Dluhy firem

Dluhy firem

3.8.2021 Vklady českých podniků u bank převyšovaly v červnu úvěry o rekordních 118,5 mld. Kč, když v květnu to bylo o 112,5 mld. Kč. Vyplývá to ze statistik ČNB. Do ojedinělé situace, kdy mají na úložkách v bankách více peněz, než kolik dluží, se firmy poprvé dostaly v červenci 2020. Předtím po celou dobu od listopadu 1989 byly podniky vůči bankám dlužníky (ČTK).

25.3.2021 Německo až do konce letošního roku prodlouží pomoc, kterou firmám zasaženým koronavirovou krizí poskytuje přes státní rozvojovou banku KfW. Od dubna také zvýší limity úvěrů. Banka to dnes oznámila společně s ministerstvy hospodářství a financí. Na pomoc financování firem už Německo vynaložilo zhruba 49 mld. eur, uvedla agentura DPA

23.2.2021 Plánovaný přechod podpory z přímé pomoci na záruky za úvěry bude znamenat jen další zadlužovaní podnikatelů u bank, a to za situace, kdy současné podpory pokrývají většině podnikatelů méně než třetinu mzdových a fixních nákladů. Vyplývá to z vyjádření Hospodářské komory. Podle Svazu průmyslu a dopravy pouze záruky nebudou řešením v případě, že budou nadále trvat restriktivní opatření. Podle ekonomů oslovených ČTK na druhou stranu přechod na záruční schémata oddělí životaschopné firmy od tzv. zombie firem, které přežívají jen díky státní pomoci

18.2.2021 V uplynulém roce vzrostly v Evropě úvěry podnikům nejrychlejším tempem od roku 2008. Je to logické. Řada odvětví musela překonat výpadky v tržbách a sáhnout si na úvěry garantované (alespoň z části) národními vládami. S tím, jak se pandemie prodlužuje, nicméně také roste riziko, že řada úvěrů nebude splacená.

Pohled z hodně velké výšky sice ukazuje, že spolu s úvěry šly vzhůru i vklady podniků. To je ale poměrně normální vlastnost finančního systému - pokud banka poskytuje úvěry (vytváří aktiva), jednoduše tvoří i nová pasiva (vklady). Problém však je, že rychle zadlužující podniky (ty s novými úvěry) nejsou jednoduše ty, co by na účtech měly přebytečnou hotovost. Předluženost a neschopnost dosáhnout na nové prostředky bude pravděpodobně největším problémem mezi malými a středními podniky v nejvíce zasažených odvětvích - pohostinství, hoteliérství nebo obchod.

A řada problémů jednoduše není v tuto chvíli vidět díky tomu, že v zemích jako Německo stále na začátku roku platila mimořádná moratoria oddalující insolvenční řízení. S jejich koncem a odbouráváním státní pomoci se věci mohou dát do pohybu.

Pozitivní zprávou sice je, že nejvíce postižená odvětví nepatří k těm nejvíce zadluženým. Na českých datech vidíme, že je sice nepříjemné zdvojnásobení až ztrojnásobení objemu problematických úvěrů v odvětví ubytování, pohostinství nebo hoteliérství. Celkový objem nevýkonných úvěrů však stále nepřesahuje 9 miliard korun (oproti relativně stabilním 15 až 16 miliardám korun v průmyslu). Na druhou stranu problém je, že často předlužené menší a střední podniky mají poměrně vysoký podíl na zaměstnanosti a jejich problémy mohou být časem znát na evropských trzích práce...

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4610610/rozbresk-nejrychlejsi-rust-zadluzeni-od-padu-lehman-brothersjake-mohou-byt-problemy.html

9.2.2021 Poprvé pod 4 % se dostal průměrný výnos amerických prašivých dluhopisů. Úkryt v papírech s nálepkou "junk" hledají investoři v ochraně před ultranízkými úrokovými sazbami. Index pro americký firemní dluh s vysokým výnosem klesal šestkrát za sebou a v pondělí večer sklouzl na 3,96 %, napsala agentura Bloomberg.

