Zbraňové systémy

Zbraňové systémy

O hypersonických střelách se často píše jako o novém druhu zbraně, který promění války a může ohrozit (podle jiných naopak udržet) rovnováhu ve světě. Zatím proti nim totiž neexistuje obrana. Experimentuje s nimi nejméně šest zemí: Rusko, Čína, Spojené Státy, Francie, Indie a Austrálie. Brzy se k nim nejspíš přidá i Japonsko. 

USA

Americké vojenské námořnictvo (U.S. Navy) začíná revidovat své plány investic do stavby dalších letadlových lodí, přičemž zohledňuje nové hrozby a své finanční možnosti. Američtí admirálové chtěli původně jednoduše nahradit deset letadlových lodí třídy Nimitz deseti novými letadlovými loděmi třídy Gerald Ford, ale současná doba si žádá tento proces upravit.  Nové letadlové lodě jsou schopny vyrobit až o 25 % více elektrické energie, jsou vybaveny novými výkonnějšími reaktory a používají elektromagnetické katapulty místo parních. Úroveň automatizace se na nich výrazně zvýšila a počet členů posádky se snížil. Nové letadlové lodě však stojí zhruba 15 miliard dolarů, což je téměř třikrát tolik co letadlové lodě předchozí generace, které mají prakticky stejný výkon a plní stejné úkoly.

Pokud jde o schopnost přežití letadlových lodí, publikace uvádí, že ta byla v posledních letech zpochybněna vzhledem k existujícím čínským raketám DF-21D a DF-26 a především ruským Kinžal a Zirkon, které jsou schopné zasáhnout letadlové lodě na velké vzdálenosti a ve vysoké letové rychlosti. Spojené státy navíc dnes nemají žádnou ochranu před těmito raketami.

Výhody střely Zirkon oproti jiným protilodním střelám jsou zřejmé. Pouhý zásah lodi střelou i bez aktivní bojové hlavice letící několikanásobnou rychlostí zvuku dostačuje k její deaktivaci. Přitom zachycení tak rychle letící střely, která navíc manévruje, je současnými systémy protivzdušné obrany prakticky nemožný. 

Rusko

Rusko je ve vývoji hypersonických zbraní nejdále. Má hned tři. Kromě Zirkonu je to ještě hypersonický kluzák Avantgard a střela Kinžal, odpalovaná ze vzduchu. Zirkon je protilodní zbraň pro ruské námořnictvo.

Ruský prezident Vladimir Putin v únoru 2019 oznámil zahájení sériové výroby této zbraně, která má být do konce letošního roku poprvé zařazena do výzbroje pluku protivzdušné obrany nedaleko ruského Orenburgu. 

  • strategická zbraň Avangard, okřídlená bojová část rakety dosahuje hyperzvukové rychlosti, má mezikontinentální dosah a může letět v atmosféře 27 x rychleji než zvuk. Přitom dokáže během letu k cíli měnit směr i výšku, čímž je "naprosto nezranitelná" prostředky protivzdušné obrany. Navíc je Avangard navržen s využitím nových kompozitních materiálů, takže vydrží teploty dosahující až 2000 stupňů Celsia.
  • do konce letošního roku poprvé zařazena do výzbroje pluku protivzdušné obrany nedaleko ruského Orenburgu. 
  • Rusko má také nějakou dobu další hypersonickou zbraň Kinzhal, kterou nese stíhací letoun MiG-31. Raketa letí desetkrát rychleji než rychlost zvuku, má dosah více než 2 000 kilometrů a může nést jadernou nebo konvenční hlavici. Armáda uvedla, že je schopna zasáhnout jak pozemní cíle, tak námořní lodě.

Zbraňové systémy:

21.4.2021 Rusko a Čína modernizují svoje arzenály jaderných zbraní rychleji než Spojené státy, řekl podle serveru televize CNN při úterním slyšení v Kongresu šéf strategického velitelství amerických ozbrojených sil Stratcom Charles Richard. Pokud USA nezačnou do svých zbraní více investovat, riskují podle něj to, že v očích svých soupeřů "ztratí důvěryhodnost".

20.2.2021 Rusové zveřejnili tajné video výbuchu nejsilnější bomby v historii. Vychýlila dokonce zemskou osu. Vodíkové bomby jsou považovány za ty nejvíce smrtící zbraně na celém světě. Jejich výhoda i hrozba zároveň spočívá v tom, že prakticky nemají teoretický limit ve své účinnosti. Čím větším množstvím paliva je naplníte, tím větší bude exploze. Ruská agentura po více než 50 letech zveřejnila video, které zachycuje výbuch sovětské vodíkové bomby.

