Nord Stream 2

Nord Stream 2

Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese ruský plynárenský gigant Gazprom. Jeho evropskými partnery (investoři) jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Provoz plynovodu by mohl být zahájen až v příštím roce namísto doposud předpokládaného konce letošního roku. Důvodem jsou průtahy při získávání potřebných povolení od Dánska. Termín dokončení plynovodu se plánuje do poloviny 2020. více

  • Trasa plynovodu po mořském dně totiž obchází jejich území Polska, Dánska, Pobaltí a Ukrajiny atd.
  • 1300 kilometrů dlouhá mořská část plynovodu vzniká od roku 2018. Protínat by měl území pěti států: Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa. Náklady na stavbu jsou vyčísleny na osm miliard eur.
  • Proti jeho výstavbě protestovaly především ty státy EU, které nové potrubí obchází, tedy Polsko a Pobaltí, a rovněž Ukrajina. Kritizují ho i Spojené státy, které chtějí do Evropy prodávat svůj zkapalněný plyn.
  • Projekt Nord Stream 2 (mořská část), jehož hodnota dosahuje 9,5  až 10,5 miliardy eur (242,6 miliardy korun), má zdvojnásobit kapacitu prvního plynovodu Nord Stream, který zahájil činnost v roce 2012. Celkem NORD STREAM 1+2 110 miliard metrů krychlových plyn. 
  • Rusko ho chce využít k přesměrování valné části dodávek, které nyní proudí přes Ukrajinu (za tranzit platí 3 miliardy USD). Termín spuštění plynovodu se proto shoduje s koncem platnosti stávajícího tranzitního kontraktu s Ukrajinou, a tím je 31. prosinec 2019.
  • Na konci roku 2019 vyprší desetiletý kontrakt pro tranzit ruského plynu přes Ukrajinu. Dohoda, co bude dál, však stále není na obzoru. Ukrajina podporuje desetiletou přepravní smlouvu s garantovaným minimálním ročním přepravním objemem 60 miliard m3 a ­dalších 30 miliard m³ flexibilně. více
  • Dokončení druhé větve Nord Streamu, s nímž se počítá v polovině roku 2020, bude znamenat, že asi 70 % ruských dodávek plynu do Evropy půjde rovnou do Německa. Tím prudce poklesne význam Ukrajiny, jež dosud byla pro tranzit ruského plynu do střední a západní Evropy klíčová. Ukrajinský systém tranzitních plynovodů je nejrozsáhlejší na světě. Jeho přepravní kapacita činí 130 tisíc krychlových metrů ročně. Kyjev v minulosti na poplatcích za tranzit ruského zemního plynu inkasoval 2,5−3 miliardy dolarů ročně. více
  • Berlín se netají tím, že země vyšší dodávky ruského zemního plynu potřebuje, aby nahradily elektřinu z jaderných elektráren, které budou odstaveny do konce roku 2022. Navíc má do konce roku 2038 skončit těžba uhlí. 
  • Pro Česko je dokončení Nord Streamu 2 ekonomicky výhodné, neboť stoupne jeho význam jako velice důležitého tranzitního území. "Pohled na mapu napoví, že naše území je taková zkratka pro Německo přepravující palivo ze severu do Bavorska," Domácí plynovodní síť se na Nord Stream 2 napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal, dlouhého 480 kilometrů. Vede z Lubminu do obce Deutschneudorf na krušnohorské hranici s Českem. Náklady na jeho výstavbu dosáhnou zhruba tří miliard eur.
  • Projekt nazvaný Capacity4Gas stál více než 540 milionů eur (přes 14 miliard korun) a umožní další tranzit plynu do Bavorska, Rakouska, Itálie nebo Chorvatska. 
  • Na celkových nákladech na výstavbu plynovodu se polovinou podílí ruská státní společnost Gazprom. Druhá polovina připadá na evropské partnery v projektu, kterými jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.
  • V současné době Ukrajina vydělává na tranzitu ruského plynu do Evropy kolem tří miliard dolarů ročně.  

Nord Sream, časová osa:

  • Červen 2015 Gazprom se dohodl s britsko-nizozemským koncernem Royal Dutch Shell, německými společnostmi E.ON a BASF, rakouským OMV a francouzským Engie na projektu plynovodu za 9,5 miliardy eur.
  • Leden 2018 Německo schvaluje povolení pro Nord Stream 2, kterým má proudit plyn z Ruska do Evropy po dně Baltského moře.
  • Leden 2019 Velvyslanec USA v Německu Richard Grenell varuje evropské společnosti, že jim mohou hrozit americké sankce, pokud se z projektu nestáhnou.
  • Prosinec 2019 USA uvalují sankce proti firmám i jednotlivcům. Práce se na rok přeruší.
  • Září 2020 V Německu sílí tlak na vládu, aby po otravě ruského opozičního politika Alexeje Navalného v Rusku projekt zarazila. Proti jsou premiéři východních spolkových zemí a ministr financí Olaf Scholz.
  • Říjen 2020 Dánsko uděluje povolení pro stavbu a provoz plynovodu ve svých vodách.
  • Prosinec 2020 Spojené státy 3. prosince oznamují, že sankce, které se týkaly dodavatelských firem, rozšíří na banky, pojišťovny či certifikační organizace spojené s projektem.
  • Ruské plavidlo Fortuna začíná 11. prosince klást potrubí v německých vodách, končí v závěru měsíce. 
  • Leden 2021 Loď Akademik Čerskij by měla zahájit pokládku potrubí v dánských vodách.
Polsko považuje projekt Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, za hrozbu pro energetickou bezpečnost Evropy. Plynovod podle Varšavy posílí už tak dominantní pozici firmy Gazprom na trhu. Plyn z Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal. "Polsko je významným tranzitérem ruského zemního plynu. Výstavba konkurenčního přímého plynovodu do Německa tedy poškozuje jeho ekonomické zájmy," řekl ČTK analytik konzultační firmy ENA Jiří Gavor. "Mimochodem, polský plynovod Jamal v době svého vzniku byl první trasou obcházející ukrajinské území, což ale tehdy nevyvolalo žádné protesty a protiakce. Gazprom nese na svých bedrech polovinu nákladů na výstavbu plynovodu. Druhá polovina připadá na evropské partnery v projektu, kterými jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Gazprom v úterý uvedl, že hodlá projekt Nord Stream 2 co nejrychleji dokončit. Výstavba plynovodu dlouhého 1230 kilometrů je už téměř hotova, zbývá ale ještě položit zhruba 120 kilometrů potrubí v dánských vodách. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas loni v prosinci pokládání potrubí pozastavila v důsledku amerických sankcí na podniky spojené s výstavbou plynovodu.
Spojené státy plynovod Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují, což zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Podle Moskvy je ale Washington motivován vlastními ekonomickými zájmy a snaží se zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA.
Polský antimonopolní úřad projekt Nord Stream 2 prověřuje už několik let. V srpnu vyměřil Gazpromu pokutu 213 milionů zlotých (zhruba 1,3 miliardy Kč) kvůli nedostatečné spolupráci při jeho řízení souvisejícím s tímto projektem.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. V letošním druhém čtvrtletí vydělal 149,2 miliardy rublů (zhruba 44 miliard Kč). Proti stejnému období loni mu ale čistý zisk klesl o více než polovinu, zejména kvůli negativním dopadům koronavirové krize na trh s plynem. Loni firma vykázala čistý zisk 1,2 bilionu rublů (přes 350 miliard Kč).

