George Orwell - 1984

George Orwell - 1984

  • Eric Arthur Blair, v literárním světě známý jako George Orwell, (1903 - zemřel 21. ledna 1950).
  • George Orwell psal román 1984 na samotě na skotském ostrově Jura. Dům si vypůjčil od šéfredaktora časopisu Observer, se kterým spolupracoval. Cítil se být téměř "zadušený" novinařinou, potřeboval se věnovat skutečné tvůrčí práci. Na ostrov odjel v roce 1946.
  • Jeho situace byla ale velice komplikovaná: V roce 1944 adoptovali s manželkou třítýdenního chlapce Richarda. O rok později ovdověl. Syna vzal na ostrov s sebou, pomáhala mu jeho sestra Avril.
  • Během psaní románu se zhoršil jeho zdravotní stav, byl hospitalizován s diagnózou tuberkulóza. Po propuštění z nemocnice knihu většinou dopisoval v posteli. Zemřel půl roku po vydání románu.
  • Pracovní název knihy byl Poslední člověk v Evropě. Jak vznikl výsledný název, není jisté. Rozšířená teorie uvádí, že jde pouze o přehození posledních číslic data 1948. Jinou možností je inspirace díly oblíbených autorů Jacka Londona (Železná pata) nebo G. K. Chestertona (Napoleon z Notting Hillu), v nichž hraje rok 1984 důležitou roli.
  • Román byl přeložen do více než šedesáti jazyků. V roce 1984 byla uvedena jeho úspěšná filmová adaptace.
  • První český překlad Evy Šimečkové vznikal v podmínkách samizdatu a vyšel v roce 1984 v německém nakladatelství Index v Kolíně.

1984 je antiutopický (dystopický) román anglického spisovateľa Georgea Orwella z roku 1949 (Kniha 1984 poprvé vyšla 8. června 1949). Patrí medzi najvýznamnejšie literárne diela 20. storočia a najvýznamnejšie diela anglickej literatúry. Román podáva príbeh Winstona Smitha, úradníka Ministerstva pravdy Oceánie, jednej z troch superštátov existujúcich na svete v roku 1984. Medzi politickými režimami týchto štátov fakticky neexistujú rozdiely - Oceánia je založená na ideológii ingsoc ("anglický socializmus"), Eurázia na neoboľševizme a Východoázia na tzv. uctievaní smrti, pričom všetky sú absolútnymi totalitami. 

V Oceánii neexistujú žiadne zákony, avšak totálna kontrola spoločnosti zaručuje štátostrane možnosť kruto potrestať kohokoľvek, kto by mohol ohroziť jej vládu či čo i len zapochybovať o režime. Samotná ľudská individualita je trestaná ako myšlienkový zločin. Spoločnosť je rozdelená na tri vrstvy - príslušníkov vnútornej strany, ktorý majú najväčšiu moc (hoci držiteľ reálnej moci nie je známy), príslušníkov vonkajšej strany, ktorí sú vykonávateľmi vôle vládcov (napr. úradníci ako Winston Smith) a na proletariát, teda nevzdelanú robotnícku vrstvu. 

V roku 1984 je svet rozdelený na tri mocnosti: Euráziu, Východoáziu a Oceániu. V podstate sú všetky tri mocnosti rovnaké: vládne v nich tvrdá diktatúra, bieda a obyvatelia každej z mocností fanaticky nenávidia ľudí vo zvyšných dvoch. Všetky tri mocnosti sú neustále vo vojnovom konflikte, bojujú o tie územia, ktoré nepatria ešte žiadnej z nich a o konečné víťazstvo a vládu nad svetom, hoci sa to žiadnej z nich nemôže nikdy podariť. Hlavným hrdinom románu je úradník Winston Smith, ktorý žije v Oceánii, v Londýne. 