Prašivé dluhopisy považují investoři bažící po výnosech za alternativu k chabému zisku, který skýtají rizikově méně náročné části dluhopisového trhu. Zájem o tento dluh s vysokým výnosem je převeliký. Výrazně přeupsána je většina nových emisí, včetně těch s nejrizikovější známkou CCC.

Výnosy v pondělí klesly i na dluhu s tímto nejpodřadnějším ratingem CCC, a to na rekordní minimum 6,21 %. Ty zbytek trhu překonávají už tři měsíce po sobě. Dluh z ranku s jediným B nese v průměru výnos 4,30 % a dluh se známkou BB nese výnos 3,05 %.

Podmínky napomáhají emisím dluhu do takové míry, že na trh míří jedny z nejrizikovějších typů těchto transakcí, na příklad dluhopisy, které slouží k financování dividend majitelů firem, nebo tak zvané pay-in-kind dluhopisy, které dlužníkovi umožňují splatit úrok dalším dluhem, a nikoli hotovostí.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4603232/americke-prasive-dluhopisy-jeste-vice-v-kurzu-vynos-klesl-poprve-pod-4-.html

2.2.2021 Českým bankám loni podstatně přibylo půjček, které jejich firemní klienti přestali splácet. Koncem prosince tak musely řešit s podniky problémové půjčky v objemu 46,6 miliardy korun, to je o téměř třetinu více než na počátku loňského roku a nejvíce od srpna roku 2017. Největší potíže se splácením měly kvůli pandemickým uzavírkám ekonomiky před silvestrem firmy z branže ubytování a stravování, kde banky čekaly marně na splácení v případě téměř 13 procent všech půjček poskytnutých sektoru. Hovoří o tom poslední statistiky České národní banky.

Celkem firmy koncem roku nesplácely 4,15 procenta všech svých dluhů. Ještě na počátku loňského roku mířil stejný ukazatel jen k 3,1 procenta, což bylo ovšem z hlediska české finanční historie vůbec nejpříznivějším číslem týkajícím se splátkové disciplíny tuzemských firem. Během velké finanční krize vystoupal podíl nesplácených firemních půjček během roku 2010 na své dosavadní historické maximu mírně převyšující devět procent.

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/banky-marne-cekaji-na-46-miliard-pandemie-o-tretinu-nafoukla-nesplacene-firemni-pujcky-1377587?

22.1.2021 Čínský bankovní sektor zlikvidoval v roce 2020 nesplácená aktiva v hodnotě 3,02 bilionu juanů, uvedl v pátek nejvyšší bankovní a pojišťovací regulátor v zemi. Je to o více než 50 % více než před rokem (Reuters)

11.12.2020 Čínské podniky ve vlastnictví státu ztrácejí schopnost splácet dluhy a řadě z nich bez pomoci hrozí zánik. Jen mezi lednem a říjnem nezvládly uhradit závazky ve výši čtyřiceti miliard jüanů, čili asi 132,6 miliardy korun. To je přibližně stejně jako v předchozích dvou letech dohromady. "Problémy druhé největší ekonomiky světa mohou zbrzdit globální zotavení z koronakrize," varovala americká CNN.

Mezinárodní měnový fond předpovídá, že tamní ekonomika za rok 2020 vyroste o 1,9 procenta. To je sice nejméně za posledních čtyřicet let, avšak je to výrazně lepší výsledek oproti ostatním světovým velmocem. Pro srovnání, hrubý domácí produkt Spojených států by měl za celý rok klesnout o 4,3 procenta. 

V posledních týdnech se ovšem příznivé vyhlídky Pekingu začínají hroutit. Celá řada velkých státních firem na přelomu listopadu a prosince vyhlásila bankrot či neschopnost splácet dluhy. "Týká se to asi všech významnějších sektorů ekonomiky - zpracování surovin, strojírenství, elektrotechnika - navíc čínské státní podniky jsou často velké konglomeráty, které podnikají kromě svého jádrového byznysu i v dalších oblastech, kde mohou zpeněžit privilegovaný přístup k úřadům, typicky v realitách.

