Česko, kandidáti na prezidenta 2023

Česko, kandidáti na prezidenta 2023

Možní kandidáti a preferovaní na prezidenta v nadcházejících řádných volbách v lednu 2023:

 • Andrej Babiš (člen Aspen institut pouze v roce 2020), zvažuje kandidaturu na hlavu státu a vede o tom debatu s nynějším prvním mužem republiky Milošem Zemanem a je hlavní favorit, podpořený Zemanem
 • Miroslav Kalousek
 • generál Petr Pavel (člen Aspen institut), možný nový státní tajemník (Státní tajemník pro bezpečnost by přímo odpovídal premiérovi a stál v čele sekretariátu Bezpečnost rady státu), bývalý předseda Vojenského výboru NATO.
 • Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.
 • Vladimír Dlouhý, předseda HK
 • Jiří Drahoš (senátor)
 • Dominik Hašek
 • Marek Eben, moderátor- na post prezidenta však kandidovat nehodlá
 • Pavel Rychetský (předseda Ústavního soudu)
 • Prof. Mudr. Jan Pirk, DrCs. (člen Aspen institut)
 • Prof. Roman Prymula
 • Miroslava Němcová (senátorka)
 • Ivan Smetana
 • Jaromír Soukup (televize Barandov)
 • Pavel Fišer (člen Aspen institut), senátor prosazuje orientaci na Západ a fandí spolupráci se sousedy v EU a dalšími spojenci v rámci NATO, jako jsou například Spojené státy. Pražský senátor má mnoho příznivců, a to především díky jeho názorům a tomu, že si rozhodně nebere servítky. 
 • Josef Středula (člen Aspen institut)
 • Michael Kocáb, hudebník a bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny
 • Marek Hilšer je příznivcem silného partnerství s EU a NATO a vystoupením z Unie by se podle něj snížila životní úroveň obyvatel. Narozdíl od současného prezidenta Miloše Zemana Hilšer nesouhlasí s utužováním vztahů s Čínou a Ruskem, které dokonce označil za diktátorský a polofašistický stát. Není zastáncem amnestie, ani nevystupuje proti legalizaci marihuany a rád by přijmul zhruba dva tisíce uprchlíků, s čímž by si Česká republika měla poradit levou zadní.  
 • Pavel Novotný (starosta Řeporyjí, recesista) - nereálné
 • Václav Klaus ml., podpůrný projekt Trikolóra (rezignoval na post předsedy) pro prezidentské volby
 • Václav Klaus st. 
 • Josef Skála - nereálné
 • Věra Jourová, eurokomisařka
 • Andor Šándor
 • Alena Vitásková
 • Ing. Dana Drábová
 • Prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D.zvažuje prezidentskou kandidaturu, specializuje se na daně a jejich harmonizaci s Evropskou unií a zároveň působí jako profesorka a vedoucí Ústavu účetnictví a daní na Mendelově univerzitě. V roce 2018 se stala předsedkyní komise pro spravedlivé důchody a v loňském roce spolu s dalšími ekonomy založila občanskou iniciativu KoroNERV-20, jejímž hlavním cílem je zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku.

10.6.2021 Bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel se netají tím, že k jeho prezidentské kandidatuře zbývá už jen ten úplně poslední krok - oficiální přihláška "do boje".

Již nyní funguje jeho podpůrná iniciativa s názvem Spolu silnější. Muž s generálskou hodností objíždí Česko a povolává na svou stranu ty, kteří s ním v covidových časech chtějí zlepšit krizové řízení země. Jak zjistily Seznam Zprávy, už nyní si také pojistil špičkového poradce pro volební kampaně Michala Repu. O tohoto Slováka by v Česku před volbou hlavy státu v roce 2023 mohla být rvačka - jde totiž o stratéga cesty Zuzany Čaputové do čela Slovenska. K Čaputové a jejímu příběhu vzhlíží řada "nezemanovských" voličů v Česku.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/general-pavel-si-najal-stratega-ktery-udelal-prezidentku-z-caputove-166917#

12.5.2021 Těchto 10 osobností zvažuje kandidaturu do prezidentských voleb

https://refresher.cz/98278-Toto-jsou-vsichni-potencialni-kandidati-do-prezidentskych-voleb-2023?<br>

4.5.2021 O desítkách jmen se mluví, skutečně, ale svou kandidaturu zatím potvrdilo jen pár lidí. Mezi prvními byli senátoři a účastníci minulých prezidentských voleb Marek Hilšer a Pavel Fischer. Kandidovat chce také hudebník Michael Kocáb, pokud se prý neobjeví lepší kandidát. "Máme-li už konečně jednoho dobrého člověka, a ten získává podporu u našich obyvatel, jiný dobrý kandidát by mu hlasy neměl brát," míní Kocáb.

