Čolek

Čolek

Čolci jsou velice zajímavá a dalo by se říct i milá zvířátka. Nechceme vás tedy v žádném případě nabádat k jejich hubení. Naopak. Pokud jim poskytnete vhodné podmínky, pobudou si u vás opravdu dlouho. Vždyť například čolek velký (Triturus cristatus) se běžně dožívá věku okolo deseti let. A o mnoho hůře na tom není ani jeho známější příbuzný (Lissotriton vulgaris), který naše zahrady vyhledává podstatně častěji.

Většinou můžeme čolka potkat na souši, ovšem nikdy se od vody příliš nevzdaluje. Svou jemnou a pórovitou kůži musí totiž udržovat neustále vlhkou, jinak by zahynul. Líbí se mu pod kameny i ve vlhké spleti vegetace. Ve vodě se pak vyskytuje od jara až do pozdního léta, a to zejména kvůli rozmnožování.

NENÍ NEBEZPEČNÝ A MŮŽE VÁM I POMOCI

Pokud se čolci na vaší zahradě usadí, rozhodně se není třeba ničeho bát. Nepřenášejí žádné nemoci nebezpečné člověku a nedokáží vám ani ublížit. Mají sice zuby, ty jim však slouží spíše k přidržování kořisti, kterou loví za pomoci lepivého jazyka. Kousnout vás opravdu nemohou a to ani ve chvíli, kdy se je pokusíte přemístit holou rukou.

A jejich potravní preference vás mohou zbavit nejrůznějšího hmyzu, červů a měkkýšů. Ve vodě se pak živí zejména korýši a potěrem ryb.

JEŠTĚRKA KŘÍŽENÁ SE ŽÁBOU

Čolek potřebuje stejně jako žába vodu i souš. Ovšem něco společného má i s ještěrkou. Pokud se o těchto malých zvířátkách vypraví, že si mohou nechat dorůst ocas (a jedenkrát za život to skutečně dokážou), čolek tuhle schopnost posunul ještě výš. Dokáže nahradit nejenom ocas, ale i kteroukoli chybějící končetinu. Svou schopnost však s věkem ztrácí a staří jednici si už tohoto benefitu užívat nemohou.

Pravidelně se svléká, takže se nenechte zaskočit bílou svlečenou kůži na vodních rostlinách. Spatříte jí však pouze ve chvíli, kdy čolka něco vyplaší. Běžně jí totiž hned po svlečení zkonzumuje. A pokud by se u vás náhodou chtěl rozmnožovat, pak se připravte na to, že první dva roky se budete potkávat jen s larvami, které z vody nevylézají vůbec. Teprve dvouletí čolci jsou schopni vodní prostředí opustit. Pokud tedy plánujete např. rekonstrukci zahradního jezírka, myslete na to. Čolci vám budou vděční

ČOLEK ZIMUJE MIMO VODU

U čolků probíhá rozmnožování zajímavě. Divoké sexuální orgie nečekejte. Samec sice samičku provokuje a dráždí, ovšem je-li svolná, k žádnému aktu nedojde. Místo toho samec vypustí do vody spermatofdor, který samička poté sebere a zasune si ho do kloaky.

A zimování probíhá zásadně mimo vodní plochy. Ve studené vodě by čolci jen těžko mohli upadnout do stavu tolik potřebné hibernace. Vyhledávají si tedy úkryt na souši. Poslouží jim nejrůznější štěrbiny, ale třeba i vlhká kupka tlejícího dřeva. Najít je můžete třeba i pod kameny na skalce.

https://www.nasezahrada.com/mate-na-zahrade-colky-hned-tak-se-jich-nezbavite/?

zobrazit více..
Loading...