Čeká nás propad CZK a jaké to bude mít dopady?

Čeká nás propad CZK a jaké to bude mít dopady?

ČNB avizovala, že v případě dalšího propad kurzu CZK bude intervenovat. Druhá vlna koronaviru jen více zhorší už napjatou situaci v ekonomice. Vládní stimulace již dnes nejsou dostatečně a efektivní. Řadě oborů se opakovaně propadají tržby a není vidět světlo na konci tunelu. A to nás čeká ještě období chřipek. Tento mix roztáčí koloběh navazujících destruktivních důsledků v celé společnosti. Podle pesimistických odhadů a Exponenciálnímu růstu počtu nakažených hrozí kolaps zdravotního systému, pokud to nastane hrozí i rozpad funkcí státu. Poklesem CZK se roztáčí spirála růstu cen, inflace, nezaměstnanosti atd. Nejpozději do roku 2022 můžeme očekávat Pád světového měnového systému a znehodnocení všech světových měn a přechod na digitální měny.

 • Česko je v zahraničí vnímáno jako odstrašující případ (epidemie, listopad 2020).
 • Blížící se volby v USA (3.11.2020) napění na akciových i měnových trzích ještě zvyšují.
 • Jsme před kolapsem globálních akciových trhu, kde je velká bublina díky přebytku peněz a záporným sazbám (listopad 2020 - květen 2021).
 • Prezident i premiér (nekompetentní vláda) ztrácí kredit jak v tuzemsku, tak v zahraničí. 
 • Změny ve vedení KSČM po volbách v listopadu 2020 nepřispějí ke nestabilitě ve vládě a hrozí vypovězení její podpory, případně pád vlády.
 • Díky koronaviru (vládní opatření v jednotlivých státech) roste polarizace ve společnosti a chudí dále chudnou, zvyšuje se jejich nespokojenost - hrozí masové protesty, narůstá strach a nejistota. 
 • Díky zvýšené nemocnosti a strachu z covidu se sníží produkce a efektivita téměř všech firem (sektorová krize), zejména u firem zaměřených na digitální ekonomiku to je naopak.
 • Očekává se příchod krachu firem, to způsobí problémy bank a růst nezaměstnanosti.
 • Klesající poptávka a zavřená ekonomika bude zhoršovat ekonomiku téměř všech firem a hrozí jim také existenční problémy. Je potřeba další stimul globální ekonomiky v roce 2021 a to si již státy nebudou moci za stávajícího systému dovolit.
 • V přírodě, kdy je něco oslabené - v nerovnováze (populace, ekonomiky, majetek, státy atd.) přichází rovnovážné síly přírody, aby obnovily rovnováhu, lze očekávat jejich příchod v podobě 4 živlů. Tuto tezi podporuje fakt, že jsme jako civilizace na konci svého vývojového cyklu a současně vstupujeme do transformačního věku Vodnáře.
 • Celý svět se masově a ve stejnou dobu zadlužuje, budou ochotni současní věřitelé půjčovat za záporné výnosy?
 • Podle NUKIPu se do konce roku očekávají kybernetické útoky na nemocnice a zdravotnická zařízení v Česku, které jsou oslabené.
 • V historii se vždy nesplatitelné dluhy řešily válečným konfliktem nebo hyperinflací za kterou bude následovat Digitální měnová reforma.

Tyto faktory a nástup druhé vlny koronaviru koncem října horší ještě více napjatou situaci v ekonomice a zásobování. Dá se očekávat, že CZK bude v dalším období velmi volatilní s tendencí oslabovat. Otázkou je na jaké úrovni zasáhne na trhu ČNB. Hrozí i nástup hyperinflace nebo devalvace způsobené tiskem peněz, zápornými sazbami a zabržděnou ekonomikou (zamrzlá spotřeba, kterou se nedaří stimulovat), která může v delší období vést k Pádu světového měnového systému (11.2020-2.2022).

Podtrženo a sečteno: Pád světového měnového systému je díky výše zmíněným faktorům nevyhnutelný a je jen otázkou kdy! Co můžeme očekávat v nadcházejících měsících Česku?

