Radim Tolasz

Radim Tolasz

RNDr. Radim Tolasz, Ph.D. (19. března 1964), klimatolog a meteorolog, pracuje pro Český hydrometeorologický ústav. Je expertem WMO pro klimatická data a databáze, českým zástupcem v GEO a v IPCC. V letech 2008 až 2012 byl členem dozorčí rady ÚFA AV ČR. Od roku 2013 se stal vedoucím redaktorem časopisu Meteorologické zprávy. Od dubna 2014 své působení v klimatologii rozšířil o funkci národního kontaktu pro IPCC. Od roku 2011 působí v tzv. GEO Principal - zastupuje Českou republiku v GEO.

  • https://www.tolasz.cz/ 

Radim Tolasz, názory, komentáře, víze:

17.6.2021

Letos v zimě bylo hodně sněhu, v únoru neobvykle mrzlo, duben byl chladný a květen dokonce nejstudenější měsíc za mnoho let. Teď nás naopak čekají tropické dny. Je to pro Česko výjimečné? A jak se mění naše klima?

  • Před deseti lety jsem říkal, že až se vrátí průměrný rok, tak si všichni budou říkat, co se děje. A už je to tady. Máme průměrné roky a všem se to zdá podivné. Máme pocit, že je třeba hrozně zima, přitom není, protože je to návrat k tomu, jaké počasí tu bylo před třiceti, čtyřiceti lety.
  • Na takový "standard" si ale nemáme zvykat. "Normální" roky prý může jednoduše vystřídat extrémní sucho nebo naopak povodně. 
  • Ohradil se proti tomu, že by omezení průmyslové výroby nebo dopravy za koronaviru mohlo mít na změny klimatu nějaký vliv. "Pokud jde o emise, říkám, že každá molekula se počítá. To, že došlo k poklesu výroby a dopravy samozřejmě klima pozná, ale ten pokles emisí byl ale dočasný," řekl s tím, že aby snížení emisí mělo na klima vliv, musel by jejich pokles, který byl v loňském roce asi 7 %, trvat nejméně deset let.  
  • Spousta lidí věří, že kvůli koronavirovému omezení průmyslu a mobilty v Česku loni na jaře více pršelo. To podle klimatologa není pravda a pokud by to tak bylo, počasí by se zachovalo přesně naopak. "Pokud se atmosféra vyčistí od kondenzačních jader, tak kdyby to tak fungovalo, mělo by být méně deště.
  • Střední Evropa čelí nárůstu teplot. Třeba proti preindustriální době narostla teplota v Česku o 1,5 °C. Podle předpovědí klimatologů by to mohlo být v roce 2050 dokonce přes 2 °C. To, že se oteplí v Evropě, ale podle Tolasze neznamená, že takto stoupne celosvětový průměr. "Severní polokoule se obecně otepluje více, než je globální průměr.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/klimatolog-pocasi-se-po-triceti-letech-vratilo-k-normalu-ale-nezvykejte-si-167586# 

24.7.2020

  • V posledních týdnech dostávám až příliš často otázky, které nemají oporu v reálném světě. Proč je letos taková zima? Proč je v červenci teplota jako v říjnu? Proč pořád jenom prší? Kde máte to 500leté sucho? A může za to hrozné počasí covid? Je těžké na takové dotazy odpovídat, protože najednou všichni vidíme, že musíme upravit své víkendové letní plány nejen kvůli covidu, ale i podle počasí. Už jsme odvykli typickému letnímu počasí a myslíme si, že v létě má být teplo a nepršet. Není tomu tak. Červen a červenec jsou u nás typicky nejsrážkovější měsíce v roce a zdárně jim sekunduje srpen. V průměru v létě (červen až srpen) u nás naprší 247 mm srážek, přičemž ¼ ročního úhrnu je jen 172 mm. Tak proč máme pocit, že prší příliš? Jednoduchá odpověď - odvykli jsme si. 
  • Před pár dny jsem vysvětloval, že letošní červenec opravdu nemá teploty jako v říjnu a že propršený červen byl zkrátka jen takový malý Medard, který naše předky nijak neudivoval. Nebudu to hledat, ale už před pár lety jsem mediálně předpokládal, že nás jednou průměrné počasí překvapí, protože mu odvykneme. A je to tady. A nejlepší na tom je hledání různých konspiračních teorií, které by takové pěkně průměrné počasí měly vysvětlovat. V souvislosti s covidem létá méně letadel a méně se vyrábí. To je globální realita, která však není příčinou deštivého počasí. Čistší atmosféra propouští více slunečního záření a mělo by tedy být o dost tepleji než v předchozích rocích. V atmosféře je méně aerosolů, nemohou se tedy tvořit mraky a méně prší. Ještě nějaký nesmysl mám přinést do těchto konspirací? Raději ne, nechám si to až na 1. duben. 

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radimn-tolasz-studene-a-proprsene-leto

zobrazit více..
Loading...