Robotizace

Robotizace

Nejčastěji firmy v průmyslu v Česku využívají internet věcí, vzdělávají zaměstnance v digitálních dovednostech či využívají ukládání dat v cloudu, zjistil průzkum. 10 % malých a středních podniků má plně automatizovanou linku. 22 % malých a středních firem investuje do automatizace a robotizace. 25 % plánuje do pěti let robotizovat svou výrobu.

Robotika: humanoid Sophie

Robotizace a trendy:

 • vytvoří větší nerovnost, protože ztráty pracovních míst se soustředí do určitých odvětví a zemí,  zhorší ekonomickou nerovnost a politickou polarizaci
 • průmyslový robot podle analýzy zruší 1,6 pracovního místa 
 • zaměstnanci v průmyslu, by mohli usilovat o nová místa v dopravě, stavebnictví, údržbě a administrativě
 • čím více je práce monotónní, tím vyšší riziko zde je, že ji zvládnou roboti 
 • pracovní místa, která vyžadují více citu, kreativity nebo sociální inteligence, budou pravděpodobně i v dalších desetiletích obsazována lidmi

Světový trh s průmyslovými roboty zaznamenal růst již šestým rokem po sobě. V minulém roce dosáhl celkový počet prodejů robotů nového rekordu, a to přibližně 422 000 nově instalovaných zařízení, což je o 6 % více než v roce 2017. Každý třetí robot na trhu (36 % světové produkce) je instalován v Číně, následuje Japonsko, USA, Korea a Německo. Právě v těchto zemích je v provozu 74 % všech průmyslových robotů. 

 •  Od roku 2020 do roku 2022 se očekává pořízení téměř dalších dvou milionů průmyslových robotů do továren po celém světě. Hlavním odbytištěm bude Asie, následována Evropou a Amerikou. 
 • I přes jejich neustále vzrůstající popularitu je jejich podíl na trhu velmi malý. V roce 2018 se prodalo celkem 14 000 kolaborativních robotů, což reprezentuje 3,24 % trhu s průmyslovými roboty, tržní podíl postupně narůstat na 34 % v roce 2025
 • Společnost Universal Robots, která je největším globálním dodavatelem kolaborativních robotů očekává, že se stane v budoucnu vzájemná spolupráce mezi robotem a člověkem nenahraditelnou, a to především při řešení nedostatku pracovní síly v podnicích po celém světě.  

Česko, robotizace:

 • V roce 2018 bylo v Česku instalováno celkem 2 725 průmyslových robotů, a to hlavně v automobilovém průmyslu 

Pracovní místa:

Do roku 2029 by v České republice mělo ubýt sta tisíce pracovních míst. Ty, které zůstanou, čeká razantní změna náplně. "Výrazně se také změní kariérní dráha. Díky rychlému vývoji budou lidé častěji procházet rekvalifikacemi. Během kariéry to bude třikrát až pětkrát," řekla provozní ředitelka Green Fox Academy Barbora Wachtlová.

"V Česku by do roku 2029 mělo kvůli automatizaci ubýt zhruba 3,9 milionu pracovních míst," uvedl již dříve na konferenci Směrem k práci 4.0 expremiér Vladimír Špidla.

 • nové pracovní profese, které jsme ještě před několika roky neznali: influencer,  bloger, manažerka rodičovství nebo odborník, který učí mluvit chatboty, studie 65 % pracovních pozic, které budou vykonávat současné děti a mládež, dosud neexistuje 
 • podle IFR má celkový počet robotů do roku 2020 globálně dojít ke třem milionům, podle OECD pokud nebudou vlády včas jednat, může dojít k zániku cca 33 % pracovních míst na Slovensku a v Česku je to méně než 14 % (26.4.2019

podle plánu Evropské komise by evropské státy a firmy měly investovat do výzkumu a vývoje umělé inteligence (artificial intelligence, zkratka AI) v následujících deseti letech (do roku 2030) každý rok 20 miliard eur

Celosvětově postupně zanikne až třiapadesát procent pracovních míst, předpovídají vědci z Oxfordské univerzity.
Pozice, které zůstanou zachovány, projdou razantní změnou náplně. "Výrazně se také změní kariérní dráha. Kvůli rychlému vývoji budou lidé častěji procházet rekvalifikacemi. Během kariéry to bude třikrát až pětkrát," říká Barbora Wachtlová ze společnosti Green Fox Academy, která zajišťuje rekvalifikační kurzy programování.

