Občanská válka

Občanská válka

25.11.2020 V Etiopii už tři týdny probíhají boje se vzbouřenými Tigrajci. Boje si podle dostupných informací vyžádaly stovky mrtvých. Tisíce lidí byly vyhnány, 40 000 jich uprchlo do Súdánu. Premiér Abyi Ahmed dal vzbouřencům ultimátum, aby se do středeční půlnoci vzdali a složili zbraně, jinak bude pokračovat vojenská operace. Kritiku ze zahraničí kvůli obavám z humanitární krize a rozšíření konfliktu Ahmed odmítl jako vměšování do vnitřních záležitostí Etiopie.

Boje v Tigraji trvají od 4. listopadu. O pět dní později došlo k masakru stovek lidí v tigrajském městě Mai-Kadra. Mladí Tigrajci tam údajně pozabíjeli příslušníky jiných etnik. Etiopská komise pro lidská práva to označila za masakr.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/etiopii-zmita-obcanska-valka-40343330#

25.8.2020 Ve wisconsinském městě Kenosha pokračovaly druhou noc po sobě nepokoje vyvolané nedělní policejní střelbou do zad černocha. Podle rodiny je nyní muž od pasu dolů ochrnutý a lékaři zatím nevědí, zda to bude trvalý stav. Noční protesty se konaly navzdory zákazu vycházení a policie použila proti stovkám účastníků slzný plyn.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/ve-wisconsinu-kvuli-strelbe-na-cernocha-pokracovaly-protesty.A200825_084001_ln_zahranici_hetom?

18.6.2020 "Třídní boj mizí a nahradí ho válka mezi rasami," uvedl bývalý francouzský socialistický premiér Manuel Valls v šokujícím čtvrtečním rozhovoru s konzervativním serverem Valeurs actuelles. Podle něj je potřeba současným "protirasistickým" hnutím čelit. Někdejší ministr vnitra a předseda vlády prezidenta Françoise Hollanda, který byl dosud znám spíše názory blízkými progresivistům, nyní odsuzuje vznik "logiky viktimizace." Už zveřejnění ukázek rozhovoru ve středu vyvolalo na levici pozdvižení.

https://echo24.cz/a/SfGCZ/misto-tridniho-boje-nastava-valka-mezi-rasami-rika-v-sokujicim-rozhovoru-byvaly-francouzsky-premier?

2.6.2020 Sedmým dnem pokračovaly v USA protesty kvůli smrti Afroameričana George Floyda při policejním zásahu v Minneapolisu. Připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyřech desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení. New Yorkem pochodovaly tisíce lidí a z videí je patrné rabování například na Manhattanu.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/smrst-protestu-zasahla-75-americkych-mest-dav-se-pustil-i-do-rabovani-40326195#

31.5.2020 Přes 1400 lidí bylo od čtvrtka zadrženo a desítky dalších utrpěly zranění při pokračujících demonstracích. Los Angeles, Philadelphie, Atlanta, Denver či Seattle se zařadily mezi více než desítku velkých měst, která v obavách z neklidné noci vyhlásila noční zákaz vycházení.

Spojené státy zařadí hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií.
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/trump-zaradi-antifu-mezi-teroristicke-organizace-1370201?

31.5.2020 Kvůli trvajícím nepokojům vyvolaným násilnou smrtí černocha George Floyda byl vyhlášen noční zákaz vycházení již ve 25 městech v 16 amerických státech, uvedl v sobotu web televize CNN. Během protestů v Indianapolisu byli postřeleni tři lidé a jeden člověk zemřel. Newyorský starosta Bill de Blasio odsoudil incident, při němž dva vozy newyorské policie NYPD vjely do davu. Média si všímají útoků na novináře, kteří nepokoje pokrývají, a to ze strany policie i demonstrantů. Násilí některých protestů v sobotu odsoudil demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66770710-desitky-mest-v-usa-zachvatily-protesty-kvuli-nasilne-smrti-cernocha-minnesota-plne-mobilizovala-narodni-gardu

29.5.2020 Protesty proti policejní brutalitě zachvátily v noci na dnešek řadu amerických měst. V Minneapolisu ve státě Minnesota, kde protesty kvůli smrti zatýkaného černocha George Floyda trvají už 3 dny, demonstranti zapálili policejní stanici a policie při živém vstupu zatkla černošského zpravodaje CNN. Trump v příspěvku na twitterové sociální síti uvedl, že "kriminální živly" v Minneapolisu zneuctily Floydovu památku, a za rabování pohrozil střelbou. Společnost Twitter uvedla, že příspěvek glorifikuje násilí, což je proti jejím pravidlům, v zájmu informovanosti veřejnosti jej ale nestáhla

29.5.2020 Minneapolis v plamenech. Demonstranti zapálili policejní stanici, Trump chce vyslat vojáky. Poklidný průběh protestů je tatam. Město Minneapolis, největší město ve státu Minnesota, se v noci na pátek proměnilo ve scenérii z postapokalyptických filmů. Stovky demonstrantů v ulicích zapalují obchody a vtrhli i na policejní stanici ve 3. okrsku a ta se během chvíle ocitla v plamenech. Trump navrhuje poslat do města národní gardu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/minneapolis-v-plamenech-demonstranti-zapalili-policejni-stanici-trump-chce-poslat-vojaky.A200529_104220_ln_zahranici_mha

zobrazit více..
Loading...