Nord Stream 2

p>Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese ruský plynárenský gigant Gazprom. Jeho evropskými partnery jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Provoz plynovodu by mohl být zahájen až v příštím roce namísto doposud předpokládaného konce letošního roku. Důvodem jsou průtahy při získávání potřebných povolení od Dánska. Termín dokončení plynovodu se plánuje do poloviny 2020. více
 • trasa plynovodu po mořském dně totiž obchází jejich území Polska, Dánska, Pobaltí a Ukrajiny atd.
 • 1300 kilometrů dlouhá mořská část plynovodu vzniká od roku 2018. Protínat by měl území pěti států: Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa. Náklady na stavbu jsou vyčísleny na osm miliard eur.
 • Proti jeho výstavbě protestovaly především ty státy EU, které nové potrubí obchází, tedy Polsko a Pobaltí, a rovněž Ukrajina. Kritizují ho i Spojené státy, které chtějí do Evropy prodávat svůj zkapalněný plyn.
 • Projekt Nord Stream 2 (mořská část), jehož hodnota dosahuje 9,5  až 10,5 miliardy eur (242,6 miliardy korun), má zdvojnásobit kapacitu prvního plynovodu Nord Stream, který zahájil činnost v roce 2012. Celkem NORD STREAM 1+2 110 miliard metrů krychlových plyn
 • Rusko ho chce využít k přesměrování valné části dodávek, které nyní proudí přes Ukrajinu (za tranzit platí 3 miliardy USD). Termín spuštění plynovodu se proto shoduje s koncem platnosti stávajícího tranzitního kontraktu s Ukrajinou, a tím je 31. prosinec 2019.
 • Na konci roku 2019 vyprší desetiletý kontrakt pro tranzit ruského plynu přes Ukrajinu. Dohoda, co bude dál, však stále není na obzoru. Ukrajina podporuje desetiletou přepravní smlouvu s garantovaným minimálním ročním přepravním objemem 60 miliard m3 a ­dalších 30 miliard m3 flexibilně. více
 • Dokončení druhé větve Nord Streamu, s nímž se počítá v polovině roku 2020, bude znamenat, že asi 70 % ruských dodávek plynu do Evropy půjde rovnou do Německa. Tím prudce poklesne význam Ukrajiny, jež dosud byla pro tranzit ruského plynu do střední a západní Evropy klíčová. Ukrajinský systém tranzitních plynovodů je nejrozsáhlejší na světě. Jeho přepravní kapacita činí 130 tisíc krychlových metrů ročně. Kyjev v minulosti na poplatcích za tranzit ruského zemního plynu inkasoval 2,5-3 miliardy dolarů ročně. více

Trump hrozí sankci zavedení cel na evropské osobní automobily (pokles exportu), pokud nebude zastavena výstavba Nord Stream 2. Německo si muselo vybrat mezi Huawei nebo Nord stream II, stále ale nemá vyhráno (2020).

Zahájení provozu plynovodu se kvůli průtahům při získávání potřebných povolení očekává v roce 2020. Nord Stream 2 dnes uvedl, že položeno je již 2100 kilometrů potrubního vedení v projektu, jehož náklady se odhadují na 11 miliard dolarů. Potrubí leží ve vodách Ruska, Finska, Švédska a také ve velké části teritoriálních vod Německa. více

Nord Stream 2, zprávy z tisku:

17.12.2020 VÝSTAVBA NORD STREAMU 2 POKRAČUJE. TESTUJE SE REAKCE USA

Ruské lodě pokračují v pokládání potrubí v Baltském moři u německého pobřeží. Německo čeká na reakci americké strany a nového prezidenta Joea Bidena. Odmítá uvalení sankcí na evropské firmy, které se projektu účastní.

Zjednodušeně se dá říci, že se z projektu rozšíření kapacity podmořského plynovodu stalo zásadní geopolitické téma, jež rozděluje Spojené státy a Evropskou unii. Amerika varuje před závislostí Evropy na ruském plynu a nabízí americký zkapalněný zemní plyn LNG, který by se dovážel tankery do terminálů v evropských přístavech. Ani v rámci EU nepanuje na projektu shoda. Obchází prý Polsko a ekonomicky poškozuje Ukrajinu. Naopak německé energetické firmy tvrdí, že bez dalšího ruského plynu není možné se rychle zbavit závislosti na uhlí. 

