Společensky odpovědné investování

Společensky odpovědné investování

ESG (zkratka z anglických slov environmental, social a governance) označuje společensky odpovědné investování - investování do firem, které přihlížejí k životnímu prostředí, k sociálním dopadům svého podnikání nebo mají kvalitní řízení a transparentní hospodaření. Základní myšlenkou je tyto společnosti investorskými penězi podporovat a naopak trestat ty, které jsou méně slušné nebo bezohledné: ničí přírodu, využívají dětskou práci, vyrábějí zbraně, alkohol nebo tabák. 

1.9.2020 Velké světové investiční fondy, které nesou označení ESG a zaměřují se na "udržitelné" a "ohleduplné" investice, zažívají letos vlnu zájmu ze strany investorů a vykazují i solidní výnosy. Z toho by leckdo mohl usuzovat, že k úspěchu přispívají hlavně etické byznysové praktiky firem, jež jsou v portfoliích těchto fondů. Ukazuje se ale, že v mnoha případech hraje roli jeden silnější faktor: tyto fondy ve velké míře zainvestovaly do největších světových technologických akcií, které letos rekordně rostou.

Právě globální technologické firmy, mezi které patří Facebook, Amazon, Apple, Netflix či Google, nezapadají vždy do laické představy o "udržitelném" byznysu. Bývají kritizovány za nedostatečnou ochranu osobních údajů, monopolní chování nebo kvůli špatným pracovním podmínkám.

Zkratka ESG označuje takzvané společensky odpovědné investování − do firem, které přihlížejí například k životnímu prostředí či k sociálním dopadům svého podnikání. Z tohoto typu investování se stává trend a do segmentu se pouští více a více správců aktiv, fondů a zavedených finančních jmen z Wall Street nebo z londýnské City. Data mezinárodní analytické firmy Morningstar navíc naznačují, že jarní pandemie koronaviru zájem o ESG fondy ještě urychlila. Celosvětově v období mezi dubnem a červnem zaznamenaly čistý příliv investorských peněz v rozsahu 71 miliard dolarů a hodnota jejich aktiv překročila rekordní hranici jednoho bilionu dolarů.

Z Tesly se s oceněním přesahujícím 300 miliard dolarů stala nejhodnotnější automobilka světa, výrobce mobilů Apple je první firmou v historii, jejíž hodnota překonala dva biliony dolarů. I Amazon, Microsoft a Alphabet už stojí více než bilion dolarů. Za tím vším je přebytek volných peněz na trhu, nízké úrokové sazby a odolnost těchto firem vůči pandemii. Jde také o to, že miliony lidí získaly nově přístup k investování pomocí aplikací jako Robinhood nebo Revolut a nucené karantény doma využily k on-line investování.

https://archiv.ihned.cz/c1-66809400-facebook-ci-google-pronikaji-do-etickych-fondu-pro-nektere-sok-pro-jine-nevyhnutelny-krok<br>

zobrazit více..
Loading...