Mezi kandidáty, o kterých se mluví, jsou třeba i exprezident Václav Klaus nebo bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. "Nevylučuji vůbec nic, ale prezidentské volby teď nejsou tématem," řekl Kalousek. Svou kandidaturu v roce 2023 zatím nevyloučil ani současný premiér Andrej Babiš (ANO). Podle aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK by lidé za prezidenta volili nejčastěji herce a moderátora Marka Ebena, senátorku Miroslavu Němcovou (ODS) nebo generála Petra Pavla.

Eben už jasně vzkázal, že kandidovat nehodlá, Němcová chce svoje rozhodnutí oznámit ve správnou chvíli. Generál Pavel říká, že prezidentské volby zatím nejsou aktuální, a bývalý hokejový brankář Dominik Hašek v roce 2023 kandidovat nehodlá. Naopak ekonomka Danuše Nerudová kandidaturu zvažuje. "V tuto chvíli jsem rektorka univerzity a věnuji se jí na 100 procent. 

https://cnn.iprima.cz/kandidati-na-prezidenta-kdo-je-hlavnim-favoritem-a-kdo-post-kategoricky-odmita-24517?<br>

29.4.2021 Rok a tři čtvrtě před prezidentskými volbami přibývá kandidátů, kteří chtějí zabojovat o Pražský hrad. Naposledy kandidaturu ohlásil hudebník a bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb. Podle sázkových kanceláří ale patří mezi favority jiní: premiér Andrej Babiš, generál Petr Pavel a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.  Svou kandidaturu v podstatě považuje za hotovou věc hudebník a bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb. "V tento moment vám říkám, že bych kandidoval. Co se může do té doby stát nebo jestli se objeví nějaký znamenitý kandidát, v jehož prospěch bych se toho vzdal, to všechno se nedá vyloučit," uvedl Kocáb.

https://cnn.iprima.cz/kandidatu-na-prezidenta-republiky-pribyva-kdo-podle-sazkaru-patri-mezi-favority-24208?

25.4.2021 Ačkoliv jsou další prezidentské volby plánovány až na rok 2023, vyplývá z průzkumu agentury STEM, že by ty "letošní" nejspíše vyhrál herec Marek Eben. Zjištění dále ukázalo, že by porazil všechny ostatní kandidáty a získal prvenství s necelými 16 % hlasů. Marka Ebena neznal jen každý dvacátý oslovený respondent, jeho popularita a příjemné vystupování zřejmě lidem imponuje, a právě proto by jej za prezidenta volili. Velkou zásluhu na tom má také znechucení Čechů současnou politickou situací.

Marek Eben poděkoval za přízeň, ujistil však všechny, že na post prezidenta kandidovat nehodlá. Podle jeho slov se na to vůbec nehodí. Marek Eben v průzkumu předběhl i Miroslavu Němcovou, která je dle průzkumu reálně nejžhavější kandidátkou na post prezidenta. Sdílí druhé a třetí místo s Petrem Pavlem, generálem ve výslužbě.

https://udalosti247.cz/domaci/cesi-maji-jasno-koho-chteji-za-dalsiho-prezidenta-a-mluvci-ovcacek-to-neni-jmeno-ale-mnohe-prekvapi/? 

11.4.2021 Ve slovenském archivu objevili statistickou kartu, kterou zavedla Státní bezpečnost na Andreje Babiše jako svého agenta. Soud tak po letech dostal nový písemný důkaz, který odporuje tvrzení českého premiéra.

Už více než devět let bojuje Andrej Babiš žalobami proti označení, že byl před listopadem 1989 agentem komunistické tajné policie. Český premiér celou dobu tvrdí, že se k vědomé spolupráci se Státní bezpečností nezavázal.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/novy-dukaz-o-babisove-spolupraci-s-stb-nasla-se-karta-agenta-burese-149835#<br>

10.3.2021 Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula zvažuje kandidaturu na prezidenta. Ve středu to řekl v internetovém pořadu Prostor X. Mezi největšími favority na budoucího prezidenta v prosinci patřil podle bookmakerů právě předseda vlády Babiš či kandidát z roku 2018 senátor Pavel Fischer.

Pokud jde o bývalé adepty na post hlavy státu, kandidaturu potvrdil i senátor Marek Hilšer a spekuluje se také o senátorovi Jiřím Drahošovi, který se minule dostal do druhého kola.

