Česko po roce 1989

Česko po roce 1989

Ekonomická transformace 1989

https://www.kurzy.cz/zpravy/570397-11-12-2020-ceska-republika-od-roku-1989-v-cislech-aktualizovano-11-12-2020/<br>

  • frustrace z vývoje za 30 roků
  • neobjasněná fakta dění před a po listopadu 1989 (role komunistů, mocenských struktur atd.)
  • kupónová privatizace
  • velké kauzy zametené pod koberec
  • rozdělení Československa
  • nárůst polarizace a agresivity, pokles morálky
  • postupná amerikanizace přes neziskové organizace, které ovlivňují veřejné mínění
  • majetkové provázání firem, medií, a státní správy některými miliardáři
  • místo zlomu 17.11.1989, předem připravený scénář
  • 1. ledna 1991, byla v tehdejší ČSFR zavedena volná tvorba cen. Důsledkem deregulace cen většiny zboží bylo meziměsíční skokové zvýšení spotřebitelských cen až o 33 procent. Ze sociálních důvodů byly z volné tvorby cen vyjmuty některé citlivé komodity, jako například ceny energií, nájemného či vodného. Náraz na peněženky občanů byl ale ztlumen šestadvacetiprocentní inflací. Liberalizaci cen provázelo zavedení vnitřní směnitelnosti koruny (ČTK) 

Co stojí za rozvojem ČSFR po roce 1989

  • Během roku 1990 vláda ČSFR třikrát snížila kurz koruny, nejsilněji v říjnu. Kurz vůči dolaru propadl ze 14 na 28 korun
  • U nás byl ten kurz stanoven na takovéto slabé úrovni proto, aby se vytvořil, jak se tomu tehdy říkalo, kurzový polštář, hlavně pro české exportéry, protože se vědělo, že oni budou prožívat těžkou dobu. 

Václav Havel. Václav Klaus, Miloš Zeman - hlavní tváře polistopadového vývoje

  • pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí

Michael Kocáb, fondy TREND, chce kandidovat na prezidenta

  • Kocáb byl tehdy tak populární, že v prvních demokratických parlamentních volbách v roce 1990 získal téměř nejvíc preferenčních hlasů více
  • Pro Kocába to celé nemohlo skončit hůř: stal se jedním z rychlých privatizačních multimilionářů, a i když oficiálně nic neukradl, podle exministra privatizace Tomáše Ježka "tunel" způsobil právě prodej fondu. Nemálo lidí dodnes nezapomene reklamní slogany TRENDu: "Dívejte se naším směrem" a "Vždy plníme slovo, to je náš TREND".
  •  Kocábovi, jemuž je 65 let. Navíc šéf Milionu chvilek Mikuláš Minář jistě dobře ví, proč Kocábovi radši nevolá: nemůžete se s vážnou tváří odvolávat na ideály "pravdy a lásky" a pozvat na pódium bývalého šéfa TRENDu. To by taky mohl přijet Viktor Kožený, i on je ze všeho zhrzený. 
  •  A co hůř: během migrační krize v letech 2015-16 Kocáb hlásal přijímání migrantů z Blízkého východu. Ponechme teď stranou ideály, v Česku prostě dodnes neexistuje toxičtější reputační kaňka než být "vítačem", lidi radši zapomenou i na kupónovou privatizaci, která z některých udělala nezaměstnané. "Nevítačem" se rychle rád stal i Jiří Drahoš a od svého "anděla" Karla Schwarzenberga se kvůli jeho podpoře migrantů před časem radši distancovali i hlavouni TOP 09. 
  •  Kocáb nyní říká, že lidem vadí politici, kteří neplní slovo. Nejspíš už zapomněl i na vlastní TREND.

rozhovor: spoluautor transformace Dušan Tříska (73 roků)

  • zbohatli na kuponové privatizaci, tedy Pavel Tykač s Janem Dienstlem. Ti ještě s vaším bratrem Alešem Třískou založili finanční skupinu Motoinvest, která v době největší slávy vlastnila významné podíly v deseti investičních fondech, například v kontroverzních CS fondech.
  • Alexander Bělohlávek byl podle médií a obchodního rejstříku přítomen nejen u privatizace MUS, ale i ve společnosti Carbon Invest, která získala OKD.
  • roli Radka Pokorného lze vystopovat v OKD, Mostecké uhelné, ale i ve Škodě Holding, dnešní Škodě Transportation
    lidé jako Petr Kellner nebo Zdeněk Bakala volné ruce pro své nápady. Oba tito podnikatelé přitom zbohatli výhradně v nejvíce regulovaných odvětvích.