 • Pád akciových trhů, vynucené zastavení ekonomiky, vlna krachu firem, pokles zakázek, růst nezaměstnanosti, růst nespokojenosti obyvatelstva - polarizace společnosti.
 • Kolaps zdravotního systému s příchodem chřipkového období.
 • Pád nebo rozpad vlády, oslabení a znehodnocení koruny.
 • Nedostatek zboží a potravin.
 • Klimatické extrémy.
20.10.2020 Česko patří sice ve zvládání druhé vlny pandemie k nejhorším na světě, ale čísla postupně zrychlují i v sousedních zemích včetně Německa a zejména Polska. To pro korunu může být dodatečný zatěžující faktor. Polský zlotý je "regionálním benchmarkem" a česká koruna na něj má od začátku roku velice silnou vazbu. A pokud by se měla zhoršit situace v Německu, byla by to automaticky špatná zpráva pro všechny středoevropské měny - jednak kvůli horšímu ekonomickému výhledu a současně kvůli dopadu na slabší euro (a silnější dolar), což tradičně středoevropské měny posílá do defenzivy.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4523312/Rozbresk-Korunu-cekaji-tezke-tydny-druha-vlna-pandemie-sili-napric-Evropou.html?

19.10.2020 Zatímco se obchodníci stále vyrovnávají s dopady epidemické nepřízně, zabředli pomalu do další lapálie. Příčinou je oslabování kurzu koruny vůči euru. V obchodních centrech a na prestižních nákupních třídách se totiž nájmy platí v evropské měně. Příjmy však obchodům plynou v korunách. Maloobchodníkům se tak nájmy kvůli změně kurzu prodražují. Zčásti to platí i pro kanceláře a sklady.

 • Změny v poměru mezi korunou a eurem jsou významné i pro nájemce kanceláře, 
 • Prodraží se i úvěry v EURech.
 • Do třetice mají problém podniky, jež si pronajímají moderní sklady a průmyslové haly. "Na devadesát procent všech nájmů v průmyslových budovách je fixováno na eura. V případě oslabování koruny se nájemcům automaticky zdražují náklady.
 • https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/slabsi-koruna-priskrcuje-retail-zdrazuje-najmy-na-nakupnich-tridach-i-v-centrech-1374060

Tlak a premiéra:

24.4.2021 Opozice vyzývá Agrofert, aby vrátil 20 miliard z dotací. Ministerstvo pro místní rozvoj závěry auditu odmítá. Česká republika nesouhlasí s auditní zprávou Evropské komise (EK), která konstatuje střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s evropskými dotacemi pro firmu Agrofert. V reakci na páteční zveřejnění závěrů auditu, podle nichž by měla bývalá Babišova společnost dotace vrátit, to v sobotu uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj. Na základě požadavku EK nicméně úřad pozastavil předkládání žádostí o platbu u projektů, které Brusel označil za problémové.

Opoziční strany vyzývají vládu, aby evropské dotace od Agrofertu začala vymáhat zpět. Neoprávněně získané dotace by Agrofert měl vrátit i podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Hrozilo by, že peníze zaplatí čeští daňoví poplatníci, míní. Záležitost nicméně považuje za věc premiéra, vládu sociální demokracie opouštět nebude kvůli stabilitě země.

Babiš závěry zprávy EK v pátek opět odmítl. Podle něj jde o "účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů". Už dříve uvedl, že Česká republika žádné peníze Bruselu vracet nebude. Zpráva z auditu je podle několika českých europoslanců konečná a není proti ní odvolání. Napadnout může Česko závěry auditu už jen u unijního soudu.

https://domaci.ihned.cz/c1-66914960-opozice-vyzyva-agrofert-aby-vratil-20-miliard-z-dotaci-ministerstvo-pro-mistni-rozvoj-zavery-auditu-odmita<br>

2.3.2021 iDnes.cz: Šéf SPD Tomio Okamura bude chtít ve Sněmovně nasbírat potřebných 50 podpisů pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, pokud vláda sama znovu nepožádá o hlasování o důvěře. "Je třeba rychlý vznik vlády nadstranických odborníků po dohodě s prezidentem republiky," 

2.3.2021 O počtech dávek vakcín proti koronaviru pro jednotlivé regiony rozhodoval sám premiér Andrej Babiš (ANO), a zdůvodňoval to politikou. Serveru Seznam Zprávy to řekl bývalý národní koordinátor očkování proti nemoci covid-19 Zdeněk Blahuta. Babiš chce podle něj o všem rozhodovat sám a své požadavky někdy prosazuje i přes odpor ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Premiér ČTK v reakci napsal, že Blahuta měl na starosti očkovací strategii, kterou ale vůbec nezvládl. Bývalý koordinátor podle něho lže a mstí se.

