ECB

p>Založena 1. 6. 1998, Prezidentka: Christine Lagardeová (64), ve funkci od 1. 11. 2019. Osmileté období nelze prodloužit. ECB společně s národními centrálními bankami všech členských zemí EU tvoří Evropský systém centrálních bank. Česká národní banka je součástí tohoto systému od roku 2004, kdy Česko vstoupilo (1. 5. 2004) do Evropské unie.

Lagardeová předsedá šestičlenné výkonné radě, ve které sedí viceprezident a čtyři členové. Klíčový orgán - Rada guvernérů ECB - je složen z výkonné rady a guvernérů 19 národních centrálních bank ze zemí Evropské unie, kde se platí eurem. Výkonná rada je odpovědná za provádění měnové politiky eurozóny, kterou určuje Rada guvernérů ECB. Členové výkonné rady jsou stejně jako prezident ECB jmenováni na osmileté funkční období, které nelze obnovit.

ECB, zprávy z tisku:

24.7.2020 ECB už dříve stala největším věřitelem jednotlivých členských zemí eurozóny. Třeba na konci června měla v portfoliu dluhopisy v hodnotě 2,8 bilionů eur, k nimž navíc můžeme připočítat další dluhopisy v hodnotě 236 mld. (na konci května) v rámci programu nouzových nákupů odstartovaných v březnu.

O přísun nových dluhopisů na trh se však postarají i samotné státy eurozóny, neboť, jak naznačují poslední čísla zveřejněná tento týden, zadlužení zemí eurozóny se jen v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšilo o 238 mld. eur. Současně se rozšířila skupina zemí s dluhem přesahujících hranici 100 % HDP z původních tří na pět, když se do tohoto klubu vrátila po krátké přestávce Francie spolu s Belgií. A to vše ještě v době před největším propadem ekonomiky. Pro ECB to znamená, že tak jako se už dávno před korona-krizí vmanipulovala do pasti záporných úrokových sazeb, stala se nyní naprosto nepostradatelným hráčem (věřitelem) na dluhopisovém trhu.

23.7.2020 ECB říká, že se dohodla na vytvoření repo linky s maďarskou centrální bankou. Velikost byla nastavena na 4 miliardy EUR, v platnosti zůstane do června 2021. ECB v rámci repo linky dodává eurovou likviditu výměnou za adekvátní kolaterál denominovaný v eurech (Reuters) 

17.7.2020 Průzkum ECB mezi prognostiky ukazuje na mírnější recesi a silnější zotavení eurozóny. Její ekonomika by podle tohoto průzkumu mohla letos klesnout o 8,3 %, zatímco vlastní odhad ECB je na -8,7 %. V 2021 by mohla stoupnout o 5,7 %, červnový odhad ECB počítá s +5,2 % (Reuters)

6.7.2020 Hospodářská krize vyvolaná pandemií nemoci covid-19 povede k zásadním změnám světové ekonomiky, které budou zahrnovat zvýšení důrazu na ekologii a digitalizaci a také transformaci systému práce. Uvedla to v sobotu podle agentury AFP šéfka ECB Christine Lagardeová. Dodala, že Evropa se v této souvislosti nachází ve "skvělé pozici", a poukázala mimo jiné na vedoucí postavení kontinentu v oblasti ekologických inovací

29.6.2020 ECB, leží na Bundesbank, uvedl soudce nejvyššího německého soudu v komentářích zveřejněných v neděli. Německý ústavní soud v květnu rozhodl, že ECB překročila svůj mandát nákupem státních dluhopisů za více než 2 biliony EUR, a nařídila Bundesbank z programu odejít, pokud ECB nedokáže do tří měsíců prokázat přiměřenost tohoto programu

18.6.2020 Dnes vydala Evropská centrální banka ekonomický bulletin, který zevrubně analyzuje aktuální ekonomický vývoj a shrnuje důvody pro měnové rozhodnutí přijaté radou guvernérů na posledním zasedání 4. června. Zpráva potvrzuje, že hospodářství eurozóny se nachází uprostřed nebývalého poklesu, kdy v důsledku koronavirové pandemie a karanténních opatření proti jejímu šíření došlo k prudkému propadu hospodářské aktivity. I přesto, že výsledky průzkumů a předstihové ukazatele naznačují odražení ode dna, zlepšení je zatím slabé v porovnání s razancí, s níž ukazatele klesaly v březnu a dubnu. Pro druhé čtvrtletí se proto očekává nebývalý pokles HDP. Ten bude následován jen pozvolným oživením ve druhém pololetí za přispění fiskální i měnové politiky. Cenové tlaky by měly zůstat slabé v důsledku prudkého poklesu ekonomické aktivity. Za této situace pak Rada guvernérů rozhodla o zvýšení a prodloužení krytí v rámci nouzového pandemického programu nákupu aktiv (PEPP). Zároveň bude ECB pokračovat v programu nákupu aktiv (APP), základní úrokové sazby se nezměnily. 