Když Spojené státy americké v roce 1950 odpálily první atomovou bombu, její síla byla až 700krát vyšší než síla bomby, která o několik let předtím zničila Hirošimu. V průběhu studené války si pak Sověti a Američané nekonkurovali pouze ve vývoji konvenčních zbraní. Každá z velmocí se snažila o vytvoření vlastní vodíkové bomby. Podle historika Roberta S. Norrise v tomto závodě zvítězili Sověti díky bombě, která nesla všeříkající název Car.

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom po desítkách let zveřejnila dosud tajné dokumentární video, které zachycuje detonaci největší bomby na světě. Potom už nikdy nic podobného odpáleno nebylo. Výbuch, který se odehrál 30. října 1961 byl ekvivalentem 50 milionů tun klasické výbušniny. Pro srovnání: bomba byla 3333krát ničivější než ta legendární, která spadla na Hirošimu.

Po výbuchu bomby se vytvořil atomový hřib, který dosahoval výšky 60 kilometrů. Jeho takzvaný klobouk měl průměr neuvěřitelných 95 kilometrů. Tlakovou vlnu zaznamenali až 900 kilometrů od místa výbuchu v zátoce Mitjušicha na ostrově Nová Země. Seismická tlaková vlna třikrát oběhla Zemi a dokonce lehce vychýlila zemskou osu. Skoro se chce říct, že Sověti tehdy málem zničili zeměkouli. 

https://www.mix24.cz/rusove-zverejnili-tajne-video-vybuchu-nejsilnejsi-bomby-v-historii-vychylila-dokonce-zemskou-osu/?

21.12.2020 Izraelský protiraketový systém Iron Dome poprvé sestřelil raketu s plochou dráhou letu nebo například dron. Po úspěšném protiraketovém cvičení, které označil za "bezprecedentní", to v uplynulém týdnu oznámil izraelský ministr obrany Benny Gantz. Během cvičení také poprvé všechny tři systémy izraelské protiraketové obrany úspěšně spolupracovaly a byly schopny zasahovat společně v reálném čase. Cvičení bylo také signálem Íránu, že Izrael nadále posiluje svou obranu a je schopen se potencionálně bránit i jeho útokům

https://echo24.cz/a/S7DW8/uspech-izraele-iron-dome-poprve-sestrelil-raketu-s-plochou-drahou-letu?<br>

1.12.2020 V jednom okamžiku se indičtí vojáci rozmístění na jednom z himálajských vrcholků cítili zcela zdraví a bdělí. Jejich oči ostražitě sledovaly terén a hledaly známky přítomnosti vojáků jejich souseda, Číny. Pak, během necelé minuty, začali téměř současně všichni zvracet.

Jejich těla rychle slábla, a to až tak, že někteří vojáci se sotva dokázali zvednout. A tak raději z prokletého místa uprchli a přenechali terén čínským jednotkám. Nepadl přitom jediný výstřel. 

Takto popsal drama, jež se údajně v srpnu odehrálo na indickočínských hranicích, Ťin Cchan-žung, profesor pekingské univerzity Žen-min. Ťin podle listu The Daily Mail nabídl vysvětlení záhadné události: čínští vojáci prý použili zbraň využívající směrovanou energii, která vysokofrekvenčními elektromagnetickými pulzy ovlivňuje teplotu těla a způsobuje tak podráždění a bolest.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-se-pochlubila-energetickou-zbrani-40343914#

Podle Ťina proměnili Číňané vrcholek kopce vlastně v jakousi mikrovlnku. "Oni (Indové) to ani nezveřejnili, protože tak uboze prohráli," tvrdil profesor. Indická armáda označila Ťinova tvrzení za "falešnou zprávu". Na Západě ji však jen tak jednoduše nezavrhli. "Číňané už nějakou dobu takové zbraně vyvíjejí," řekl Tobias Ellwood, šéf obranného výboru britského parlamentu.

26.11.2020 Ruské aerokosmické síly s úspěchem otestovaly novou antiraketu. Vypuštěna byla na střelnici Sary-Šagan v Kazachstánu, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany, aniž by specifikovalo, o jaký typ raket jde. Rusko svou novou protiraketovou střelu otestovalo v Kazachstánu také na konci října. Podle TASSu je systém už ve výzbroji a chrání zemi před útoky ze vzduchu.