Podle studie britských vědců z Oxfordu za deset let roboti získají dominanci v desetině profesí, za 20 let už to bude více jak dvacet procent a za čtyřicet let se budou pomalu blížit k polovině.

Umělá inteligence (AI): 

 • Do roku 2021 vznikne v Česku Evropské centrum excelence, které umožní obousměrný přenos znalostí mezi výzkumem a soukromým sektorem- více

Robotizace, zprávy z tisku:

24.11.202 Podíl firem, které investují do robotizace, automatizace a umělé inteligence, letos meziročně stoupl o 15 p.b. na 42 %. Tyto firmy na investice do technologií takzvaného průmyslu 4.0 vyčleňují 5- 20 % svých investičních rozpočtů. Vyplývá to z výsledků průzkumu Svazu průmyslu a dopravy mezi 99 firmami

22.11.2020 V texaském areálu Boca Chica společnosti SpaceX, která zde vyvíjí vesmírný koráb Starship, se objevil robotický pes od firmy Boston Dynamics. I když o jeho skutečném účelu SpaceX stále mlčí, z jeho konání je jasné, že ve středisku neslouží jen k pobavení technologických nadšenců.

Svými schopnostmi předčí své lidské parťáky a užitečný tak může být pro celou řadu firem. Nedávno byl například k vidění i v Černobylu, kde mapoval radiaci. Chytrá robotika se stane klíčovým motorem příští fáze informační revoluce.

Robotický pes

Boston Dynamics vyvíjí roboty, jež napodobují lidské a zvířecí pohyby. Humanoidní model Atlas dokonce umí své pohyby sám koordinovat a vyvažovat, po pádu se umí i sám zvednout.

Na vývoji robotů firma spolupracuje mimo jiné i s americkou armádou. "Nováčky" v podobě robopsů si vojáci velmi chválí. Armáda by mohla roboty nahradit až čtvrtinu svých mužů.

Robotický pes je pro každou firmu užitečný minimálně z pohledu sběru nepřeberného množství dat. Konkrétně ve SpaceX je užitečný kvůli 360stupňové panoramatické kameře, která dohlíží na celou odpalovací rampu. Jeho citlivé senzory pak dokážou zachytit anomálie ve zvucích, které - jak nám ukazuje například i česká firma Blindspot - většinou poukazují na určitou poruchu. Zeus je opatřen i senzory pro kontrolu teploty nebo detekci jakýchkoliv prasklin a průsaků. Jeho výhoda je, že se může na rozdíl od lidí pohybovat v blízkosti rampy při samotném testu. A při testování Starshipu už došlo při kryogenních tlakových zkouškách k úniku dusíku a k následnému výbuchu nerezové lodi.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/sveho-psiho-mazlicka-maji-i-firmy-robopes-jim-pomaha-sbirat-data-kam-lide-nemohou.A201120_163911_firmy-trhy_tesa

11.11.2020 Roboti místo lidí. Do deseti let zanikne třetina profesí, tvrdí brněnští vědci. Dělníky nahradí robotická ramena. Operátory umělá inteligence a účetní počítačové programy. Za oběť robotizaci a automatizaci dle vědců z Mendelovy univerzity v Brně padne třetina profesí. A to do deseti let. Nicméně netřeba panikařit. Vzniknou místa nová. 