10.6.2020 Představitelé ECB podle zdrojů Reuters chystají plán pro řešení nesplácených úvěrů potenciálně za stovky miliard EUR v důsledku koronavirové pandemie (Twitter)

9.6.2020 Globální používání eura se po letech poklesu způsobeného dluhovou krizí loni stabilizovalo blízko rekordního minima. Ve svém ročním hodnocení měny to dnes uvedla ECB. Naději na vyšší poptávku po eurech se tak nepodařilo proměnit ve skutečnost (ČTK)

8.6.2020 Šéfka ECB Lagardeová říká, že ECB může nakupovat nové dluhopisy vydané Evropskou komisí (Reuters) 

4.6.2020 ECB je připravena upravit všechny své nástroje, jak bude třeba, aby zajistila, že se inflace bude udržitelně posouvat k jejímu cíli (Reuters) 

Celkový objem pandemického programu nákupů dluhopisů (PEPP) bude navýšen o 600 mld. eur na 1,350 bln. eur. Časový horizont čistých nákupů na základě programu PEPP bdue prodloužen nejméně do konce června 2021. ECB v každém případě bude pokračovat v nákupech na základě PEPP, dokud neusoudí, že fáze koronavirové krize skončila. ECB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, sazba pro refinanční operace zůstává na 0,0 %, depozitní sazba na -0,5 % (Reuters) 

2.6.2020 Očekává se, že ve čtvrtek přijde další salva - Evropská centrální banka předvídá posílení svého balíčku nouzových stimulů. Prezidentka Christine Lagarde v březnu předsedala zavedení programu nouzového nákupu aktiv v hodnotě 750 miliard EUR a ekonomové předpovídají, že na zasedání 4. června se ještě přifoukne

27.5.2020 Lagarde z ECB: Mírný scénář růstu je již zastaralý, pravděpodobně se budeme pohybovat mezi středním až vážným scénářem (Reuters) 

26.5.2020 Zpráva ECB o finanční stabilitě: Pandemie koronaviru výrazně umocnila již existující citlivá místa finančního sektoru, firem i států. Komerční banky budou čelit významným ztrátám a dalšímu tlaku na už tak nízkou ziskovost. Vážnější ekonomický pokles může poslat veřejný dluh na neudržitelnou trajektorii (Reuters) 

ECB pracuje na záložním plánu pro uskutečňování programu nákupů dluhopisů i bez německé centrální banky. Bundesbank je hlavním účastníkem tohoto mnohamiliardového programu, který lze vnímat jako hlavní politiku kvantitativního uvolňování ECB. Německý nejvyšší soud by jí ale mohl nařídit tento program opustit. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4414154/ecb-se-pry-chysta-na-nejhorsi-zivot-bez-bundesbanky.html

12.5.2020 Developer CPI Property Group je mezi velkými českými firmami průkopníkem ve vydávání cizoměnových dluhopisů. Minulý týden nabídl dluhopisy za 750 milionů eur (20,7 miliardy korun). Opět tak potvrdil renomé, jež má na zahraničním dluhopisovém trhu.

I přes nejistoty spojené s koronakrizí zájem investorů více než dvakrát převýšil objem nabízených cenných papírů. Část emise navíc koupila i Evropská centrální banka (ECB) v rámci programu na pomoc epidemií ochromenému evropskému hospodářství. CPI je tak zatím první a jedinou tuzemskou firmou, jejíž obligace ECB pro program využila.

Hlavním majitelem největší tuzemské developerské skupiny je druhý nejbohatší Čech Radovan Vítek. Firma tentokrát dražila šestiletý dluhopis s ročním úrokem 2,75 procenta. Protože byly papíry v aukci nabízeny pod nominální hodnotou, investoři získávají výnos 3,184 procenta. Poptávka dosáhla 1,8 miliardy eur, a tak CPI mohla celkový objem navýšit z původně plánovaných 500 milionů eur. Jde v pořadí už o třetí "zelený" dluhopis sloužící CPI k financování projektů ekologických staveb.

https://archiv.ihned.cz/c1-66761950-vitkova-cpi-vydala-eurove-dluhopisy-cast-jich-koupila-evropska-centralni-banka

11.5.2020 Evropská centrální banka minulý týden v rámci svého stimulačního programu nakoupila dluhopisy za rekordních 44 miliard eur Přesto se jí nepodařilo udržet pod kontrolou náklady na státní půjčky v Itálii i v dalších silně zadlužených zemích eurozóny. 

26.3.2020 Evropská centrální banka (ECB) zrušila limit pro nákup dluhopisů z jednotlivých zemí eurozóny, čímž si připravila cestu k potenciálně neomezenému tištění peněz na boj s koronavirem. ECB to uvedla v noci na dnešek. Nově už nebude uplatňovat limit 750 miliard eur (20,6 bilionu Kč), který si pro nákupy dluhopisů kvůli pandemii způsobené koronavirem sama stanovila. Měl by platit do konce roku a zahrnovat i dluhopisy řecké vlády.

19.3.2020 ECB po mimořádném zasedání oznámila plán na nákup dluhopisů v dodatečném objemu 750 mld. EUR. Veškeré dodatečné nákupy aktiv budou uskutečněny v tomto roce (FT)

18. března 2020 Šéfka ECB byla za pár dnů nucena změnit postoj přišla 18. března s Pandemickým programem nákupů cenných papírů (Pandemic Emergency Purchase Programme). "Mimořádné časy vyžadují mimořádná opatření. Co se týče našich závazků vůči euru, neexistují hranice, jsme odhodláni využít plný potenciál našich nástrojů," citovala šéfku ECB agentura Reuters. "Toto prohlášení ve skutečnosti ukazuje, že i ona je ochotna učinit pro záchranu eurozóny vše, co je v silách ECB,"

16.3.2020 Šéfka ECB Christine Lagardeová se omluvila za svůj výrok z minulého týdne, že ECB tady není od toho, aby zachraňovala Itálii, na kterou silně dopadají potíže kolem šíření nového koronaviru. Informoval o tom list Financial Times (FT). Mluvčí ECB se k věci nevyjádřila. Slova Lagardeové měla značný dopad na ceny italských dluhopisů

Vývoj depozitních úrokových sazeb 

Loading...