Stromy

Z řížků a sazenic stromků můžeme pro děti vytvořit (habr, líska nebo vrba košíkářská rychle rostou) bludiště nebo zajímavá zákoutí pro hry. Dřevo je též zdrojem dřeva na topení a rychle rostoucí dřeviny jsou ideální alternativou pro Permakultůrní statek (kopicování).
 

ENERGETICKÉ VLASTNOSTI NĚKTERÝCH STROMŮ

BŘÍZA 

Je vhodná pro melancholiky, zažehnává chmury, je vhodná pro řešení problémů, navozuje dobrou náladu.

BUK

Působí proti bolestem hlavy, migrénám, má vliv na soustředěnost, dobrou náladu, elán, zvláště je vhodný pro duševně pracující lidi.

ČERNÝ BEZ

Má dobrý účinek na játra, podporuje výměnu látkovou, je močopudný, vhodný při problémech sleziny, působí dobře na hojení, omlazuje tělo a duši.

DUB

Je stromem zdraví a síly, podporuje rozhodování, působí na myšlení.

Ginkgo biloba

Habr

JASAN

Má magickou moc, aktivuje sílu vůle a podvědomí, pomáhá při chmurách a depresích.

Jilm

KAŠTAN

Pomáhá při špatném stavu vlasů, podporuje vyrovnanost, posiluje schopnost k ovlivňování ostatních lidí, působí dobře na klid a pohodu.

LÍPA

Stimuluje srdeční činnost, podporuje pohyblivost těla, zvyšuje jeho pružnost, má omlazující účinek, je to strom lásky a podporuje schopnost milovat.

OLŠE

Je stromem mystiků a mágů, posiluje duševní moc člověka, je vhodná v kombinaci s meditací a jógou.

Platan

SMRK

Odpomáhá proti revmatickým problémům, při houseru, dává pocit síly a pevnosti a posiluje nervy.

SOSNA

Podporuje tělo při dýchacích potížích všeho druhu, vhodná pro kuřáky z preventivního hlediska, vhodná proti kašli a rýmě.

TIS

Působí proti revmatickým potížím a dně, pomáhá při jaterních nemocech, je však jedovatý a proto je nutné omytí po proceduře

TŘEŠEŇ

V květu posiluje sexuální činnost, odbourává zemdlenost, má vliv na potenci, omlazuje obličej a tělo.

VRBA

Působí vhodně při problémech zažívacího ústrojí, hlavně tlustého střeva.

(Zpracováno z literatury alternativní medicíny).

Jak ochránit stromy i zeleninu před jarními mrazíky?

Pokud se však vaše zahrada pyšní již vzrostlými stromy, máte na výběr z několika možností.

1. Vykuřování

Tento postup dobře znaly generace našich předků, a je tedy prověřený léty. Pod vzrostlými stromy se doporučuje večer zapálit malý ohníček, který spíše pořádně kouří, než aby hořel větším plamenem. Teplý kouř ochrání strom před nočními mrazíky a vaše budoucí úroda bude v bezpečí.

2. Odpařování vody

Naši dědečkové rozmísťovali okolo stromů nádoby s teplou vodou. Ta díky odpařování vytvoří v okolí stromu jakousi mlhu, která zvládne „zahnat“ mráz až do -2 °C.

3. Orosení vodou

Jednoduchým trikem je také postříkat s pomocí rozprašovače stromy obyčejnou vodou. Použijte však skutečně kvalitní rozprašovač, který produkuje pouze jemnou mlhu (poznáte to tak, že voda po stromech nestéká). Voda přesto ulpí na květech a letorostech, kde vytvoří jemný neviditelný film, který květy alespoň krátkodobě ochrání před nečekanými mrazíky.

4. Speciální postřiky

Stejný způsobem jako v předchozím bodě můžete využít i speciální postřiky. Většinou jsou k dostání ve formě prášku, který se rozmíchá ve vodě, a pomocí rozprašovače se aplikují přímo na květy. Na jejich povrchu vytvoří ochranný povlak a květy jen tak nějaký mrazík nespálí.

Tip: Pokud máte na zahradě okrasné jehličnany, můžete použít stejné ochranné postupy jako na ovocné stromy. I mladé výhonky jehličnanů totiž mohou omrznout a odlomit se.

Nezapomeňte na kmeny

U mladých stromků je důležité chránit také kmeny. Ty můžete obalit například jutou, speciální papírovou páskou nebo rákosovými rohožemi.

Pro dlouhodobou ochranu mladých i starších kmenů, můžete aplikovat takzvaný „bílý nátěr“, který se míchá z hašeného vápna a který stromky ochrání i během celé zimy. Zmírňuje dopady náhlých výkyvů teplot, které nedělají stromům dobře.

Ochrana zeleniny a jahod

Vše, co máte již venku vysazené, může přijít kvůli nečekaným jarním mrazíkům na zmar. Sazenice i jahody je dobré přikrýt bílou netkanou textilií – stačí ji jednoduše jemně rozprostřít přes sazenice a po stranách zatížit kameny.

Textilie slouží zároveň i k urychlování růstu, na mladé rostliny působí podobně, jako kdyby byly umístěné ve skleníku. Takže i poté, co nebezpečí mrazíků pomine, ji nemusíte vyhazovat, ale rovnou ji využijte i ve slunečné dny.

 

zobrazit více..
Loading...