Konkrétně se jedná například o těžaře uhlí Yongcheng Coal & Electricity Holding Group nebo automobilku Huachen, jejíž dceřiná značka Brilliance Auto je partnerem BMW. Druhá jmenovaná společnost už od loňského roku dluží sedmi desítkám čínských i zahraničních bank v přepočtu kolem 110,5 miliardy korun. 

https://www.e15.cz/zahranicni/cinske-statni-firmy-se-topi-v-dluzich-muze-to-zpomalit-oziveni-globalni-ekonomiky-1376165?  

27.11.2020 Od vypuknutí koronavirové pandemie v březnu stoupl do konce října o 31 % počet drobných podnikatelů, kteří jsou v prodlení s placením svých závazků. Vyplývá to ze statistiky společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých finančních institucí, pojišťoven, dodavatelů energií a telekomunikací 

18.11.2020 Věřitelé zkrachovalé německé společnosti Wirecard uplatňují pohledávky v hodnotě minimálně 12,5 miliardy eur (zhruba 330 miliard Kč). Uvedl to dnes německý soud. Věřitelé vznesli své nároky na schůzce s insolvenčním správcem podniku v Mnichově (ČTK) 

3.11.2020 Podíl nesplácených úvěrů klientů bank klesl v posledních letech na rekordně nízké hodnoty. Podíl podnikových úvěrů po splatnosti nyní činí 3,25 procenta, když před deseti lety to bylo 9,05 procenta. U spotřebitelských úvěrů tento podíl na konci září byl 4,1 procenta, zatímco ještě v roce 2015 přesahoval 12 %. Vyplývá to ze statistik České národní banky (ČTK)

7.10.2020 Až 60 % úvěrů poskytnutých v rámci programu britské vlády Bounce Back na podporu podniků v době koronavirové krize možná nebude nikdy splaceno. Důvodem jsou podvody, organizovaný zločin a platební neschopnost firem. Daňoví poplatníci by tak mohli přijít až o 26 mld. GBP. Uvedl to dnes britský Národní kontrolní úřad  

7.10.2020 Šok způsobený pandemií nemoci covid-19 může ve Spojených státech a Evropě v příštích devíti měsících zdvojnásobit podíl firem, které budou v prodlení se splácením svých závazků.S&P odhadla, že podíl firem ve zpoždění při splácení závazků se v USA zvýší na 12,5 % z nynějších 6,2 %. V Evropě by měl vzrůst na 8,5 % z 3,8 %. Za dobu krize již byl snížen rating nebo výhled ratingu více než 2000 firmám nebo státům. Do neinvestičního pásma, nazývaného junk, klesl rating u dluhu za téměř 400 miliard USD (9,2 bilionu Kč). Analytička S&P Alexandra Dimitrijevicová upozornila, že počet firem s varováním před snížením ratingu je nyní na rekordní úrovni. Z firem, které S&P hodnotí, jich má varování 37 procent a z bank 30 procent. Kvalita úvěrů se nadále zhoršuje a počet firem v prodlení se splácením se tak bude dále zvyšovat.

"Třetina společností se spekulativním ratingem v Evropě má známku B- nebo nižší, což je o deset procentních bodů více než před (covidovou) krizí. To je důvod, proč čekáme, že se poměr firem v prodlení se splácením zdvojnásobí," uvedla S&P .

16.7.2020 Vlna megabankrotů právě začala. Takové varování si pro americké investory připravil profesor prestižní newyorské univerzity Edward Altman, tvůrce jednoho z nejznámějších modelů pro předpovídání firemních bankrotů - Altmanova Z-skóre.

Žádost o bankrotovou ochranu podle kapitoly 11 amerického federálního bankrotového zákona podalo letos zatím více než 30 firem se závazky za více než 1 miliardu USD. Do konce roku se jejich počet zvedne na 60, domnívá se Altman, který je emeritním profesorem na Stern School of Business.

