kontinentální Evropě je kvůli svátku zavřená (FT, Goole Finance)

26.4.2020 To nejhorší teprve přijde, akcie najdou své dno, říká šéf fondu miliardáře Dědka

Jak a kdo bude zasažen, se ale definitivně ukáže až tak za rok. Možná za rok a půl. Počkejme, až se začnou reportovat výsledky firem za druhý kvartál, až se jejich ztráty propíší do rozvah bank a až se ukáže skutečné zadlužení států. To všechno bude mít vliv na ceny akcií.

Předpovídat ropu totiž opravdu nikdo neumí. Ještě si možná vzpomenete, že před 10 lety se mluvilo o její ceně za 200 dolarů a ropném vrcholu, po němž už bude těžba jen klesat, a ropy tedy bude nedostatek. Dnes jsme na úplně jiném konci. 

  • Nekupujeme přímo aerolinky, jejichž osud je nejistý, ale výrobce leteckých motorů. Líbí se nám firma Safran, která úzce spolupracuje také s GE a je dodavatelem například Airbusu. Motory prodává prakticky bez marží, ale zisk je na následném servisu turbín. To znamená jistý příjem dalších 20 či 30 let životnosti motoru. 
  • BMW dlouhodobě věříme a nakupujeme. 
  • https://www.forbes.cz/to-nejhorsi-teprve-prijde-akcie-najdou-sve-dno-rika-sef-fondu-miliardare-dedka/

29.4.2020 Podle průzkumu UBS Global Wealth Management čeká s nákupem akcií většina těch nejbohatších investorů na světě na jejich další pokles. Mezi dotazovanými investory a majiteli podniků, kteří mají investovatelná aktiva nebo roční obrat nejméně 1 milion dolarů, čeká 61 % z nich, až akcie klesnou o dalších 5 % až 20 %, zatímco 23 % z nich tvrdí, že je na nákup vhodný čas již nyní. Asi 16 % se domnívá, že teď vůbec není čas nakupovat akcie, protože je medvědí trh.

23.4.2020 Akciový trh je teď předražený. Vše jsem prodal, sedím na penězích a čekám, říká investor, který radí se vstupy na burzu. Nakupovat s každým propadem. Vybrat si třeba stabilní dividendové tituly. Držáky s historií, dobrým managementem a silnou finanční rozvahou.

https://byznys.ihned.cz/c1-66754170-akciovy-trh-je-ted-predrazeny-vse-jsem-prodal-sedim-na-penezich-a-cekam-rika-investor-ktery-radi-se-vstupy-na-burzu

14.4.2020 Březnový výprodej na kapitálových trzích přepsal historické tabulky. Prudkost poklesů byla šokující, dokonce strmější než při panice na burze v letech 1987 či 1929. Úplný rozklad funkčnosti trhů se podařilo zastavit jen díky bezprecedentním opatřením americké centrální banky. Pro srovnání, v minulé krizi uvolňovala do oběhu 80 miliard dolarů za měsíc. Nyní nakupovala cenné papíry tempem 125 miliard dolarů denně.

17.4.2020 Největší listovaný hedgeový fond na světě Man Group říká, že hodlá vyplatit plánovanou dividendu, i když prostředky ve správě v Q1 klesly o 11,5 % na 104,2 mld. USD (FT) 

14.4.2020 Mluvčí Deutsche Boerse říká, že výpadek obchodního systému Xetra T7 zasáhl kromě pražské burzy také burzy ve Vídni, Budapešti, Lublani, Záhřebu, Sofii a na Maltě. Problém podle něj není způsoben hackerským útokem (Reuters) 

14.4.2020 JPMorgan dnes startuje americkou výsledkovou sezónu, poznamenanou mimořádnou nejistotou vyvolanou pandemií koronaviru. Špatná zpráva je, že krátkodobé prognózy budou asi hodně špatné. Wall Street v obavách z nadcházejících výsledkových zpráv (dnes mimo jiné od bank JPMorgan a Wells Fargo) v pondělí klesla a rally na širším americkém akciovém indexu S&P 500 po nejlepším týdnu od roku 1974 v pondělí vyšuměla.

  • sektor energie pravděpodobně zaznamená vůbec největší propad ziskovosti, a to meziročně o více než 50 %. Globální poptávka po ropě skoro zkolabovala a těžební škrty Saúdské Arábie a Ruska nebudou stačit na to, aby ji dorovnaly. Nižší ceny nepomohou rafineriím, protože skoro nikdo nejezdí. Očekávat je možné masivní snížení kapitálových výdajů a redukování nebo rušení dividend. Na straně menších amerických těžařů z břidlic se možná dočkáme i několika bankrotů. 
  • V zábavním průmyslu to bude snižování pracovní síly a uzavírání zábavních parků, kin a rušení sportovních událostí. 
  • Čekat lze obrovský propad automobilů na všech hlavních trzích, který ale budou kompenzovat vyšší poptávka po autodílech a rekordně vysoký věk vozového parku 
  • Z obratu směrem k práci z domova mají prospěch supermarkety a prodejci balených potravin, Naopak distribuce jídla utrpěla šrámy, protože jsou uzavřené hotely, restaurace a školy.

