Stablecoiny

Stablecoiny

Tyto kryptoměny jsou od počátku vytvářeny tak, aby jejich hodnota byla co nejstabilnější. Jsou tak teoreticky vhodnější pro platby a přesuny peněz. Stablecoiny se snaží svou cenu navázat na nějakou referenční hodnotu, kterou může být tradiční měna. 

  • Stablecoin LIBRA -, nově diem (digitální měna Facebooku) je vázaný na USD
  • Stablecoiny jsou přechodnou fází pro vznik digitálních měn (např. Libra, Tesla atd.), které nebudou vázány na měny nebo komodity a budou nezávislé na současném měnovém a komoditním systému 

Stablecoin je formou kryptoměny, která je vytvořena tak, aby minimalizovala nestabilitu ceny běžnou u klasických kryptoměn, jako jsou bitcoiny. Je proto vázána na určitá aktiva, jako jsou peníze, zlato nebo kovy. Je tak teoreticky vhodnější pro platby a převody peněz. 

30.11.2020 První verze facebookové libry má být podle zdrojů deníku Financial Times (FT) nakonec vázána pouze na americký dolar. Jedna libra by pak měla vždy odpovídat hodnotě jednoho dolaru. V takové podobě by podle FT měla libra vyjít v lednu 2021, přesné datum ale zatím není známé.

Pro účely hospodaření s novou měnou má vzniknout speciální aplikace. Peněženka Novi by ale měla jít spravovat i z chatovacích služeb vlastněných Facebookem, tedy z Messengeru a WhatsAppu. V tuto chvíli není jasné, zda bude libra dostupná i ve službách ostatních členů Asociace Libra.

Podle FT chce asociace v budoucnu vydat řadu stablecoinů, které budou kryté i dalšími tradičními měnami, mezi nimiž by mohly být euro nebo britská libra. V plánu je dokonce i stablecoin, který by byl navázaný na tyto jednotlivé stablecoiny. Zatím však mají být k dispozici pouze stablecoiny kryté dolarem, další měny mají být spuštěny později. Asociace k tomu ale musí s ohledem na své sídlo nejdříve získat souhlas švýcarského regulátora. 

https://byznys.ihned.cz/c1-66850890-mela-byt-stabilnejsi-nez-bitcoin-kritizovana-libra-od-facebooku-ale-vyjde-jen-v-omezene-verzi<br>

zobrazit více..
Loading...