Hurikány

p>19.11.2020 Více než 30 mrtvých si vyžádal ve Střední Americe hurikán Jóta, který postupně slábl, až nad Salvadorem zcela zanikl. V Nikaragui, Hondurasu a dalších zemích napáchal živel navíc rozsáhlé materiální škody, informovala AP.

Nikaragua hlásí zatím 18 mrtvých, z toho sedm dětí, dalších 14 obětí si bouře vyžádala v Hondurasu. Většina jich utonula při záplavách či zahynula při sesuvech půdy. Mnoho dalších lidí se pohřešuje. Desítky tisíc obyvatel jsou stále odříznuty od světa, nemají přístup k pitné vodě ani elektřině.

Živel způsobil ve Střední Americe i rozsáhlé materiální škody. Postihl oblast, kterou se před dvěma týdny přehnal i hurikán Éta. Půda tak již byla nasáklá vodou a další přívaly jen těžko vstřebávala. Éta si vyžádala ve Střední Americe přes 130 obětí.

Jóta byla rekordní třicátou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony. Za oficiální konec sezony se považuje 30. listopad.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hurikan-jota-si-vyzadal-nejmene-tricet-obeti-napachal-obri-skody-130162#<br>

1.11.2020 Filipíny zasáhl tajfun Goni, označovaný za jednu z nejsilnějších bouří letošního roku. Úřady z oblasti Bicol na ostrově Luzon hlásí čtyři mrtvé, přerušení dodávek elektřiny a také záplavy. Tajfun po dosažení pevniny trochu zeslábl, stále ho však provází vítr o rychlosti kolem 215 kilometrů v hodině, v nárazech až 290 kilometrů za hodinu.

Agentura pro řešení katastrof upozornila, že tajfun může zasáhnout oblasti s 19 až 31 miliony lidí a že k ohroženému místu patří i lidé v blízkosti metropole Manily. Evakuační místa zatím využilo 347 000 lidí.

Filipíny se ještě vzpamatovávají z tajfunu Molave, který minulý týden usmrtil 22 lidí. Během neděle lze očekávat velmi silný vichr a intenzivní, až přívalové srážky, varovali meteorologové. Příští týden se tajfun Goni podle předpovědí přesune do centrálního Vietnamu, který se také vzpamatovává z následků tajfunu Molave. Ten udeřil na Vietnam ve středu, usmrtil bezmála 40 lidí, způsobil záplavy, sesuvy bahna, potopil mnoho rybářských člunů a přerušil dodávky elektřiny pro 1,7 milionu lidí.

Hrozí, že tajfun Goni oživí vzpomínky na supertajfun Haiyan, který v roce 2013 připravil zhruba 7300 lidí o život a dalších pět milionů lidí o přístřeší. Ostrovní stát Filipíny, kde žije zhruba 109 milionů lidí, každý rok zažije kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Tentokrát evakuaci obyvatel do bezpečí komplikoval koronavirus.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/filipiny-zasahl-tajfun-goni-urady-hlasi-ctyri-mrtve.A201101_092116_ln_zahranici_libsm

23.8.2020 Tropická bouře Marco v neděli zesílila na hurikán. Vítr dosahuje rychlosti 120 kilometrů v hodině. Na jih USA hurikán dorazí v pondělí. Aby toho nebylo málo, za hurikánem postupuje ještě tropická bouře Laura. I ta by mohla zesílit v hurikán. Oba hurikány navíc krátce po sobě dorazí do amerického státu Louisiana.

Podle meteorologické služby AccuWeather, kterou citoval americký deník USA Today, zažil Mexický záliv dvě takové bouře v rychlém sledu pouze dvakrát - v září 1933 a v červnu 1959.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/dva-hurikany-najednou-to-jsme-tu-jeste-nemeli-strachuje-se-louisiana-40334176#seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=mf94UI8CObs-202008232055&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

19.5.2020 Druhá největší bouře všech dob se právě řítí na Indii. Oblast Bengálského zálivu se stala dějištěm katastrofického meteorologického jevu - na miliony obyvatel Indie a Bangladéše se rychlostí 270 km/h řítí supercyklon Amphan. Jde o druhý nejsilnější cyklon, jaký zde kdy byl zaznamenán.

https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/druha-nejvetsi-boure-vsech-dob?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu 

Hurikán Dorian 

3.9.2019 Americké národní hurikánové středisko NHC říká, že hurikán Dorian, který zeslábl z nejsilnějšího pátého na třetí stupeň, doprovází vítr o rychlosti maximálně 185 km/h. Bouře se nachází cca 160 km na východoseverovýchod od West Palm Beach na Floridě (Reuters) 

2.9.2019 UBS Group odhaduje, že hurikán Dorian, který aktuálně ničí Bahamy, způsobí pojišťovnám škody za minimálně 25 mld. USD. Pro odvětví by to tak byla nejnákladnější přírodní pohroma od roku 2017 (Bloomberg)  Téměř milion lidí žijících na pobřeží Jižní Karolíny se bude muset evakuovat kvůli blížícímu se hurikánu Dorian. Evakuace byla také nařízena obyvatelům pobřeží Georgie a v částech Floridy (ČTK)

zobrazit více..
Loading...