3.4.2020 Akciové trhy po celém světě se v posledních týdnech propadají pod tíhou pandemie koronaviru. Vývoj na kapitálových trzích v mnoha ohledech připomíná to, co se dělo během poslední velké finanční krize před dvanácti lety. Jak ale říká obchodní ředitel Conseq Investment Management Lukáš Vácha, jde o zcela odlišnou situaci. "Dnes čelí relativně zdravý systém externímu šoku, a pokud sám onemocní, bude to důsledek léčby, nikoli šoku jako takového," domnívá se Vácha. Kdo teď nakoupí akcie a na dva roky zavře oči, neměl by prohloupit. https://ekonom.ihned.cz/c1-66744360-kdo-nakoupi-akcie-a-na-dva-roky-zavre-oci-nemel-by-prohloupit

1.4.2020 Americké akcie včera oslabily, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů koronaviru. Akciový index S&P 500 v celém prvním čtvrtletí klesl o zhruba 20 %. Zažil tak nejhorší čtvrtletí od roku 2008, tedy od doby globální finanční krize

25.3.2020 Americké akciové trhy v úterý večer středoevropského času ukončily obchodování se silnými zisky. Dow Jonesův index posílil o 11,4 procenta. Zaznamenal tak největší jednodenní nárůst od roku 1933. Další akciový index S&P 500 za úterý připsal 9,4 procenta. Americká burza se tak vzpamatovala z předchozích propadů, kdy se dostala na nejnižší hodnoty za poslední tři roky.

24.3.2020 Peníze z centrálních bank tečou a trhy nasadily k výrazným ziskům

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4370217/penize-z-centralnich-bank-tecou-a-trhy-nasadily-k-vyraznym-ziskum-philip-morris-zvedl-zisk-kb-bez-dividendy.html

24.3.2020 Důvody, proč k propadům na burzách dochází: "Za prvé, na rozdíl od finanční krize v roce 2008 se to nyní dotýká mnohem více lidí. Tehdy to byla záležitost, která se stala bankám po celém světě, ale nebyli do ní zapojeni lidé z ulice. A za druhé, strach a paniku nyní pomáhají šířit sociální média." Během minulého pondělí propadla o 12 procent. Šlo o třetí největší jednodenní pád v historii indexu, který vznikl v roce 1926. Za celý minulý týden se pak tento ukazatel snížil o 17 procent, což představuje největší týdenní pokles od října 2008, kdy se trhy otřásaly po krachu investiční banky Lehman Brothers.

23.3.2020 Trvalo pouhých 22 obchodních dnů, aby index S&P 500 klesl o 30 % ze svého letošního rekordního maxima dosaženého 19. února, což je podle údajů Bank of America Securities nejrychlejší pokles této velikosti v historii. Druhé, třetí a čtvrté nejrychlejší 30% poklesy byly během období velké hospodářské krize v letech 1934, 1931 a 1929 (CNBC)

16.3.2020 I dnešní obchodování provázela extrémní volatilita a extrémní propady cen akcií. Koronavirus je samozřejmě hlavním důvodem. Americké akcie se dnes propadly na minima za poslední dva roky a dnešní pokles akciových indexů byl největším jednodenním poklesem od roku 1987. Výrazných propadů dnes nebyl ušetřen žádný z hlavních sektorů americké ekonomiky. Nejvíce pak propadl nemovitostní, energetický (Chevron -16,5 %, Exxon Mobile -9,5 %) a finanční sektor (Bank of America -15,4 %, Citigroup -19,3 %, JPMorgan -15 %).

  • Wall Street závěr: SPX500 -12 %, DJIA -12,9 %, Nasdaq -12,3 % 

Dow Jones po opětovném spuštění trhů padá o 12 %, jde o největší pokles od roku 1987 (Bloomberg), Dow Jones prohlubuji svůj propad z únorového historického maxima, aktuálně odepisuje již 30 % 20 800 bodů, Index Stoxx 600 padá o více než 10 % na nejnižší úroveň od listopadu 2012(Reuters) 

16.3.2020 Koronavirus může poškodit ekonomiku stejně jako válka. Vláda by měla přijít s rozsáhlou stimulací. Přestože centrální instituce vyhlašují masivní opatření na podporu hospodářství, akciové trhy reagují výraznými propady. Jen za poslední měsíc ztratily klíčové indexy ve Spojených státech zhruba pětinu své hodnoty. Ještě hůře jsou na tom evropské indexy, které ztrácí zhruba třetinu své hodnoty. Pražský index PX za poslední měsíc přišel o více než 30 %. Během dneška již ztrácí přibližně 8 procent a pohybuje se kolem úrovně 760 bodů.

zobrazit více..
Loading...