Na čele diktatúry tu stojí tzv. Veľký brat. Oficiálna ideológia sa nazýva Angsoc (pôvodne anglický socializmus) a jej ústredné heslá znejú: 

  • Vojna je mier 
  • Sloboda je otroctvo 
  • Nevedomosť je sila 

Veľmi zaujímavý pohľad do budúcnosti človeka, ktorý žil v roku 1949. Napísal dielo, ktoré svojím obsahom sa viac blíži realite roku 2020 a ďalej do budúcnosti, možno nie tak veľmi vzdialenej. Autor podchytil podstatu autokracie a zlo, ktoré sa v ňom skrýva. Orwellov svet Oceánie je nám bližšie ako sa nám môže zdať a omnoho bližšie, ako si Orwell vedel predstaviť, keď toto dielo dopísal.

Před smrtí ještě George Orwell napsal: Moje kniha 1984 není zamýšlena jako útok na socialismus, nebo na britskou Labour party, ale jako odhalení perverzností, za které je odpovědná centralizovaná ekonomika a kterou již částečně realizovali komunisté a fašisté. Nemyslím, že společnost, jakou jsem popsal, musí nutně přijít, ale obávám se, s ohledem na to, že tato kniha je satira, že něco podobného by přijít mohlo. Rovněž jsem přesvědčen, že totalitní ideje zakořenily v myslích intelektuálů všude na světě a já jsem se snažil tyto ideje dovést do jejich logických důsledků. Děj knihy se odehrává v Británii, abych zdůraznil, že anglicky mluvící národy nejsou o nic lepší, než kdokoli jiný, a že totalita, pokud se proti ní nebude bojovat, může vítězit všude.

8.6.2021 Je to přesně 72 let, co si první čtenáři mohli koupit román anglického spisovatele George Orwella "Nineteen Eighty-Four" neboli 1984. Předestřel svět, v němž nezáleží na tom, co člověk vidí, ale co mu režim umožní vidět.

"Zhoubný vliv Orwellova románu spočívá v redukci reality na její politický rozměr," napsal spisovatel Milan Kundera o slavném románu George Orwella 1984. Jeho ostrá kritika je spíše ojedinělá v chóru oslavných komentářů, které dystopickou vizi totalitního režimu označují za jedno z nejvlivnějších a nejdůležitějších děl 20. století.

"Stále si připomínám vizi George Orwella z románu 1984," říká v rozhovoru pro BBC prezident Microsoftu Brad Smith. "Základ toho příběhu je o vládě, která kdykoli slyší vše, co kdokoli říká a vidí vše, co kdokoli dělá. Nenastalo to v roce 1984, ale pokud nebudeme opatrní, může to nastat v roce 2024."

Smith, podobně jako už před ním řada vědců včetně Stephena Hawkinga, varuje před neregulovaným rozvojem umělé inteligence. "Jestli už nyní neuzákoníme dostatečnou budoucí ochranu veřejnosti, budeme svědky technologických závodů, s nimiž pak bude jen velmi obtížné držet krok," dodává Smith.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prijde-velky-bratr-v-roce-2024-mozna-tu-s-nami-uz-nejakou-dobu-je-157123#s

20.12.2020 Český dokument, věnovaný autorovi "Farmy zvířat" a "1984", poukazuje na aktuálnost Orwellova literárního i myšlenkového odkazu v kontextu dnešní doby "informačního chaosu a alternativních pravd"

  • Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.
  • Budoucnosti či minulosti, době, ve které lze svobodně myslet, ve které se lidé navzájem odlišují a nežijí osamoceně, době, ve které existuje pravda a to, co se stalo, se nezmění.
  • Za časů uniformity, z časů samoty, z časů Velkého bratra, z časů dvojitého myšlení
  • Doublethink, tedy něco jako dvojmyšlení. Vyžadovalo velké soustředění zastávat současně dva názory, které se navzájem vylučují, a vědět kdy který použít. Protože i myšlení
  • podléhalo nepřetržité kontrole.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/13470384376-projekt-orwell-aneb-2-2-4/22038257034/

zobrazit více..
Loading...