 • Do deseti let totiž zanikne zhruba třicet procent pracovních pozic. Na vině je i aktuální pandemie, neboť urychlila proces nástupu digitalizace, robotizace a automatizace.  
 • V ohrožení jsou účetní, jejichž práci už nyní zastanou automatizované programy. Mizí i doručovatelky, pokladní, bankovní úředníci, agenti v cestovních kancelářích, asistenti právníka a další. 
 • "Naopak nezaniknou například úklidové služby, extrémně žádané budou v souvislosti se stárnutím společnosti pečovatelské služby. Nezmizí také kreativní povolání.
Na druhou stranu se zvýší zájem o datové analytiky, dálkové online učitele, programátory. "Už dnes vidíme řadu nových pozic, které před pár lety ještě nikdo neznal, nebo vůbec neexistovaly. Jedná se například o specialisty na sociální sítě. Další profesí je učitel chatbotů, tedy komunikační specialista vytvářející jazyk, kterým mluví počítačový program simulující lidskou konverzaci 
Role člověka se přeorientuje na funkce spojené s kreativní činností. Například se vyvinou profese typu dozorce výrobní linky, trenér kolaborativních robotů, technik 3D tisku, bezpečnostní analytik složitých systémů či operátor virtuální reality.
https://brnensky.denik.cz/podnikani/roboti-misto-lidi-do-deseti-let-zanikne-tretina-profesi-tvrdi-brnensti-vedci-202.html?
 

9.11.2020 Robotika kráčí mílovými kroky za snem vytvoření člověku podobné bytosti. Na této strastiplné cestě však zaznamenala již řadu bizarních odboček. Tou poslední je vytvoření robotické ruky, která má pomoci svobodným mužům nahradit slastný pocit, když se s přítelkyní vodí za ruce. Není ani příliš divu, že tento vynález vznikl v Japonsku.

 • Nazývají ho Osanpo Kanodžo (v překladu Přítelkyně na procházku) a jde o robotickou ruku, kterou si člověk toužící po dotyku připne na paži.
 • Robotická ruka reaguje na stisk stiskem a je vyrobena z materiálů, které na dotyk odpovídají dotyku lidské ruky.
 • Pro zvýšení autenticity lze do ruky vsunout vlhký hadřík, který posléze simuluje nervózní lehké pocení dlaní.
 • Ruka je navíc parfémovaná dámským šamponem a zájemce si může stáhnout aplikaci, která mu bude přehrávat zvuk dámských kroků a šustění šatů.
 • Iluze dívky kráčející zamilovaně ruku v ruce po mužově boku pak má být dokonalá.
 • Podle tvůrců ruka může dobře nahradit nedostatek lidského kontaktu, zejména v době, kdy jsou lidé kvůli pandemii právě od kontaktu odrazováni.
 • Osanpo Kanodžo pak může sloužit nejen jako náhrada dámské společnosti, ale i jako univerzální společník.

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/nemate-pritelkyni-nevadi-japonsti-vedci-vytvorili-specialni-robotickou-ruku-40341711#

27.10.2020 Trh s roboty byl ještě předloni na vrcholu. Po šesti letech neustálého zvyšování prodejů ale loni přišel propad o 12 procent. Počet nově dodaných se podle zprávy World Robotics 2020 snížil na 373 tisíc kusů. Už dva roky po sobě klesají i prodeje v Česku: loni tuzemské firmy odebraly celkem 2624 robotů, meziročně o čtyři procenta méně. I tak si drží Česko ve světě v počtu nových instalací 15. místo. Téměř dvě třetiny všech nových robotů připadají na automobilový průmysl.