 • Zbývá položit asi 150 kilometrů potrubí. Kromě německého úseku jde hlavně o dánské vody v okolí ostrova Bornholm. 
 • Projekt se fakticky za poslední rok nepohnul, protože se z pokládky kvůli hrozbě amerických sankcí stáhla švýcarská společnost Allseas. 
 • podle usnesení Evropské komise jsou takové sankce porušením mezinárodního práva. Šéfka komise Ursula von der Leyenová označila v listopadu uvalení amerických sankcí na evropské firmy za nepřijatelné. 
 • https://www.tydenikhrot.cz/clanek/nord-stream-2-vystavba-reakce-usa-eu-rusko? 

5.12.2020 Zatímco Američané oznámili, že plánují rozšířit okruh firem, kterým hrozí postih za účast na dostavbě Nord Stream 2, zrodil se v Německu nápad, jak očekávané sankce obejít.

Sobotou počínaje po roční přestávce znovu startují práce na dokončení ruského plynovodu Nord Stream 2. Projekt o délce 1230 kilometrů by měl přivádět ročně 55 miliard krychlových metrů zemního plynu z Ruska do Německa a pak dál do Evropy. Podle původních plánů měl být už dávno hotový. Zpoždění souvisí i s tím, jaké spory a emoce projekt vyvolává. Polsko a Ukrajina, které dosud sloužily jako tranzitní země pro ruský plyn a měly z toho příjmy, si stěžují, že se je ruská strana snaží obejít. A dlouhodobě proti jeho stavbě brojí i Spojené státy, které ho považují za nástroj pro posílení ruského vlivu. Od 1. ledna mají začít platit americké sankce proti firmám, které se na jeho výstavbě podílejí

Těsně před obnovením stavebních prací se objevil v americkém Kongresu návrh zákona počítající s ještě přísnějším postihem pro společnosti, které se na Nord Stream 2 nějakou formou podílejí. Do tohoto širšího okruhu mají patřit například i pojišťovny nebo instituce vydávající certifikáty opravňující pokládání podmořského potrubí.

Německu mezitím vznikají plány, jak možný postih pro firmy zapojené do dokončení stavby obejít. Bulvární deník Bild přinesl s odvoláním na zdroje blízké zemské vládě v Meklenbursku - Předním Pomořansku informaci, že tamní vláda podporující dostavbu Nord Stream 2, údajně takovou cestu našla.

Kabient premiérky Manuely Schwesigové prý plánuje státní nadaci na ochranu klimatu, která by následně prohlásila dostavbu plynovodu "za nejdůležitější kámen k ochraně životního prostředí" v regionu. Nadace by pak založila vlastní firmu. Jí by daly formálně k dispozici své služby společnosti, jimž původně hrozily kvůli účasti na projektu americké sankce. Státní firma by jejich služby zprostředkovala ruské straně.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/po-rocni-pauze-se-rozjela-stavba-nord-streamu-2-nemci-mezitim-prisli-na-fintu-jak-obejit-sankce.A201205_152302_energetika_lihem

9.10.2020 Polský antimonopolní orgán udělil Gazpromu pokutu 7,6 miliard dolarů za plynovod Nord Stream 2, což otevřelo novou frontu v hořké politické bitvě o tento projekt na zemní plyn. Středeční překvapivý krok vyvolává celou řadu otázek. Pojďme se na ně podívat blíže.

Za co byla pokuta udělena?

Antimonopolní úřad uvedl, že Gazprom a jeho partneři, kterým bylo nařízeno zaplatit přibližně 61,3 milionu USD, nezískali souhlas na společný podnik k financování tohoto plynovodu. Dokončení projektu by učinilo evropské zákazníky zemního plynu závislejšími na jediném dodavateli, Gazpromu, což by mohlo zvýšit ceny plynu pro polské zákazníky, uvedl úřad. Nařídil také, aby společnosti své finanční dohody ukončily.

Co se stane dál?

Polský úřad dal Gazpromu a jeho partnerům 30 dní na "obnovení" soutěže nebo odvolání se proti rozhodnutí. Gazprom vlastní projekt plynovodu v Baltském moři, nicméně polovinu nákladů ve výši 9,5 miliardy EUR financují společnosti Engie, Royal Dutch Shell, německá Uniper, Wintershall a rakouská OMV.

Gazprom již uvedl, že se odvolá a jakékoli rozhodnutí bude s největší pravděpodobností trvat nejméně pět let, vzhledem k současné délce antimonopolních případů. Soudy by mohly rozhodnout o urychlení řízení, pokud se jim podaří přesvědčit právníky o naléhavosti tohoto případu.