Deník Kommersant poznamenal, že Spojené státy uskutečnily zkoušku své protiraketové střely minulý týden. Spojené státy otestovaly 16. listopadu svou protiraketovou střelu Standard Missile SM-3 Block IIA, určenou pro vojenská plavidla, proti cíli, který poprvé imitoval mezikontinentální balistickou raketu. Moskva poté obvinila Washington, že vydává "lživé informace" o tom, že evropská část protiraketové obrany není zaměřena proti Rusku.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusko-otestovalo-novou-antiraketu-40343360#

8.10.2020 Ruská armáda provedla další test hypersonické řízené střely Zirkon. Střela byla vypuštěna z fregaty admirál Gorškov v Bílém moři a úspěšně zasáhla cíl v Barentsově moři ve vzdálenosti 450 kilometrů rychlostí M=8. Protilodní střela Zirkon (3M22) patří do kategorie hypersonických zbraní. Na své trajektorii je schopna vyvinout rychlost až Mach 9. Proti takovým střelám v současnosti neexistuje žádná účinná obrana. 

https://www.armyweb.cz/clanek/rusove-provedli-namorni-test-hypersonicke-rizene-strely-zirkon?

17.9.2020 Čína dala před lety jasně najevo své ambice ohledně vývoje nových raket. DF-100 má být tím dokladem, že Peking učinil za poslední roky skutečně znatelný pokrok v raketových technologiích. A podle Číny se nové rakety mají zejména obávat i americké letadlové lodě.

Čína intenzivně a systematicky pracuje na rozšiřování svého raketového arzenálu, do kterého investuje nemalé finanční prostředky. V poslední době tak bylo slyšet o čínských raketách více než dost a je téměř jisté, že ještě v následujících letech ještě uslyšíme.

O čínských moderních raketách jsme poměrně hlasitě slyšeli v souvislosti s velkou vojenskou přehlídkou k 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky, která připadla na říjen minulého roku. Tam si mimo jiné odbyla premiéru i raketa DF-41, třístupňová balistická raketa na pevné palivo, která je 21 metrů dlouhá, a byla vyvinuta jako ,,konkurence" raketám 6. generace, například americkému LGM-30 Minuteman nebo ruské RT-2PM2. Kromě DF-41 však defilovaly i jiné rakety - DF-17, DF-26, ale nadzvuková střela DF-100.

Tato moderní raketa je navržena k likvidaci jednak pozemních cílů, zařízení, podzemních bunkrů, a jednak velkých válečných plavidel včetně letadlových nebo obojživelných lodí. Některá čínská média hovoří o ,,zaručeném" faktu že to má být právě DF-100, která má schopnost konečně ,,pohřbít" velké americké letadlové lodě.

https://www.securitymagazin.cz/defence/hypersonicky-zabijak-df100-muze-brzy-pohrbit-i-americke-letadlove-lode-prohlasuje-cina-1404065762.html?

14.9.2020 Ruská raketa může zaútočit kdykoliv a kdekoliv. Dokáže letět kolem světa i několik let, varuje šéf britské tajné služby. Raketa 9M730 Burevestnik, kterou NATO přezdívá Skyfall, by měla být schopna letět kolem světa i několik let před zásahem cíle. Spojují ji se smrtí pěti vědců, kteří přišli o život v srpnu minulého roku při tragické nehodě v Archangelské oblasti v severozápadní části Ruska. Při zásahu se uvolnila radiace, která byla tisíckrát silnější než smrtelná dávka. 

https://refresher.cz/88698-Ruska-raketa-muze-zautocit-kdykoliv-a-kdekoliv-Dokaze-letet-kolem-sveta-i-nekolik-let-varuje-sef-britske-tajne-sluzby?

8.8.2020 Do roku 2028 má mít ruské letectvo 76 Suchojů Su-57, protože loni ustoupilo od masové výroby těchto nákladných letadel. Stane se tak třetí zemí, která po USA a Číně zařadí do výzbroje stroje páté generace. Prvním byly americké F-22 Raptor zavedené do výzbroje už v roce 2005. Po nich následovaly v roce 2015 americké F-35 a o dva roky později čínské J-20. Su-57 je reakcí právě na Raptor.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusko-pocita-s-jadernym-konfliktem-skla-letounu-vybavilo-ochranou-proti-radiaci-40332554#

24.7.2020 Spojené státy obvinily Rusko, že otestovalo zbraň, kterou by mohlo použít ke zničení družic ve vesmíru. Washington se obává "reálné, vážné a rostoucí" hrozby, Moskva obvinění odmítla. Znepokojení nad ruským testem ve vesmíru poprvé vyjádřila i Velká Británie, jejíž vláda nyní čelí kritice za údajné podceňování ruské hrozby. Velitelství amerických vesmírných sil má podle prohlášení pro média důkazy o tom, že Rusko 15. července uskutečnilo ve vesmíru zkoušku protidružicové zbraně.