Trump hrozí sankci zavedení cel na evropské osobní automobily (pokles exportu), pokud nebude zastavena výstavba Nord Stream 2. Německo si muselo vybrat mezi Huawei nebo Nord stream II, stále ale nemá vyhráno (2020).

Zahájení provozu plynovodu se kvůli průtahům při získávání potřebných povolení očekává v roce 2020. Nord Stream 2 dnes uvedl, že položeno je již 2100 kilometrů potrubního vedení v projektu, jehož náklady se odhadují na 11 miliard dolarů. Potrubí leží ve vodách Ruska, Finska, Švédska a také ve velké části teritoriálních vod Německa. více

Nord Stream 2, zprávy z tisku:

2.8.2021 Ceny zemního plynu v Evropě razantně rostou. Například ve Velké Británie se dostaly na nejvyšší úroveň od roku 2005, uvedl server listu Financial Times. Jedním z důvodů je pokles produkce v Severním moři a také nizozemském Groningenu kvůli sérii menších zemětřesení. Dalším faktorem je pak snížení ruských dodávek. Podle expertů je za tím politika ruského giganta Gazpromu, který snížil dodávky do Evropy. Rusko v posledních měsících odmítá posílat velkou část dodávek přes Ukrajinu navzdory zvýšené poptávce.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ceny-plynu-raketove-rostou-rusko-vyviji-tlak-na-dokonceni-nord-streamu-2-40367865#

22.7.2021 Spojené státy a Německo dnes ráno potvrdily včerejší spekulace médií ohledně dosažení dohody, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Ten má přivádět zemní plyn z Ruska do západní Evropy. Washington již nebude stavbu projektu nijak bojkotovat. Obě země se nicméně také zavázaly, že neprodleně uvalí na Rusko sankce, pokud se Kreml rozhodne plynovod v budoucnu využít jako politickou zbraň. Nespokojenost nad uzavřením dohody vyjádřily vlády Polska a Ukrajiny, podle nichž dané rozhodnutí "vytvořilo politickou, vojenskou a energetickou hrozbu pro Ukrajinu a střední Evropu". Nord Stream 2 je v tuto chvíli hotový z 98 procent a do provozu by měl být uveden už v letošním roce.

https://www.e15.cz/zahranicni/nord-stream-2-definitivne-dostal-zelenou-londyn-si-preje-zmenu-brexitove-dohody-1382302?

21.7.2021 Němci s Američany řeší, jak odškodnit Ukrajinu za dostavbu plynovodu Nord Stream 2. Spojené státy a Německo založí podle návrhu dohody takzvaný zelený fond s hodnotou jedné miliardy dolarů, který pomůže Ukrajině s přechodem na čistší zdroje energie. Německo do fondu vloží prvních 175 milionů dolarů. Berlín také jmenuje zvláštního vyslance pro podporu energetických projektů s Ukrajinou, který bude mít rozpočet 70 milionů dolarů. Německo se také v dohodě zavazuje využít svůj vliv na Moskvu, aby došlo k prodloužení dohody o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu až na deset let.

https://archiv.ihned.cz/c1-66953850-nemci-s-americany-resi-jak-odskodnit-ukrajinu-za-dostavbu-plynovodu-nord-stream-2<br>

12.7.2021 Plynovod Nord Stream 2, který přivede ruský plyn do Evropy a obejde Ukrajinu, bude dokončen v srpnu a uveden do provozu ještě letos. Počítá s tím švýcarská společnost Nord Stream AG, která stojí za stavbou plynovodu (ČTK).

  • Zhruba 98 % z celkové délky 1230 kilometrů potrubí je už položeno. Stavební práce mají být hotové na konci srpna a cílem firmy je uvést plynovod od provozu ještě letos. Tlakové zkoušky plynovodu a certifikace potrvají dva až tři měsíce.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/nord-stream-2-bude-letos-uveden-do-provozu-tvrdi-jeho-stavbyvedouci-1382060?<br>

3.7.2021 Po schůzce prezident USA Joe Bidena s ruským prezidentem Putinem v Ženevě přestávají USA blokovat Nord stream 2.