Spor by se mohl přesunout z místního soudu odpovědného za záležitosti hospodářské soutěže až k Nejvyššímu soudu, kde by mohl uvíznout po dobu nejméně tří let. Polské soudy například stále zpracovávají rozhodnutí regulátora hospodářské soutěže z roku 2006 o kartelové dohodě o vzájemných poplatcích.

Pozastaví pokuta a odvolání Nord Stream 2?

Ne. Polské rozhodnutí nemůže zablokovat celý projekt plynovodu a jeho účinky mohou pro Gazprom zůstat pouze u finanční povahy. Nicméně vytváří další překážku. Podle analytiků nemá Polsko žádnou pravomoc zastavit výstavbu plynovodu, který je téměř dokončen, protože neprochází jeho teritoriálními vodami ani jeho výlučnou ekonomickou zónu.

Jak neobvyklá je tato pouta?
Velmi. Polská pokuta daleko překračuje evropské pokuty za zneužívání monopolů pro velké technologické firmy, jako je Google, a je vysoko nad pokutami, které EU nebo národní orgány uložily za porušení pravidel fúzí. Antimonopolní šéfka EU Margrethe Vestagerová tento týden novinářům sdělila, že žádná z jejích pokut od roku 2014 nedosáhla maximální úrovně 10 % ročních příjmů společnosti. Altice dostala před dvěma lety pokutu 124,5 milionu eur za to, že pokračovala v převzetí před tím, než k němu dostala povolení od EU.

Mohlo by to všechno skončit u evropských soudů?

Šance jsou malé. Polský antimonopolní úřad se do tohoto případu zapojil poté, co jej (a další regulační orgány EU) Gazprom a jeho partneři požádali o schválení vytvoření Nord Stream 2. Poté, co Polsko v roce 2016 zpochybnilo tento společný podnik, společnosti tuto žádost zrušily a přistoupily k získání úvěrového financování. Polský regulátor s vyšetřováním pokračoval a uvedl, že tento krok byl pokusem, jak obejít zákon o hospodářské soutěži. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí je založeno na vnitrostátním právu a vydáno výhradně polským regulátorem, bez účasti Evropské komise, budou mít v tomto případu konečné slovo místní soudy.

Ze stejných důvodů nebude možná přímá námitka soudů EU proti polskému rozhodnutí. Jelikož je však Polsko členem EU a má uplatňovat antimonopolní pravidla v souladu s právními předpisy EU, existuje tu jistá možnost, že v průběhu polských odvolání vyvstane otázka ohledně rozsahu práva EU.

Pokud by polský soud rozhodl, že není schopen odpovědět, mohl by také poslat několik otázek Soudnímu dvoru EU. Takové otázky by neměly jít do podstaty sporu a byly by zaměřeny pouze na otázky právní. To by také oddálilo jakékoli konečné rozhodnutí přibližně o další dva roky.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4515730/pokuta-gazpromu-za-nord-stream-2-je-jen-zacatek.html<br>

7.10.2020 Polský regulátor uložil Gazpromu pokutu 7,6 mld. USD kvůli Nord Streamu. Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom rekordní pokutu přes 29 miliard zlotých (zhruba 175 miliard Kč) za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolení. Částkou 234 milionů zlotých (1,4 miliardy Kč) pak pokutoval pět dalších podniků, které se podílejí na financování projektu Nord Stream 2, informovaly dnes tiskové agentury. Gazprom uvedl, že s pokutou nesouhlasí a že využije svého práva na odvolání. Ruská společnost tvrdí, že polská antimonopolní pravidla neporušila.

Polsko považuje projekt Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, za hrozbu pro energetickou bezpečnost Evropy. Plynovod podle Varšavy posílí už tak dominantní pozici firmy Gazprom na trhu. Plyn z Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal. "Polsko je významným tranzitérem ruského zemního plynu. Výstavba konkurenčního přímého plynovodu do Německa tedy poškozuje jeho ekonomické zájmy," řekl ČTK analytik konzultační firmy ENA Jiří Gavor. "Mimochodem, polský plynovod Jamal v době svého vzniku byl první trasou obcházející ukrajinské území, což ale tehdy nevyvolalo žádné protesty a protiakce. Gazprom nese na svých bedrech polovinu nákladů na výstavbu plynovodu. Druhá polovina připadá na evropské partnery v projektu, kterými jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Gazprom v úterý uvedl, že hodlá projekt Nord Stream 2 co nejrychleji dokončit. Výstavba plynovodu dlouhého 1230 kilometrů je už téměř hotova, zbývá ale ještě položit zhruba 120 kilometrů potrubí v dánských vodách. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas loni v prosinci pokládání potrubí pozastavila v důsledku amerických sankcí na podniky spojené s výstavbou plynovodu.
Spojené státy plynovod Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují, což zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Podle Moskvy je ale Washington motivován vlastními ekonomickými zájmy a snaží se zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA.
Polský antimonopolní úřad projekt Nord Stream 2 prověřuje už několik let. V srpnu vyměřil Gazpromu pokutu 213 milionů zlotých (zhruba 1,3 miliardy Kč) kvůli nedostatečné spolupráci při jeho řízení souvisejícím s tímto projektem.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. V letošním druhém čtvrtletí vydělal 149,2 miliardy rublů (zhruba 44 miliard Kč). Proti stejnému období loni mu ale čistý zisk klesl o více než polovinu, zejména kvůli negativním dopadům koronavirové krize na trh s plynem. Loni firma vykázala čistý zisk 1,2 bilionu rublů (přes 350 miliard Kč).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4513685/polsko-vymerilo-ruskemu-gazpromu-rekordni-pokutu-za-nord-stream-2.html

