Věra Jourová

p>Narodila se a vyrůstala v Třebíči, kam se dodnes ráda vrací za rodinou. Vystudovala Teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v roce 2012 absolvovala práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Práva začala studovat poté, co byla v roce 2006 více než měsíc ve vyšetřovací vazbě kvůli smyšlené kauze Budišov, kde byla viněna z korupce. Soudy nakonec konstatovaly, že se čin nestal a Věra Jourová byla odškodněna. Právě v roce 2006 byla náměstkyní ministerstva pro místní rozvoj za ČSSD, ze které poté odešla. V hnutí ANO je od roku 2012. Byla ministryní pro místní rozvoj ve vládě Bohuslava Sobotky. V roce 2014 se stala eurokomisařkou. 
  • I když mám v komisi na starosti boj proti dezinformacím, tak z toho nejsem úplně hysterická.
  • Mým cílem tedy je nenechat vyhladovět nezávislá média a nenechat znásilnit ta veřejnoprávní. Mám k tomu schválené nějaké legislativní prostředky a mám k dispozici i nějaké fondy. 
  • dezinformace má hlavně útočit na emoce, ale je ještě mnohem účinnější, když je v ní nějaké zrnko pravdy.  
  • Bývá to velice dobře namixovaný kousek pravdy se lží, přitom to má ten nezbytný emoční náboj a jasně stanovenou cílovou skupinu, která nejenom, že danou informaci přijme, ale také ji pošle dál.  

Já vždycky říkám, že existují tři cesty. Jedna je ta čínská, která "ty internety", jež jí nevyhovují, prostě zakáže. Pak se volá po tom, aby vzniklo na úrovni států něco jako digitální policie. Na úrovni Evropy je to v podstatě nemožné, předpokládám, že to ani nebude nikdo zkoušet, ale uvidíme. A pak je tady třetí cesta. Na ní bychom si měli nejdřív definovat, co je opravdu ta intenzivní a škodlivá věc, kterou je třeba zlikvidovat, protože jde o bezpečnostní riziko.

Mark Zuckerberg disponuje neuvěřitelnou mocí (monopol na informace). A to z něj podle Scotta Gallowaye z New York University Stern School of Business činí nejnebezpečnější osobu světa

Aspoň vidíte, jak je to složité. Já si to "čištění" představuji tak, že na nějaký typ smetí použijete koště, nebo se jím ani nezabýváte, ale na něco už musí přijet fekální vůz. Cenzuru jako takovou ale zásadně odmítám a nehodláme ji zavádět. Právě ale v souvislosti s těmi dezinformacemi se bavíme o tom, že když rezignujeme na to, aby se lidem nabízela ověřená a ověřitelná pravda, tak necháme uhynout tu vrstvu lidí, která se snaží dělat nezávislou žurnalistiku, jež je na pravdě založená. 

Mlčící většina je najednou slyšet. Je to 90 % lidí, kteří v sobě zčásti dusí nenávist a frustrace, a najednou to z nich na internetu a na sítích vyvře. Možná to pro ně samotné působí terapeuticky, ale určitě to ubližuje společnosti. 

Ještě víc mě ale děsí, že určitá část těch dezinformací je účelově vytvářena, koordinovaně distribuována a má jasně určený cíl. Tím je většinou něco nebo někoho poškodit, něco narušit, rozbít nebo aspoň nalomit.  

A to nalomení třeba soužití lidí v dané společnosti se dělá tak, že část té společnosti dostanete do nějaké paniky nebo hysterizující situace. To jsou při určité intenzitě a při jasně cílených, koordinovaných a distribuovaných kampaních pro danou společnost hrozně nebezpečné věci.  více

zobrazit více..
Loading...