Petr Knapp o 90. letech v českém bankovnictví

Důvodů, proč transformace českého bankovnictví stála státní kasu kolem 500 miliard korun, je více. V principu se podle člena představenstva ČSOB Petra Knappa jednalo o tři klíčové systémové faktory:

1. Klausovy vlády

◼ Klausovy vlády v 90. letech nesou zásadní vinu za opožděnou privatizaci bankovního sektoru. Došlo k ní až po 10 letech od převratu, na rozdíl například od Maďarska a Polska, kde proběhla privatizace bank již v letech 1993 až 1994 a náklady na bankovní transformaci byly díky tomu v těchto zemích řádově nižší.

◼ To odkládání privatizace Klausem bylo cílené. Myslím, že v tom byla obava, že jakmile by do banky přišli zahraniční vlastníci se zcela standardními požadavky na schvalování úvěrů, tak některé projekty by těžko našly financování. Politici počítali s tím, že bankám ve státním vlastnictví budou moci lépe přikazovat, koho financovat a koho ne. Toto období bylo nazýváno bankovním socialismem. V ČSOB jsme ale tomuto tlaku dokázali odolat. Před privatizací v roce 1999 ani po ní nepotřebovala jedinou korunu státní podpory.

◼ Politici to na nás zkoušeli také, ale když dostali několik razantních odmítnutí, tak se raději začali obracet jinam. Byla to velká zásluha Pavla Kavánka. On by raději odešel z postu šéfa ČSOB, než by na něco takového kývl. A chráněni jsme byli i tím, že jsme měli významného zahraničního akcionáře, kterým po rozdělení Československa byla se svým 25 % podílem Národní banka Slovenska. To nám také pomáhalo tlaky českých politiků odrážet.

2. Licence ČNB pro malé banky

◼ ČNB začala v průběhu 90. let udělovat licence novým malým bankám, ale bohužel velmi benevolentním způsobem. Tyto banky se v úvěrové oblasti chovaly velmi nezodpovědně a rychle zkrachovaly. Jejich následná sanace, jejímž prvotním cílem byla ochrana vkladů drobných střadatelů, přišla stát také na hezkých pár desítek miliard korun.

3. Zemanova privatizace

◼ Zemanova vláda, když privatizovala Komerční banku a Českou spořitelnu, zvolila zásadně špatný postup v neprospěch státu. Obě banky měly úvěrové ztráty v desítkách miliard korun a současně v té době již poměrně významný podíl minoritních akcionářů. Vláda místo toho, aby nejdříve o tyto ztráty snížila základní jmění těchto bank a následně prodávala 100 % podíl strategickým investorům, sanovala tyto banky včetně jejich minoritních akcionářů, kvůli čemuž pak prodávala jen výrazně nižší procento akcií a přišla tím o několik desítek miliard korun, které mohly celkové náklady transformace bank snížit. více

Rok 2019 Milion chvilek, je to příležitost nebo naopak?

  • můžeme od mladých poučit?
  • Mají zkušenosti a moudrost?
  • Kdo stojí (a kdo to platí) za touto skupinou mladých lidí?

Žijeme déle (prodlužuje se délka dožití) než před rokem 1989. Přibylo ale úmrtí na dýchací onemocnění

Česko 2050. Dvanáct expertů předpovídá, jak bude vypadat naše země

Armáda, bezpečnost: Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR


Bioklimatologie, Bydlení, Ekonomika: Miroslav Trnka, Ústav výzkumu globální změny Akademie věd:  
  • bude tepleji a zažijeme meteorologické situace, které jsme dosud nezažili. Průměrná roční teplota vzroste přibližně o 1°C, vegetační období se prodlouží o další tři týdny. Zdvojnásobí se počet tropických dní, ubude sněhu a díky častějšímu suchu požáry vegetace nebudou tak vzácné jako dnes a nepochybně nás budou více zaměstnávat.

Reality. Jan Martina, pražský manažer realitní společnosti M&M Reality
  • vzroste význam i podíl nájemního bydlení. Především ve velkých městech si stále více lidí nebude moci pořídit vlastní nemovitost z důvodu vysokých cen. Bude přibývat těch, kteří budou žít v nájmu po celý život  

Ekonomika: Markéta Šichtařová, ekonomka a analytička Next Finance 

  • čeká nás Robotizace, průmyslu 4.0, geopolitické změny, které globální ekonomiku drasticky změní. 
  • zakladatel internetového obchodu Alibaba Jack Ma na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu v lednu 2019 řekl: "První světová válka vypukla kvůli první technologické revoluci. Druhá technologická revoluce způsobila druhou světovou válku. Toto je třetí technologická revoluce - takže se blížíme."

