Nejvyspělejší ekonomiky světa G7

Nejvyspělejší ekonomiky světa G7 (G8)

Mezi zástupce G7 patří: Japonsko, Francie, USA, Německo, Kanada, Itálie, Velká Británie a dříve Rusko (G8, Rusko bylo vyloučeno po anexi Krymu v roce 2014). Tento seznam již plně neodráží reálnou skutečnost, chybí zde zejména Čína, Indie a Jižní Korea.

15.6.2021 Lídři zemí Severoatlantické aliance se včera na summitu zavázali k dalšímu zvyšování výdajů na obranu, po němž dlouhodobě volají zvláště Spojené státy. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga posílí také své příspěvky do společného aliančního rozpočtu. Dřívější závazek vydávat na obranu 2 % do roku 2024 však podle společného prohlášení lídrů splní jen dvě třetiny z třicítky aliančních zemí. Česko mezi nimi podle aktuálního rozpočtového výhledu nebude (ČTK).

12.6.2021 Ekonomicky silné země ze skupiny G7 se na podnět amerického prezidenta Joea Bidena dohodly na mimořádně nákladném plánu zlepšit infrastrukturu v chudých zemích. Agentura Reuters k tomu napsala, že jde snahu omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching. Jejich plán zvaný Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně. Společně pomohou rozvojovým zemím zlepšit a rozvinout infrastrukturu, ale projekty se mají týkat také klimatu, zdravotnictví a technologií. Peníze poskytnou všechny státy skupiny a zapojí také soukromé subjekty.

  • Čínská Hedvábná stezka zahrnuje investice v řádu bilionů dolarů, které mají posloužit na rozvoj od Asie po Evropu. Dohody o spolupráci s Čínou v rámci tohoto projektu podepsala stovka zemí. Zahrne výstavbu železnic, přístavů, dálnic a další infrastruktury. Podle kritiků může být projekt zneužit k šíření vlivu komunistické Číny. Peking tyto obavy označuje za pozůstatek západního imperialismu.

  • Vůdci skupiny G7, tedy USA, Kanady, Británie, Francie, Německa, Itálie a Japonska, chtějí na setkání v Caarbis Bay ukázat, že nejbohatší demokracie mohou nabídnout alternativu čínskému rozmachu.

  • Podle loňských statistik bylo zatím v rámci nové Hedvábné stezky zahájeno přes 2600 projektů za 3,7 bilionu dolarů. Peking tvrdí, že pětinu z nich závažným způsobem ovlivnila epidemie koronaviru.

  • https://www.e15.cz/zahranicni/840-bilionu-pro-rozvojove-zeme-usa-tak-chteji-spolu-s-g7-branit-cinske-expanzi-1381297 

Země G7 jednají od pátku v Cornwallu a jedním z témat má být také strategie soutěže s Čínou. Biden a ostatní podle Reuters doufají, že jejich plán zvaný Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně. Společně pomohou rozvojovým zemím zlepšit a rozvinout infrastrukturu, ale projekty se mají týkat také klimatu, zdravotnictví a technologií. Peníze poskytnou všechny státy skupiny a zapojí také soukromé subjekty.

Bílý dům oznámil, že to pomůže zúžit náklady 40 bilionů dolarů (840 bilionů korun), které jsou potřebné do roku 2035 na pomoc rozvojovému světu.

"Nejde jenom o to postavit se nebo se utkat s Čínou. Dosud jsme nenabídli alternativy, které by odrážely naše hodnoty, normy a náš způsob podnikání," citoval Reuters svůj zdroj z Bílého domu.

  • USA chtějí ostatní členy G7 také přinutit ke konkrétnímu stanovisku k nucené práci v Číně a to se má objevit i v závěrečném prohlášení současného summitu. Biden si přeje, aby i ostatní dali jasně najevo, že nucenou práci považují za "urážku lidské důstojnosti a nehorázný příklad praktik ekonomické soutěže", jak je provozuje Čína. "Tlačíme na konkrétní problémy v Sin-ťiangu, kde jsou lidé vystaveni nucené práci.
  • https://www.e15.cz/zahranicni/840-bilionu-pro-rozvojove-zeme-usa-tak-chteji-spolu-s-g7-branit-cinske-expanzi-1381297

11.6.2021 V Británii dnes začne třídenní summit lídrů vyspělých zemí sdružených ve skupině G7. Setkání se v rámci své první zahraniční cesty zúčastní i americký prezident Joe Biden, nad rámec skupiny byla přizvána rovněž Austrálie, Jižní Korea a Indie. Britský premiér Boris Johnson očekává, že G7 během summitu se shodne na darování 1 miliardy dávek vakcíny proti koronaviru chudším zemím (ČTK, Reuters)

24.5.2021 Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 se blíží dohodě o zdanění nadnárodních společností. Uvolnila by se tím cesta k zavedení globální daně pro obří firmy ještě v letošním roce, píše deník Financial Times (FT). Spojené státy navrhly, aby ve světě existovala minimální daň 15 procent ze zisků globálních firem. Francie, Německo a Itálie plán považují za dobrý základ pro mezinárodní dohodu, která by se mohla schválit do července. Příští setkání ministrů financí G7 se bude konat 4. a 5. června v Londýně. Dohoda mezi členskými státy G7 by se díky pokroku v přípravných jednáních podle zdrojů FT mohla uzavřít už v pátek.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4682121/ft-skupina-g7-se-blizi-dohode-o-zdaneni-nadnarodnich-spolecnosti.html<br>

24.8.2019 Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu začne třídenní summit sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7)

  • Tématem bude brexit, politická krize v Itálii, obchodní válka mezi USA a Čínou, Írán, Libye a Kašmír, cla na evropská auta, digitální daň vůči gigantům Amazon a Facebook, cla Indie.
  • Bude i zvláštní debata o globální ekonomice a klimatické krizi.
  • Hlavním tématem schůzky je boj proti nerovnostem, nejen v příjme. 
  • V zájmu usnadnění jednání skončí setkání v Biarritzu bez závěrečného komuniké.
  • Možný vznik osy Washington-Londýn znepokojuje Francii a Německo, které usilují o zachování jaderné dohody s Íránem.
V roce 2018 skončila krachem, summit předčasně opustil Donald Trump po neshodách s Kanadou.
zobrazit více..
Loading...