  • https://www.youtube.com/watch?v=6t3aNDbqqGQ

14.6.2021 Ukrajina je připravena podniknout právní kroky proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom, aby ho přiměla odblokovat dodávky zemního plynu ze Střední Asie. To by jí mohlo zajistit dostatek plynu pro domácí trh a kompenzovat výpadek příjmů z tranzitu ruského plynu po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Informoval o tom dnes list Financial Times.

11.6.2021 První potrubí Nord Streamu 2 je hotové. Kontroverzní plynovod Nord Stream 2 dnes zahájí přípravy na plnění prvního ze svých dvou potrubí. Ve čtvrtek to oznámila ruská státní společnost Gazprom, která má projekt na starosti. Nord Stream 2 bude dodávat zemní plyn z Ruska do Německa a dalších evropských zemí, včetně České republiky, po dně Baltského moře. Obejde přitom Polsko a Ukrajinu, jejichž vlády patřily k nejhlasitějším kritikům nového plynovodu. Spojené státy nakonec nezavedou proti Gazpromu další ekonomické sankce, jak bylo původně plánováno. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina by mohla být konstrukce druhého potrubí dokončena do dvou měsíců.  

https://www.e15.cz/zahranicni/nord-stream-2-zahaji-plneni-prvniho-plynovodu-usa-a-britanie-daruji-svetu-miliony-vakcin-1381263?

7.6.2021 Fungování plynovodu Nord Stream 2 neovlivní dodávky plynu přes Ukrajinu do Slovenska, ujistil Alexej Miller, předseda představenstva ruské státem vlastněné plynárenské společnosti Gazprom. Zajistí to nová smlouva o tranzitu plynu přes Ukrajinu. Podle Millera má Slovensko pevné místo ve strategických plánech společnosti Gazprom. O tématu diskutoval Miller se slovenským ministrem hospodářství Richardem Sulíkem a ministrem zahraničí Ivanem Korčokem na konci minulého týdne v Petrohradu (The Capitals)

3.6.2021 Plynovod Nord Stream 2, který bude po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, je téměř hotov. K jeho dokončení zbývá postavit posledních 100 kilometrů. Uvedl to dnes místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexandr Novak (ČTK)

1.6.2021 Zástupci Německa a Spojených států v těchto dnech jednají ve snaze vyřešit neshody, které mezi zeměmi panují kvůli výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Podle agentury Reuters to dnes oznámil německý ministr zahraničí Heiko Maas. USA výstavbu plynovodu, který je již téměř hotový, dlouhodobě kritizují (ČTK)

20.5.2021 Spojené státy neuvalí sankce na firmu Nord Stream 2 AG, která stojí za stejnojmenným chystaným rusko-německým plynovodem, a jejího výkonného ředitele. Trestné kroky chystají ale proti osmi ruským lodím a společnostem, které se na projektu podílejí. Ve středu to v Reykjavíku řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken a ujistil, že Washington je nadále proti stavbě tohoto plynovodu (ČTK).

18.5.2021 Německý námořní úřad (BSH) v pondělí nařídil stavbu dvou kilometrů kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách, aby se mohlo bezpečně pokračovat s výstavbou i v dánských vodách. Celý německý úsek projektu dostal zelenou v dubnu. Environmentální neziskové organizace nicméně podaly žalobu, která výstavbu i nadále prodlužuje (The Capitals)

20.4.2021 Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy hájila projekt německo-ruského plynovodu Nord Stream 2. S Ruskem je podle kancléřky nutné i přes řadu vzájemných sporů hovořit, proto se Berlín rozhodl plynovod podpořit.

"Vím, že panují pochybnosti o Nord Streamu 2," řekla ve videodebatě Merkelová k takřka dokončenému plynovodu, proti kterému vystupují nejen Spojené státy, ale také řada evropských zemí. Kritici poukazují na to, že plynovod zvýší závislost Evropy na ruských energetických zdrojích a posílí ruské mocenské ambice.

"Chtěla bych ale poukázat na to, že plyn přes Nord Stream 2, který zatím ještě neproudí, není o nic horší než plyn z Nord Streamu 1 a neliší se od toho, který přichází přes Ukrajinu, jenž míří z Ruska přes Turecko," uvedla.

"S Ruskem máme mnoho konfliktů, které naše vztahy zatěžují. Já jsem ale vždy z těch, kdo říkají, že je nutné spolu hovořit," řekla Merkelová o problematických vztazích s Moskvou. A proto se podle ní Německo rozhodlo do projektu zapojit, ačkoli mnozí mají opačný názor.

https://cnn.iprima.cz/i-kdyz-mame-spory-s-ruskem-je-treba-hovorit-hajila-merkelova-plynovod-nord-stream-2-23592?

13.4.2021 Americká vláda zvyšuje tlak na německou vládu, aby zastavila výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Bidenova administrativa k tomu dle mluvčího amerického velvyslanectví v Berlíně využije všech dostupných prostředků, uvádí Tagesspiegel.

Americký prezident Joe Biden nehodlá v otázce projektu plynovodu Nord Stream 2 přistoupit na kompromis a je "odhodlán využít všech dostupných prostředků, aby zabránil jeho dokončení", uvedl mluvčí amerického velvyslanectví v Berlíně Joseph Giordono-Scholz.