Podle Blahuty je Babiš člověk, který by neměl řídit zemi. "Svoji roli absolutně nezvládl a teď se mstí vykládáním nepravd," napsal k tomu Babiš. Místo rozhovorů do medií podle premiéra měl koordinátor raději plnit úkoly, které měl na starosti. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4619356/exkoordinator-ockovani-babis-distribuci-vakcin-podridil-politice.html

1.3.2021 V rámci průběžných výsledků ankety serveru Kurzy.cz by Sněmovna měla vzhledem k stávajícímu vývoji vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše a to i přes právě probíhající pandemii onemocnění Covid-19. Svým konáním je vláda za současný neutěšený stav přímo zodpovědná. S touto možností se v rámci ankety ztotožnilo cca 70% respondentů z necelých 1500 respondentů.

Samotný premiér na toto téma v nedělní PARTII na stanici CNN Prima News zdůraznil a zopakoval své dřívější vyjádření, že on sám dobrovolně nikdy neodstoupí. Na adresu opozice pak poznamenal ať to klidně zkusí a o vyslovení nedůvěry vládě se pokusí.

https://www.kurzy.cz/zpravy/580654-politologove-vlada-by-mela-odstoupit-ztratila-veskerou-duveru/

19.1.2021 Státní firma Čepro nakoupila v posledních čtyřech letech od firem ze skupiny Agrofert většinu biosložek přidávaných do nafty mimo veřejné zakázky. Psaly o tom v úterý servery iHNED.cz a Aktuálně.cz. Hodnota dodávek Agrofertu, který je ve svěřenských fondech premiéra Andreje Babiše, za dané roky činí kolem pěti miliard korun.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/statni-podnik-cepro-mohl-porusit-zakon-kdyz-bez-souteze-nakoupil-od-agrofertu-paliva-za-5-miliard-ko.A210119_131724_ln_domov_ele

14.1.2021 Rok 2021 by měl napsat poslední kapitolu o střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). V lednu dorazí závěrečná zpráva, proti níž ještě Česko může namítat, a zhruba na podzim by se mělo lopocení dobrat konce. Lze předjímat, jak to dopadne - Evropská komise ustoupí v dílčích bodech českým připomínkám, ale na tom hlavním trvá.

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/finale-sporu-o-babisuv-stret-zajmu-se-ceka-na-podzim-a-lze-predvidat.A210106_214219_pozice-tema_lube

7.1.2021 Ministerstva by podle Senátu měla po společnostech v holdingu Agrofert požadovat neoprávněně vyplacené dotace s ohledem na výsledky auditu Evropské komise. Stát by pak tyto prostředky nemusel Evropské unii vracet z peněz daňových poplatníků. (ČTK) 

30.12.2020 Holding Agrofert, který vložil premiér Andrej Babiš do svěřenských fondů, má na Slovensku problém. Půda a voda pod bratislavskou chemičkou Istrochem, kterou Babiš koupil v roce 2002, jsou silně zamořené chemikáliemi. Slovenský ministr pro životní prostředí Ján Budaj proto Agrofert i českého premiéra kritizuje, že dosud Istrochem od ekologické zátěže nevyčistil, přestože to údajně byla podmínka privatizace. Zda slovenská vláda skutečně donutí chemicko-potravinářský kolos zaplatit sanaci vody a půdy pod chemičkou, není jasné. Cena za to by však pro Agrofert, jejž podle Evropské komise dodnes ovládá český premiér, byla vysoká. Podle Budaje více než půl miliardy eur (v přepočtu více než 14 miliard korun)."Máme zákon, podle kterého každý vlastník pozemku, na němž je environmentální zátěž, za ni zodpovídá. Vlastníkem zátěže je Agrofert, za kterým stojí český premiér Andrej Babiš," uvedl Budaj (OĽaNO) na konci Vánoc v rozhovoru publikovaném na slovenském zpravodajském portále WebNoviny.sk.Istrochem měl podle něho při privatizaci účetní hodnotu 7,2 miliardy slovenských korun (na Slovensku se platí eurem od 1. ledna 2009), nový majitel ho prý koupil za 600 milionů s podmínkou, že pozemek od zátěže vyčistí. "Jak to, že se to doteď nestalo?" ptá se Budaj, který cenu sanace odhaduje na 540 milionů eur.https://archiv.ihned.cz/c1-66863200-po-agrofertu-chteji-na-slovensku-540-milionu-eur-na-sanaci-chemicky