Globální firmy prodaly v tomto roce zatím dluhopisy za rekordních 2,1 bilionu dolarů (graf níže). Skoro polovina jde na vrub americkým emitentům. Tamní centrální banka se na jaře zavázala k nákupům firemního dluhu a dalších aktiv, aby podnítila trading. Půjčovat si tak začalo být levnější a americké firmy na to ve druhém čtvrtletí odpověděly prodejem dluhopisů za stovky miliard dolarů. A protože korporátní dluh má sklon k tomu obchodovat se nejvíc čerstvě po svém vydání, vyvolala exploze v emisi dluhu také boom v tradingu, což už mohly registrovat (a také registrovaly) velké americké banky a hlavně jejich obchodní desky.

  • "Do konce roku 2019 došlo k velkému nahromadění firemního dluhu a já jsem si myslel, že s koronavirovou krizí se trh dočká určitého tolik potřebného oddlužení," uvedl Altman. "Teď to ale vypadá, že trhy znovu využívají něčeho, co by mohlo být šílené oživení," uvedl také.

  • Fitch Ratings odhaduje, že neschopnost splácet firemní dluh by celosvětově mohla letos překonat úrovně z globální recese v roce 2009.

  • Podle Altmana dělají firmy opak toho, co by měly dělat, totiž snižovat dluhové břemeno. Stejnou věc dělaly banky po globální finanční krizi roku 2008. "Když se zvýší riziko platební neschopnosti, další dluh už nepotřebujete. Potřebujete ho méně," 

  • A pokud jde o prašivé firemní dluhopisy, prodané Fedu v rámci jeho masivního stimulačního programu, část těchto prodejů není podle Altmana nic jiného než hrnutí problémů před sebou, respektive před firmami, které si podporu nezaslouží.

  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4453609/otec-bankrotniho-modelu-predpovida-dalsi-megabankroty.html

21.8.2020 Británie: Čistý dluh veřejného sektoru od července 2019 poprvé překročil 2 biliony GBP (Bloomberg) 

10.6.2020 Dluh obchodních společností u uživatelů Nebankovního registru klientských informací dosáhl na konci prvního čtvrtletí 184,2 mld. Kč, a meziročně tak vzrostl o 25,4 mld. Kč, tedy o 16 %. Firem s úvěrem u nebankovních finančních institucí bylo 77 253. Průměrný dluh na jednu společnost činil 2,4 mil. Kč (ČTK) 

27.5.2020 Minimálně 104 evropských firem s neinvestičním ratingem získalo od globálních bank za poslední čtyři měsíce zhruba 32,2 miliardy EUR v úvěrových nástrojích, ukazují data fintech společnosti 9Fin (FT)

12.5.2020 Podle březnové zprávy Moody´s narostl podíl distressed exchanges na celkovém počtu defaultů ze zhruba 10 % v letech před rokem 2008 postupně na zhruba 40 %. V praxi to vypadá tak, že dlužníci nabídnou věřitelům nové nebo restrukturalizované cenné papíry výměnou za ty, které mají ve svém vlastnictví. Firmy mohou také přijít s tím, že za hotové peníze zpětně odkoupí firemní dluhopisy s výraznou slevou proti jistině.

18.3.2020 Vyhrocená situace v důsledku epidemie koronaviru přivádí první domácí podnikatele do problémů s financováním. Banky registrují rostoucí počet firem, které nezvládají splácet své dluhy a domlouvají s finančními domy individuální splátkový kalendář.

11.3.2020 Dluh obchodních společností u nebankovních společností dosahoval na konci roku 2019 celkem 184 miliard korun a meziročně vzrostl o 26,5 miliardy. Objem nespláceného dluhu se meziročně snížil o desetinu na 1,1 miliardy korun a počet nesplácejících společností klesl meziročně téměř o pětinu na 2535. Vyplývá to z údajů Nebankovního registru klientských informací (ČTK)

zobrazit více..
Loading...