Firmy bez zisku

Firmy bez zisku

Založte malou firmu a po pár měsících fungování ji prodejte za miliardu dolarů. To se podařilo 13 lidem z firmy Instagram. Vyvinula úspěšnou aplikaci pro mobilní telefony a pár měsíců po jejím spuštění koupil malou firmu v roce 2012 Facebook. Zaplatí miliardu dolarů v hotovosti a v akciích.

  • (Uber, Airbnb, Lyft, Pinterest a Slack, těchto 5 firem má větší hodnotu jak 180 miliard USD)
  • Uber říká, že nemusí být nikdy zisková, Téměř dvě třetiny tržeb Uber generuje ve Spojených státech a Kanadě, kde se karanténní opatření začala zavádět v polovině března 2020

V letech 1999 - 2000, vrchol bubliny Dot-Com, extrémně narostl podíl ztrátových firem, které vstoupily na burzu (IPO), nyní jsem ve stejném období a čeká nás DOT-COM BUBBLE 2.0, kdy přišlo o práci 200 000 technologických pracovníků.

Zprávy z médií

8.7.2020 Od začátku minulého týdne do konce pondělního obchodování se tržní hodnota společnosti zvýšila na 254 miliard dolarů, tedy o 76 miliard. Jen za tento přírůstek by šlo koupit naráz hned tři tradiční automobilky − General Motors, Ford a Fiat Chrysler. Skeptici se na Teslu zaměřují prakticky od jejího vstupu na burzu v červnu 2010. Závěrečný kurz v první den obchodování byl 25,89 dolaru. Od roku 2010 vzrostl o více než pět tisíc procent. To i přesto, že Tesla až na jednotlivá čtvrtletí zatím nezaznamenala žádný celý rok v zisku. Například za rok 2019 firma prodělala 862 milionů dolarů. To by se však mohlo do budoucna změnit. Ostatně druhá polovina minulého roku a letošní první čtvrtletí skončily v mírném zisku.

https://archiv.ihned.cz/c1-66787860-stacil-tyden-a-tesla-je-no-1-jeji-akcie-leti-vzhuru

18.6.2020 Muskův vodíkový vyzývatel vládne miliardové firmě NIKOLA bez tržeb i zisků. Chceme mít nejprodávanější pick-up, NIKOLA má tržní valuaci 23 miliard dolarů, aniž by cokoli vyráběla a prodávala, ani vám nic jiného nezbývá. A přesně to je případ automobilky Nikola a jejího zakladatele, šéfa a největšího akcionáře v jedné osobě. Podle jeho vlastních odhadů se Nikole podaří dosáhnout na tržby ve výši jedné miliardy dolarů až v roce 2023, zisková prý bude dřív.

https://byznys.ihned.cz/c1-66778910-trevor-milton-nikola-tesla-elon-musk

12.6.2020 Ne Tesla, ale Nikola: CNBC si také všímá společnosti Nikola. Obchodníci se totiž "domnívají, že má stejnou hodnotu jako Ford". Nikola Corporation se zaměřuje na baterie a automobily poháněné vodíkem a elektřinou. Na burzu se firma dostala před týdnem díky takzvané reverzní fůzi se společností VectoIQ vytvořenou speciálně pro tuto transakci. Kapitalizace firmy se následně dostala nad kapitalizaci Fordu a to i přesto, že Nikola by neměla generovat žádné tržby dříve, než v roce 2021. Společnost tvrdí, že má již objednávky na své vozy ve výši 10 miliard dolarů, ale CNBC dodává, "že se teprve ukáže, zda budou realizovány". Elektrické pickupy a trucky chce vyrábět i Tesla, GM a Ford, ale podle CNBC není jasné, zda pro ně existuje dostatečná poptávka.  

21.5.2020 Expanzi do zahraničí plánuje téměř 80 % českých startupů, vyplývá z aktuální studie Startup Report. Trend potvrzují i statistiky státní agentury CzechInvest, která se na vzniku studie podílela (ČTK)

19.5.2020 Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies zruší dalších 3000 pracovních míst. Počátkem května přitom firma již oznámila zrušení 3700 míst. Důvodem jsou omezení zavedená v boji proti šíření nemoci způsobené koronavirem, která prudce snížila poptávku po sdílených jízdách (ČTK)

