Mravenci
Mravenci
Mravenčí společenská civilizace funguje bez vůdce. Mravenci komunikují pomocí feromonů (pachy) a stridulace (zvuky). Mravenčí populace má různé kasty (které mají rozdílné úkoly) nemá žádné ústřední velení a kontrolu. Mají kolektivní davovou inteligenci. Mají také vojáky, kteří jsou vysoce organizovaná jednotka (hlídky vojáků jsou organizované bezpečnostní sítě, určené k ochraně vzácných aktiv kolonie mravenců), která střeží zdroj potravin (houby), potomstvo (kde se líhnou mladí mravenci) a královnu. Mravence musíme pozorovat a zkoumat jako kolektivní celek.
- Mravenci sdílí informace podle čichu, zanechávají feromonovou stopu (kterou zesiluje tokem dalších mravenců), takže na rozcestí poznaní, kudy vede cesta k potravě.
- Mravenci spolu neustále komunikují - tzv. stridulace (cvrdlikání, štěbetání atd.), mají různé signály.

Soužití s mravenci nemusí být vždy příjemné
Mravenčí cestičky přerušte aromatickým kořením, například hřebíčkem.
Na zahradách se také můžeme setkat s mraveništěm. Mravenců si většinou všimneme až když proniknou do našich obydlí. K usměrnění jejich pohybu můžeme zkusit některou z babských rad. Například kolem mravenišť nasypat hladkou mouku. Tu mravenci nedokážou překročit. Zabírat by měl i octový roztok či voda s rozmíchanou solí. Záhubu by měli mravenci najít i v namíchané kašičce z kostky droždí, trochou vlažné vody a půl lžíce cukru. Přes tuto směs by se neměli mravenci ve svých cestičkách dostat.
Mravenci a jedlá soda:
Pokud se tedy chcete těchto malých vetřelců zbavit, smíchejte jedlou sodu s cukrem moučka. Vyrobíte si tak účinnou návnadu. Směs na hubení mravenců si můžete vyrobit dvěma způsoby. Buď jedlou sodu smícháte s cukrem nebo můžete mraveniště rovnou zalít roztokem z jedlé sody. Metody můžete zkombinovat.
- Směs cukru a jedlé sody: Moučkový cukr smíchejte se sodou v poměru 1:1. Prášek pořádně promíchejte. Pokud máte mravence doma, směs nasypte do víčka od plastové láhve nebo od zavařeniny. Pokud víte, kde mají mravenci hnízdo, posypte ho.
- Roztok z jedlé sody: Jedlou sodu nasypte do plastové láhve, nalijte vodu až po hrdlo a nechte rozpustit. Poté udělejte do víčka několik otvorů a láhev uzavřete. S takto připraveným roztokem obejděte zahradu a aplikujte ho všude, kde mají mravenci cestičky. Nezapomeňte také zalít mraveniště.
Mravenci, zprávy z tisku:
29.11.2020 Minerální neprůstřelné vesty pomáhají některým mravencům řezat listí v boji s většími příbuznými. Někteří z menších mravenců mají tajemství: Celé jejich tělo je pokryto tenkou, ale tvrdou vrstvou minerálního brnění.
Objev byl náhodný, říká Currie z University of Wisconsin - Madison, která studuje mravence už více než 20 let. Jeho laboratoř zkoumala interakce mezi mravenci a jejich vnějšími mikroby, o nichž se předpokládá, že hrají klíčovou roli v životě mravenců ( SN: 4/23/20 ), když se tým setkal s bílým leskem na exoskeletonech Acromyrmex echinatior mravencích.
Objev je překvapivý, říká Duncan Murdock, paleobiolog z Přírodovědeckého muzea na Oxfordské univerzitě, i když možná není zcela neočekávaný, dodává. Je to proto, že mravenci jsou vzdálení bratranci krabů a jiných korýšů, kteří obecně mají mineralizované exoskeletony .
Není jasné, jak je brnění vyrobeno, i když si Currie myslí, že se jedná o bakterie. Pokud ano, může to být další způsob, jak mikrobiom mravenců významně ovlivňuje přežití hmyzu.
https://www.sciencenews.org/article/leaf-cutting-ant-body-armor-mineral-exoskeleton-fight?<br>