21.9.2020 Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou závislost Evropy na ruském plynu nezvýší. Dnes to na konferenci východoněmeckých spolkových zemí podle agentury Reuters prohlásil německý ministr financí Olaf Scholz s tím, že produktovod by neměl být cílem amerických sankcí 16.9.2020 Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, bývalá německá ministryně obrany, v poselství o stavu unie přímo zpochybnila plánovaný plynovod Nord Stream II, který je ústředním bodem energetické politiky německé kancléřky Angely Merkelové. Podle Bloombergu představila důvody k asertivnější zahraniční politice ve vztahu k Rusku.(Bloomberg) 4.9.2020 Kvůli otravě předáka ruské opozice Alexeje Navalného nově žádá zastavit dostavbu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 také někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz. Merz je po šéfovi zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbertu Röttgenovi druhým konzervativním uchazečem o post po kancléřce Angele Merkelové, který chce projekt plynovodu zablokovat (ČTK) 3.8.2020 Polský antimonopolní orgán UOKiK v pondělí uložil Gazprom pokutu 213 milionů zlotých za nedostatečnou spolupráci na projektu plynovodu Nord Stream 2 (Reuters) 30.7.2020 Americký ministr zahraničí Pompeo říká, že Spojené státy udělají vše, co budou moci, aby zajistily, že ruský plynovod Nord Stream 2 nebude ohrožovat Evropu (Reuters)  
16.7.2020 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo varoval, že Spojené státy podnikly kroky, díky kterým by mohly uvalit sankce na podniky zapojené do projektů plynovodů Nord Stream 2 a Turkstream. Plynovody mají přivádět ruský plyn do Evropy a Turecka a vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa se již dlouho snaží omezit ekonomický vliv Kremlu na Evropu a Turecko (ČTK) 15.7.2020 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo říká, že jeho úřad aktualizuje zákon o sankcích (Caatsa) tak, aby zahrnoval také plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Německa (Bloomberg) 7.7.2020 Dánsko vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream 2 mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy (ČTK) 12.6.2020 Návrh zákona předložený Senátu USA na rozšíření amerických sankcí na účastníky německo-ruského projektu plynovodu Nord Stream 2 porušuje mezinárodní právo. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Rusko tvrdí, že USA kritikou a sankcemi jen prosazují vlastní ekonomické zájmy4.6.2020 Polský antimonopolní úřad (UOKiK) by mohl ruské plynárenské společnosti Gazprom vyměřit pokutu ve výši až 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč) kvůli nedostatečné spolupráci při antimonopolním řízení souvisejícím s plynovodem Nord Stream 2. Oznámil to dnes úřad (ČTK) 15.5.2020 Takřka dokončenému plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře proudit plyn z Ruska do Německa, dnes odmítl německý energetický regulátor Bundesnetzagentur udělit výjimku z unijních pravidel. Evropské směrnice vyžadují, aby dodavatelská a provozovatelská struktura v případě produktovodů byla v zájmu zachování volné hospodářské soutěže oddělená, což v tomto případě podle regulátora není. List Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že rozhodovat nyní budou pravděpodobně soudy 4.5.2020 V přístavu Kaliningrad zakotvila loď schopná dokončit stavbu plynovodu Nord Stream 2. Ta zůstala stát kvůli sankcím ze strany USA, které se obávají evropské závislosti na ruském plynu. A chtějí do Evropy dostat vlastní plyn. Po třech měsících plavby po širém oceánu se do Baltského moře dostala ruská loď Akademik Čerskij. Úkol má jediný. Pokračovat se stavbou plynovodu Nord Stream 2. Kvůli sankcím tedy opustila výstavbu švýcarsko-nizozemská společnost Allseas, která z projektu odvolala své dvě největší lodě v této kategorii: Pioneering Spirit a Solitaire. Tím skončila i účast Allseas na projektu, který téměř dokončila. Rusko poté oznámilo, že chybějící kus, jenž měří okolo 160 kilometrů, dokončí svépomocí a povolalo Akademika.https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rusove-vyzrali-na-americke-sankce-na-balt-doplula-jejich-trubkokladka-103980?seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