Energetika Jaroslav Míl, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku 

  • Stoprocentní dekarbonizace tak, jak ji slibují politikové, je nereálná, ale již jen přiblížení se k tomuto cíli na 80 procent znamená dramatické navýšení spotřeby, a to o více než polovinu. Elektřina částečně nahradí dnešní zdroje v oblasti dopravy (baterie, vodík), vytápění i chlazení.
  • V případě jaderných elektráren významnou roli budou mít malé modulární reaktory 4. generace. Tato soustava bude doplněna plynovými zdroji. Velká část spotřebitelů bude využívat fotovoltaické zdroje s bateriovými systémy.
  • elektroenergetický systém bude přes výrazný vstup IT a digitalizace do distribuce a změny chování všech účastníků na trhu výrazně zranitelnější než tak jak jej známe dnes a náklady na udržení jeho stability, spolehlivosti a kvality dodávek výrazně stoupnou.

Politologie, sociologie Ondřej Císař, Sociologický ústav Akademie věd

Robotika, IT Martin Spano, slovenský popularizátor IT a umělé inteligence

  • z České republiky stane jedna z předních zemí ve vývoji umělé inteligence a robotiky minimálně v Evropě, dost možná ale i ve světě. Jestliže umělá inteligence je revoluční odvětví s bezprecedentními ekonomickými výhodami pro země, které budou na špici jejího rozvoje, bude mít tento vývoj za následek rapidní zvyšování ekonomické úrovně obyvatelstva směrem k nejvyspělejším krajinám světa.

Víra - Židé Daniel Mayer, někdejší pražský vrchní rabín

Víra - katolíci Marek Orko Vácha, římskokatolický kněz, teolog

  • Lidské povaha se napříč staletími nemění nebo jen velmi málo. Centrum církve se možná přesune do Afriky nebo do Asie nebo do Jižní Ameriky.  
  • Evropě se narodí nový svatý František a znovu zapálí plamen. S Bohem je trochu problém, jeho další krok je vždycky nepředpověditelný. Takže i zde čekám nenadálá překvapení.

Zdraví - fyzický stav Julius Špičák, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie Transplantcentra IKEM

Zdraví - psychický stav Cyril Höschl, ředitel Národního ústavu duševního zdrav

  • Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/anketa-cesko-2050-podivejte-se-jaky-vyvoj-republiky-predpovidaji-predni-odbornici.A191118_164515_ln_domov_rsa


25.5.2021 Ministerstvo financí vedené Václavem Klausem tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do Sovětského svazu půjčku přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Deník se odkazuje na dokumenty z Národního archivu, které vypátral ve spolupráci se serverem Aktuálně.cz, týdeníkem Respekt a protikorupční organizací Observation post.

Peníze půjčené na základě dohody uzavřené komunistickou vládou Ladislava Adamce se staly součástí mnohamiliardového dluhu, ze kterého Rusko vrátilo Česku pouze část. Klaus pro HN popřel, že by o půjčce věděl.

Po roce 1989 se Česko pokoušelo po Rusku dluh v celkové hodnotě 3,6 miliard dolarů získat od Ruska zpět. Za vlády premiéra a současného prezidenta Miloše Zemana zhruba dvě třetiny dluhu odkoupila od státu bez výběrového řízení společnost Falkon Capital za přibližně 750 milionů dolarů, podle některých expertů nevýhodně. V srpnu 2013 schválila vláda premiéra Jiřího Rusnoka dohodu s Ruskem o splacení zbytku dluhu. Česko podle tehdejšího Rusnokova vyjádření mělo získat ze zbytku dluhu přibližně 80 procent, tedy minimálně 6,5 milionu dolarů. Před Vánoci 2013 ruské ministerstvo financí oznámilo, že dluh vůči Česku byl uhrazen dodávkami průmyslové produkce a částečně penězi.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/klausovo-ministerstvo-po-listopadu-89-tajne-pujcilo-rusku-miliardu-dolaru-155882#

21.8.2020 Dvacátého srpna 1968 ve 20.15 hod. washingtonského času přijímá americký prezident Johnson sovětského velvyslance Dobrynina. Ten s ním nejdřív tlachá o nedůležitých věcech, třeba o tom, kdy se prezident zase vrátí na svůj ranč. Náhle si Dobrynin jakoby vzpomene: "A teď, pane, prezidente, mám naléhavou instrukci od své vlády, abych vás informoval o vážné záležitosti. Přečtu to." Také tato sovětská lež má krátké nohy: vláda Československé socialistické republiky se prý "obrátila na spojenecké státy včetně Sovětského svazu se žádostí o poskytnutí přímé pomoci včetně pomoci vojenských sil". Tyto kroky jsou údajně "plně diktovány zájmem o posílení míru". Překvapený Johnson řekne: "Rád bych si to vzal a přečetl a prostudoval a velmi oceňuji, že jste mi to přinesl, podívám se na to ráno s ministrem Ruskem a ozveme se vám."

https://echo24.cz/a/Swd37/tajne-dokumenty-usa-jak-rusove-jednali-s-americany-o-okupaci-ceskoslovenska?


zobrazit více..
Loading...