Jen čtyři země - Rusko, Spojené státy, Čína a Indie - předvedly v minulých desetiletích schopnost vyvinout zbraně schopné ničit družice ve vesmíru, připomněl server BBC News. Nejde jen o protidružicové rakety či využití laseru. Moskva usiluje i o to, aby jedna družice byla schopna zničit jinou. Zájem o tyto zbraně roste vzhledem k množství úkolů, které družice mají - od shromažďování zpravodajských informací, přes zajišťování spojení, navigaci až po včasné varování před útokem protivníka.
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/rusko-otestovalo-ve-vesmiru-zbran-na-niceni-druzic-tvrdi-usa-1371815?

14.7.2020 Dne 1. července 2020 australská vláda schválila klíčové strategické dokumenty Strategická aktualizace obrany (2020 Defence Strategic Update) a Strukturální plán sil 2020 (2020 Force Structure Plan). Canberra hodlá na základě přijatých dokumentů v této dekádě utratit za obranu 397 miliard amerických dolarů (9,5 bilionu Kč). Peníze umožní australským ozbrojeným silám připravit se na očekávaný střet s čínskou armádou.

https://www.armadninoviny.cz/nakupy-za-miliardy-australie-se-pripravi-na-vojensky-stret-s-cinou.html?

14.7.2020 Rusko uvolnilo pro mezinárodní prodej jeden z mála hypersonických radarových systémů na světě. Tento armádní systém s označením 59 Н6-ТЕ dokáže detekovat hypersonické střely letící rychlostí přes deset tisíc kilometrů za hodinu. Jedná se tak o velice efektivní mobilní obranu před hrozícím nebezpečím.

https://tech.instory.cz/1137-rusky-vyrobce-uvolnil-do-prodeje-zcela-unikatni-vojenske-zarizeni-na-svetovem-trhu-nema-konkurenci.html?

14.7.2020 Mít vlastní stíhací letoun, který bude patřit k těm technologicky nejvyspělejším na světě. To je cíl japonského programu na vývoj neviditelné stíhačky F-3. Měla by se začít sériově vyrábět v roce 2031.

Program na vývoj zcela nového typu stíhačky je součástí japonské snahy výrazně posílit možnosti své letecké obrany. Nové stíhačky mají nahradit asi devadesát pomalu dosluhujících F-2, stíhacích letounů čtvrté generace s jedním motorem, které zemi slouží už od poloviny 90. let. Kromě nového vlastního modelu chce Japonsko nakoupit dalších 100 amerických strojů F-35. Ty v japonském arsenálu nahradí letadla typu F-4 a F-15.

Konkrétně půjde o 63 kusů víceúčelových stíhaček F-35A a 42 F-35B, které dokáží vzlétnout a přistávat svisle. Oba dva typy disponují technologií stealth.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/japonsko-chce-mit-vlastni-neviditelnou-stihacku-zada-ji-maji-kryt-drony-112247#

27.2.2020 Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci. (ČTK) regata Admiral Gorškov odpálila raketu v Barentsově moři. Střela zasáhla cvičný cíl v severním Uralu. Byl to první úspěšný start Zirkonu z paluby lodě.

2.1.2020 Ruská armáda nedávno otestovala nový ultralehký protiletadlový systém nazývaný Gibka-S, který prošel státními zkouškami. Komplexy během zkoušek vypouštěly protiletadlové rakety jednotlivě i ve skupině na různé letící cíle. Střelba na cíle byla prováděna nejen ze stojícího vozidla, ale i za pohybu.

26.11.2019  Avangard, umožnil jim to kontrolní mechanismy smlouvy o omezení strategických útočných zbraní (START). Rusko-americká smlouva START má vypršet v roce 2021 a může být prodloužena o dalších pět let. Jednání ale váznou a obě strany se obviňují z nedostatečné vůle ustanovení smlouvy plnit.

  • Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov uvedl, že Rusko je připraveno zahrnout své mezikontinentální rakety Sarmat a Avangard do nové rusko-americké smlouvy START o omezení strategických útočných zbraní, bude-li za dva roky prodloužena.
  • Rusko je nyní jedinou zemí vyzbrojenou hypersonickými zbraněmi. 
  • Putin popsal nadzvukovou zbraň Avangard jako technologický průlom srovnatelný se sovětským vypuštěním prvního satelitu z roku 1957. 
Čína také vlastní hypersonické zbraně (rychlost cca 5 - 7 x rychlejší než zvuk), USA je budou mít v roce 2023
zobrazit více..
Loading...