17.2.2020 Spojené státy se dlouhou dobu snažily zablokovat stavbu druhé větve podmořského plynovodu Nord Stream (projekt v hodnotě více než sedmi miliard eur). Teď se jim to, alespoň dočasně, podařilo. Švýcarská společnost Allseas Group, která pokládala potrubí na dno, z projektu kvůli americkým sankcím vycouvala. A náhrada za její lodě pluje až z Vladivostoku. Evropa se dlouhodobě obává ruské rozpínavosti, nechá se chránit americkým vojenským deštníkem, a přitom ani neplatí dost do rozpočtu NATO. A ještě k tomu posílá Rusům miliardy dolarů za odběr plynu. Rovnice vztahů na ose USA-EU-Rusko je pro Bílý dům a americkou vládu jednoduchá.Za bezpečnostními aspekty se však také skrývají ekonomické zájmy těžařů amerického plynu, který by USA rády do Evropy ve zkapalněné formě (LNG) dodávaly, ale v cenové konkurenci nemají s ruskou dodávkou po zemi šanci.
pro celý projekt představuje odchod Švýcarů nepříjemný zásah, který vyvolá poměrně znatelné zpoždění a ohrozí dodávku pro zimu 2020/2021. Už nyní řeší manažeři časový skluz, neboť podle původního itineráře měla být jedna "roura" dokončená a na druhé měly práce finišovat. Jenže vše se nejdřív zadrhlo kvůli povolovacímu řízení v Dánsku a nyní kvůli nedostatku lidí. Přitom k dokončení chybí podle odhadů Bloombergu jen asi šest procent trasy právě v dánských vodách.
loď Akademik Čerskij se pohybuje jižně od Tchaj-wanu a míří do Singapuru rychlostí zhruba 14 kilometrů v hodině. Do přístavu asijského městského státu by mělo plavidlo dorazit 22. února, na místo stavby se Akademik dostane nejdříve ke konci dubna.Kromě zvyšování závislosti na ruském plynu, který z trhu může potenciálně vytlačit konkurenci, jde především o tranzitní poplatky, které vybíraly Ukrajina a Polsko. Právě tyto státy budou muset při spuštění plynovodu seškrtat v rozpočtech příjmy z přepravy suroviny z východu na západ.   30.10.2019 Dánská energetická agentura udělila souhlas s plynovodem Nord Stream 2, kterým bude ruský Gazprom dopravovat surovinu po dně Baltského moře do Německa. Padla tak poslední velká právní překážka v projektu, se kterým nesouhlasí některé evropské země i Spojené státy (FT) 22.9.2019 Provozovatel plynovodu, švýcarská společnost Nord Stream 2 AG, stoprocentně vlastněná ruským gigantem Gazprom, proto věří, že první kubíky by mohly k evropským břehům doputovat ještě před koncem roku. Podle agentury Reuters to bude trvat o osm měsíců déle a celý projekt se prodraží o 660 milionů eur, a to navzdory tomu, že práce finišují nejen v Lubminu, ale dokončeno je už i 70 procent infrastruktury pod mořskou hladinou a čile se staví ve čtyřech z pěti zemí, jejichž mořské území plynovod protíná. Podstatné je, že však stále chybí ta pátá země, tedy Dánsko.8.8.2019  Projekt plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivést ruský plyn do Evropy, by kvůli problémům při zajišťování nutných povolení v Dánsku mohl nabrat zpoždění. Zahájení činnosti by mohlo být odloženo až o osm měsíců, což si vyžádá dodatečné náklady 660 milionů eur (ČTK) Způsobené komplikace při výstavbě ropovodu a komplikace s kontaminovanou ropu mohou být projevem tlaku obchodních zájmu USA a jejich partnerů, na destrukci případně zdržení dodávek Ruského plynu a ropy do EU.více o souvislostech v knize: Cesta v desetiletí metamorfózy z pohledu laikavíce o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika
zobrazit více..
Loading...