Jako o dalších možných uchazečích se v poslední době mluví například také o bývalém prezidentu Václavu Klausovi, eurokomisařce Věře Jourové nebo Miroslavu Kalouskovi, který v lednu složil poslanecký mandát za TOP 09. Kandidaturu nevyloučil ani bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. 

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/stredula-zvazuje-kandidaturu-na-prezidenta-40353466#

21.12.2020 "Pan předseda Ústavního soudu se celou dobu, co stojí v jeho čele, řídil pravidlem, že do politiky nezasahuje. A najednou se do ní vrací. A má to asi nějakou příčinu, nějaké souvislosti," myslí si ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Míní, že začal volební kampaň na Hrad.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/stredula-zvazuje-kandidaturu-na-prezidenta-40353466#<br>

Zdroj: https://www.lidovky.cz/lide/rychetsky-zahajil-kampan-na-hrad-mini-benesova-jeho-opozdene-vyjadreni-o-protiustavnosti-zakazu-cest.A201220_193157_lide_sed

20.12.2020 Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů aktuálně premiér Andrej Babiš (ANO, 2,45:1), bývalý prezident Václav Klaus starší (5,5:1) a generál Petr Pavel (7:1). Na vítězství Babiše směřuje 40 procent sázek. Volby jsou naplánovány na leden 2023, objem sázek už přesto dosáhl téměř tří milionů korun, sdělil mluvčí společnosti Fortuna Petr Šrain. Ostatní sázkové kanceláře kurzy na budoucího prezidenta zatím nemají v nabídce. 

Na podzim podle něj zájem sázkařů o Babiše zpomalil, naopak z kursu 15:1 na stávajících 5,5:1 vyskočil Václav Klaus starší. Zajímavostí přitom je, v úvodu sázek byl hlavním favoritem Václav Klaus mladší (Trikolóra). Ten má nyní kurs 25:1.  V kurzové nabídce Fortuny je aktuálně 58 jmen. "Spektrum favoritů se každopádně bude ještě vyvíjet, zejména v návaznosti na to, jak budou jednotliví aspiranti oznamovat své kandidatury případně o jakou podporu se budou opírat. Konkrétně na středopravém politickém spektru se dá předpokládat určitá konsolidace, která by mohla posunout výše třeba Miloše Vystrčila (ODS, 14:1), případně Miroslavu Němcovou (ODS, 35:1)," doplnil Šrain.

Na vítězství bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) Fortuna přijala sázku za 10 tisíc korun v kurzu 35:1. Zajímavostí jsou tikety za 1000 korun na vítězství starosty Řeporyjí Pavla Novotného (666:1), bývalého hokejového brankáře Dominika Haška (1111:1) 

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/favority-na-prezidenta-jsou-babis-klaus-a-pavel-tvrdi-bookmakeri-40345768# 

2.11.2020 průzkumu agentury STEM/MARK z přelomu září a října. Současná hlava státu, Miloš Zeman, podle lidí nezvládá činnost v koronavirové krizi. Dvě třetiny dotázaných mu za to daly - při známkování jako ve škole - čtyřku, či pětku. Jasný favorit pro příští prezidentské volby se zatím nerýsuje. Nejvyšší podporu mají neúspěšný Zemanův soupeř z minulé volby Jiří Drahoš či moderátor Marek Eben. Naopak výrazně ztratil na podpoře od minulého průzkumu premiér Andrej Babiš (ANO)

14.8.2020 Aktivity generála Petra Pavla přitahují pozornost i u některých tuzemských miliardářů. S prvními objíždí regiony a diskutuje s občany, druzí cesty financují. To, co připomíná předvolební kampaň, je zatím však údajně pouze iniciativa, která má Českou republiku připravit na krize podobnou té koronavirové. Podle serveru Hlidacipes.org Pavla podporuje například podnikatel a zakladatel společnosti Y Soft Corporation Václav Muchna. HlídacíPes.org nyní zveřejnil první čtyři jména. Kromě Muchny jsou to zakladatel W. A. G. payment solutions a značky Eurowag Martin Vohánka, spolumajitel společnosti Livesport, která vytváří aplikaci na sledování sportovních výsledků, Martin Hájek a výkonný šéf investiční skupiny RSJ Libor Winkler.
Více na https://www.e15.cz/domaci/mozneho-prezidentskeho-kandidata-pavla-zacali-podporovat-i-nekteri-cesti-bohaci-1372399?

zobrazit více..
Loading...