29.12.2020 Boj s pandemií koronaviru, spory ve vládní koalici a blížící se volby do poslanecké sněmovny budou nepochybně patřit mezi zásadní témata i v příštím roce. Možná překvapivě jsou tyto události zajímavé i pro sázkové kanceláře. Očekávají bookmakeři pád vlády a vydrží Andrej Babiš na postu premiéra? Získá hnutí Lidé PRO důležitých 500 tisíc podpisů pro vstup do voleb v roce 2021?"Začátkem příštího roku vydrží současný ministr zdravotnictví Jan Blatný i předseda vlády Andrej Babiš na svých dosavadních místech. Myslí si to sázkaři i bookmakeři, kteří tomuto výhledu přisoudili kurzy 1,04 a 1,08. Změně na politické scéně spíše nevěří, čemuž odpovídají i kurzy 8,00 a 6,21," prozradila mediální zástupkyně sázkové kanceláře Andrea Žáčková. Podle bookmakerů nedojde v lednu ani v únoru příštího roku k hlasování o nedůvěře vládě. Současná pandemie zamávala celým politickým spektrem, a i když to na jaře vypadalo, že vcelku úspěšně zvládnutá první vlna pandemie posílí důvěru ve vládu, podzim přinesl nečekaný zvrat. Od hnutí ANO se někteří voliči odvrací, tvrdí sázková kancelář. "I přesto si 60 % lidí u Chance vsadilo s kurzem 2,00 na to, že volby do poslanecké sněmovny v příštím roce ovládne hnutí ANO 2011," popsala mluvčí Markéta Světlíková.Většina sázkařů si myslí, že má podpora hnutí ANO spíše klesající tendenci. O něco nižší kurz (1,70) s sebou nese sázková příležitost, že partaj Andreje Babiše nezvítězí. Neúspěch hnutí jako důsledek politického, epidemiologického a společenského vývoje ve druhé polovině letošního roku tipuje 40 % sázkařů.https://www.forum24.cz/skonci-babis-v-premierskem-kresle-a-cekaji-nas-predcasne-volby-bookmakeri-maji-jasno/ 21.12.2020 Tři měsíce mají teď české úřady na to, aby Brusel informovaly o tom, jak se vypořádají se střetem zájmů českého premiéra. Cestu dokument nabízí jedinou: Ani euro z inovačních dotací pro koncern Agrofert. Zhruba 240 stran podrobně mapujících cestu, po níž došli bruselští auditoři k tomu, že český premiér Andrej Babiš porušuje pravidla o střetu zájmů, když rozhoduje o dotacích a zároveň nadále ovládá koncern Agrofert. To je dokument, který nejdříve v angličtině koncem října adresovala Evropská komise českým úřadům. Nyní osmistránkový dopis a tlustý fascikl příloh dorazil i v češtině.https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dorazil-neprijemny-darek-pro-babise-preklad-listu-o-dotacich-pro-agrofert-134736#<br>17.12.2020 Exkluzivně: Kličky nevyšly. Cesta z potíží Andreje Babiše vede jen přes AgrofertZávěr je tak téměř po roce od sepsání závěrečné zprávy auditorů, kteří prověřovali dotace pro koncern Agrofert a roli českého předsedy vlády v rozdělování evropských peněz, stále stejný. "Pan Babiš ovládá společnosti skupiny Agrofert. Pan Babiš jako veřejný funkcionář porušoval (a nadále porušuje) zákon o střetu zájmů," píše se na druhé straně dopisu.K němu pak náleží na 240 stran příloh s podrobnou argumentací jak české strany, která premiéra, Agrofert a české úřady brání, tak bruselských úředníků, kteří obranu v hlavních bodech rozmetávají. Až česká strana obdrží tento oficiální překlad, bude mít tři měsíce na to, aby Komisi znovu informovala, jak postoupila v řešení potíží vzniklých tím, že Andrej Babiš nadále ovládá Agrofert.https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dokument-vymluvy-ktere-andreji-babisovi-nepomohly-exkluzivne-v-cestine-133581#14.12.20200 ČSSD zůstane ve vládě po dobu nouzového stavu, poté se sociální demokracie poradí, jak dále postupovat. V České televizi to řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. "Položit" vládu v současné době by považoval za nezodpovědné. Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš ČTK v reakci na jeho slova napsal, že sociální demokracii ve vládě nedrží, a pokud má se svou účastí v menšinovém kabinetu problém, může odejít a přestat o tom donekonečna mluvit. Vláda podle něj nouzový stav zvládne i bez účasti ČSSD (ČTK). 10.12.2020 Čtyři firmy z holdingu Agrofert čerpaly dotace na ovocné sady, ačkoli byla tato podpora určena pro malé a střední podniky. V letech 2010 až 2017 získaly víc než 7,5 milionu korun. Ministerstvo zemědělství od tří z nich žádá vrácení podpory, Agrofert proti tomu podal žalobu k soudu. Napsal to dnes server SeznamZprávy.cz. Agrofert patří do svěřenských fondů, kam svůj majetek vložil premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK).2.12.2020 Andrej Babiš je ve střetu zájmů, tento závěr je konečný a český stát musí do Bruselu vrátit zhruba 230 milionů korun přidělených Agrofertu. To byly hlavní teze, které se v pondělí dozvěděli členové kontrolního výboru europarlamentu z úst zástupců Evropské komise. Potvrdily se tak informace médií, že český premiér má podle bruselských institucí konflikt zájmů a dotace ze strukturálních fondů byly firmám v jeho holdingu Agrofert (toho času ve svěřenských fondech) přiděleny neoprávněně. https://www.respekt.cz/agenda/babis-je-ve-stretu-zajmu-potvrdila-evropska-komise-testem-bude-penam-pak-lovochemie?<br>30.11.2020 Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro holding Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. Podle několika europoslanců to v pondělí členům výboru Evropského parlamentu sdělili zástupci komise.Zprávy o tom, že auditoři i po komunikaci komise s českými úřady trvají na předběžných závěrech o střetu zájmů, se již dříve v médiích objevily. Babiš jakýkoli konflikt zájmů popírá a v pondělí zopakoval, že Agrofert neovládá. Ministerstvo pro místní rozvoj se komisi dlouhodobě snaží přesvědčit o tom, že problémy vyřešil převedením Agrofertu do svěřenských fondů.https://domaci.ihned.cz/c1-66851410-evropska-komise-v-lednu-potvrdi-babisuv-stret-zajmu-tvrdi-europoslanci-babis-stret-zajmu-popira<br>21.11.2020 Třiašedesát senátorů podá ústavní stížnost kvůli tomu, že vláda premiéra Andreje Babiše během nouzového stavu uzavřela celou řadu malých obchodů. Dalším ale dala výjimku. K Ústavnímu soudu míří stížnost, kterou chce více než šest desítek senátorů zrušit opatření zavedené vládou premiéra Andreje Babiše.Jde v ní především o to, že kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem se v Česku musely uzavřít některé obchody. Na druhou stranu další mají výjimku. A podle senátorů tak dochází k diskriminaci. Ústavní stížnost vznikla za zhruba tři dny a její sepsání inicioval senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti). Stížnost bude podána v nejbližší době, autoři jen dolaďují poslední detaily.https://www.seznamzpravy.cz/clanek/k-soudu-prisla-v-noci-stiznost-na-vladu-otevrete-vsechny-obchody-zada-130563#<br>19.11.2020 Sněmovna v závěrečném hlasování odstranila ze zákona o evidenci skutečných majitelů pasáž, která by zamžila střet zájmů Andreje Babiše. Pro změnu hlasovali i poslanci hnutí ANO.Premiér Andrej Babiš se bude muset popasovat s novým předpisem, který ho může usvědčit jako reálného vlastníka skupiny Agrofert. Poslanci ve čtvrtek večer schválili zákon o evidenci skutečných majitelů, jenž by měl zpřehlednit i sporné otázky kolem vlastnictví firem přes svěřenské fondy, pod které spadá i Agrofert.Z vládního návrhu zákona nakonec vypadla pasáž, která podle opozice Babišovi nahrávala.Vláda poslala do Sněmovny verzi předlohy s dodatečně doplněnými větami, které se týkala svěřenských fondů. Pokud by zákon v této verzi prošel, Babiš by se označení za spolumajitele Agrofertu mohl vyhnout. Na premiéra by se sice