"Budeme i nadále registrovat všechny organizace, které se mohou podílet na jakékoli sankcionované činnosti, a dali jsme jasně najevo, že každá společnost riskuje, že bude potrestána za účast na projektu Nord Stream 2," zopakoval Giordono-Scholz hrozbu USA, že potrestají společnosti zapojené do projektu.

https://oenergetice.cz/plyn/usa-vyuziji-vsechny-dostupne-prostredky-k-zastaveni-dostavby-plynovodu-nord-stream-2


26.3.2021 Gazprom: Plynovod Nord Stream 2 bude letos určitě dokončen. Hotov je z 90 - 92 %, říká předseda správní rady této ruské společnosti Viktor Zubkov. Projekt se snaží blokovat americká vláda, a to jak ta současná pod vedením prezidenta Joea Bidena, tak i ta předchozí, kterou vedl Donald Trump (ČTK)18.3.2021 Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyzval ve čtvrtek všechny subjekty podílející se na projektu Nord Stream 2 k okamžitému přerušení prací na tomto plynovodu. Dodal, že administrativa nového prezidenta Joea Bidena hodlá respektovat dříve přijaté právní předpisy o sankcích na podniky spojené s výstavbou. Podle ministra je plynovod ruským geopolitickým projektem, jehož cílem je rozdělit Evropu a oslabit evropskou energetickou bezpečnost. "Jak říká prezident, Nord Stream 2 je špatným obchodem - pro Německo, pro Ukrajinu a pro naše spojence a partnery ve střední a východní Evropě," uvedl Blinken.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66898230-americky-ministr-zahranici-vyzval-k-okamzitemu-ukonceni-praci-na-plynovodu-nord-stream-2-firmam-pohrozil-sankcemi
24.2.2021 Evropská unie plynovod Nord Stream 2 nepotřebuje, svou energetickou bezpečnost je schopna zajistit i bez něj. Zastavení projektu však není v rukou Evropské komise, rozhodnutí by muselo přijít z Berlína. Europoslancům to potvrdila šéfka generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku Ditte Juul Jorgensenová. Polský ministr zahraničí Zbignew Rau se telefonicky spojil se svým americkým protějškem Anthonym Blinkenem. Ministři se shodli, že plynovod Nord Stream 2 je pro Evropu špatným řešením (The Capitals)23.2.2021 Německá zajišťovna Munich Re přestane poskytovat pojištění projektu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře potrubím zajistit přepravu zemního plynu z Ruska do Německa. S odkazem na pobočku, která pojištění poskytovala, o tom dnes informovala agentura Reuters. Podnik se obává dopadů sankcí, jimiž americká vláda hrozí evropským firmám, které se projektu účastní.15.2.2021 Dva američtí senátoři vyzvali ministerstvo zahraničí USA, aby zajistilo, že budou uplatněny sankce proti plynovodu Nord Stream 2. Informovala o tom agentura Reuters. Mluvčí americké diplomacie v pátek zopakoval názor, že dohoda o výstavbě plynovodu mezi Ruskem a Německem je pro Evropu špatná (ČTK) 11.2.2021 Ruská plynárenská společnost Gazprom počítá se spuštěním nového plynovodu Nord Stream 2 v letošním roce, a to navzdory sankcím ze strany Spojených států. S odvoláním na prezentaci podniku o tom dnes informovala agentura RIA (ČTK) 22.1.2021 Kancléřka Angela Merkelová chce diskutovat o plynovodu Nord Stream 2 s nově ustavenou administrativou prezidenta Joe Bidena. Tento týden totiž vstoupily v platnost sankce vůči společnostem, které jsou do projektu zapojeny. "Hovořit pak musíme také o tom, které ekonomické vazby na Rusko v plynárenském sektoru jsou přijatelné a které nikoli. 21.1.2021 Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali země Evropské unie k zastavení stavby plynovodu Nord Stream 2 kvůli zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V usnesení schváleném výraznou většinou hlasů také vybídli EU, aby uvalila sankce na oligarchy blízké ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Unijní země jsou v pohledu na stavbu plynovodu rozděleny, klíčovou podporu Německa však projekt ani s ohledem na poslední vývoj neztratil.  
19.1.2021 USA uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord Stream 2. Použily sankčního zákona proti nepřátelům Spojeným státům. (ČTK) https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4587393/nord-stream-2-narazi-na-dalsi-tezkosti-gazprom-pripousti-moznost-zruseni.html
19.1.2021 Aktualizováno: Ruský plynárenský gigant Gazprom připustil existenci rizika, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 bude kvůli různým problémům, včetně politických tlaků, zastavena nebo úplně zrušena. Firma o tom podle agentury Reuters informuje v prospektu, v němž nabízí prodej eurobondů (ČTK).18.1.2021 Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA. Projekt Nord Stream 2 potřebuje nové povolení mimo jiné proto, že v roce 2019 z výstavby plynovodu jeden švýcarský podnik kvůli hrozbě amerických sankcí stáhl své lodě, které měly povolení k práci i pro zimní měsíce. Projekt výstavby tak musel přejít na jiný typ lodí, na které se vztahuje nové povolení.Podle Gazpromu je plynovod z 94 procent hotov. Zbývá položit zhruba 150 kilometrů potrubí ve dvou paralelních linkách. Ze zbývající části potrubí připadá zhruba 30 kilometrů na německé vody a 120 kilometrů na dánské vody.https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ekologove-se-postavili-proti-obnoveni-stavby-nord-streamu-2-40348160