 • Velký prostor mají v robotizaci firmy mimo automobilový průmysl. V Česku připadá v této oblasti 66 robotů na 10 tisíc zaměstnanců, zatímco u automotive je to skoro desetkrát tolik 
 • Efektivnější než robotická linka nebo obráběcí CNC stroj začíná být pro tento způsob zakázkové výroby 3D tisk. Ceny tiskáren rychle klesají a brzy se vyřeší také jejich hlavní nevýhoda, kterou je stále ještě malá rychlost 3D tisku 
 • Pro firmy je 3D tisk do budoucna výhodný i proto, že si pak nemusí vytvářet na skladě velké zásoby, které jim blokují hotovost 
 • Právě úspory nákladů na mzdy zaměstnanců jsou při robotizaci i zavádění 3D tisku jedním z hlavních důvodů, proč firmy k tomuto kroku přistupují. Robot, který při výrobě spolupracuje s člověkem a dělá tu nejvíce monotónní práci, se dá pořídit již kolem jednoho milionu korun, což už je přijatelná investice také pro malé a střední firmy. Při rostoucích nákladech na zaměstnance se tato investice brzy vrátí i při jednosměnném provozu. Pokud se vyrábí na více směn, snižuje se podle odborníků návratnost pod jeden rok. 
 • Automatizace tak může mít velký vliv na zaměstnanost v průmyslu. V něm v Česku stále pracuje přes milion lidí. Podle nedávné studie Bloomberg Economics patří Česko v tomto směru mezi průmyslovými státy spolu se Slovenskem a Japonskem k těm nejohroženějším. 
 • Hodnota světového trhu s roboty, kde je už sedm let největším odběratelem Čína, byla vloni necelých 14 miliard dolarů. Spolu s navazujícími prodeji softwaru, příslušenstvím a služeb šlo o více než 40 miliard dolarů. 

https://ifr.org/free-downloads/<br>

https://archiv.ihned.cz/c1-66835640-svetovy-trh-s-roboty-klesa-u-zakazkove-vyroby-se-zacina-prosazovat-3d-tisk-pronika-i-do-automobiloveho-prumyslu<br>

20.10.2020 Pokrok v automatizaci ohrožuje významný podíl pracovních míst v sektorech, které se téměř čtvrtinou podílejí na celosvětové zaměstnanosti. Vysokému riziku, že jejich pracovní místo zruší právě robotizace, čelí až 800 milionů lidí. Mezi nejvíce ohrožené patří pracující v šesti arabských státech kolem Perském zálivu, dále v České republice, na Slovensku a v Japonsku. Ukázala to studie ekonomů Bloomberg Economics. Podle našich analýz v převážné většině scénářů dojde při zavádění nových technologií k významnému posunu v produktivitě práce, kvůli čemuž nastane redukce pracovní síly. Následkem bude, že některé pracovní pozice zaniknou, v souvislosti s rozšířením technologií a změnou obchodních modelů vzniknou zcela nové pracovní pozice.

riziko větší automatizace vytváří vyšší nerovnost příjmů. Zatímco dříve se myslelo, že robotizace ohrožuje hlavně nízko kvalifikovaná pracovní místa, teď se ukazuje, že robotizace nahrazuje úkony, které lze rozdělit na několik jednoduchých mechanických kroků. Ty často spadají mezi místa se středními příjmy, což vytváří efekt polarizace pracovní síly. To je případ, kdy pracovní místa vyžadující střední úroveň dovedností mizí ve srovnání s těmi, která vyžadují jen málo dovedností, či naopak vysoce kvalifikované pracovníky. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4523385/robotizace-ohrozuje-po-svete-az-800-milionu-pracovnich-mist.html

30.6.2020 Téměř čtvrtina malých a středních výrobních podniků v ČR plánuje v příštích třech letech robotizaci. Ještě více firem hodlá investovat do robotů v Maďarsku a Rumunsku, nejvíce výrobních podniků, třetina, chce automatizovat výrobu v Polsku. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Universal Robots uskutečnila agentura SC&C

19.5.2020 Počet průmyslových robotů se v příštích 3 letech do roku 2022 zvýší o 2 mil. ks na téměř dvojnásobek. Předloni se jejich instalovaný počet odhadoval celosvětově na 2,4 mil. Zavádění robotů ve firmách částečně ovlivní současná epidemie koronaviru, kdy podniky musí snižovat závislost na lidské pracovní síle. Zájem bude především o tzv. kolaborativní roboty, které spolupracují s lidmi. Vyplývá to z informací IFR 

zobrazit více..
Loading...