pohlíželo jako na skutečného majitele svěřenských fondů. To by však automaticky neznamenalo, že bude označen také jako majitel firem, které pod fondy spadají.https://www.seznamzpravy.cz/clanek/babis-ma-byt-v-rejstriku-jako-majitel-agrofertu-poslanci-skrtli-vyjimku-130307#<br>18.11.2020 Prezident Miloš Zeman označil možnost úřednické vlády v čele s ředitelem ČEZ Danielem Benešem za absolutní lež. "O ničem takovém rozhodovat nebudu," řekl v rozhovoru s Parlamentními listy (ČTK) 15.11.2020 ODS se pokusí svrhnout vládu, i když ví, že na to nemá sílu. Její lídr Petr Fiala v rozhovoru popisuje také plány trojkoalice s lidovci a TOP 09. A vysvětlí, jak chápe, že Andrej Babiš chce splnit vlajkovou loď programu ODS. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pad-babise-urednicka-vlada-a-na-jare-predcasne-volby-preje-si-sef-ods-129510#<br>14.11.2020 Informacím i spekulacím kolem možného nástupu úřednické vlády současné politické prostředí svědčí.Více událostí z posledních dní a týdnů naznačuje, že konec vlády Andreje Babiše je skoro nevyhnutelný. Naposledy při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně jsme viděli premiéra, jemuž místy tekly nervy a chvílemi byl úplně rezignovaný. Vytočily ho docela obyčejné otázky pirátských poslanců. Viditelně unavený muž by se možná už na politiku nejraději vykašlal a odešel do penze v klidu si užívat vydělaných miliard a možná i víc pečovat o své zdraví.Jenže nemůže. Je tady pořád spousta věcí a zájmů, které potřebují vyřešit a ochránit. Pořád má na krku trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Do toho z Bruselu opakovaně chodí zprávy, že ovládá Agrofert, čímž porušuje českou i evropskou legislativu, a že žádné unijní dotace už příště nebudou.https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-dosli-lidi-znamena-to-babisuv-konec-129553#<br>13.11.2020 Rok před volbami se objevují informace o plánu, že by vláda Andreje Babiše nedokončila řádné volební období. V čase, kdy jsou vládní strany rozhádány o daně a vyšetřovací komisi na covid, pracuje podle zdroje Seznam Zpráv blízkého hradní kanceláři prezident Miloš Zeman na tom, že by premiér Andrej Babiš předčasně skončil a místo ministrů ANO a ČSSD se ujal řízení země úřednický kabinet. S nabídkou stát v čele úřednické vlády byl podle informací redakce osloven generální ředitel mocné polostátní společnosti ČEZ Daniel Beneš, který je dlouholetým kamarádem a zároveň chráněncem prezidenta Zemana.Podle zjištění Seznam Zpráv se Daniel Beneš na přelomu října a listopadu sešel s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem, jenž má k prezidentovi také blízko a který má být do plánu na vznik úřednické vlády zapojen.Důvody pro vznik úřednické vlády má prezident podle zdroje blízkého Hradu dva. Tím prvním je snaha dát Andreji Babišovi osm měsíců před volbami čas se zkonsolidovat po těžkém podzimu, kdy on sám a jeho vláda nezvládla nástup druhé vlny koronavirové epidemie. 
Druhým důvodem je pak podle informací Seznam Zpráv klíčový tendr, který má polostátní ČEZ vypsat v prosinci tohoto roku. Jde o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany za šest miliard eur, tedy cca 160 miliard korun. 
Pokud by ale nakonec nabídku Beneš oficiálně dostal a odmítl, má prezident ještě druhou variantu. Tou by měl být guvernér České národní banky Jiří Rusnok. 