18.1.2021 Curyšská pojišťovna Zurich Insurance Group odstupuje od projektu výstavby plynovodu Nord Stream 2, kterému měla podle původních plánů poskytovat své služby. Švýcarská společnost se tímto krokem stala již třetím partnerem, který během jednoho měsíce dal od projektu ruce pryč. Dalšími dvěma firmami byla dánská inženýrská společnost Ramboll a společnost pro certifikace Norvegian Det Norske Veritas Holding AS. Důvodem odstoupení je zejména obava firem z omezení přístupu na americký trh kvůli uvaleným americkým sankcím (The Capitals)15.1.2021 Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Vyplývá to z dnešního oznámení úřadu. Dosavadní povolení by pokračování výstavby připouštělo až od konce května, uvedla agentura DPA. Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa (ČTK) https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4585114/nemecky-urad-schvalil-okamzite-pokracovani-vystavby-nord-stream-2.html
13.1.2021 Americké ministerstvo zahraničí tento měsíc varovalo evropské podniky, které podle něj pomáhají při výstavbě ruského plynovodu Nord Stream 2, že čelí hrozbě sankcí. Končící administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle zdrojů připravuje konečný soubor opatření proti projektu Nord Stream 2. (ČTK) 11.1.2021 Spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko schválila novou environmentální nadaci, která by měla financovat dokončení plynovodu Nord Stream 2 a ochránit tak ostatní společnosti před americkými sankcemi. Nord Stream 2, který bude ústit z moře právě do této spolkové země, byl tamní vládou označen za důležitý projekt pro energetickou bezpečnost země a důležitou přechodovou technologií.Zpravodajský portál Clean Energy Wire informoval o pokusu Německa uchránit plynovod Nord Stream 2 před americkými sankcemi. Německá spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde má vyústit ruský projekt Nord Stream 2, oznámila nový manévr, kterým by ochránila společnosti účastníci se na projektu od současných a budoucích amerických sankcích.https://oenergetice.cz/plyn/nemecka-spolkova-zeme-prisla-planem-ochranu-nord-stream-2-pred-americkymi-sankcemi
6.1.2021 Pouhých 120 kilometrů potrubí zbývá položit do dánských vod Baltského moře a druhá větev plynovodu Nord Stream bude dokončena. Povede plyn z Ruska do centra Evropy po mořském dně souběžně s první větví. Energetický koncern Gazprom, kontrolovaný ruským státem, tak naplňuje plán posílit na evropském trhu. Znamená to, že vzroste závislost Evropy na ruském plynu. Na riziko poukazují některé země Evropské unie, Spojené státy se navíc obávají, že Moskva může dodávky strategické suroviny zneužít k nátlaku na Evropu. Američané se proto snaží Nord Streamu 2 těsně před dokončením zabránit. Rozšiřují sankce uvalené na dodavatele stavby už koncem roku 2019. Teď se budou vztahovat i na banky, pojišťovny nebo certifikační organizace. Právě kvůli sankcím se před rokem práce na plynovodu zastavily."Ohlášené zpřísnění představuje reálnou hrozbu a není pochyb o tom, že dokončení Nord Streamu 2 to zkomplikuje, což přiznávají i Rusové. Spousta firem dodávajících pro Nord Stream to po ohlášení prvních sankcí raději vzdala" . Stavba se zpozdila zhruba o rok a v důsledku zpoždění na ní vznikly škody odhadem za miliardu eur. "To je více než desetina z původně plánovaných nákladů ve výši 9,5 miliardy eur. Proti dostavbě Nord Streamu 2, jímž se přepravní kapacita baltské trasy zdvojnásobí na 110 miliard krychlových metrů plynu ročně, se ve Spojených státech staví jak republikáni, tak demokraté. "Umožní Rusku vydělávat miliardy dolarů, které by mohlo použít na podporu své další agrese," tvrdí Shaheenová. Američané společně s Evropskou unií odsoudili ruskou podporu separatistům na východní Ukrajině a anexi Krymu v roce 2014.Dostavbě Nord Streamu 2 by chtěl zabránit i Trumpův nástupce demokrat Joe Biden, který se ujme úřadu 20. ledna. Bude mít těžké dilema. Stavbu plynovodu považuje za "strategickou chybu", ale uvalení sankcí vůči nejbližším spojencům pokládá za ošemetné. Právě Německo bude mít z Nord Streamu největší prospěch. Po dokončení jeho druhé větve bude přes jeho území proudit zhruba 70 procent plynu, který Rusko vyváží do evropských zemí. Berlín se netají tím, že země vyšší dodávky ruského zemního plynu potřebuje, aby nahradily elektřinu z jaderných elektráren, které budou odstaveny do konce roku 2022. Navíc má do konce roku 2038 skončit těžba uhlí.https://archiv.ihned.cz/c1-66864880-americane-se-na-posledni-chvili-snazi-zarazit-dostavbu-rusko-nemeckeho-plynovodu-nord-stream-2-rozsiruji-sankce17.12.2020 VÝSTAVBA NORD STREAMU 2 POKRAČUJE. TESTUJE SE REAKCE USARuské lodě pokračují v pokládání potrubí v Baltském moři u německého pobřeží. Německo čeká na reakci americké strany a nového prezidenta Joea Bidena. Odmítá uvalení sankcí na evropské firmy, které se projektu účastní.Zjednodušeně se dá říci, že se z projektu rozšíření kapacity podmořského plynovodu stalo zásadní geopolitické téma, jež rozděluje Spojené státy a Evropskou unii. Amerika varuje před závislostí Evropy na ruském plynu a nabízí americký zkapalněný zemní plyn LNG, který by se dovážel tankery do terminálů v evropských přístavech. Ani v rámci EU nepanuje na projektu shoda. Obchází prý Polsko a ekonomicky poškozuje Ukrajinu. Naopak německé energetické firmy tvrdí, že bez dalšího ruského plynu není možné se rychle zbavit závislosti na uhlí. Zbývá položit asi 150 kilometrů potrubí. Kromě německého úseku jde hlavně o dánské vody v okolí ostrova Bornholm. Projekt se fakticky za poslední rok nepohnul, protože se z pokládky kvůli hrozbě amerických sankcí stáhla švýcarská společnost Allseas. podle usnesení Evropské komise jsou takové sankce porušením mezinárodního práva. Šéfka komise Ursula von der Leyenová označila v listopadu uvalení amerických sankcí na evropské firmy za nepřijatelné. https://www.tydenikhrot.cz/clanek/nord-stream-2-vystavba-reakce-usa-eu-rusko? 
