Koronavir, Singapurská metoda

Koronavir, Singapurská metoda

Podobný model funguje v Jižní Korei, Japonsku a na Taiwanu

Jak co nejlépe zamezit šíření viru

O důkladném mytí rukou, kýchání a kašlání do lokte a nošení roušek a respirátorů už jsme slyšeli spoustu, ale proč se naše vláda rozhodla pro tak přísná nařízení? Možná za to může nová modelovací studie provedená v simulovaném prostředí v Singapuru, která odhaduje, že kombinace fyzického odstupu, jenž zahrnuje karanténu (pro infikované osoby a jejich rodiny), uzavření škol a některých pracovišť, je nejúčinnější metodou pro snížení počtu nakažených případů koronavirem a jeho šíření. Jedná se o první studii svého druhu, která prozkoumala využití těchto možností pomocí simulace.

Zavedení takových opatření pro utlumení přenosové rychlosti může být velice efektivní, je-li k němu přistoupeno včas. Byly navrženy 4 intervenční scénáře:

  • Izolace infikovaných jedinců a karanténa jejich rodinných příslušníků
  • Karanténa plus okamžité uzavření škol na 2 týdny
  • Karanténa plus okamžitý odstup na pracovištích, kde je 50% pracovní síly vybízeno k práci z domova po dobu 2 týdnů
  • Kombinace karantény, okamžitého uzavření škol a distancování na pracovišti

Protiopatření spočívala v hygienických kontrolách na letištích, provádění důkladných testů u podezřelých případů a lokalizace každého, kdo přišel do kontaktu s potvrzeným případem nakaženého. Tito lidé pak museli důsledně omezit veškeré sociální kontakty a uzavřít se ve svých domovech. I bez plošného omezení každodenního života se tak Singapuru podařilo udržet sledovatelná čísla nakažených na minimální hranici. 

Na tyto intervence, které jsou v současné době zavedeny, se zatím pohlíží jako na nejúčinnější pro kontrolu respiračních virů. V singapurském modelu byl tento kombinovaný zásah nejefektivnějším a snížil odhadovaný počet infekcí o 99,3%.

Zdroj: https://lepsija.cz/singapurska-metoda-pro-boj-s-koronavirem-funguje-ridi-se-ji-i-cesko/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

19.4.2020 země nyní čelí druhé vlně infekce svých obyvatel. Počet nově nakažených v této zemi prakticky ze dne na den stoupl o více než stovku případů za 24 hodin. Problémy nastaly v době, kdy se nákaza rozšířila do celého světa a zdejší lidé se chtěli vrátit domů. Z ostatních států se tak do Singapuru vrátily tisíce lidí z míst, kde vlády nebyly tak proaktivní, a mezi nimi bylo také pět set infikovaných. Těchto pět stovek bylo uzavřeno do čtrnáctidenní karantény, nicméně ostatní, kteří nevykazovali příznaky, nebyli na pohybu omezeni.

  • Nová vlna šíření je tedy způsobena nedostatečnými znalostmi vlastností viru, které v danou chvíli singapurská vláda měla k dispozici. Informace o jeho šíření prostřednictvím asymptomatických jedinců v rozhodnou dobu nebyla k dispozici. Proto Singapurský příklad varuje ostatní vlády, aby příliš nespoléhaly na informace, které jsou v současné době dostupné. 
  • Například víra v to, že lidé, kteří se z nákazy zotavili, jsou vůči ní do budoucna imunní, je naprosto nepodložená. Navzdory tomu ale vlády celého světa na jejím základě začínají povolovat bezpečnostní opatření a jsou přesvědčeni o tom, že se nákaza již nevrátí.  

8.4.2020 Nezbytnou součástí boje proti jakékoli epidemii jsou karanténní opatření. 5. února proto zakázala vláda vstup turistům z pevninské Číny a 19. března byl až na několik výjimek úplně zakázaný vstup všech cizinců kromě těch s povolením k pobytu. Všichni, kdo se vrací ze zemí postižených COVID-19, navíc musí na 14 dní do karantény. V případě projevení jakýchkoliv příznaků jsou okamžitě testováni s tím, že výsledek je známý v řádech hodin.

Tchajwanský postup v boji s infekcí zahrnuje ještě další dva stěžejní prvky: Prvním z nich jsou opatření založená na vědeckých poznatcích získaných příslušnými odborníky v oblasti medicíny. Druhým z nich je získávání důvěry a podpory veřejnosti. Ministr zdravotnictví a sociálních věcí Chen Shih-chung byl prezidentkou pověřen funkcí vrchního velitele pro boj s nemocí. Má tak na starosti vedení speciálního pracovního výboru, jehož součástí jsou lékaři a odborníci na epidemiologii, kdy spolu řídí boj proti šíření nemoci.

Tchaj-wan nejen zvládá, ale také se snaží pomáhat ostatním zemím. Bohužel má dost ztíženou startovní pozici. Prvním důvodem k tomu je už zmíněný fakt, že nemůže být členem WHO, což je problém především pro zbytek světa. To, že nemohou efektivně dále šířit své poznatky stojí mnoho lidských životů. Druhým důvodem je zjevná snaha ignorovat úspěchy Tchaj-wanu, a zároveň snaha vychvalovat naopak komunistickou Čínu a mlčet o jejích pochybeních - a to nejen ze strany některých médií, ale hlavně přímo samotné WHO.

https://zpravy.denikplus.cz/1573-jak-rychle-a-elegantne-zatocit-s-koronavirem-postup-ktery-udivuje-cely-svet.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu 

2.4.2020 Vysoké pokuty a dohled. I tak je život na Tchaj-wanu výhra. Karanténa se kontroluje opravdu přísně. Zaprvé se sleduje poloha vašeho mobilu, takže policie dostane ihned upozornění, když se ta poloha vychýlí. Zadruhé vám několikrát denně volají a ptají se na stav, který si zapisujete do toho "karanténního bločku". Pokud to nezvednete, tak do několika minut máte opět policii u dveří. Zatřetí vás chodí kontrolovat i osobně. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vysoke-pokuty-a-dohled-i-tak-je-zivot-na-tchaj-wanu-vyhra-tvrdi-cech-97408?seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=327500&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

zobrazit více..
Loading...