14.5.2020 rozvojový program pro start-upy připravený německou spolkovou vládou, která vyčlenila na tuto formu podpory 2 miliardy eur. První pilíř programu má sloužit firmám financovaným takzvanými venture kapitálovými společnostmi. "Aby start-upům byla zajištěna tolik potřebná likvidita, vstoupí do hry německá státní rozvojová banka KfW. Konkrétně to znamená, že pokud soukromí investoři poskytnou alespoň 30 procent financování, stát dorovná zbylých 70 procent ve formě konvertibilních půjček. Druhou část programu pak vláda určila ostatním začínajícím podnikům. "Těmto bude poskytnuta pomoc na úrovni jednotlivých spolkových zemí od lokálních rozvojových finančních institucí, které za tímto účelem obdrží od Státní rozvojové banky KfW finanční prostředky

12.5.2020 Uber Technologies údajně učinil nabídku na převzetí startupu Grubhub, který se specializuje na rozvážku jídla. Tržní hodnota Uberu je cca 55 mld. USD, tržní hodnota Grubhub cca 4,5 mld. USD. Dohody by prý mohly dosáhnout už tento měsíc (Bloomberg) 

8.5.2020 Poskytovatel alternativní taxislužby Uber za první čtvrtletí vykázal ztrátu 2,9 miliardy dolarů (72,8 miliardy Kč). Ztráta zahrnuje odpis 2,1 miliardy dolarů aktiv některých menších investic společnosti před zdaněním. Ke ztrátě přispěla i pandemie, kvůli níž Uber už v polovině dubna zrušil výhled na tento rok. S podporou divize doručování potravin Uber Eats společnosti stouply tržby. Tržby se Uberu za první tři měsíce tohoto roku zvýšily o 14 % na 3,54 miliardy dolarů, což zhruba odpovídá odhadu analytiků dotazovaných společností Refinitiv. Respondenti očekávali tržby 3,51 miliardy dolarů. Měřítkem hrubého provozního zisku EBITDA skončil Uber první kvartál se ztrátou 612 milionů dolarů.

6.5.2020 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, propustí 1900 zaměstnanců, což představuje zhruba 25 % její celkové pracovní síly. Může za to prudký pokles cestovního ruchu kvůli pandemii nemoci covid-19. Firma AirDNA, která monitoruje rezervace a ceny pronájmů pro ubytovatele na Airbnb a další, uvedla, že nové rezervace v USA od 3. února do 13. dubna klesly o 53 procent. Současná situace přináší Airbnb vážné problémy. Ještě před několika měsíci plánovala primární nabídku akcií a její hodnota se odhadovala na 31 miliard dolarů. Airbnb má na svých internetových stránkách v nabídce sedm milionů nemovitostí, napsaly agentury AP a Reuters.


Uber sníží počet svých zaměstnanců o 14 %, naznačil také možnost dalších škrtů (Bloomberg) 

27.4.2020 Podle naší analýzy tento trend IPO pokračoval i v roce 2019. 80 %  IPO vykázalo záporné příjmy během 12 měsíců před jejich spuštěním. Pokud by WeWork a Endeavour v posledních týdnech roku 2019 nestáhli své IPO, číslo by bylo na nejvyšší úrovni ve své historii.

25.2.2020 Revolut (má 10 milionů uživatelů a cca 2 tisíce zaměstnanců, 2019) získává 500 milionů dolarů, má hodnotu 5,5 miliardy a chce být ziskový. Investici vedl americký venture kapitálový fond TCV, který v minulosti podpořil třeba Facebook, Spotify, Airbnb nebo Flixbus. S novou investicí už do Revolutu nateklo celkem 836 milionů dolarů, tedy přes 19 miliard korun. Společnost je přitom pořád ztrátová, upozornila agentura Bloomberg.

Revolut patří mezi finančně technologické společnosti, které nabízejí alternativu tradičním bankám. Konkurence je v tomto odvětví vysoká, mezi soupeře Revolutu patří firmy jako Monzo nebo Starlink Bank. 

  • Revolut oznámil finanční výsledky naposledy v roce 2018, kdy generoval příjmy 58,2 milionu GBP oproti 12,8 milionu z roku 2017. Ztráta za celý rok se ale více než zdvojnásobila na 32,8 milionu GBP
  • Soustředíme se na rozšíření bankovních operací v Evropě, navýšení počtu lidí, kteří používají Revolut jako svůj běžný účet, a na úsilí o dosažení ziskovosti 
  • nabízí např. bezpoplatkové obchodování akcií
  • při dosažení valuace 20-40 miliard dolarů společnost začne uvažovat o vstupu na burzu.

20.3.2019 na americkou burzu se loni vydalo historicky největší množství ztrátových firem. Negativní cash flow mělo více než 80 % společností, které se ve Státech vydaly k IPO. více

Zombie firmy

zobrazit více..
Loading...