5.12.2020 Zatímco Američané oznámili, že plánují rozšířit okruh firem, kterým hrozí postih za účast na dostavbě Nord Stream 2, zrodil se v Německu nápad, jak očekávané sankce obejít.Sobotou počínaje po roční přestávce znovu startují práce na dokončení ruského plynovodu Nord Stream 2. Projekt o délce 1230 kilometrů by měl přivádět ročně 55 miliard krychlových metrů zemního plynu z Ruska do Německa a pak dál do Evropy. Podle původních plánů měl být už dávno hotový. Zpoždění souvisí i s tím, jaké spory a emoce projekt vyvolává. Polsko a Ukrajina, které dosud sloužily jako tranzitní země pro ruský plyn a měly z toho příjmy, si stěžují, že se je ruská strana snaží obejít. A dlouhodobě proti jeho stavbě brojí i Spojené státy, které ho považují za nástroj pro posílení ruského vlivu. Od 1. ledna mají začít platit americké sankce proti firmám, které se na jeho výstavbě podílejíTěsně před obnovením stavebních prací se objevil v americkém Kongresu návrh zákona počítající s ještě přísnějším postihem pro společnosti, které se na Nord Stream 2 nějakou formou podílejí. Do tohoto širšího okruhu mají patřit například i pojišťovny nebo instituce vydávající certifikáty opravňující pokládání podmořského potrubí.Německu mezitím vznikají plány, jak možný postih pro firmy zapojené do dokončení stavby obejít. Bulvární deník Bild přinesl s odvoláním na zdroje blízké zemské vládě v Meklenbursku - Předním Pomořansku informaci, že tamní vláda podporující dostavbu Nord Stream 2, údajně takovou cestu našla.
Kabient premiérky Manuely Schwesigové prý plánuje státní nadaci na ochranu klimatu, která by následně prohlásila dostavbu plynovodu "za nejdůležitější kámen k ochraně životního prostředí" v regionu. Nadace by pak založila vlastní firmu. Jí by daly formálně k dispozici své služby společnosti, jimž původně hrozily kvůli účasti na projektu americké sankce. Státní firma by jejich služby zprostředkovala ruské straně.Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/po-rocni-pauze-se-rozjela-stavba-nord-streamu-2-nemci-mezitim-prisli-na-fintu-jak-obejit-sankce.A201205_152302_energetika_lihem9.10.2020 Polský antimonopolní orgán udělil Gazpromu pokutu 7,6 miliard dolarů za plynovod Nord Stream 2, což otevřelo novou frontu v hořké politické bitvě o tento projekt na zemní plyn. Středeční překvapivý krok vyvolává celou řadu otázek. Pojďme se na ně podívat blíže.Za co byla pokuta udělena?Antimonopolní úřad uvedl, že Gazprom a jeho partneři, kterým bylo nařízeno zaplatit přibližně 61,3 milionu USD, nezískali souhlas na společný podnik k financování tohoto plynovodu. Dokončení projektu by učinilo evropské zákazníky zemního plynu závislejšími na jediném dodavateli, Gazpromu, což by mohlo zvýšit ceny plynu pro polské zákazníky, uvedl úřad. Nařídil také, aby společnosti své finanční dohody ukončily.Co se stane dál?Polský úřad dal Gazpromu a jeho partnerům 30 dní na "obnovení" soutěže nebo odvolání se proti rozhodnutí. Gazprom vlastní projekt plynovodu v Baltském moři, nicméně polovinu nákladů ve výši 9,5 miliardy EUR financují společnosti Engie, Royal Dutch Shell, německá Uniper, Wintershall a rakouská OMV.Gazprom již uvedl, že se odvolá a jakékoli rozhodnutí bude s největší pravděpodobností trvat nejméně pět let, vzhledem k současné délce antimonopolních případů. Soudy by mohly rozhodnout o urychlení řízení, pokud se jim podaří přesvědčit právníky o naléhavosti tohoto případu.Spor by se mohl přesunout z místního soudu odpovědného za záležitosti hospodářské soutěže až k Nejvyššímu soudu, kde by mohl uvíznout po dobu nejméně tří let. Polské soudy například stále zpracovávají rozhodnutí regulátora hospodářské soutěže z roku 2006 o kartelové dohodě o vzájemných poplatcích.Pozastaví pokuta a odvolání Nord Stream 2?Ne. Polské rozhodnutí nemůže zablokovat celý projekt plynovodu a jeho účinky mohou pro Gazprom zůstat pouze u finanční povahy. Nicméně vytváří další překážku. Podle analytiků nemá Polsko žádnou pravomoc zastavit výstavbu plynovodu, který je téměř dokončen, protože neprochází jeho teritoriálními vodami ani jeho výlučnou ekonomickou zónu.Jak neobvyklá je tato pouta?
Velmi. Polská pokuta daleko překračuje evropské pokuty za zneužívání monopolů pro velké technologické firmy, jako je Google, a je vysoko nad pokutami, které EU nebo národní orgány uložily za porušení pravidel fúzí. Antimonopolní šéfka EU Margrethe Vestagerová tento týden novinářům sdělila, že žádná z jejích pokut od roku 2014 nedosáhla maximální úrovně 10 % ročních příjmů společnosti. Altice dostala před dvěma lety pokutu 124,5 milionu eur za to, že pokračovala v převzetí před tím, než k němu dostala povolení od EU.Mohlo by to všechno skončit u evropských soudů?Šance jsou malé. Polský antimonopolní úřad se do tohoto případu zapojil poté, co jej (a další regulační orgány EU) Gazprom a jeho partneři požádali o schválení vytvoření Nord Stream 2. Poté, co Polsko v roce 2016 zpochybnilo tento společný podnik, společnosti tuto žádost zrušily a přistoupily k získání úvěrového financování. Polský regulátor s vyšetřováním pokračoval a uvedl, že tento krok byl pokusem, jak obejít zákon o hospodářské soutěži. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí je založeno na vnitrostátním právu a vydáno výhradně polským regulátorem, bez účasti Evropské komise, budou mít v tomto případu konečné slovo místní soudy.Ze stejných důvodů nebude možná přímá námitka soudů EU proti polskému rozhodnutí. Jelikož je však Polsko členem EU a má uplatňovat antimonopolní pravidla v souladu s právními předpisy EU, existuje tu jistá možnost, že v průběhu polských odvolání vyvstane otázka ohledně rozsahu práva EU. Pokud by polský soud rozhodl, že není schopen odpovědět, mohl by také poslat několik otázek Soudnímu dvoru EU. Takové otázky by neměly jít do podstaty sporu a byly by zaměřeny pouze na otázky právní. To by také oddálilo jakékoli konečné rozhodnutí přibližně o další dva roky.https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4515730/pokuta-gazpromu-za-nord-stream-2-je-jen-zacatek.html<br>7.10.2020 Polský regulátor uložil Gazpromu pokutu 7,6 mld. USD kvůli Nord Streamu. Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom rekordní pokutu přes 29 miliard zlotých (zhruba 175 miliard Kč) za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolení. Částkou 234 milionů zlotých (1,4 miliardy Kč) pak pokutoval pět dalších podniků, které se podílejí na financování projektu Nord Stream 2, informovaly dnes tiskové agentury. Gazprom uvedl, že s pokutou nesouhlasí a že využije svého práva na odvolání. Ruská společnost tvrdí, že polská antimonopolní pravidla neporušila.Polsko považuje projekt Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, za hrozbu pro energetickou bezpečnost Evropy. Plynovod podle Varšavy posílí už tak dominantní pozici firmy Gazprom na trhu. Plyn z Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal. "Polsko je významným tranzitérem ruského zemního plynu. Výstavba konkurenčního přímého plynovodu do Německa tedy poškozuje jeho ekonomické zájmy," řekl ČTK analytik konzultační firmy ENA Jiří Gavor. "Mimochodem, polský plynovod Jamal v době svého vzniku byl první trasou obcházející ukrajinské území, což ale tehdy nevyvolalo žádné protesty a protiakce. Gazprom nese na svých bedrech polovinu nákladů na výstavbu plynovodu. Druhá polovina připadá na evropské partnery v projektu, kterými jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Gazprom v úterý uvedl, že hodlá projekt Nord Stream 2 co nejrychleji dokončit. Výstavba plynovodu dlouhého 1230 kilometrů je už téměř hotova, zbývá ale ještě položit zhruba 120 kilometrů potrubí v dánských vodách. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas loni v prosinci pokládání potrubí pozastavila v důsledku amerických sankcí na podniky spojené s výstavbou plynovodu.Spojené státy plynovod Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují, což zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Podle Moskvy je ale Washington motivován vlastními ekonomickými zájmy a snaží se zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA. Polský antimonopolní úřad projekt Nord Stream 2 prověřuje už několik let. V srpnu vyměřil Gazpromu pokutu 213 milionů zlotých (zhruba 1,3 miliardy Kč) kvůli nedostatečné spolupráci při jeho řízení souvisejícím s tímto projektem.Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. V letošním druhém čtvrtletí vydělal 149,2 miliardy rublů (zhruba 44 miliard Kč). Proti stejnému období loni mu ale čistý zisk klesl o více než polovinu, zejména kvůli negativním dopadům koronavirové krize na trh s plynem. Loni firma vykázala čistý zisk 1,2 bilionu rublů (přes 350 miliard Kč).https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4513685/polsko-vymerilo-ruskemu-gazpromu-rekordni-pokutu-za-nord-stream-2.html21.9.2020 Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou závislost Evropy na ruském plynu nezvýší. Dnes to na konferenci východoněmeckých spolkových zemí podle agentury Reuters prohlásil německý ministr financí Olaf Scholz s tím, že produktovod by neměl být cílem amerických sankcí 16.9.2020 Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, bývalá německá ministryně obrany, v poselství o stavu unie přímo zpochybnila plánovaný plynovod Nord Stream II, který je ústředním bodem energetické politiky německé kancléřky Angely Merkelové. Podle Bloombergu představila důvody k asertivnější zahraniční politice ve vztahu k Rusku.(Bloomberg) 4.9.2020 Kvůli otravě předáka ruské opozice Alexeje Navalného nově žádá zastavit dostavbu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 také někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz. Merz je po šéfovi zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbertu Röttgenovi druhým konzervativním uchazečem o post po kancléřce Angele Merkelové, který chce projekt plynovodu zablokovat (ČTK) 3.8.2020 Polský antimonopolní orgán UOKiK v pondělí uložil Gazprom pokutu 213 milionů zlotých za nedostatečnou spolupráci na projektu plynovodu Nord Stream 2 (Reuters) 30.7.2020 Americký ministr zahraničí Pompeo říká, že Spojené státy udělají vše, co budou moci, aby zajistily, že ruský plynovod Nord Stream 2 nebude ohrožovat Evropu (Reuters)  16.7.2020 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo varoval, že Spojené státy podnikly kroky, díky kterým by mohly uvalit sankce na podniky zapojené do projektů plynovodů Nord Stream 2 a Turkstream. Plynovody mají přivádět ruský plyn do Evropy a Turecka a vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa se již dlouho snaží omezit ekonomický vliv Kremlu na Evropu a Turecko (ČTK)15.7.2020 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo říká, že jeho úřad aktualizuje zákon o sankcích (Caatsa) tak, aby zahrnoval také plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Německa (Bloomberg) 7.7.2020 Dánsko vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream 2 mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy (ČTK)12.6.2020 Návrh zákona předložený Senátu USA na rozšíření amerických sankcí na účastníky německo-ruského projektu plynovodu Nord Stream 2 porušuje mezinárodní právo. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Rusko tvrdí, že USA kritikou a sankcemi jen prosazují vlastní ekonomické zájmy4.6.2020 Polský antimonopolní úřad (UOKiK) by mohl ruské plynárenské společnosti Gazprom vyměřit pokutu ve výši až 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč) kvůli nedostatečné spolupráci při antimonopolním řízení souvisejícím s plynovodem Nord Stream 2. Oznámil to dnes úřad (ČTK) 15.5.2020 Takřka dokončenému plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře proudit plyn z Ruska do Německa, dnes odmítl německý energetický regulátor Bundesnetzagentur udělit výjimku z unijních pravidel. Evropské směrnice vyžadují, aby dodavatelská a provozovatelská struktura v případě produktovodů byla v zájmu zachování volné hospodářské soutěže oddělená, což v tomto případě podle regulátora není. List Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že rozhodovat nyní budou pravděpodobně soudy.4.5.2020 V přístavu Kaliningrad zakotvila loď schopná dokončit stavbu plynovodu Nord Stream 2. Ta zůstala stát kvůli sankcím ze strany USA, které se obávají evropské závislosti na ruském plynu. A chtějí do Evropy dostat vlastní plyn. Po třech měsících plavby po širém oceánu se do Baltského moře dostala ruská loď Akademik Čerskij. Úkol má jediný. Pokračovat se stavbou plynovodu Nord Stream 2. Kvůli sankcím tedy opustila výstavbu švýcarsko-nizozemská společnost Allseas, která z projektu odvolala své dvě největší lodě v této kategorii: Pioneering Spirit a Solitaire. Tím skončila i účast Allseas na projektu, který téměř dokončila. Rusko poté oznámilo, že chybějící kus, jenž měří okolo 160 kilometrů, dokončí svépomocí a povolalo Akademika.https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rusove-vyzrali-na-americke-sankce-na-balt-doplula-jejich-trubkokladka-103980?17.2.2020 Spojené státy se dlouhou dobu snažily zablokovat stavbu druhé větve podmořského plynovodu Nord Stream (projekt v hodnotě více než sedmi miliard eur). Teď se jim to, alespoň dočasně, podařilo. Švýcarská společnost Allseas Group, která pokládala potrubí na dno, z projektu kvůli americkým sankcím vycouvala. A náhrada za její lodě pluje až z Vladivostoku. Evropa se dlouhodobě obává ruské rozpínavosti, nechá se chránit americkým vojenským deštníkem, a přitom ani neplatí dost do rozpočtu NATO. A ještě k tomu posílá Rusům miliardy dolarů za odběr plynu. Rovnice vztahů na ose USA-EU-Rusko je pro Bílý dům a americkou vládu jednoduchá. Za bezpečnostními aspekty se však také skrývají ekonomické zájmy těžařů amerického plynu, který by USA rády do Evropy ve zkapalněné formě (LNG) dodávaly, ale v cenové konkurenci nemají s ruskou dodávkou po zemi šanci.pro celý projekt představuje odchod Švýcarů nepříjemný zásah, který vyvolá poměrně znatelné zpoždění a ohrozí dodávku pro zimu 2020/2021. Už nyní řeší manažeři časový skluz, neboť podle původního itineráře měla být jedna "roura" dokončená a na druhé měly práce finišovat. Jenže vše se nejdřív zadrhlo kvůli povolovacímu řízení v Dánsku a nyní kvůli nedostatku lidí. Přitom k dokončení chybí podle odhadů Bloombergu jen asi šest procent trasy právě v dánských vodách. Loď Akademik Čerskij se pohybuje jižně od Tchaj-wanu a míří do Singapuru rychlostí zhruba 14 kilometrů v hodině. Do přístavu asijského městského státu by mělo plavidlo dorazit 22. února, na místo stavby se Akademik dostane nejdříve ke konci dubna.Kromě zvyšování závislosti na ruském plynu, který z trhu může potenciálně vytlačit konkurenci, jde především o tranzitní poplatky, které vybíraly Ukrajina a Polsko. Právě tyto státy budou muset při spuštění plynovodu seškrtat v rozpočtech příjmy z přepravy suroviny z východu na západ.   30.10.2019 Dánská energetická agentura udělila souhlas s plynovodem Nord Stream 2, kterým bude ruský Gazprom dopravovat surovinu po dně Baltského moře do Německa. Padla tak poslední velká právní překážka v projektu, se kterým nesouhlasí některé evropské země i Spojené státy (FT)22.9.2019 Provozovatel plynovodu, švýcarská společnost Nord Stream 2 AG, stoprocentně vlastněná ruským gigantem Gazprom, proto věří, že první kubíky by mohly k evropským břehům doputovat ještě před koncem roku. Podle agentury Reuters to bude trvat o osm měsíců déle a celý projekt se prodraží o 660 milionů eur, a to navzdory tomu, že práce finišují nejen v Lubminu, ale dokončeno je už i 70 procent infrastruktury pod mořskou hladinou a čile se staví ve čtyřech z pěti zemí, jejichž mořské území plynovod protíná. Podstatné je, že však stále chybí ta pátá země, tedy Dánsko.8.8.2019  Projekt plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivést ruský plyn do Evropy, by kvůli problémům při zajišťování nutných povolení v Dánsku mohl nabrat zpoždění. Zahájení činnosti by mohlo být odloženo až o osm měsíců, což si vyžádá dodatečné náklady 660 milionů eur (ČTK) Způsobené komplikace při výstavbě ropovodu a komplikace s kontaminovanou ropu mohou být projevem tlaku obchodních zájmu USA a jejich partnerů, na destrukci případně zdržení dodávek Ruského plynu a ropy do EU.více o souvislostech v knize: Cesta v desetiletí metamorfózy z pohledu laikavíce o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika
zobrazit více..
Loading...