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/plan-na-urednickou-vladu-premier-misto-babise-je-vytipovan-129105#<br>12.11.2020 Babiš se pustil do Blahy, který se ho ptal na otrávenou Bečvu. Doporučil mu změřit si IQ. Blaha poukazoval na to, že Bečva je pět desítek dní mrtvá řeka a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podle něho zvolil strategii mlčení a odvolává se na policii, která únik kyanidu vyšetřuje. "Co se ale musí tajit, když se vlastně nic neví, nebo je to jinak? Máte informace, které lidem jen nechcete říct?"Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/babis-se-pustil-do-blahy-ktery-se-ho-ptal-na-otravenou-becvu-doporucil-mu-zmerit-iq.A201112_154926_ln_domov_lihem12.11.2020 Evropská komise přikázala zastavení dotací pro Agrofert. Všechny dotace od r. 2017 jsou nezákonné. Reagovala tak na stanovisko českých ministerstev k finálnímu auditu ke střetu zájmů premiéra Babiše. Česká strana nadále odmítá situaci řešit, ačkoliv všechny dosavadní nezávislá stanoviska a analýzy mluví jasně a jednotně - dochází k porušování českých a evropských předpisů ke střetu zájmů. "Piráti učinili maximum, abychom se této situaci vyhnuli. Důrazně apeluji na premiéra Babiše, aby přestal zatahovat občany do svých problémů a začal dodržovat zákony," komentuje situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš. Od září 2017 po současnost se bude jednat o téměř 6 miliard korun. Nejde přitom pouze o nezákonné dotace, ale i nezákonné veřejné zakázky. Například v září tohoto roku získala společnost Uniless z koncernu Agrofert tendr na lesnické práce v hodnotě téměř 5 miliard korun. Evropská komise navíc trvá na tom, že stomilionová dotace pro pekárnu Penam nebyla nijak inovativní, což potvrdil i její bývalý provozní šéf. 
https://babis-dotace.cz/
https://www.kurzy.cz/zpravy/566381-evropska-komise-prikazala-zastaveni-dotaci-pro-agrofert-vsechny-dotace-od-r-2017-jsou-nezakonne/<br>26.10.2020 Zatímco čeští živnostníci a firmy zažívají nejtěžší krizi za poslední dekády, koncern Agrofert stále více bohatne. Od státu dostává miliardové zakázky. A to i přesto, že Evropská komise podle informací médií znovu potvrdila nepřípustný střet zájmů Andreje Babiše. Stalo se tak v dopise zaslaném Ministerstvu pro místní rozvoj. Premiér má podle ní stále přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Tento závěr již mnohokrát potvrdila Komise i všechny dosavadní analýzy. "Pravděpodobné škody se tímto nezodpovědným jednáním podstatně zvyšují. Pokud Andrej Babiš hodlá pokračovat v politice, tak musí prodat Agrofert. Zakázky a dotace získává Agrofert na úkor poctivých podnikatelů, kteří zákony dodržují. Pirátský analytický tým proto dnes odešle doplnění k trestnímu oznámení," komentuje situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš. V září 2020 se vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy ČR na lesnické práce stala společnost Uniles z koncernu Agrofert. Nedávno pro změnu Vláda projednala návrh podpory pro projekty týkající se útlumu těžby uhlí - podpořen by měl být rovněž projekt společnosti Lovochemie z koncernu Agrofert s rozpočtem přesahujícím 6 miliard korun. Děje se tak navzdory tomu, že zákon znemožňuje, aby dotace a zakázky získávala společnost ovládaná členem vlády. Běžní podnikatelé dodržující legislativu navíc často na takovéto rekordní kontrakty nedosáhnou."Evropská komise potvrdila, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů ve svém předběžném i finálním auditu a ke stejnému závěru dospěli i právníci Evropské komise ve své analýze. Evropským úřadům postupně dochází trpělivost a České republice reálně hrozí značné škody, kdy si Andrej Babiš bere jako rukojmí občany České republiky a brání se tvrzením, že evropské úřady nemohou vykládat české zákony. Skutečnost je přitom přesně opačná. Evropská komise je povinna ověřovat, zda-li dotace jsou přidělené v souladu s národními i evropskými předpisy 
https://www.kurzy.cz/zpravy/563858-ek-potvrdila-babisuv-stret-zajmu-miliardove-dotace-a-zakazky-pro-agrofert-jsou-hazardem-s-penezi/
zobrazit více..
Loading...